Sadzenie drzew owocowych krok po kroku.

Sadzenie drzew owocowych krok po kroku.

„Jak sadzić czereśnie?”, „Jak sadzić jabłonie?”, „Jak Sadzić drzewka owocowe?” – jest to najczęściej pojawiające się pytanie wśród nowych sadowników, ogrodników. Sprawa nie jest tak trudna do wykonania, nawet dla osób które nigdy nie miały okazji samodzielnie zakupić i posadzić drzewko owocowe. Wystarczy zapoznać się z poniższym poradnikiem i sadzenie drzew owocowych stanie się banalnie proste.

Wybór stanowiska dla drzew owocowych

Najdogodniejszym stanowiskiem do sadzenia drzew owocowych są miejsca słoneczne, które bardzo korzystnie będą wpływać na wybarwianie się owoców. Unikamy miejsc w zagłębieniach, gdzie mogą występować zastoiska mrozowe. Zastoiska mrozowe są to miejsca w niżej położonych terenach gdzie osiada masa zimnego powietrza, która powoduje przemarzanie drzew owocowych zimą oraz przemarzanie ich kwiatów wiosną. Ma to szczególne znaczenie w przypadku roślin ciepłolubnych takich jak: brzoskwinie, morele, czereśnie czy nektaryny.  Stanowisko dla drzew owocowych będzie idealne jeśli – od strony, z której najczęściej wieje wiatr – będzie osłona w postaci wysokiego żywopłotu lub drzew iglastych.  U nas w Polsce dominują wiatry zachodnie dlatego osłona zachodnia będzie najlepsza. Są jednak tereny z dominującym wiatrem wschodnim i północno wschodnim – jak np. podgórze i tam szukamy miejsc w miarę możliwości z osłoniętą stroną wschodnią lub północno wschodnią. Przed sadzeniem drzew owocowych warto najpierw odpowiednio wcześniej przygotować glebę pod sad.

Kiedy sadzić drzewka owocowe

Innymi prawami rządzi się sadzenie drzew owocowych w doniczkach, a innymi sadzenie drzew owocowych z gołym korzeniem – czyli odkrytym systemem korzeniowym. Drzewka owocowe w doniczkach można sadzić cały sezon od wiosny do jesieni. Nie mamy w tym względzie ograniczeń z wyjątkiem czasu, w którym ziemia jest zmarznięta i zwyczajnie blokadą jest niemożliwość wbicia szpadla w ziemię. Natomiast sadzenie drzew owocowych z gołym korzeniem można przeprowadzić jesienią lub wiosną.

Sadzenie drzew owocowych krok po kroku

Przygotowanie gleby pod sad

Bardzo istotną czynnością poprzedzającą sadzenie drzew i krzewów owocowych jest przygotowanie gleby pod sad. Niezbędne czynności należy rozpocząć – w miarę możliwości – kilkanaście miesięcy przed sadzeniem. Gleba stanowi środowisko do rozwoju systemu korzeniowego i ważne jest by zapewnić mu jak najlepsze warunki, ponieważ przez system korzeniowy rośliny sadownicze pobierają niezbędne składniki pokarmowe i wodę. […]

0 komentarzy

Za chwilę dowiesz się jak sadzić czereśnie, jak sadzić jabłonie czy inne drzewka owocowe tak by uniknąć podstawowych błędów z tym związanych. Przeprowadzimy Cię przez proces sadzenia drzew owocowych w 6 podstawowych krokach.

Krok 1 – przygotowanie gleby, wykopujemy dołek

sadzenie drzew owocowych - wykopanie dołka
Przed sadzeniem lub godzinę wcześniej umieszczamy nasze drzewka owocowe w wiadrze z wodą. Na czas przygotowania dołka korzenie namiękną w wodzie. Wykopujemy dołek mniej więcej o średnicy 60 cm i głębokości 50 cm. Tak by korzeń drzewka owocowego swobodnie mieścił się w dołku. Podczas kopania oddzielamy warstwy ziemi. Oddzielnie odkładamy ziemię żyzną, a oddzielnie ziemię z dalszych warstw. Glebę żyzną sypiemy na dno dołka, natomiast pozostałą, mniej urodzajną wykorzystamy  w dalszej części. Jeśli posiadamy glebę zbyt ciężką lub zbyt piaszczystą – możemy wykopać większy dół i poprawić strukturę ziemi. Do gleby piaszczystej dodajemy próchnicę w postaci kompostu lub żyzną ziemię ogrodniczą i mieszamy z naszą glebą docelową. Jeśli mamy ziemię zbyt ciężką, gliniastą należy ją rozluźnić mieszając z piaskiem lub torfem.

Krok 2 – spulchniamy dno dołka

sadzenie drzew owocowych - spulchnianie dołka
Sadzenie drzewek owocowych
w kolejnym etapie wygląda następująco. Po wykopaniu, spulchniamy dno dołka i usypujemy kopczyk z ziemi urodzajnej. Jest to pierwsza warstwa, z której nasze drzewko owocowe będzie czerpało składniki pokarmowe. Warto by w tym miejscu sadzonka miała odpowiednie warunki – zwiększamy w ten sposób prawdopodobieństwo przyjęcia się rośliny. Nie możemy jednak przesadzić z dbałością. W tym momencie zostaje popełniony częsty błąd. Stosowanie świeżego, a nawet przegniłego obornika jest stanowczo niewskazane ponieważ może uszkodzić korzenie drzewa. Nie zaleca się w ogóle stosowania nawozów, w tym także mineralnych – ponieważ złe dawkowanie bądź niedokładne wymieszanie z glebą powoduje poparzenie korzeni!

WAŻNE !
Stosowanie świeżego, a nawet przegniłego obornika jest stanowczo niewskazane ponieważ może uszkodzić korzenie drzewa. Nie zaleca się w ogóle stosowania nawozów, w tym także mineralnych – ponieważ złe dawkowanie bądź niedokładne wymieszanie z glebą powoduje poparzenie korzeni!

Krok 3 – przegląd systemu korzeniowego

sadzenie drzew owocowych - przegląd systemu korzeniowego
Krok 3 sadzenia drzew owocowych rozpoczynamy od przeglądu systemu korzeniowego. Oglądamy część podziemną drzewka owocowego, wycinamy korzenie połamane, uszkodzone. Jeżeli widzimy, że korzenie są splątane lub po włożeniu do dołka zawijają się do góry to w takim wypadku  rozplątujemy i skracamy zbyt długie korzenie. Gęstość systemu korzeniowego jest bardzo zróżnicowana w zależności od gatunku. Jabłonie, czereśnie na podkładce Colt czy brzoskwinie mają zazwyczaj gęste korzenie. Natomiast wiśnie na podkładce antypka, śliwy na ałyczy czy grusze na gruszy kaukaskiej mają korzenie rzadkie,  raczej grube z małą ilością korzonków  włosowatych. Nie należy zrażać się tym, że korzeń wydaje się mały (ważne jest regularne podlewanie) – w takiej sytuacji korzenie złamane skracamy tylko do miejsca złamania, a pozostałe zostawiamy.

Krok 4 – umieszczenie drzewka owocowego w dołku

sadzenie drzew owocowych - umieszczenie drzewka w dołku
Na kopczyku ustawiamy korzenie, w miarę równomiernie tak by się nie splatały. Drzewka owocowe sadzimy na głębokości o kilka cm niższej niż rosły w szkółce. Bardzo ważną rzeczą jest by miejsce szczepienia znajdowało się nad powierzchnią ziemi. W przeciwnym razie część szlachetna zacznie się ukorzeniać i wyprze podkładkę, a w konsekwencji utracimy wszystkie zalety jakie dawała nam podkładka, czyli niższy wzrost, odporność na mróz i choroby, szybsze wejście w okres owocowania. Do wyznaczenia poziomu zagłębienia sadzonki drzewka owocowego  warto użyć kija, bambusa czy choćby szpadla.

Krok 5 – potrząsamy drzewkiem owocowym

sadzenie drzew owocowych - potrząsanie drzewkiem
W miarę zasypywania dołka najpierw ziemią urodzajną, a następnie glebą z dalszych warstw – delikatnie potrząsamy drzewkiem owocowym w osi pionowej oraz stopniowo udeptujemy. Dzięki tej czynności ziemia trafi do najmniejszych zakamarków, szczeliny powietrzne zostaną zasypane. Korzeń w pełni zostanie obłożony ziemią i będzie miał idealne warunki do przyjęcia się na nowe stanowisko.

Krok 6 – tworzymy misę wokół drzewka owocowego i obficie podlewamy

sadzenie drzew owocowych - tworzenie misy
Po dokładnym udeptaniu tworzymy misę wokół drzewka owocowego by woda podczas podlewania nie rozpływała się na boki. Po posadzeniu musimy nasze drzewko owocowe porządnie podlać. Nie będzie przesadą jeśli do tego celu zużyjemy 10l wody. Ważne jest także by przez jakiś czas od posadzenia raz w tygodniu porządnie podlać sadzonki drzew owocowych. Jest to ważne zwłaszcza wiosną gdy jest sucho. Wilgotność w pierwszych tygodniach po posadzeniu jest bardzo istotna w przyjęciu się rośliny. Lepiej jest podlewać rzadziej, a obficiej niż częściej i powierzchownie. Chyba, że stosujemy linie kroplujące, które stale utrzymują wilgotność ziemi.

Nawożenie drzew owocowych po posadzeniu.

Drzewka owocowe sadzone jesienią nawozimy dopiero wiosną po zauważeniu pierwszych oznak wzrostu. Drzewka owocowe sadzone wiosną powinny otrzymać niewielką ilość nawozu dopiero po 2 miesiącach od posadzenia. W pierwszym roku stosujemy połowę zalecanej  dawki nawozu. W kolejnych latach aplikujemy pełną dawkę podaną przez producent maksymalnie 2 razy od maja do lipca. Najlepiej używać nawozów wieloskładnikowych. Innym rozwiązaniem jest stosowanie nawozu o przedłużonym działaniu, są to nawozy obecnie bardziej popularne i cenione ze względu na to, że nie ryzykujemy przenawożeniem. Nawóz długo rozkładający się w otoczce stosujemy raz w roku wiosną.

Są to uogólnione zasady nawożenia. Kontrolowane nawożenie powinno być poprzedzone badaniem gleby i takie też nawożenie zalecamy.

Przeczytaj także:

bielenie pni drzew owocowych i krzewów

Bielenie pni drzew owocowych i krzewów

Bielenie pni drzew owocowych i krzewów, to zabieg znany wszystkim i częsty widok – w sadach i ogrodach. Nie jest to kwestia estetyki, lecz konieczności, gdyż pobielenie pnia oraz nasady konarów drzewa trzeba wykonać raz do roku. Warto pilnować regularności bielenia pni drzew owocowych i nie przypominać sobie o nim co kilka lat, gdyż taka […]

0 komentarzy
Zabezpieczanie drzew owocowych na zimę.

Jak zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę?

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, niekiedy decydującym o dalszym rozwoju i przetrwaniu naszych drzewek owocowych jest zabezpieczanie ich na zimę. Szczególną uwagę w tym względzie powinniśmy poświęcić nowo posadzonym drzewkom. Drzewka posadzone jesienią nie zdążyły jeszcze odpowiednio zakorzenić się w ziemi i ich prawdopodobieństwo przemarznięcia jest dużo większe. Przemarznąć mogą w tym czasie nawet gatunki stosunkowo […]

2 komentarze
Przycinanie drzew owocowych

Przycinanie drzew owocowych – jak i kiedy?

Cięcie i formowanie drzewek owocowych to podstawowy zabieg pielęgnacyjny – w sadzie czy ogrodzie – wpływający na wygląd, rozpiętość oraz plonowanie drzew. Poprzez przycinanie drzew owocowych regulowany jest wzrost, ponieważ po silnym cięciu zostaje zahamowany rozwój korzeni, a w konsekwencji pobieranie składników pokarmowych z ziemi przez sadzonki. Dodatkowo silne cięcie powoduje opóźnienie wejścia drzewka w […]

15 komentarzy

Przygotowanie gleby pod sad

Bardzo istotną czynnością poprzedzającą sadzenie drzew i krzewów owocowych jest przygotowanie gleby pod sad. Niezbędne czynności należy rozpocząć – w miarę możliwości – kilkanaście miesięcy przed sadzeniem. Gleba stanowi środowisko do rozwoju systemu korzeniowego i ważne jest by zapewnić mu jak najlepsze warunki, ponieważ przez system korzeniowy rośliny sadownicze pobierają niezbędne składniki pokarmowe i wodę. […]

0 komentarzy

Dlaczego sprzedaż wysyłkowa drzewek i krzewów owocowych po 10 października?

Drzewka owocowe i krzewy rosnąc w szkółce kończą wegetację pod koniec września lub na początku października. Długość wegetacji zależy od temperatury, wilgotności i stosowanych nawozów. Im temperatura wyższa i pogoda bezdeszczowa tym szybciej wegetacja się kończy. Natomiast wydłużenie wchodzenia roślin w stan uśpienia może powodować nadmiar opadów, dość nisko utrzymująca się temperatura, a także późne […]

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *