owoc czarnego bzu

Przetwory z czarnego bzu – jak przygotować?

Czarny bez rośnie dziko, ale sadzony jest także w przydomowych ogrodach w prawie całej Europie. To krzew ozdobny, powszechnie uważany również za roślinę leczniczą. Zarówno z owoców, jak i kwiatów czarnego bzu można zrobić pyszne przetwory.

Syrop z czarnego bzu, nalewki, wina czy soki stosowane są w medycynie naturalnej. Owoce czarnego bzu będą też świetne na dżem. Jak je przygotować, aby zachwycały swoim smakiem i aromatem? Sprawdź!

Czytaj dalej

mężczyzna przesadzający drzewko

Jak i kiedy przesadzać drzewa owocowe?

Przesadzanie drzew owocowych bywa czasem koniecznością – kiedy na przykład rosną zbyt gęsto. Jeśli są to krzewy owocowe lub niewielkie, młode drzewka o niezbyt jeszcze silnym systemie korzeniowym, to ich przesadzenie będzie dość proste. Problemem będą drzewa kilku- lub kilkunastoletnie – te mają już nie tylko rozłożyste i ciężkie korony, ale też imponującej wielkości bryłę korzeniową. Jak i kiedy można przesadzić drzewo owocowe?

Czytaj dalej

owocujący krzew borówki amerykańskiej

Antraknoza borówki i inne powszechne choroby borówki amerykańskiej – jak im zapobiegać?

Krzewy borówki amerykańskiej są jednymi z najchętniej uprawianych w przydomowych ogródkach krzewów owocowych – odpowiednio pielęgnowane dają liczne, smaczne i zdrowe owoce. A jednak w uprawie borówki amerykańskiej, zwykle postrzeganej jako krzew odporny, zdarzają się choroby i szkodniki. Poznaj najczęściej występujące choroby borówki amerykańskiej, sprawdź jak je rozpoznawać i leczyć oraz jak im zapobiegać.

Czytaj dalej

Pędraki w Ogrodzie - Jak Się Ich Pozbyć

Jak pozbyć się pędraków z ogrodu?

Pędraki to larwy chrabąszcza majowego – latającego owada pojawiającego się w sezonie wiosennym. Bytują w ziemi, uszkadzając systemy korzeniowe roślin. Ich obecność zostaje zauważona dopiero wtedy, gdy drzewa, krzewy czy trawnik przestają rosnąć i zaczynają żółknąć. Pędraki sieją ogromne spustoszenie w ogrodzie. Jak skutecznie pozbyć się tych szkodników? Zachęcamy do przeczytania poradnika!

Czytaj dalej

Jak Pozbyć Się Mrówek z Ogrodu

Mrówki w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Mrówki to małe owady, które pojawiają się w ogrodach wraz z nadejściem wiosny. Wprawdzie nie stanowią żadnego zagrożenia dla człowieka, jednak bywają bardzo uciążliwe. Lubią tworzyć gniazda na rabacie bądź na trawniku, przesuszają ziemię drążąc w niej tunele, uszkadzają murawę oraz często obgryzają młode pędy roślin. Mrówki w ogrodzie nie są więc do końca pożyteczne. Jak zatem się ich pozbyć? Zachęcamy do przeczytania poradnika, w którym przedstawimy skuteczne sposoby na zwalczenie mrówek!

Czytaj dalej

drzewka owocowe w doniczkach

Nawożenie roślin doniczkowych kolumnowych – kiedy i jak przeprowadzać?

Kolumnowe rośliny doniczkowe uprawiane na naszych tarasach, balkonach i w ogrodach mogą być nie tylko piękną ozdobą przydomowych przestrzeni, ale też źródłem smacznych i zdrowych owoców. Aby jednak tak się mogło stać, muszą być zdrowe i dobrze odżywione. Sprawdź jak i czym nawozić rośliny doniczkowe kolumnowe aby zapewnić im warunki do prawidłowego wzrostu.

Czytaj dalej

owoce wiśni wiszące na drzewie

Węglan potasu jako środek naturalnej ochrony sadów

Węglan potasu, czyli sól potasowa kwasu węglowego, to nieorganiczny związek chemiczny, który z powodzeniem i bezpiecznie stosować można w uprawach sadowniczych. Ma wiele zalet, dzięki którym sadownicy często i chętnie z niego korzystają. Czym jest węglan potasu, jak go stosować i w jakich przypadkach?

Czytaj dalej

drzewo brzoskwini obsypane owocami

Kiedy i jak przycinać brzoskwinie?

Cięcie brzoskwini to jeden z najważniejszych zabiegów na te drzewka owocowe. Dzięki jego poprawnemu wykonaniu brzoskwinie będą zdrowe i silne oraz obficie zaowocują. Jeśli zaniechasz regularnego cięcia, Twoje drzewka wydadzą wprawdzie owoce, ale będą one małe i niesmaczne. Sprawdź więc, jak i kiedy prawidłowo przycinać brzoskwinie.

Czytaj dalej

kobieta zbierająca śliwy

Śliwy do uprawy w Polsce – 10 polecanych odmian

Geneza śliwy do dzisiaj jest kwestią nie do końca wyjaśnioną. Według jednej z teorii śliwa domowa pochodzi z Kaukazu, natomiast niektórzy historycy twierdzą, że uprawiana była ona już w Rzymie około 200 lat p.n.e. i stamtąd rozpowszechniła się na Europę Północną. Inni z kolei wskazują, że drzewo to rozsławili Andegawenii w latach 1190 – 1204.

Śliwa to rodzaj krzewów i drzew z rodziny różowatych. Większość odmian, które uprawia się na terenie naszego kraju, pochodzi od gatunku śliwa domowa (Prunus domestica). Owoce śliw są doceniane m.in. za swoje walory smakowe. Jakie śliwy są jednak najbardziej polecane do uprawy w Polsce? Sprawdź koniecznie!

Czytaj dalej

zmarznięte truskawki w ogrodzie

Luty w ogrodzie – czas intensywnych przygotowań do wiosny

Luty, choć zimny i wietrzny, a czasem nawet śnieżny, stanowi preludium wiosny. Już niedługo słońce częściej i mocniej będzie wyglądało zza chmur, a dni staną się cieplejsze i dłuższe. Mimo że ogrodowe rośliny nadal śpią, to dla ogrodników czas ten stanowi okres coraz bardziej intensywnych przygotowań do kolejnego sezonu. Nagrodą za ten wysiłek będzie ogród pełen kolorowych kwiatów oraz obfite zbiory owoców i warzyw.

Co więc warto i można robić w ogrodzie w lutym? Jak zadbać o krzewy i drzewa owocowe i ozdobne? Jakie prace wykonać w ogrodzie ozdobnym i warzywnym? Na co zwrócić uwagę na grządce z bylinami i krzewami zimozielonymi? Oto wszystko, co warto wiedzieć.

Czytaj dalej

maliny

Jak nawozić maliny? – sprawdzone sposoby

Malina to jeden z najchętniej uprawianych krzewów owocowych w przydomowych ogrodach i na działkach. Roślina ceniona jest przede wszystkim za liczne właściwości zdrowotne. Owoce malin stanowią cenne źródło witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Maliny nie mają zbyt wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o ich uprawę. Jednym z najważniejszych zabiegów, który warto regularnie przeprowadzać jest niewątpliwie nawożenie. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się obfitymi plonami. Czym nawozić maliny i kiedy to robić? Na to i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!

Czytaj dalej

odmiany czereśni

Najpopularniejsze odmiany czereśni

Czereśnie to jedne z najchętniej wybieranych latem owoców, zarówno do spożywania prosto z drzewa, jak i do produkcji różnego rodzaju przetworów. Nic w tym dziwnego – owoce czereśni są niezwykle smaczne i zawierają mnóstwo witamin. W ogrodnictwie można znaleźć wiele odmian czereśni, które doskonale nadają się do uprawy w polskich warunkach. Dlaczego warto uprawiać czereśnie, gdzie kupować sadzonki drzewek i które odmiany czereśni są najchętniej uprawianymi w naszym kraju? Czytaj dalej, jeśli chcesz poznać najpopularniejsze odmiany czereśni!

Czytaj dalej

Opryski drzew i krzewów owocowych

Opryski drzew i krzewów owocowych – krok po kroku

Drzewa i krzewy owocowe nie tylko pięknie zdobią ogród, ale również dostarczają wartościowych owoców. Aby rośliny mogły zdrowo rosnąć i jednocześnie stały się odporne na choroby oraz ataki szkodników, konieczne jest ich opryskanie. Odpowiednio wykonany zabieg zwiększa szansę uzyskania dorodnych plonów. Przeciwko jakim chorobom i szkodnikom pryskać drzewa i krzewy owocowe? Kiedy stosować oprysk? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym poradniku!

Czytaj dalej

Drzewka owocowe kolumnowe - jak uprawiać

Drzewka owocowe kolumnowe – jak uprawiać?

Drzewka kolumnowe to ciekawa propozycja dla osób, które są posiadaczami małych ogrodów lub tarasów, a chciałyby stworzyć swój własny, przydomowy sad. Rośliny te mają wąski, kolumnowy pokrój, dzięki czemu bez problemu posadzimy je w niewielkich odstępach. Sadzonka może rosnąć także w donicy.

Prawidłowa uprawa i pielęgnacja drzewek kolumnowych pozwoli nam cieszyć się ich pięknym wyglądem i dużymi, soczystymi owocami. Jak więc dbać o takie drzewka, aby zachwycały nie tylko nasze oczy, ale i podniebienia? Sprawdź!

Czytaj dalej

kobieta z koszem jabłek

Jak zwiększyć owocowanie w Twoim sadzie?

Wszystkie gatunki drzew owocowych wymagają uwagi i opieki, aby mogły zachwycać swoim pięknym wyglądem oraz pysznymi i soczystymi owocami. Czasami zdarza się natomiast, że nawet bujniej rosnące okazy nie rodzą wcale i pomimo naszej troski o drzewka w sadzie, rośliny te nie dają nam oczekiwanych plonów. Jakie mogą być przyczyny takiego zjawiska? Co zrobić, by zwiększyć owocowanie drzew? Sprawdź koniecznie!

Czytaj dalej