Kontrolę nad jakością roślin z naszej szkółki sprawuje:
Pigwowiec
Pigwowiec japoński Cido
Pigwowiec wspaniały Fire Dance
Pigwowiec japoński Red Joy
Pigwowiec wspaniały Texas Scarlet
Pigwowiec wspaniały Salmon Horizon
Pigwowiec – sadzonki pigwowca ze szkółki drzew i krzewów owocowych

Owoce pigwowca
Owoce pigwowca są chętnie wykorzystywane w kuchni w postaci syropów do herbaty, galaretek, soków, nalewek lub jako dodatek uszlachetniający do innych przetworów. Raczej nie wykorzystywane do spożycia na surowo ze względu na cierpki smak i twardość, jaką cechuje się owoc. Te niepozorne owoce kryją w sobie wiele cennych dla zdrowia substancji. Zawierają duże ilości witaminy C (więcej niż cytryny). Surowy owoc pigwowca polecamy pokroić i zasypać cukrem. Po tym jak puści sok, jest doskonałym dodatkiem do herbat. Kwaskowate owoce posiadają dużo pektyn (substancji żelujących), garbników, kwasów organicznych, soli mineralnych oraz cukrów. Pigwowiec japoński, pigwowiec pośredni czy wspaniały to krzew, który w Polsce często mylony jest z pigwą. Mimo tego, że ich owoce różnią się od siebie smakiem czy kolorem. Pigwowiec to niewielki krzew a pigwa jest drzewem, mimo to wielu początkujących ogrodników uważa je za te same rośliny.
Pigwowiec – uprawa i stanowisko
Pigwowiec jest rośliną niezbyt wymagającą i tolerancyjną co do gleby i warunków, w których przyjdzie mu rosnąć. Niemniej jednak najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych oraz na słonecznym stanowisku. Nie preferuje gleb podmokłych oraz zasadowych. Jest rośliną wytrzymałą na susze, jednak młode krzewy należy podlewać w trakcie długotrwałych braków opadów. Ściółkowanie jest bardzo korzystne, aby gleba nie przesychała za bardzo. Pigwowiec jest rośliną, którą sadzi się wiosną (od Marca do kwietnia) lub jesienią (końcówka sierpnia do listopada). W miejscach bardziej zacienionych kwitnienie i owocowanie jest uboższe. Krzew nie lubi przesadzania, szczególnie starsze egzemplarze są wrażliwe, ze względu na płytko korzeniący się i słabo rozwinięty system korzeniowy. Warto wcześniej wzbogacić glebę w kompost lub obornik, szczególnie jeśli jest słaba. W wersji minimalnej można do dołka dosypać ziemi kompostowej, ewentualnie świeży obornik na wierzch jako ściółkę. Pigwowiec nie ma wygórowanych wymagań nawozowych. Wystarczy mu w kolejnych latach niewielka ilość nawozu wieloskładnikowego. Może być sadzony jako soliter ozdabiając ogród, lub w grupach na rabatach skalnych w parkach miejskich, orientalnych ogrodach jak również jako żywopłot. Wówczas należy na 1m długości żywopłotu posadzić ok.3-5 krzewów. Roślina uniwersalna i łatwa w uprawie, doskonale sprawdza się w ogrodzie ze względu na swoje walory wizualne (czerwone, różowe lub białe kwiaty) jak i późniejsze owoce.
Pigwowiec - odmiany, właściwości
Pigwowce nie posiadają diametralnych różnić w obrębie tego samego gatunku. Największy krzew tworzy pigwowiec okazały, dorastający do 2 m z dużymi liśćmi, kolcami i owocami. To właśnie pigwowiec okazały jest najczęściej mylony z pigwą. Pigwowiec japoński to krzew dorastający do 1,5m z mniejszymi kolcami i okrągłymi, niedużymi liśćmi. Natomiast pigwowiec pośredni inaczej wspaniały jest mieszańcem dwóch wyżej wymienionych i tworzy krzew dorastający do 1-1,5m wysokości o bardziej rozłożystym pokroju. U wszystkich pigwowców owoce są twarde oraz cierpkie. Czas zbiorów przypada w październiku. Owoców nie zjada się na surowo, ale są wspaniałym surowcem na przetwory takie jak: konfitury, dżemy ,soki, syropy, które są szczególnie przydatne w okresie przeziębieniowym. Zawierają bowiem sporo przeciwutleniaczy, witaminę C, kwasy fenolowe, flawonoidy, pektyny oraz sole mineralne. Owoce pigwowca wykazują wiele działań prozdrowotnych dla organizmu. Działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjne, przeciwskurczowo. Produkty z pigwowca można stosować w przypadku zapaleń ze strony układu pokarmowego, układu stawowego- w reumatyzmie, przy niedoborach witaminy B1.
- Pigwowiec Fire Dance - o kwiatach ognistoczerwonych, krzew dorasta do 1,2m wysokości i tyle samo szerokości.
- Pigwowiec Salmon Horizon - o kwiatach łososiowo-różowych, krzew dorasta do 1 m wysokości i 1,5m szerokości, mocno płożący.
- Pigwowiec Texas Scarlet - o kwiatach intensywnie czerwonych, krzew dorasta do 0,5 - 1m wysokości.
- Pigwowiec Jet Trail - o kwiatach białych, krzew dorasta do 0,5 - 1m, mocno rozłożysty o częściowo pokładających się pędach.
- Pigwowiec Orange Trail - o kwiatach czerwonych, krzew dorasta do 1m wysokości i dużo większej szerokości, mocno rozłożysty i płożący.
- Pigwowiec Pink Trail - o kwiatach różowych, krzew dorasta do 1m wysokości i tyle samo szerokości.
- Pigwowiec japoński Red Joy - tworzy niższy krzew w stosunku do gatunku (50-80cm) o lekko poskręcanych, błyszczących drobnych liściach. Ma piękne pełne lub półpełne, czerwone kwiaty zebrane po kilka sztuk. Polecany jest szczególnie do uprawy w przydomowych ogrodach, parkach i zieleniach miejskich jako roślina okrywowa na skarpy lub niskie, niecięte żywopłoty. Ładnie się prezentuje również jako soliter lub w grupach po kilka sztuk. Chętnie sadzony w ogrodach naturalistycznych.