Jagoda kamczacka

Wyświetlanie wszystkich 6 wyników

Jagoda kamczacka – uprawa, odmiany, sadzonki i właściwości.

Jagoda kamczacka – Lonicera caerulea var. kamtschatica – to odmiana suchokrzewu błękitnego. Znana jest pod nazwami suchodrzew jadalny, suchodrzew kamczacki, wiciokrzew jadalny. Sadzonki jagody kamczackiej dorastają do ok. 2 m wysokości. Kwitnienie zaczyna się w kwietniu, zaś owocowanie, w zależności od odmiany i jej pochodzenia, przypada na koniec maja lub początek czerwca. Owoce zbiera się w miarę dojrzewania, wielokrotnie.

Jagoda kamczacka – uprawa

Jagoda kamczacka jest bardzo łatwa w uprawie. Wytrzymuje ujemne temperatury – w naszych warunkach w zasadzie nie wymarza – jest też odporny na suszę. Nie jest zbytnio wymagający w stosunku do jakości gleby, jednak gleby mniej żyzne warto przed posadzeniem wzbogacić obornikiem lub kompostem. Krzewy należy sadzić w odległości 1,5 m od siebie. Przycinanie krzewów ogranicza się w zasadzie do ich prześwietlania – po ok. piątym roku po posadzeniu. Na choroby i szkodniki również jest nadzwyczaj odporna.

Rozmnażanie, jagoda kamczacka sadzonki

Rozmnażanie jagody kamczackiej odbywa się głównie przez sadzonki zielne oraz przez odkłady. W naszym sklepie internetowym w sprzedaży wysyłkowej posiadamy sadzonki jagody kamczackiej ukorzenione w doniczkach. Najlepszym sposobem jest zakup odpowiednio wyprowadzonej rośliny z ukształtowaną koroną, która rozpocznie owocować już w drugim roku po posadzeniu.

Jagoda kamczacka – odmiany

Odmiany jagody kamczackiej różnią się porą dojrzewania, nasileniem opadania owoców z krzewu po ich dojrzeniu, smakiem owoców, obecnością i nasileniem charakterystycznej goryczki czy cierpkiego smaku. Jagoda kamczacka to krzew obcopylny – w ogrodzie należy posadzić co najmniej dwa krzewy różnych odmian.

Owoce jagody kamczackiej – właściwości

Granatowoniebieskie jagody są kształtu podługowatego, długości do ok. 2,5 cm, i pokryte są sinym nalotem woskowym. Udowodniono, że owoce jagody kamczackiej wykazują działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, wspomaga także leczenie chorób oczu.