Odmiany

Cudowne drzewo w Twoim ogrodzie, czyli uprawa jabłoni rajskiej

jabłoń rajska

Jabłoń rajska to rodzaj drzewka ozdobnego, które w Polsce dopiero zyskuje na popularności. Jabłonie ozdobne od tych tradycyjnych, uprawianych w sadach, różnią się przede wszystkim wyglądem i rozmiarem owoców. Jabłoń rajska zachwyca bowiem wyjątkowymi kolorami, pełniąc funkcję fantastycznej ozdoby przydomowego ogrodu. Skąd pochodzi jabłoń rajska, jak uprawiać ją w swoim ogrodzie i jakie wyróżniamy odmiany jabłoni ozdobnych?

Jabłoń rajska – nietypowe drzewko ozdobne

Nie jest do końca ustalone, skąd pochodzi jabłoń rajska. Według licznych źródeł ozdobne odmiany jabłoni zostały sprowadzone do Europy z Japonii, w pierwszej połowie XIX wieku. Jabłoń rajska przede wszystkim wyróżnia się barwą kwiatów, które sprawiają, że drzewko nie tylko optycznie zwiększa swoją objętość, ale także pięknie się prezentuje.

Ponadto jabłonie ozdobne wyróżniają wyjątkowe czerwone liście przechodzące nawet w odcienie fioletu i purpury, a małe owoce o kilku centymetrach średnicy doskonale nadają się do przetworów i jako dekoracja. Jabłonie rajskie, ze względu na swoją wyjątkowość, to drzewa ozdobne wybierane najczęściej do przestrzeni zieleni miejskiej i przydomowego ogrodu.

Rajskie jabłonie i ich charakterystyka

Jabłoń rajska często sadzona jest w sadach jako zapylacz dla innych drzewek owocowych. Nieprzycinane okazy dorastają do wysokości nawet 8 metrów, tworząc bujne i nieregularne korony. Ozdobna jabłoń kwitnie na wiosnę, w maju. Wówczas drzewko wypuszcza mnóstwo obficie kwitnących kwiatów o średnicy nawet kilku centymetrów, w kolorach zależnych od odmiany jabłoni (zwykle jednak jest to róż, purpura, biel i bordo), tworząc z liśćmi prawdziwe zatrzęsienie kolorów.

Rajskie jabłuszka pojawiają się od sierpnia do listopada i nierzadko zwisają na drzewie długo po opadnięciu liści. Ich wyjątkowe odcienie sprawiają, że już same owoce stanowią piękną ozdobę ogrodu, gdy wokół zapanuje prawdziwy jesienny klimat. Rajska jabłoń to prawdziwie magiczne drzewko, które pięknie się prezentuje o każdej porze roku. Wiosną można zachwycić się kolorowymi liśćmi drzewek, podczas gdy całości dopełniają bordowe kwiaty. Latem jabłoń wzrasta i wypuszcza zielone liście, zaś jesienią i zimą uwagę skupiają wyjątkowe owoce.

Rajska jabłoń – uprawa w ogrodzie

Jabłoń ozdobna to świetny wybór zarówno do sadu, gdzie pełni rolę zapylacza, jak i do ogrodu, gdzie drzewko stanowi piękną ozdobę przestrzeni wokół domu. Do małych ogrodów warto wybierać sadzonki szczepione na podkładkach karłowych i półkarłowych, natomiast do wzrostu bujnego drzewka warto wybrać sadzonki szczepione na podkładkach silnie rosnących. O czym pamiętać przy uprawie jabłoni rajskiej?

Wymagania glebowe i sadzenie

Jabłonie rajskie najlepiej rosną na stanowisku słonecznym, dostarczającym odpowiednią ilość światła roślinie. Ma to wpływ na kwitnienie, owocowanie i jesienne gubienie liści jabłoni. Większość odmian dostosowuje się do podłoża, w którym zostały posadzone, jednak warto posadzić drzewko na glebach żyznych, piaszczysto-gliniastych lub ilastych o pH na poziomie 5-6,5. Aby jabłoń pięknie komponowała się z otoczeniem, warto posadzić ją w towarzystwie krzewów i przy budynkach.

Podlewanie i nawożenie jabłoni rajskiej

Jabłoń ozdobna lubi wilgotne podłoże, dlatego warto podlewać drzewko, szczególnie w przypadku wystąpienia suszy. Należy jednak pamiętać, aby nie przelać sadzonki, gdyż jej korzenie mogłyby ulec gniciu. Roślinę warto nawozić dwa razy w roku – na wiosnę i początkiem lata, co wzmocni jej wzrost i wytwarzanie owoców. Warto do nawozu wykorzystać azofoskę lub inne wieloskładnikowe substancje, które stosuje się wokół pnia jabłoni.

jabłoń rajska

Przycinanie jabłoni rajskiej

Wiele osób decyduje się nie przycinać jabłoni rajskiej, dzięki czemu roślina tworzy bujną i nieregularną koronę. Na takie rozwiązanie mogą sobie pozwolić jednak tylko posiadacze dużych ogrodów. W przypadku mniejszej przestrzeni, warto wykonywać cięcia korygujące, które rozluźniają wnętrze korony i powstrzymują jej nadmierny wzrost. Przycinanie drzewka należy wykonać wiosną (najpóźniej do początku czerwca), aby jabłoń mogła zawiązać pąki na przyszły rok.

Zimowanie jabłoni rajskiej

Większość dostępnych w Polsce odmian jabłoni rajskiej jest mrozoodporna. Warto jednak ściółkować młode sadzonki, szczególnie w pierwszym roku ich wzrostu. Wówczas podłoże wokół drzewka warto wyłożyć biodegradowalną agrowłókniną lub materiałem syntetycznym.

Szkodniki i choroby atakujące drzewko

Niestety jak wszystkie drzewka owocowe, jabłoń ozdobna również może zostać zaatakowana przez szkodniki i choroby. Najczęściej występującą chorobą jest mączniak jabłoni, który objawia się mączystymi nalotami w białym odcieniu, występującymi na kwiatach, owocach i liściach drzewa. Aby pozbyć się mączniaka, należy zastosować naturalne opryski, a w późnym stadium choroby – wyciąć porażone pędy.

Kolejną często występującą chorobą jest zaraza ogniowa, charakteryzująca się powyginanymi pędami i plamami, występującymi głównie na kwiatach drzewka. Zarazę ogniową można zwalczyć opryskami i wycinaniem porażonych pędów (cięcie należy wykonać około 0,5 metra od porażonego miejsca).

Inną chorobą, która atakuje jabłoń rajską, jest brunatna zgnilizna. Zaatakowane kwiaty drzewa ciemnieją, a po pewnym czasie całkowicie zamierają, uniemożliwiając rozwój owoców. Ponadto choroba może ukazać się na już rozwiniętych owocach – mają one wówczas brunatne plamy, prowadzące do wysychania, wiotczenia i opadania plonów. Brunatną zgniliznę można zwalczyć opryskami z krwawnika lub poprzez wycięcie porażonych pędów.

Ponadto jabłoń może zostać zaatakowana przez często występujący rak bakteryjny drzew owocowych. Objawami choroby jest m.in. zamieranie kwiatów i pojawianie się na drzewie plam gnilnych oraz charakterystycznych ran. Chorobę można zwalczyć poprzez wycinanie porażonych pędów.

Szkodnikiem, który często atakuje jabłoń rajską, jest mszyca. W przypadku ataku, na liściach jabłoni można zauważyć jasne przebarwienia, a same liście z czasem skręcają się i ulegają deformacji. Do zwalczania mszyc najczęściej wykorzystuje się naturalne opryski lub domowe mieszanki, np. gnojówki lub roztwory z szarego mydła.

Owoce jabłoni rajskiej

Choć owoce jabłoni ozdobnej są małe i drobne, można je bez obaw wykorzystywać w codziennym życiu. Przede wszystkim to doskonały dodatek do herbaty, pełen witamin i nadający charakterystycznego posmaku napojowi. Ponadto małe jabłuszka doskonale sprawdzą się przy przetworach lub do kandyzowania. Co więcej, zostawiając owoce na drzewie, staną się one pysznym pożywieniem dla ptaków zimujących w Polsce. Warto także wykorzystać jabłuszka do jesiennych dekoracji, a ich niezwykły, intensywny kolor nada aranżacjom niepowtarzalnego charakteru.

Odmiany rajskiej jabłoni

Na rynku można znaleźć wiele odmian jabłoni rajskiej, jednak do najpopularniejszych zaliczamy:

  • Jabłoń rajska Royalty – Cechują ją niskie wymagania pielęgnacyjne i tolerancja na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Dorasta do 5 metrów wysokości, a jej głównym atutem są bordowo-różowe kwiaty i błyszczące liście. Dobrze znosi niskie temperatury.
  • Jabłoń rajska Evereste – To odmiana o jasnoróżowych pąkach i śnieżnobiałych, pachnących kwiatach. Wypuszcza owoce w odcieniach pomarańczowego z dodatkiem czerwieni. Evereste jest odporna na choroby i działanie szkodników.
  • Jabłoń rajska Professor Sprenger – Dorasta do około 6 metrów. Jej kwiaty są białe i silnie pachnące. Od września do listopada wypuszcza pomarańczowo-czerwone owoce, które stały się doskonałym pożywieniem dla ptactwa.
  • Jabłoń rajska Golden Hornet – Wypuszcza jasnoróżowe, duże kwiaty, które pięknie komponują się ze lśniącymi liśćmi. W okresie jesieni liście zmieniają kolor na czerwony. Owoce żółte, dość duże. Golden Hornet dorasta do wysokości 5 metrów.
  • Jabłoń rajska Ola – Wypuszcza purpurowe liście, które z czasem zmieniają barwę na zieloną. Kwitnie w maju pięknymi i obfitymi, jasnoróżowymi kwiatami. Ola owocuje na jesień purpurowoczerwonymi owocami o średnicy 3 centymetrów, które utrzymują się na drzewku przez całą zimę.
  • Jabłoń John Downie – To szybko rosnąca odmiana, która dorasta nawet do 6 metrów wysokości. W maju wypuszcza białe, miododajne kwiaty. John Downie owocuje na przełomie sierpnia i września, wypuszczając dość duże, czerwone plony.
  • Jabłoń Kelsey – Może osiągać nawet 8 metrów wysokości. Kwitnie obficie na różowo, młode liście przybierają zaś czerwony kolor. Kelsey owocuje we wrześniu czerwonymi jabłuszkami, które długo utrzymują się na drzewie.
  • Jabłoń Van Eseltine – Tak jak poprzednik, dorasta do 8 metrów wysokości. Rośnie wolno, wypuszczając na wiosnę efektowne, różowe kwiaty. Odmiana ta owocuje na żółto na przełomie września i października.
  • Jabłoń kwiecista (Malus floribunda) – Osiąga do 5 metrów wysokości. Początkowo rośnie szybko, ale wraz z dorastaniem jej rozrost zwalnia. Kwiaty osiągają do 4 centymetrów średnicy i białoróżową lub intensywnie różową barwę. Drzewko owocuje jesienią jabłuszkami w odcieniach od żółtego do czerwonego.
  • Jabłoń Tina – To odmiana o czerwonych kwiatach, które po całkowitym otworzeniu stają się białe. Tina pod koniec lata wypuszcza malutkie owoce w odcieniu bordowym. Korona drzewka osiąga nawet 2 metry średnicy.

Jabłoń Rajska Royalty

20,90 

Poprzednia najniższa cena: 13,90 .

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

Niezwykle dekoracyjna odmiana rajskiej jabłoni o pięknie wybarwionych kwiatach i liściach. Owoce małe, użytkowo-ozdobne do dekoracji florystycznych i cukierniczych

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Śliwa wiśniowa – czerwonolistna, kolumnowa Natali

39,90 

Poprzednia najniższa cena: 39,90 .

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

Bardzo ciekawe drzewko owocowo-ozdobno-miododajne. Może być sadzone w szpalerach.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Jabłoń kolumnowa Maypole czerwonomiąższowa

24,90 

Poprzednia najniższa cena: 24,90 .

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

Filarowa jabłoń z owocami o czerwonym miąższu i przebarwiającymi się na czerwono stożkami wzrostu.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 40 – 80 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Aronia czarnoowocowa szczepiona na pniu w doniczce

37,90 

Poprzednia najniższa cena: 37,90 .

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

Owoce doskonałe na soki, dżemy, przetwory, konfitury, syropy, nalewki, wino. krzew owocowy zaszczepiony na wysokości 100-120 cm. Sadzonka w doniczce.

Ile kosztuje jabłoń rajska?

Sadzonki jabłoni rajskiej są stosunkowo tanie. Gotowe do posadzenia w podłożu rośliny można kupić już poniżej 30 zł za sztukę. Większe i bardziej rozrośnięte okazy to koszt ponad 50 zł za sadzonkę.

Podsumowanie

Jabłoń rajska to drzewko, z którym doskonale komponują się krzewy ozdobne, sezonowe kwiaty, czy krzewy owocowe. Piękne, bujne kwiaty każdej z odmian z pewnością zachwycą miłośników wiosennego ogrodu. Kolorowe owoce jabłoni ozdobnej można zaś zastosować do wielu przetworów lub jako jesienną dekorację. Można je także zostawić na drzewie dla ptactwa, które z pewnością odwdzięczy się odwiedzinami o poranku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *