Wyświetlanie wszystkich wyników: 13

Wybierz ilość produktów na stronie 20 28 36
zakres cenowy

    Orzech laskowy – Kataloński

    18,90 

    Wysyłka: do 14 dni roboczych .

    Najpopularniejsza odmiana. Plenna o dużych owocach. Roczne drzewko leszczyny o wysokości 110-150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

    Orzech laskowy – Cosford

    18,90 

    Wysyłka: do 14 dni roboczych .

    Odmiana samopylna, o dużych owocach. Dobry zapylacz do odmiany Kataloński. Roczne drzewko leszczyny o wysokości 110-150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

    Orzech laskowy – Olbrzymi z Halle

    18,90 

    Wysyłka: do 14 dni roboczych .

    Odmiana o dużych owocach, corocznie obficie owocująca. Roczne drzewko leszczyny o wysokości 110-150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

    Orzech laskowy – Kataloński w doniczce

    25,90 

    Wysyłka: do 14 dni roboczych .

    Najpopularniejsza odmiana. Plenna o dużych owocach. 2 letnie drzewko leszczyny o wysokości 80-120 cm. Sadzonka w doniczce.
    drzewko owocowe w doniczce

    drzewko owocowe w doniczce

    Orzech laskowy – Cosford w doniczce

    25,90 

    Wysyłka: do 14 dni roboczych .

    Odmiana samopylna, o dużych owocach. 2 letnie drzewko leszczyny o wysokości 40-80 cm. Sadzonka w doniczce.
    drzewko owocowe w doniczce

    drzewko owocowe w doniczce

    Orzech laskowy – Webba Cenny

    18,90 

    Wysyłka: do 14 dni roboczych .

    Odmiana polecana na działki ze względu na umiarkowany wzrost. Roczne drzewko leszczyny o wysokości 110-150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

    Orzech laskowy Syrena – czerwona leszczyna

    20,90 

    Wysyłka: do 14 dni roboczych .

    Odporna na mrozy, atrakcyjna odmiana, uznawana za jedną ze smaczniejszych. Dekoracyjny krzew o czerwono-brunatnym zabarwieniu liści, kwiatostanów oraz okryw orzechów. Roczne drzewko leszczyny o wysokości 110-150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

    Orzech laskowy – Wczesny Długi

    18,90 

    Wysyłka: do 14 dni roboczych .

    Wczesna odmiana cenna z uwagi na smaczne orzechy i dobrą plenność. Samopylna odmiana wymagająca żyznych gleb. Roczne drzewko leszczyny o wysokości 110-150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

    Orzech laskowy – Nottinghamski

    18,90 

    Wysyłka: do 14 dni roboczych .

    Godna uwagi plenna odmiana o średnich i smacznych orzechach. Odporna na mrozy i wiatry oraz szkodnika leszczynowego. Roczne drzewko leszczyny o wysokości 110-150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

    Orzech laskowy – Garibaldi

    18,90 

    Wysyłka: do 14 dni roboczych .

    Odmiana polecana do ogrodów ze względu na umiarkowany wzrost oraz atrakcyjne i smaczne orzechy. Roczne drzewko leszczyny o wysokości 110-150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

    Orzech laskowy – Webba Cenny w doniczce

    25,90 

    Wysyłka: do 14 dni roboczych .

    Odmiana polecana na działki ze względu na umiarkowany wzrost. 2 letnie drzewko leszczyny o wysokości 130-150 cm. Sadzonka w doniczce.
    drzewko owocowe w doniczce

    drzewko owocowe w doniczce

    Orzech laskowy – Trapezundski w doniczce

    25,90 

    Wysyłka: do 14 dni roboczych .

    Łatwa w uprawie i wytrzymała odmiana leszczyny o smacznych, dużych orzechach z cienką skorupką. Plenna odmiana polecana do uprawy towarowej oraz amatorskiej. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości 130 – 150 cm. Sadzonka w doniczce.Drzewka owocowe w doniczkach

    Orzech laskowy Warszawski Czerwony

    25,90 

    Wysyłka: do 14 dni roboczych .

    Dekoracyjna odmiana o czerwonych liściach oraz okrywach. Orzechy średnie, smaczne i słodkie idealne do jedzenia na surowo, jako dodatek do ciast, deserów. Można je dłużej przechowywać. Sadzonka z gołym korzeniem o wysokości 100-150 cm, zabezpieczona na czas transportu.

    Orzech laskowy (leszczyna) sadzonkiOrzech laskowy (Leszczyna) - sadzonki, uprawa, cięcie.

    Leszczyna (orzech laskowy)Corylus avellana to dwa gatunek krzewu należący do rośliny brzozowatych. Na dziko występuje na terenie całej Europy oraz znacznej części Azji Mniejszej. Krzew stosowany jako roślina sadownicza ze względu na owoce (orzechy) o cenionych właściwościach smakowych jak i jako źródło witamin i mikroelementów. Roślina chętnie wykorzystywana również w architekturze zieleni, jako roślina ozdobna

    Cechy morfologiczne i biologia orzecha laskowego (leszczyny)

    Leszczyna pospolita (łacińska nazwa Corylus avellana) to z kolei silny krzew wyrastający na wysokość 6-8 m. Gałęzie leszczyny są wzniesione, tworzą zwartą i szeroką koronę. Jest to roślina o bardzo dużej żywotności i zdolnościach regeneracyjnych (m. in. po mroźnych zimach). Kora jest gładka, jasnoszara lub jasnobrązowa, na młodych pędach omszona. Leszczyna jest rośliną rozdzielnopłciową, kwiaty męskie (bazie) występują na młodych pędach, w gronach, rzadziej pojedynczo. Kwiaty żeńskie niepozorne, w postaci pąka z czerwonym znamieniem słupka. Zawiązują się najczęściej na tegorocznych przyrostach. Owocem jest mały, okrągły lub podłużny orzech (orzech właściwy), długości do 2,5 cm. Owoce wyrastają z okryw owocowych, zielonych, lub u niektórych odmian – czerwonych, z postrzępionymi brzegami. Pokrywy są zazwyczaj zrośnięte po kilka, tworząc wraz z orzechami owocostan. Wewnątrz łupiny orzecha laskowego (skorupy będącej częścią owocu) znajduje się nasienie (jądro) – jadalna część owocu.

    Wymagania klimatyczno-glebowe krzewu leszczyny

    Rośliny te najlepiej rosną na glebach żyznych, przewiewnych i głębokich, jednak roślina rośnie niemal każdym terenie. Nie toleruje gleb zbyt podmokłych. Pąki leszczyny w stadium pełnego rozwoju przemarzają w temperaturze -6°C, zaś całe drzewa potrafią przetrwać mrozy dochodzące do -40°C. Leszczyna jest gatunkiem światłolubnym – rośliny zacienione nie zawiązują owoców. Młode krzewy są wrażliwe na niedobór wody, starsze lepiej znoszą stres wodny. Nie należy sadzić leszczyny w miejscach wystawionych na silne wiatry. Leszczyna najlepiej rośnie na glebach żyznych, ciepłych, próchnicznych, przewiewnych, o pH w granicach obojętnego (6,8 – 7,1). Do uprawy najlepsze są czarnoziemy, ziemie brunatne, gliny piaszczyste i część piasków gliniastych. Nie udaje się na glebach zbyt lekkich czy ciężkich. Poziom wody gruntowej nie powinien przekraczać wysokości 120 cm.

    Kwitnienie i zapylanie orzechów laskowych (leszczyny)

    Leszczyna rozpoczyna wegetację najwcześniej z uprawianych w naszym kraju roślin sadowniczych. W czasie ciepłych zim potrafi zakwitnąć pod koniec stycznia, normalny okres kwitnienia przypada na luty/początek marca. Kwiaty męskie zakwitają i pylą przed kwiatami żeńskimi. Jako że leszczyna jest rośliną wiatropylną, obcopylną – do zapylenia potrzeba pyłku innej odmiany – takiej, której pylenie zbiega się czasowo z czasem efektywnego zapylenia kwiatów żeńskich. Znane są jednak także odmiany samopylne – np. 'Cosford' czy 'Apolda'. W związku z częstym przemarzaniem owoców męskich, częste jest również zapylane sztuczne leszczyny.

    Rozmnażanie - orzechy laskowe

    Podobnie jak w przypadku orzecha włoskiego, leszczynę można rozmnażać generatywnie i wegetatywnie. Nasiona wysiewamy jesienią, przed zamarznięciem gleby lub wiosną, po dokonaniu zabiegu stratyfikacji (przygotowującym nasiona do kiełkowania poprzez przełamanie spoczynku bezwzględnego). Wśród metod wegetatywnych stosuje się szczepienie (jako podkładkę stosuje się leszczynę pospolitą lub inne gatunki z rodzaju leszczyna), sadzonkowanie, odkłady, odkłady korzeniowe lub dzielenie już istniejących roślin (podział karp) czy okulizację.

    Sadzenie orzecha laskowego - leszczyny

    W przypadku sadów leszczynowych, czy też nasadzeniach na działkach, sadzenie roślin zależne będzie od kilku czynników. W zależności od typu gleby i siły wzrostu odmiany zaleca się odległości 5-6 (4m – mało żyzne) m x 3-4m. Odległości zależą także od typu gleby – na glebach słabszych odległości powinny być mniejsze niż na glebach żyznych, ale zasadniczo zawierają się w podanych przedziałach. Aby zwiększyć dochodowość z młodego sadu, można wysadzać drzewa tymczasowe, które wycina się po kilku latach (8-10 lat lub w miarę rozrastania krzewów).

    Rośliny zaleca się sadzić na przełomie września i października, aby młode sadzonki orzecha laskowego zdążyły się jeszcze ukorzenić przed zimą. W przypadku młodych roślin, konieczne może okazać się ich podlewanie w okresie suszy, starsze rośliny doskonale sobie radzą w takich sytuacjach.

    Cięcie orzecha laskowego

    Zakładając sad leszczynowy najlepiej sadzić krzewy o uformowanej koronce. Krzewy po posadzeniu przycinamy na wysokości 80-100 cm. Pędy boczne, o ile są silne, skracamy o 1/3 lub 1/4 długości, jeśli krzew nie ma rozgałęzień, lub są one słabe, krótkie, nie przycinamy ich. W pierwszych latach po posadzeniu leszczyna rośnie powoli, oprócz usuwania gałęzi chorych oraz wyrastających poniżej wysokości 50-60 cm (wysokość pnia, zalecana dla drzew niskopiennych) zazwyczaj nie wykonuje się zabiegów cięcia. Po 3-4 latach wybieramy pędy przeznaczone na zrąb formowanej korony (4-6) oraz usuwamy pędy zbędne. Polecaną koroną jest korona luźnopiętrowa lub kotłowa. W późniejszym czasie stosuje się głównie cięcie prześwietlające, a gdy krzewy są już bardzo rozrośnięte – cięcie odmładzające. Właściwym terminem cięcia jest wczesna wiosna, pod koniec okresu spoczynku roślin.

    orzech laskowy uprawa

    Zbiór orzechów laskowych

    Orzechy włoskie zbieramy gdy opadają z drzew – w popękanych zielonych łupinach lub już po wypadnięciu. Ich dojrzewanie przypada na drugą połowę września/początek października. Drzewka z rozmnażania wegetatywnego dojrzewają wcześniej, nawet około dwóch tygodni. Owoce często dojrzewają nierównomiernie, co jest w dużym stopniu uzależnione od odmiany. Młode drzewka wydają stosunkowo niewiele owoców, zwłaszcza te wyhodowane z nasion. Starsze drzewa, zwłaszcza rosnące pojedynczo, mogą wydawać nawet ponad 100 kg orzechów rocznie. Zbiór orzechów laskowych przypada na okres od III dekady sierpnia do połowy października. Owoce gotowe do zbioru zazwyczaj dobrze oddzielają się od okrywy owocowej i zmianie zabarwienia skorupy (zbrązowienie, zżółkniecie). Zrywamy je z drzewa lub zbieramy z ziemi co 2-3 dni, można je także otrząsać z krzewu. Owoce orzecha włoskiego i leszczyny po zbiorze należy dosuszyć w miejscu przewiewnym, chronionym przed atakami gryzoni. W warunkach amatorskich do tego celu nadają się przewiewne strychy. Przechowujemy je w temperaturze ok 20°C, w suchym miejscu.

    Orzechy laskowe - właściwości i zastosowanie

    Orzechy laskowe (leszczynowe) - doskonale nadają się do uzupełniania swojej diety. Są doskonałym źródłem witaminy E, witaminy B oraz wapnia i fosforu. Polecane w diecie osobom ze skłonnościami do chorób układu sercowo-naczyniowego zakrzepy, miażdżyca, nadciśnienie). Bogata zawartość składników mineralnych sprawie, że świetnie sprawdzają się zarówno dla osób starszych jak i dzieci, a także osób pracujących umysłowo. Działają kojąco na stres i nerwy. Orzechy laskowe wykorzystywane są szeroko w przemyśle spożywczym, jako dodatek do ciast, deserów czy napojów alkoholowych. Również przemysł farmaceutyczny wykorzystuje te orzechy do produkcji różnego rodzajów kosmetyków czy olejków. Szerokie zastosowanie orzechów sprawia, że roślina staje się coraz bardziej popularna w uprawie sadowniczej.

    Sadzonki orzecha laskowego - sadzonki leszczyny

    Zapraszamy do sprawdzenia naszej bogatej oferty sadzonek zyskującej na popularności leszczyny. W naszym sklepie internetowym znajdą Państwo jedynie najwyższej jakości wyselekcjonowane sadzonki orzecha laskowego, które doskonale sprawdzą się w przydomowym ogrodzie. Do skorzystania z naszej oferty zapraszamy również sadowników.

    W naszej ofercie znajdą Państwo odmiany takie jak: Orzech laskowy Kataloński, Orzech laskowy – Cosford, Orzech laskowy Webba Cenny czy Orzech laskowy Syrena.

    Najwyższa jakość, sprawdzone i odporne odmiany orzecha laskowego w doskonałej cenie wyłącznie w sklepie internetowym drzewkaowocowe24.pl