koszyk ze świeżo zebranymi borówkami

Borówka amerykańska – uprawa w przydomowym ogrodzie

Jednym z najbardziej popularnych i cenionych krzewów owocowych uprawianych w przydomowych ogródkach, jest borówka amerykańska. Ten stosunkowo niewysoki krzew, uprawiany w odpowiednich dla swojego gatunku warunkach i starannie pielęgnowany, obdarowuje nas wyjątkowo smacznymi, zdrowymi i obfitymi plonami.

Uprawa borówki amerykańskiej nie jest szczególnie trudna ani czasochłonna, ale nie uda się, jeśli nie zapewnimy krzewom optymalnych warunków do rozwoju. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na stanowisko i warunki glebowe dla borówki oraz na terminy i sposoby jej pielęgnacji. Chciałbyś posadzić kilka krzewów borówki amerykańskiej w ogrodzie? Przeczytaj nasz poradnik, a na pewno odniesiesz sukces!

Czytaj dalej

kiść winogron

Przydomowa uprawa winorośli – wszystko, co musisz wiedzieć

Winorośl jest jednym z najchętniej uprawianych krzewów owocowych w ogrodach przydomowych. Świetnie czuje się w polskim klimacie, jest dość prosta w uprawie pod warunkiem zapewnienia jej odpowiednich warunków, obficie obdarza nas pysznymi owocami o wielu zastosowaniach. Jakby tego było mało – jest wyjątkowo dekoracyjna i silnie się rozrasta.

Dowiedzcie się jak wygląda uprawa winorośli – gdzie i kiedy sadzić krzaczki, jak o nie dbać, aby były zdrowe i zapewniły obfity plon. Do czego wykorzystać zebrane owoce. Czy uprawa winorośli jest trudna? Jakie zabiegi należy wykonywać? Zapraszamy do lektury.

Czytaj dalej

jabłko zimą

Jesień w ogrodzie – jak dbać o drzewka owocowe jesienią?

Koniec lata tylko pozornie oznacza koniec prac ogrodowych – tak naprawdę przed nadejściem zimy ogrodnicy i sadownicy mają ręce pełne roboty. Krzewy owocowe należy dobrze przygotować do spoczynku, od tego bowiem zależeć będzie ich przetrwanie do czasu kolejnej wiosny oraz zdrowie i dobre owocowanie w następnym sezonie.

Czy sadzenie drzewek owocowych jesienią jest dobrym pomysłem? Czy trzeba je nawozić, podlewać i przycinać przed zimą? W jaki sposób okrywać ich korzenie i czy zawsze zabieg ten jest konieczny? Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedzi w poniższym wpisie – zapraszamy.

Czytaj dalej

Pielęgnacja drzewek owocowych — ogólne zasady

Dekoracyjny wygląd drzew i perspektywa posiadania własnych, świeżych i zdrowych owoców sprawiają, że coraz więcej osób dysponujących choćby kawałkiem ziemi, decyduje się na zakup drzewek i krzewów owocowych. Ale aby móc rzeczywiście cieszyć się ich zdrowym wyglądem i plonami, trzeba zapewnić im właściwe warunki.

Na jakich stanowiskach i w jakiej glebie sadzić drzewka i krzewy? Jak je pielęgnować, przycinać i rozsadzać? Czy trzeba je podlewać i nawozić? Oto zasady pielęgnacji, które musi znać każdy hodowca drzew owocowych.

Czytaj dalej

Pielęgnacja i uprawa malin

Maliny są jednymi z ulubionych owoców Polaków – ciężko byłoby znaleźć przydomowy ogródek czy sad, w którym właściciel nie uprawia choćby kilku krzaczków. Obecnie na rynku dostępnych jest około dwustu odmian tej rośliny – w pewnym stopniu różnią się one między sobą sposobem uprawy i pielęgnacji oraz kolorem, wielkością i smakiem owoców, ale ogólne wymagania i zasady ich hodowli pozostają niezmienne.

Jeśli planujesz rozpocząć uprawę malin lub masz już własne krzaczki, przeczytaj nasz praktyczny poradnik. Znajdziesz w nim podstawowe informacje dotyczące wyboru stanowiska dla malin, ich sadzenia, nawożenia, przycinania i pielęgnacji. Zapraszamy do lektury!

Czytaj dalej

ogrodnik

Domowe sposoby na mszyce

Mszyca to bardzo uciążliwy szkodnik, który potrafi znienacka zaatakować zarówno nasz ogród jak i rośliny w domu, wyrządzając przy tym wiele szkód. Mszyce rozmnażają się bardzo szybko i żywią się sokiem roślin. Sprawdź kilka niezawodnych sposobów na naturalną walkę z tym owadem!

Czytaj dalej

Uprawa porzeczek w ogrodzie

Ogromna dawka witaminy C, ukojenie po ukąszeniu meszek i komarów oraz leczenie infekcji górnych dróg oddechowych – to tylko nieliczne z zalet zdrowotnych porzeczki. Co więcej, jest idealna do spożywania na surowo, do przetworów oraz ciast, a jej samodzielna uprawa w ogródku nie sprawia większych trudności.

Czytaj dalej

Najczęstsze błędy przy zakładania przydomowego sadu

Posiadanie swojego sadu bez wątpienia niesie za sobą wiele korzyści. Owoce pochodzące z własnego ogrodu są zdrowe i smaczne. Ponadto, mamy pewność, że przy ich uprawie nie został wykorzystany żaden środek chemiczny. Nie da się ukryć, iż zakładanie sadu wymaga nieco pracy. Niezbędne są również umiejętności sadownicze. W natłoku zadań do wykonania nietrudno jest popełnić błąd. Poniżej zebraliśmy kilka najczęstszych błędów przy zakładaniu przydomowych sadów, przeczytaj!

Czytaj dalej

Uprawa czereśni w przydomowym sadzie

Czereśnia to jeden z najczęstszych widoków w polskich ogrodach i przydomowych sadach. Nic w tym dziwnego – drzewo to rodzi smaczne owoce, które dojrzewają zazwyczaj początkiem lata, a przy tym jest dość łatwe w prowadzeniu i pielęgnacji. Ponadto czereśnię stosunkowo rzadko atakują szkodniki. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej temu gatunkowi oraz omówimy podstawowe zasady jego uprawy i pielęgnacji.

Czytaj dalej

Szczepienie drzew owocowych – na czym polega, metody i sposoby rozmnażania

Szczepienie drzew owocowych – na czym polega, metody i sposoby rozmnażania

Najprostszym i najbardziej naturalnym sposobem rozmnażania roślin jest metoda generatywna. Czyli wysiew z pozyskanych od roślin nasion. Nie jest to jednak dobra metoda dla wszystkich grup botanicznych. Ponadto nie możemy przewidzieć do końca jakie cechy powtórzy potomstwo odmiany wyjściowej, matecznej. I tu wyłania się metoda wymyślona przez człowieka, ale nie kolidująca z przyrodą jaką jest szczepienie drzew owocowych. Poniżej przedstawimy jak to zrobić, jakie są metody szczepienia.

Czytaj dalej

Uprawa moreli w przydomowym ogrodzie

Morela należy do grupy popularnych drzew owocowych – wytwarza bowiem stosunkowo duże, smaczne owoce mające wielu wielbicieli praktycznie na całym świecie. Mimo to w naszym kraju uprawy tej rośliny są spotykane stosunkowo rzadko – w naszym klimacie wymagają bowiem odpowiedniej pielęgnacji, by obficie owocować. Jest to jednak bardzo wdzięczne drzewo, które warto uprawiać we własnym ogrodzie – włożony w prowadzenie go trud z pewnością się opłaci. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje o uprawie moreli przydatne każdemu początkującemu hodowcy.

Czytaj dalej

Okulizowane Drzewka Na Szkółce

Na czym polega okulizacja drzew owocowych?

Drzewka owocowe można rozmnażać na kilka sposobów – jednym z szybszych jest szczepienie. Korzysta z niego praktycznie każda szkółka sadownicza. Choć na pierwszy rzut oka zabieg ten może się wydawać skomplikowany, w rzeczywistości może sobie z nim bez większego problemu poradzić nawet początkujący amator. Szczepienie można przeprowadzić na kilka sposobów – poniżej przyjrzymy się bliżej metodzie polecanej przez doświadczonych sadowników, czyli okulizacji.

Czytaj dalej

Terminarz oprysków drzew owocowych

Faktem jest, że każdy właściciel przydomowego sadu chciałby zrywać wyłącznie zdrowe i dorodne owoce. Niestety wiele chorób i szkodników drzew owocowych może zniweczyć szanse na udane zbiory. Dlatego też opryski są jednym z kluczowych zabiegów wykonywanych w sadownictwie. W niniejszym tekście przedstawimy, kiedy wykonywać dane zabiegi na poszczególnych gatunkach drzew oraz jakich środków użyć.

Czytaj dalej

Jakie drzewka owocowe można sadzić koło siebie?

Właściwie każdy sadownik, zarówno profesjonalny, jak i hobbysta, marzy o obfitych plonach ze swoich drzew owocowych. Jednym ze sposobów na dobre owocowanie jest odpowiednie sąsiedztwo – to, co rośnie obok danego drzewa, może mieć bardzo duży wpływ na jego rozwój, plony, a nawet stopień narażenia na ataki szkodników. Poniżej zebraliśmy po kilka przykładów złych i dobrych sąsiadów oraz roślin zielnych, które warto mieć w swoim sadzie.

Czytaj dalej

Wiosenne zabiegi w sadzie

Dbanie o sady wiosną – czy ma to sens? Zdecydowanie tak, bo wiosenne zabiegi przełożą się na plonowanie i wzrost drzew w dalszej części sezonu. Wcześniej należy jednak zastanowić się, kiedy podjąć konkretne działanie – przykładowo, idealny termin na wykonanie zabiegu podcinania korzeni może okazać się nie najlepszym dniem na wiosenne opryski drzew owocowych.

Czytaj dalej