Geneza śliwy do dzisiaj jest kwestią nie do końca wyjaśnioną. Według jednej z teorii śliwa domowa pochodzi z Kaukazu, natomiast niektórzy historycy twierdzą, że uprawiana była ona już w Rzymie około 200 lat p.n.e. i stamtąd rozpowszechniła się na Europę Północną. Inni z kolei wskazują, że to drzewko owocowe rozsławili Andegawenii w latach 1190 – 1204.
Śliwa to rodzaj krzewów i drzew z rodziny różowatych. Większość odmian, które uprawia się na terenie naszego kraju, pochodzi od gatunku śliwa domowa (Prunus domestica). Owoce śliw są doceniane m.in. za swoje walory smakowe. Jakie śliwy są jednak najbardziej polecane do uprawy w Polsce? Sprawdź koniecznie!
Sadzenie i warunki uprawy śliw – co warto wiedzieć?
Śliwy charakteryzują się średnią odpornością na mróz i mają duże wymagania wodne, szczególnie w okresie wiosennym. Kiedy temperatura spada poniżej zera, warto wykonywać zabiegi kopczykowania młodych drzewek i ściółkowania drzew dojrzałych, ponieważ duży mróz może powodować uszkodzenia.
Ponadto rośliny te najlepiej czują się w glebach lekkich i ciepłych, bogatych w próchnicę o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Najlepiej wybierać więc gleby brunatne, gliniaste (lekkie i średnie) oraz czarnoziemy. Śliwa nie lubi też zalegania wód gruntowych.
Sadzonki śliw umieszczamy w ziemi wiosną lub jesienią. Kwitnienie śliw przypada najczęściej na koniec kwietnia lub początek maja. Pamiętajmy też, że śliwy dzielimy na samopylne i obcopylne oraz częściowo samopylne. Warto więc w przydomowych ogródkach posadzić też inne odmiany i zadbać o obecność owadów zapylających.
Cięcie śliw zależne jest od siły wzrostu drzewa oraz od tego, jaki typ korony chcemy osiągnąć. Formowanie korony należy rozpocząć pierwszej wiosny po posadzeniu śliwy, a po około 3 latach warto wykonywać cięcia zachowawcze. Wówczas musimy zadbać o to, by prawidłowo doświetlić szczególnie gęste korony. Wycinajmy też stare i chore pędy, a także pędy wyrastające ponad przewodnik i z nim konkurujące. Śliwy wczesne i średnio wczesne przycina się tuż po owocowaniu, a te, które owocują od początku września, należy przycinać w zimie lub wczesną wiosną, ale jeszcze przed ruszeniem soków.
Popularne odmiany śliwek uprawianych w Polsce
Wybierając śliwy do swojego ogrodu, musimy pamiętać, że dzielimy je na odmiany wczesne i późne.
Do wczesnych zaliczana jest m.in.:
- Śliwa Opal,
- Śliwa Węgierka Wczesna,
- Śliwa Cacanska Lepotica i Cacanska Rana,
- Śliwa Diana,
- Śliwa Emper,
- Śliwa Herman,
- Śliwa Kalipso,
- Śliwa Renkloda Ulena i śliwa Renkloda Altana,
- Śliwa Hanita,
- Śliwa Królowa Wiktoria,
- Śliwa Polinka.
Późne odmiany śliw to np.:
- Śliwa Amers,
- Śliwa Bluefre,
- Śliwa Valor,
- Śliwa Empress,
- Śliwa President.
W przydomowych polskich sadach najlepiej sprawdzają się śliwy, które dają sporo owoców, a ich uprawa nie wymaga zbyt dużo pracy.
Natomiast jeśli mamy bardzo mały ogród lub chcemy uprawiać śliwy na balkonie albo tarasie, idealne będą drzewka kolumnowe. Dobrze sprawdzi się więc np. śliwa kolumnowa Fruca, którą znajdziesz na: https://drzewkaowocowe24.pl/produkt/sliwa-kolumnowa-fruca/.
Do upraw w donicach w małych ogrodach i na tarasach polecane są również drzewka śliw kolumnowych Imperial, dostępne na: https://drzewkaowocowe24.pl/produkt/sliwa-kolumnowa-imperial.
Takie śliwy osiągają rozmiary około 2 do 3 metrów, są samopylne i łatwe w uprawie. Wiosną stanowią świetny element dekoracyjny, a latem dostarczają nam fioletowych owoców o soczystym, żółtym miąższu. Jako drzewka dekoracyjne dobrze sprawdzą się także różne odmiany śliwy japońskiej.
Odmiany śliw polecane do uprawy w Polsce – 10 propozycji
Jakie śliwy są najbardziej polecane do uprawy w polskich sadach i ogrodach? Oto lista najpopularniejszych odmian!
- Śliwa Węgierka Zwykła – śliwa Węgierka Zwykła to jedna z najstarszych odmian w Europie. Jej owoce dojrzewają późno, bo od połowy września do końca października. Śliwki cechują się ciemnofioletową skórką i słodkim smakiem. Wykorzystywane są jako owoce deserowe, ale i do smażenia powideł. Świetnie smakują również na surowo.
- Śliwa Węgierka Wczesna – to kolejna powszechnie znana i ceniona odmiana śliwy. Dojrzewa w połowie sierpnia. Owoce są ciemnoniebieskie i pokryte niebieskim nalotem. Miąższ natomiast jest żółty i słodki. Owocuje obficie.
- Śliwa Renkloda Ulena – to francuska odmiana śliwy i jedna z najsmaczniejszych. Renkloda Ulena jest odporna na szarkę. To odmiana samopylna, która jednocześnie jest popularnym zapylaczem innych odmian śliw. Owoce dojrzewają po połowie sierpnia i cechują się żółto-zieloną skórką oraz słodkim, żółtym miąższem, który niezbyt dobrze odchodzi od pestki.
- Śliwa Opal – to odmiana pochodząca ze Szwecji. Ma owoce średniej wielkości i różowo-fioletową skórkę. Jest bardzo smaczna, a jej miąższ bez problemu odchodzi od pestki. To odmiana samopylna. Plonuje obficie, jest mało podatna na choroby oraz odporna na szarkę.
- Śliwa President – śliwa President jest średnio wrażliwa na mrozy, ale odporna na choroby. Jej zasadzenie najczęściej gwarantuje obfite zbiory. Owoce dojrzewają na przełomie września i października. Miąższ z łatwością odchodzi od pestki. Ze względu na swoje spore rozmiary, śliwki te wykorzystywane są jako owoce deserowe oraz jako dodatek do różnych dań.
- Śliwa Węgierka Dąbrowicka – śliwa Węgierka Dąbrowicka jest odmianą pochodzącą z Polski. Ma nieduże, ciemnogranatowe owoce z niebieskim nalotem. Jej miąższ jest soczysty, słodko-kwaśny i odchodzący od pestki. To odmiana idealna do powideł. Dojrzałość zbiorczą osiąga w połowie sierpnia. Drzewo rośnie umiarkowanie silnie.
- Śliwa Królowa Wiktoria – to samopylna odmiana pochodząca z Anglii, która rośnie średnio silnie. Owoce są niewielkie i wykorzystuje się je do przyrządzania kompotów i do suszenia. Dojrzałość zbiorcza przypada na koniec sierpnia. Ma nieregularne, lekko spłaszczone i duże owoce sięgające 50 g.
- Śliwa Stanley – śliwa Stanley pochodzi z USA. Śliwki mają ciemnogranatową skórkę i żółty miąższ odchodzący od pestki. Świetnie sprawdzają się zarówno do przetworów, jak i do suszenia. Owoce są gotowe do zbiorów po połowie września.
- Śliwa Mirabelka z Nancy – dojrzałość zbiorczą osiąga końcem sierpnia. Rośnie średnio silnie. Owoce są niewielkie, żółte i pokryte jasnym nalotem. Mają korzenny, słodki smak. Mirabelka pochodzi z Francji, jest samopylna i obecnie powraca do łask ze względu na niezastąpiony smak. To odmiana tolerancyjna, która cechuje się łatwością uprawy.
- Śliwa Brzoskwiniowa (Jerozolimka) – to odmiana pochodząca prawdopodobnie z Anglii. Ma żółto-różowe śliwy. Okrągłe, wybitnie deserowe i przypominające brzoskwinie owoce dojrzewają początkiem sierpnia. Drzewa rosną silnie i plonują obficie.
Śliwa Węgierka Zwykła
Wysyłka: do 3 dni roboczych .
Doskonała odmiana przetwórcza. Idealna do ciast i powideł. Bardzo obficie plonuje.2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.
Śliwa Renkloda Ulena
Wysyłka: do 3 dni roboczych .
Drzewo bardzo plenne, owoce duże - doskonałe do bezpośredniego spożycia i na kompoty.2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.
Śliwa President
Wysyłka: do 3 dni roboczych .
Odmiana o bardzo dużych, smacznych owocach deserowych. Jedna z najodporniejszych i bardzo plenna.2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.
Śliwa Węgierka Dąbrowicka
Wysyłka: do 3 dni roboczych .
Polska odmiana deserowa i przetwórcza. Większe owoce i wcześniejsza od W. Zwykłej2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.
Choroby i szkodniki śliw – jak im zapobiegać?
Do najczęściej spotykanych chorób śliw należą:
- Dziurkowatość liści drzew pestkowych – objawia się brunatnymi, nekrotycznymi plamami z ciemnoczerwoną obwódką. W następstwie powstają dziury w porażonych liściach, co powoduje ich wcześniejsze opadanie.
- Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – to choroba grzybowa. Brunatną zgniliznę drzew pestkowych poznamy po brązowiejących, obumarłych liściach i kwiatach oraz brunatnych plamach gnilnych występujących na owocach.
- Torbiel śliw – to choroba grzybowa, która deformuje owoce, przez co stają się one wydłużone, krzywe i nie mają pestek, a ich miąższ jest niesmaczny i twardy.
- Szarka śliw – szarka jest chorobą wirusową. Przez nią na liściach pojawiają się żółte plamy o nieregularnych kształtach. Owoce z kolei posiadają skazy w postaci mokrych plam i wgłębień, a kiedy dojrzewają, pojawiają się bruzdy.
Natomiast szkodniki najczęściej atakujące śliwy to owocówka śliwkóweczka, przędziorek owocowiec, misecznik śliwowy, mszyce oraz pordzewiacz śliwowy.
W jaki sposób zapobiegać chorobom i szkodnikom atakującym drzewka? Przede wszystkim dbajmy o dobrą kondycję naszych roślin. Jeżeli śliwa zostanie zaatakowana przez szkodniki lub choroby, należy regularnie usuwać porażone owoce oraz pędy. Do naturalnych sposobów walki ze szkodnikami należą pułapki feromonowe i lepy, a także mechaniczne usuwanie szkodników.
Dobrze sprawdzają się też domowe opryski dedykowane walce z konkretnym szkodnikiem. Jeżeli więc szukasz sposobów np. na naturalną walkę z mszycą, zobacz na: https://drzewkaowocowe24.pl/domowe-sposoby-na-mszyce/.
W razie bardzo silnej inwazji może być potrzebne również zastosowanie specjalistycznych środków i oprysków.
Wybór odpowiedniej odmiany śliwy do ogrodu – czym się kierować?
Śliwy są chętnie wybierane do przydomowych sadów i ogrodów. Odmiany kolumnowe można uprawiać nawet w donicach na balkonach i tarasach. Większość z nich jest łatwa w pielęgnacji, a przy prawidłowym utrzymaniu dostarczy nam soczystych i smakowitych owoców, które będziemy mogli spożywać zarówno na surowo, jak i dodawać do deserów, ciast czy wykonywać z nich przetwory.
Jakie odmiany śliwy wybierać do przydomowych upraw? Najlepsze będą odmiany odporne na choroby grzybowe i wirusy, o smacznych owocach deserowych i łatwe w uprawie. Zwróćmy uwagę też na obfitość plonów oraz czas dojrzewania i owocowania.
Pamiętajmy, że wysokiej jakości sadzonki odporne na choroby znajdziemy w ofercie sprawdzonych szkółek roślin owocowych.