Uprawa

Jak i kiedy przesadzać drzewa owocowe?

mężczyzna przesadzający drzewko

Przesadzanie drzew owocowych bywa czasem koniecznością – kiedy na przykład rosną zbyt gęsto. Jeśli są to krzewy owocowe lub niewielkie, młode drzewka o niezbyt jeszcze silnym systemie korzeniowym, to ich przesadzenie będzie dość proste. Problemem będą drzewa kilku- lub kilkunastoletnie – te mają już nie tylko rozłożyste i ciężkie korony, ale też imponującej wielkości bryłę korzeniową. Jak i kiedy można przesadzić drzewo owocowe?

Przesadzanie drzew owocowych – jak zrobić to poprawnie?

Jeśli chodzi o przesadzanie drzew owocowych, to należy wziąć pod uwagę trzy kwestie:

  • właściwy termin – ani drzew, ani krzewów owocowych nie należy przesadzać w czasie ich sezonu wegetacyjnego. Taki sposób postępowania jest nieprawidłowy i może przyczynić się do osłabienia drzewka i zaprzestania przez nie kwitnienia i owocowania. Aktywne korzenie łatwo też uszkodzić;
  • technika – wykopanie drzewa owocowego tylko z pozoru jest proste. Pamiętaj, że należy okopać drzewo w określonej odległości od pnia, tak aby nie uszkodzić korzeni. Także dołek wykopany w nowym miejscu musi być odpowiednio obszerny i głęboki;
  • wiek drzewa – najłatwiej przesadza się drzewa młodsze niż pięcioletnie, które nie mają jeszcze dużej bryły korzeniowej. Ale i w przypadku starszych drzew owocowych zabieg ten można przeprowadzić z powodzeniem.

Zestaw 5 sadzonek Czereśni – najlepsze odmiany

73,00 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

5 drzewek najpopularniejszych odmian Czereśni. 5 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 3 sadzonek Wiśni

41,70 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

3 drzewek najpopularniejszych odmian Wiśni. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 3 sadzonek Śliw – długi zbiór

48,97 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

3 drzewka Śliw o różnych porach dojrzewania owoców. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 5 sadzonek Śliwek – najlepsze odmiany

75,50 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

5 drzewek najpopularniejszych odmian Śliw. 5 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Przesadzanie drzew młodych

Przesadzanie drzew młodych, w wieku 2 – 3 lat, wykonujemy późną jesienią, kiedy znajdują się one w fazie spoczynku. Warto wybrać bezwietrzny dzień z dodatnią temperaturą. Aby ochronić system korzeniowy należy określić promień, po którym będziemy kopać. W tym celu trzeba wykonać rzut korony, czyli zaznaczyć na powierzchni gruntu koronę drzewa i w tej linii, ostrym szpadlem, rozpocząć wykopywanie.

Prawidłowo wykopane drzewo ma korzenie otoczone dużą bryłą ziemi – warto całość zabezpieczyć na czas transportu, aby ograniczyć parowanie wody i przesuszenie korzeni. Aby cały proces przebiegł sprawnie, na nowym miejscu powinien już czekać gotowy dołek o takiej samej głębokości i średnicy, co dotychczasowy. Po umieszczeniu bryły korzeniowej w dołku, należy wsypać do niego żyzną ziemię, ewentualnie zasilić roślinę kompostem. Na końcu obficie podlewamy.

Warto dla przypomnienia wspomnieć, że nowo kupione drzewa liściaste i owocowe możemy sadzić zarówno wczesną wiosną, jak i jesienią. Ich bryła korzeniowa jest jeszcze mała i zwykle znajduje się w donicy, a umieszczenie jej w nowym miejscu nie jest związane z ryzykiem uszkodzenia. Po umieszczeniu w dołku bryły korzeniowej, należy drzewko obficie podlać.

mężczyzna przesadzający drzewko

Przesadzanie drzew starszych

Do wykopania drzewa starszego niż 5 lat będziemy prawdopodobnie potrzebowali pomocy specjalistów. Kilkuletnie rośliny zdążyły już zbudować większą bryłą korzeniową, a ich korona jest rozległa i ciężka. To rodzi problemy na każdym etapie procesu przesadzania:

  • rozległy system korzeniowy starszych drzew owocowych sprawia, że promień, po którym powinniśmy kopać, jest bardzo duży. Także głębokość wykonania wykopu znacząco się zwiększa. To ciężka praca, ale wcale nie najcięższa. Możemy też ją sobie ułatwić – wilgotna ziemia w znacznym stopniu usprawni kopanie, warto więc wybrać dzień tuż po deszczu;
  • dół na nowym stanowisku także powinien mieć odpowiednią średnicę i głębokość, tak aby korzenie drzewa mogło swobodnie się w nim zmieścić;
  • wreszcie – samo wyciąganie drzewa z dotychczasowego stanowiska, jego transport (wykopanych drzew i krzewów nie wolno ciągnąć po ziemi, należy je przenieść) i umieszczenie w nowym miejscu – to nie jest praca dla jednej czy nawet kilku osób.

Przesadzanie drzew owocowych mających już kilka lat warto zlecić profesjonalnej firmie i rozłożyć ten proces na dwa lata. Podobnie jak w przypadku przesadzania drzewek młodych, optymalnym terminem rozpoczęcia zabiegu jest późna jesień – jeśli nie jest zapowiadana ujemna temperatura, najlepiej jest poczekać do drugiej połowy października.

W pierwszym roku należy wykonać w rzucie korony rów wokół drzewa i zostawić je aż do następnego sezonu. Kolejnej jesieni wybieramy nowe miejsce i wykonujemy odpowiedniej wielkości dół. Teraz będzie potrzebna dysponująca wiedzą i ciężkim sprzętem ekipa, która wykona resztę zadania – przy pomocy tak zwanej przesadzarki wyciągnie z ziemi drzewo zgarniając wraz z nim część ziemi otaczającą bryłę korzeniową, przetransportuje je na nowe miejsce i bezpiecznie umieści w przygotowanym dołku.

Po przesadzeniu drzewo należy zasypać dobrej jakości ziemią wymieszaną z kompostem i oczywiście podlać. W kolejnym sezonie gałęzie trzeba będzie przyciąć.

Przesadzanie krzewów owocowych, nawet tych starszych, jest łatwiejsze ze względu na ich nieduże rozmiary. Możemy je więc wykonać samodzielnie, wykopując je z odpowiednim zapasem ziemi otaczającej korzenie i przenosząc (nie ciągnąc!) roślinę na docelowe miejsce. Dalsze postępowanie jest analogiczne jak w przypadku przesadzania drzew.

Podsumowanie

Jeśli wiesz, w jaki sposób prawidłowo przesadzać drzewa, nie doprowadzisz do ich uszkodzenia a ich odporność nie ucierpi po takiej “przeprowadzce” i będą owocowały w kolejnym sezonie. Zadanie to jest tym trudniejsze i bardziej wymagające, im starszych drzew i krzewów dotyczy. Ale nawet w przypadku bardzo dużych egzemplarzy może przebiec sprawnie i zakończyć się pełnym sukcesem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *