Jakie drzewka kolumnowe sprawdzą się w małym ogrodzie

Jakie drzewka kolumnowe sprawdzą się w małym ogrodzie?

Własny ogród to marzenie wielu osób. Aby je zrealizować wcale nie trzeba dysponować dużą ilością przestrzeni – wystarczy niewielki skrawek ziemi, by rośliny mogły swobodnie rosnąć. Ostatnimi czasy coraz większym zainteresowaniem cieszą się drzewka kolumnowe. To atrakcyjne rozwiązanie, szczególnie dla właścicieli małych działek. Drzewka kolumnowe nadają się również do sadzenia w doniczkach. Prezentują się bardzo elegancko, zajmują niewiele miejsca i wydają obfite plony. Jakie drzewka kolumnowe sprawdzą się w małym ogrodzie? Podpowiadamy!

Czytaj dalej

kosz truskawek leżący wśród krzaczków

Uprawa truskawek – 9 najlepszych odmian do Twojego ogrodu

Truskawki to jedne z najbardziej popularnych w Polsce owoców sezonowych – ich owoce są niezwykle smaczne, soczyste i pełne witamin. Doskonale nadają się do różnych zastosowań, a ich uprawa udać się może nawet w niewielkim ogrodzie.

Które spośród wielu odmian truskawek są godne polecenia? Jakimi cechami kierować się wybierając konkretne odmiany do swojego ogródka? I dlaczego warto wybrać ich kilka? Od czego zacząć uprawę truskawek? Zachęcamy do lektury.

Czytaj dalej

Maliny pomarańczowe

Uprawa i wymagania maliny pomarańczowej

Słodki smak malin od zawsze kojarzy się z letnimi popołudniami spędzanymi w ogrodzie. Maliny doskonale komponują się z deserami i lodami, ale także pysznie smakują w wersji solo lub w formie przetworów. Jedną z mniej popularnych odmian malin, którą coraz częściej można ujrzeć w przydomowych ogrodach, jest malina pomarańczowa. Jak ją uprawiać, co należy wiedzieć o pielęgnacji krzewu i jakie wyróżniamy odmiany malin pomarańczowych? Odpowiadamy!

Czytaj dalej

owoce pigwy

Pigwa a pigwowiec – dlaczego to nie to samo?

Większość z nas zapewne słyszała o owocach pigwy i pigwowca. Wydawać by się mogło, że to jedna i ta sama roślina. W rzeczywistości są to zupełnie odmienne gatunki. Różnią się przede wszystkim wyglądem, wielkością plonów, aromatem oraz sposobem uprawy. Pigwa rodzi duże owoce, które kształtem przypominają gruszkę (czasem jabłko). Natomiast owoce pigwowca są dużo mniejsze, twarde i zdecydowanie bardziej aromatyczne. Dlaczego pigwa a pigwowiec to nie to samo? Czym różnią się te dwie rośliny? Odpowiadamy!

Czytaj dalej

szkodniki drzew owocowych

Najczęstsze szkodniki drzew owocowych – praktyczny poradnik

Drzewa i krzewy owocowe często atakowane są przez szkodniki, które wpływają nie tylko na dojrzewające owoce, ale także na całą roślinę, nierzadko prowadząc do jej obumierania. Istnieją jednak skuteczne sposoby na zwalczanie szkodników i zapobieganie im, aby móc co roku cieszyć się obfitymi zbiorami. Jakie wyróżniamy gatunki szkodników, jak rozpoznać ich obecność na roślinach i jakie są sposoby zwalczania i zapobiegania niechcianym gościom?

Czytaj dalej

osoba trzymająca kompost w dłoniach

Jak odpowiednio przygotować kompost i do czego go wykorzystać w ogrodzie?

Kompost jest naturalnym nawozem organicznym, którego walory doceniają ogrodnicy uprawiający zdrowe, pełnowartościowe warzywa, krzewy owocowe i rośliny ozdobne. Do jego wielkich zalet należy fakt, iż można przygotować go samodzielnie i zupełnie za darmo, w dodatku niewielkim nakładem pracy.

Zobacz jak przygotować ten doskonały nawóz organiczny, jak zrobić kompostownik i jak wykorzystać dojrzały kompost w swoim warzywniku i ogrodzie. Co można wykorzystać do przygotowania go, a czego absolutnie umieszczać w kompostowniku nie wolno? Oto poradnik, z którego dowiecie się wszystkiego na ten temat.

Czytaj dalej

Brzoskwinie na drzewie w ogrodzie

Brzoskwinia w przydomowym ogrodzie – od czego zacząć? Jaką odmianę wybrać?

Wiele osób, posiadających własny kawałek ziemi, decyduje się na założenie przydomowego ogrodu. Jego kluczowymi elementami są nie tylko rośliny ozdobne, ale i drzewka owocowe. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się brzoskwinia. Nie ma się co dziwić – rodzi wyjątkowo smaczne owoce, bogate w wiele wartościowych składników odżywczych. Drzewo brzoskwiniowe zachwyca pięknym wyglądem, które zamienia przydomową przestrzeń w magiczne miejsce. Jakie są najpopularniejsze odmiany brzoskwiń? Którą warto posadzić w przydomowym ogrodzie? Od czego zacząć uprawę drzewka brzoskwiniowego? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!

Czytaj dalej

gleba

Jak odkwasić lub zakwasić glebę w ogrodzie?

Decydując się na zasadzenie roślin w przydomowym ogródku lub sadzie, niezwykle ważne jest poznanie ich wymagań glebowych. Niektóre gatunki roślin są w stanie dostosować się do podłoża, a dla innych będzie potrzebne odkwaszenie lub zakwaszenie gleby. To niezwykle ważne, ponieważ źle dobrane podłoże mocno wpłynie na kondycję oraz rozwój rośliny. W Polsce spotkamy najwięcej gleb o odczynie zasadowym i obojętnym, dlatego w przypadku, gdy chcemy zasadzić rośliny kwasolubne, będziemy musieli odpowiednio zakwasić podłoże.

Jak sprawdzić pH gleby przed posadzeniem roślin? W jaki sposób zakwasić ziemię domowym sposobem? Które rośliny dobrze czują się w glebie o odczynie kwaśnym, a jakie sadzić w podłożu o odczynie zasadowym? Sprawdź!

Czytaj dalej

owoc brzoskwini na gałązce

Kędzierzawość liści brzoskwini – przyczyny i zapobieganie

Kędzierzawość liści brzoskwini jest jedną z najczęściej obserwowanych, i równocześnie najgroźniejszą chorobą brzoskwiń. Wywoływana jest przez grzyb Taphrina deformans należący do rodziny szpetczaków Taphrinomycetes, a jej objawy trudno jest przeoczyć czy pomylić z objawami innych chorób. Na szczęście można wyleczyć chore drzewko, choć nie zawsze jest to proste.

Jakie są charakterystyczne objawy kędzierzawości liści brzoskwini? W jaki sposób, za pomocą specjalistycznych środków i zabiegów pielęgnacyjnych, możemy ją zwalczać i zapobiegać jej nawrotom? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć.

Czytaj dalej

owoc orzecha w łupince

Orzech włoski – uprawa, pielęgnacja i sadzenie orzecha włoskiego

Drzewa orzecha włoskiego to nie tylko obfite źródło smacznych i zdrowych owoców, ale także soczystej zieleni i cienia w ogródku. Orzech włoski (Juglans regia) jest przedstawicielem rodziny orzechowatych, a jego naturalnym siedliskiem są Europa i Azja. Dobrze czuje się więc w naszym klimacie, a jego pielęgnacja nie jest bardzo trudna.

Jakie są wymagania klimatyczno – glebowe i najlepszy termin sadzenia orzecha? Czy należy go nawozić i nawadniać, a jeśli tak – to w jakich przypadkach i terminach? Jak pielęgnować drzewo, aby rosło zdrowe i co rok rodziło smaczne owoce?

Czytaj dalej

przycinanie drzewa sekatorem

Kiedy przycinać drzewka owocowe?

Drzewka owocowe, by mogły prawidłowo rosnąć oraz dawać obfite plony, wymagają różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z ważniejszych jest przycinanie. Czynność ta ma niezwykle korzystny wpływ na kondycję roślin. Regularne cięcie przyczynia się do zwiększenia ich zdrowotności oraz jakości i obfitości plonów. Należy wiedzieć, że drzew owocowych nie można przycinać w dowolny sposób. Ponadto ogromne znaczenie ma wybór pory roku. Przeczytaj poradnik i dowiedz się, jak prawidłowo przycinać drzewa owocowe oraz jaki czas jest do tego najlepszy!

Czytaj dalej

Owoce Mini Kiwi

Uprawa Mini Kiwi w Twoim ogrodzie

Wśród wielu różnorodnych krzewów owocowych, których uprawa dopiero w ostatnich latach cieszy się zainteresowaniem ogrodników, znajduje się aktinidia ostrolistna. Znana również jako Mini Kiwi, Baby Kiwi czy Kiwiberry, jest rodzajem pnącza, którego drobne owoce zachwycają smakiem i stanowią wyjątkowo wartościowe źródło licznych substancji odżywczych. Sprawdź dlaczego warto uprawiać Mini Kiwi w ogrodzie i jak to robić, aby cieszyć się jego obfitymi plonami.

Czytaj dalej

drzewka mandarynkowe w donicach

Drzewka owocowe w donicach – uprawa

Drzewa owocowe to rośliny, które w warunkach ogrodu czy sadu rosną zwykle do bardzo dużych rozmiarów. Wysokie na kilka metrów i rozłożyste, nie zmieszczą się w malutkim przydomowym ogrodzie. Co możesz zrobić, jeśli nie masz miejsca na kolejne drzewo lub nie dysponujesz ogrodem, a chcesz mieć owoce własnej uprawy? Zdecyduj się na hodowlę drzewek w doniczkach – wystarczy tylko wybrać odpowiednie odmiany.

Czytaj dalej

Orzech laskowy – uprawa w przydomowym ogrodzie

Leszczyna pospolita jest nie tylko atrakcyjną, świetnie prezentującą się w ogrodzie rośliną, ale także bogatym źródłem witaminy E, zwanej także „witaminą młodości”. Co ciekawe, owoce leszczyny, ze względu na swoje wartości odżywcze, są popularnym składnikiem sałatek i innych potraw. Skąd pochodzi leszczyna, jak orzechy laskowe wpływają na organizm i jak uprawiać drzewo we własnym ogrodzie?

Czytaj dalej