Najczęstsze błędy przy zakładania przydomowego sadu

Posiadanie swojego sadu bez wątpienia niesie za sobą wiele korzyści. Owoce pochodzące z własnego ogrodu są zdrowe i smaczne. Ponadto, mamy pewność, że przy ich uprawie nie został wykorzystany żaden środek chemiczny. Nie da się ukryć, iż zakładanie sadu wymaga nieco pracy. Niezbędne są również umiejętności sadownicze. W natłoku zadań do wykonania nietrudno jest popełnić błąd. Poniżej zebraliśmy kilka najczęstszych błędów przy zakładaniu przydomowych sadów, przeczytaj!

Czytaj dalej

Uprawa czereśni w przydomowym sadzie

Czereśnia to jeden z najczęstszych widoków w polskich ogrodach i przydomowych sadach. Nic w tym dziwnego – drzewo to rodzi smaczne owoce, które dojrzewają zazwyczaj początkiem lata, a przy tym jest dość łatwe w prowadzeniu i pielęgnacji. Ponadto czereśnię stosunkowo rzadko atakują szkodniki. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej temu gatunkowi oraz omówimy podstawowe zasady jego uprawy i pielęgnacji.

Czytaj dalej

Szczepienie drzew owocowych – na czym polega, metody i sposoby rozmnażania

Szczepienie drzew owocowych – na czym polega, metody i sposoby rozmnażania

Najprostszym i najbardziej naturalnym sposobem rozmnażania roślin jest metoda generatywna. Czyli wysiew z pozyskanych od roślin nasion. Nie jest to jednak dobra metoda dla wszystkich grup botanicznych. Ponadto nie możemy przewidzieć do końca jakie cechy powtórzy potomstwo odmiany wyjściowej, matecznej. I tu wyłania się metoda wymyślona przez człowieka, ale nie kolidująca z przyrodą jaką jest szczepienie drzew owocowych. Poniżej przedstawimy jak to zrobić, jakie są metody szczepienia.

Czytaj dalej

Uprawa moreli w przydomowym ogrodzie

Morela należy do grupy popularnych drzew owocowych – wytwarza bowiem stosunkowo duże, smaczne owoce mające wielu wielbicieli praktycznie na całym świecie. Mimo to w naszym kraju uprawy tej rośliny są spotykane stosunkowo rzadko – w naszym klimacie wymagają bowiem odpowiedniej pielęgnacji, by obficie owocować. Jest to jednak bardzo wdzięczne drzewo, które warto uprawiać we własnym ogrodzie – włożony w prowadzenie go trud z pewnością się opłaci. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje o uprawie moreli przydatne każdemu początkującemu hodowcy.

Czytaj dalej

Okulizowane Drzewka Na Szkółce

Na czym polega okulizacja drzew owocowych?

Drzewka owocowe można rozmnażać na kilka sposobów – jednym z szybszych jest szczepienie. Korzysta z niego praktycznie każda szkółka sadownicza. Choć na pierwszy rzut oka zabieg ten może się wydawać skomplikowany, w rzeczywistości może sobie z nim bez większego problemu poradzić nawet początkujący amator. Szczepienie można przeprowadzić na kilka sposobów – poniżej przyjrzymy się bliżej metodzie polecanej przez doświadczonych sadowników, czyli okulizacji.

Czytaj dalej

Terminarz oprysków drzew owocowych

Faktem jest, że każdy właściciel przydomowego sadu chciałby zrywać wyłącznie zdrowe i dorodne owoce. Niestety wiele chorób i szkodników drzew owocowych może zniweczyć szanse na udane zbiory. Dlatego też opryski są jednym z kluczowych zabiegów wykonywanych w sadownictwie. W niniejszym tekście przedstawimy, kiedy wykonywać dane zabiegi na poszczególnych gatunkach drzew oraz jakich środków użyć.

Czytaj dalej

Jakie drzewka owocowe można sadzić koło siebie?

Właściwie każdy sadownik, zarówno profesjonalny, jak i hobbysta, marzy o obfitych plonach ze swoich drzew owocowych. Jednym ze sposobów na dobre owocowanie jest odpowiednie sąsiedztwo – to, co rośnie obok danego drzewa, może mieć bardzo duży wpływ na jego rozwój, plony, a nawet stopień narażenia na ataki szkodników. Poniżej zebraliśmy po kilka przykładów złych i dobrych sąsiadów oraz roślin zielnych, które warto mieć w swoim sadzie.

Czytaj dalej

Wiosenne zabiegi w sadzie

Dbanie o sady wiosną – czy ma to sens? Zdecydowanie tak, bo wiosenne zabiegi przełożą się na plonowanie i wzrost drzew w dalszej części sezonu. Wcześniej należy jednak zastanowić się, kiedy podjąć konkretne działanie – przykładowo, idealny termin na wykonanie zabiegu podcinania korzeni może okazać się nie najlepszym dniem na wiosenne opryski drzew owocowych.

Czytaj dalej

Mała dziewczynka zbierająca owoce

Najłatwiejsze w uprawie krzewy owocowe

Drzewa i krzewy ozdobne, byliny, trawy i kwiaty – zachwycają swoim pięknym wyglądem. Ogródek może być dla nas jednak nie tylko źródłem doznań estetycznych, ale także krynicą zdrowia i wspaniałego smaku. Wystarczy tylko posadzić w nim różne gatunki krzewów owocowych. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre z nich są bardzo wymagające – aby owocować potrzebują bardzo dobrej jakości gleb i licznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Czytaj dalej

Zalety posadzenie Derenia Jadalnego w ogrodzie

Stworzenie pięknego ogrodu to z pewnością nie lada wyzwanie. W osiągnięciu spektakularnego efektu pomogą nam drzewa i krzewy owocowe. Dereń jadalny to roślina znana od stuleci. Nie tylko pięknie ozdabia ogród, ale również słynie z wielu wartości prozdrowotnych. Owoce derenia jadalnego mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie oraz wspomagają codzienne funkcjonowanie organizmu. Ponadto można z nich przyrządzać pyszne nalewki czy przetwory. Dlaczego warto posadzić derenia jadalnego w ogrodzie? Jakie są jego właściwości? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Czytaj dalej

Zbiory w sadzie owocowym

Najpopularniejsze odmiany drzewek owocowych

Któż nie marzy o owocach z własnego przydomowego sadu? Nawet właściciele małych ogródków bądź tarasów mają aspiracje, aby zrywać pyszne i świeże owoce prosto z własnego drzewa. I dla takich osób już dziś dostępne są coraz popularniejsze drzewka kolumnowe. Nic nie satysfakcjonuje tak jak plon z własnej uprawy oraz pewnego źródła. Na rynku dostępnych jest jednak wiele odmian i wybór odpowiednich przyprawia o zawrót głowy, szczególnie jeśli jesteśmy amatorami i dopiero zaczynamy przygodę z ogrodnictwem. Warto jednak pamiętać, że drzewka owocowe we własnym ogródku wymagają trochę pracy. Trud włożony w ich pielęgnację na pewno się jednak opłaci.

Czytaj dalej

Pobieranie próbek ziemi do badania

Badania Gleby – Koszty i Zalety ich Przeprowadzenia

Sadowniku badaj glebę!

Podstawowym kryterium na który powinniśmy zwrócić uwagę chcąc nawozić ziemię pod rośliny uprawne to analiza gleby. Jest to również opłacalne z przyczyn ekonomicznych, nawozy nie są tanie wobec czego po co je niepotrzebnie nadużywać, szczególnie w przypadku sadowników którzy prowadzą uprawy wielkoobszarowe. Ponadto już dawno stwierdzono, że zarówno nadmiar jak i niedobór pierwiastków źle wpływa na kondycję i owocowanie roślin. Nadmierna ilość nawozów źle wpływa również na strukturę gleby, jej parametry fizyczne oraz możliwość kumulowania wody. Kolejnym ważnym powodem, aby racjonalnie stosować nawozy jest ich oddziaływanie na środowisko oraz zdrowie ludzi i zwierząt.

Czytaj dalej

Nawożenie roślin

Nawożenie drzewek owocowych

Zakładając sad czy to mały czy większy musimy liczyć się z tym, że aby drzewka prawidłowo rosły i dawały zadowalający plon wysokiej jakości oraz ładnie wybarwione owoce, musimy dostarczyć im odpowiednich składników odżywczych. W celu racjonalnego nawożenia drzewek owocowych należałoby przeprowadzić analizę gleby. Dzięki temu można sprawdzić jakich mikro bądź makroelementów brakuje i wtedy można stosować odpowiednio zbilansowane nawożenie docelowe, a nie na tak zwane „oko”. Na drzewa i krzewy owocowe bowiem źle wpływa zarówno niedobór jak i nadmiar pierwiastków.

Czytaj dalej

Cięcie jabłoni. Kiedy i jak przycinać jabłonie

Cięcie jabłoni. Kiedy i jak przycinać jabłonie.

Cięcie jabłoni to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny drzew, dzięki któremu owocują one obficie każdego roku. Prawidłowe przycięcie jabłoni sprawi, że uda nam się znaleźć równowagę pomiędzy wzrostem wegetatywnym a owocowaniem. W artykule znajdą Państwo odpowiedź na pytanie kiedy i jak przycinać jabłonie, aby cieszyć się wysokim plonem o bardzo dobrej jakości wizualnej i smakowej.

Czytaj dalej