Borówka amerykańska

Wyświetlanie wszystkich 17 wyników

Borówka amerykańska – sadzonki, uprawa, odmiany i właściwości.

Borówka amerykańska zwana także borówką wysoką – Vaccinium corymbosum pochodzi z Ameryki Północnej,  która jest ojczyzną tego popularnego krzewu. Wyrasta do wysokości 2-2,5 m, młode pędy są koloru zielonego, starsze czerwonego, najstarsze szarego; liście są owalne do lancetowatych, kwiaty białe lub różowe, dzwonkowate. Owoce – jagody – mają średnicę do 1,5 cm, są kuliste, spłaszczone, o niebieskofioletowej skórce pokrytej niebieskawym nalotem woskowym. Borówka amerykańska jest wytrzymała na niskie temperatury (-30°C), wykazuje jednak wrażliwość na wahania temperatury w zimie (po rozhartowaniu się krzewu spowodowanego chwilowym wzrostem temperatury jest o wiele bardziej wrażliwa na przemarzanie).

Borówka amerykańska – Uprawa

Borówka amerykańska do uprawy najlepiej lubi miejsca nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Jest wrażliwa na suszę i zalanie, podłoże powinno być stale wilgotne. Wymaga gleb lekkich, przewiewnych i przede wszystkim kwaśnych (3-4 pH). Wysadzając borówkę w ogrodzie, najlepiej wykopać dołek o wymiarach ok. 0,4 x 0,4 x 0,4m. Ziemię dobrze jest wymieszać z przegniłymi trocinami lub kwaśnym torfem w stosunku 1:1. Glebę wokół krzewu ściółkujemy i regularnie nawozimy – szczególnie za pomocą nawozów organicznych.

Borówkę amerykańską sadzimy w odległości ok. 1,5 m w rzędzie i 2- 2,5 m między rzędami.

Krzewów nie przycinamy w pierwszym roku. Zabieg cięcia rozpoczynamy w trzecim roku po posadzeniu, wycinając pędy starsze niż trzyletnie. Co kilkanaście lat odnawiamy krzew, usuwając zimą całą koronę.

Rozmnażanie borówki amerykańskiej, sadzonki

Rozmnażanie borówki wysokiej w warunkach amatorskich jest prawie niemożliwe. Zazwyczaj rozmnaża się ją z sadzonek zdrewniałych lub zielnych, a także w laboratoriach, w technologii in vitro. W naszym sklepie internetowym możemy kupić gotowe, ukorzenione sadzonki borówki amerykańskiej, poprzez sprzedaż wysyłkową prosto do domu czy na działkę.

Borówka amerykańska – Odmiany

Odmiany borówki amerykańskiej różnią się czasem dojrzewania, smakiem, kształtem owoców, równoczesnością ich dojrzewania czy sposobem zapylania. Zbiór owoców przeprowadzamy wielorazowo, w miarę dojrzewania owoców. W zależności od odmiany, zbiory trwają od lipca do końca sierpnia, ale mogą przedłużyć się nawet do października.

Borówka amerykańska – Właściwości

Jagody borówki wysokiej są bardzo bogate w substancje biologiczne czynne – cukry, kwasy, pektyny, witaminy B1, B2, PP, C, A, oraz sole mineralne (żelazo, wapń).