Odmiany, Uprawa

Drzewa do małego ogrodu – przegląd najpopularniejszych odmian

drzewa do małego ogrodu

Wiele osób zastanawia się, jakie drzewa zasadzić w niewielkim ogrodzie, aby te nie zajmowały zbyt dużo przestrzeni oraz były łatwe w pielęgnacji. Wbrew pozorom posiadacze małego ogrodu mają do wyboru wiele roślin, które będą doskonałą ozdobą latem, a zimą wypełnią puste miejsca. Jakie więc gatunki drzew owocowych można zasadzić na niewielkiej powierzchni i jak zazielenić ogród, aby ten cieszył oko pomimo swoich małych rozmiarów? Czytaj dalej, jeśli chcesz poznać najczęściej wybierane drzewa do małego ogrodu!

Jakie drzewa zasadzić w małym ogrodzie? Najpiękniejsze drzewa do małego ogrodu

W większości ogrodów królują popularne drzewa ozdobne, takie jak buk pospolity, brzoza brodawkowata, miłorząb dwuklapowy, grab pospolity, czy klon jesionolistny. Warto jednak wiedzieć, że tego typu gatunki wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby co sezon cieszyły oko i wypuszczały piękne liście. Co więcej, należy pamiętać o regularnym przycinaniu roślin, aby te się nie rozrastały i nie zajmowały zbyt dużo miejsca.

Na niewielkiej przestrzeni doskonałym rozwiązaniem jest posadzenie drzewek owocowych, które nawet jako młode rośliny cieszą swoim wyglądem i wypuszczają pyszne owoce. To sposób na zazielenienie i wypełnienie ogrodu, jednocześnie czerpiąc korzyści w postaci corocznych obfitych zbiorów. Jakie więc wyróżniamy najpopularniejsze gatunki drzew owocowych, które idealnie sprawdzą się w małym ogrodzie?

#1 Drzewka owocowe DUO

Drzewka DUO to nic innego jak sadzonki drzew wieloodmianowych. Oznacza to, że na jednej roślinie mogą rosnąć różne odmiany owoców. Sadzonki są rozmnażane w taki sposób, aby drzewo mogło owocować np. w dwóch różnych terminach, dzięki czemu można zapewnić sobie zbiory przez większość sezonu bez konieczności sadzenia dwóch osobnych roślin. Co ważne, drzewka owocowe DUO można posadzić zarówno w ziemi, jak i w donicy, co sprawia, że ten typ roślin zapewnia oszczędność miejsca w ogrodzie.

Wybierając drzewka DUO, zaleca się stosowanie podpórek lub palików, które utrzymają zwarty pokrój rośliny. Pielęgnacja drzewek nie różni się zbytnio od pielęgnacji zwykłych, jednoodmianowych roślin. Do najpopularniejszych drzewek DUO sadzonych w małym ogrodzie zaliczamy m.in. Jabłoń Malinową i Golden Delicious, Gruszę Saphira i Decora, czy Brzoskwinię Inkę i Nektarynę Harco.

#2 Drzewka kolumnowe

Drzewka kolumnowe to kolejne najczęściej wybierane rośliny do małego ogrodu. Wyróżniają się zwartym pokrojem, a ich korony nie rozrastają się tak jak w przypadku standardowych drzewek owocowych. Ze względu na budowę roślin wiele osób decyduje się na posadzenie w ogrodzie kilku odmian, co zapewnia obfite zbiory różnorodnych owoców. Rozstaw sadzenia tego typu drzewek wynosi tylko 1 metr, dzięki czemu na małej powierzchni można posadzić nawet kilkanaście roślin.

Wysokość drzewek kolumnowych zwykle dochodzi do 3-3,5 metra. Ich ciekawa budowa sprawia, że są one jednocześnie doskonałą ozdobą ogrodu. Gęsto rosnące liście jesienią przebarwiają się na wiele odcieni, a wiosną drzewka zachwycają białymi pąkami kwiatowymi, co powoduje, że tego typu odmiany cieszą oko niemalże przez cały rok. Do najczęściej wybieranych drzewek kolumnowych zaliczamy m.in. Śliwę Imperial, Czereśnię Queen Mary oraz Jabłoń Flamenco.

#3 Mini drzewka owocowe

Drzewka owocowe mini, jak sama nazwa wskazuje, nie osiągają zbyt dużej wielkości, dzięki czemu są świetnym wyborem do niewielkich ogrodów. Wyglądem nawiązują do standardowych owocowych drzew liściastych, jednak ich pokrój jest znacznie mniejszy. Mimo to odmiany karłowate wciąż obficie owocują, jednocześnie będąc ozdobą ogrodu. Zwykle drzewka mini sadzi się w donicach, dzięki czemu można zmienić ich lokalizację w dowolnym momencie.

Małe drzewa posiadają delikatną bryłę korzeniową, dlatego ze względu na ryzyko ich przemarzania zaleca się chowanie drzewek mini na zimę do garażu. Dzięki uprawie doniczkowej rośliny rosną powoli, co sprawia, że nie wymagają tak częstego cięcia, jak standardowe drzewka owocowe. Najpopularniejsze odmiany drzewek mini to m.in. Wiśnia Carmine Jevel, Brzoskwinia Honey Gold, Śliwa Robusto czy Jabłoń Delegrina.

wiśnia w ogrodzie

#4 Jabłonie i grusze

Wbrew pozorom doskonałym wyborem do małego ogrodu są jabłonie lub grusze. Wyróżniamy odmiany, które rozrastają się powoli, dzięki czemu ich sadzonki bez obaw można umieścić nawet na niewielkiej przestrzeni. Co więcej, przy sadzeniu roślin można zastosować tzw. podkładki karłowe, które sprawiają, że drzewka są znacznie niższe niż w przypadku standardowego sadzenia. Do najczęściej wybieranych odmian jabłoni zaliczamy m.in. Antonówkę, Szampion oraz Lobo, zaś w przypadku grusz doskonale sprawdzają się Bera Hardy, Lukasówka oraz Patten.

Brzoskwinia czerwonomiąższowa

29,90 

Poprzednia najniższa cena: 20,90 .

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

Brzoskwinia o charakterystycznym i nietypowym czerwonym miąższu. Deserowa i na przetwory. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości 100 - 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Orzech włoski szczepiony – Mars w doniczce

69,90 

Poprzednia najniższa cena: 69,90 .

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

Samopylna, plenna i mrozoodporna odmiana. Duże owoce nadające się do zjadania na surowo oraz przetwarzania. 2 letnie drzewko orzecha włoskiego o wysokości 30-70 cm części nadziemnej. Sadzonka w doniczce.

4x jabłonie 3 letnie MIX odmian

Original price was: 139,60 zł.Current price is: 119,60 zł.

Poprzednia najniższa cena: 119,60 .

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

4 sadzonki jabłoni 3 letnich w doniczkach.

Zestaw 3 sadzonek Jabłoni – stare odmiany

Original price was: 62,70 zł.Current price is: 56,40 zł.

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

3 drzewka starych najlepszych odmian Jabłoni. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

#5 Wiśnie i czereśnie

Na niewielkiej przestrzeni świetnie prezentować się będą także wiśnie i czereśnie o ciemnozielonych liściach, które potrafią cieszyć oko nawet bez owoców. Większość odmian kwitnie wczesną wiosną, zachwycając pięknymi, białymi kwiatami. Jesienią z kolei barwa liści zmienia się na żółto-pomarańczową, dzięki czemu drzewka są prawdziwą ozdobą przestrzeni.

Znaczna część wiśni nie osiąga dużych rozmiarów (poza odmianami silnie rosnącymi jak Groniasta i Pandy). Czereśnie warto posadzić na podkładce Gisela 5, dzięki czemu rośliny będą niższe. Do najpopularniejszych odmian wiśni zaliczamy m.in. Łutówkę, Northstar oraz Nana, zaś czereśniami, które sprawdzą się w małym ogrodzie, są m.in. Summit, Sam oraz Karina.

#6 Brzoskwinie i nektaryny

Wiele osób decyduje się także na posadzenie w małym ogrodzie brzoskwiń lub nektaryn. Większość odmian preferuje gleby żyzne z dobrym odpływem chłodnego powietrza zimą. W naszym klimacie większość brzoskwiń i nektaryn osiąga maksymalnie 4 metry wysokości, a ich pokrój można dowolnie korygować cięciem. Do odmian odpornych na mróz i choroby zaliczamy m.in. Brzoskwinię płaskoowocową, Brzoskwinię Royalvee, Brzoskwinię Velvet oraz nektaryny Red Gold i Harco.

#7 Jarzębina (jarząb jadalny)

Chyba każdy z nas spotkał się z jarzębiną, która jesienią nie tylko wypuszcza piękne, czerwone owoce, ale także zachwyca liśćmi o różnych barwach. Ze względu na dość powolny wzrost roślin i nierozrastanie się do dużych rozmiarów, jarząb jadalny jest często sadzonym drzewkiem w ogrodach o małej powierzchni. Najpopularniejszą odmianą jest Burka, stanowiąca krzyżówkę jarzębiny z aronią. Owoce odmiany są niezwykle smaczne i słodkie, dzięki czemu doskonale nadają się do spożywania zarówno na surowo, jak i w formie przetworów.

#8 Orzech laskowy i orzech włoski

Kolejnymi często sadzonymi w małych ogrodach drzewami są orzech włoski i leszczyna (orzech laskowy). Drzewka nie są wymagające pod względem pielęgnacji, a ich pokrój można korygować regularnymi cięciami. Najczęściej wybieraną odmianą orzecha włoskiego jest Metcalfe, wyróżniająca się powolnym wzrostem i samopylnością. W przypadku leszczyny warto zdecydować się na odmianę Katalońską, Cosford lub Webba.

Dodatkowe sposoby na zazielenienie ogrodu

Innym sposobem na wprowadzenie do ogrodu więcej zieleni jest posadzenie krzewów, które świetnie będą uzupełniać przestrzenie pomiędzy lub pod drzewami. Można zdecydować się zarówno na krzewy ozdobne, jak i na krzewy owocowe, jednocześnie zapewniając sobie kolejne pyszne owoce. Do najczęściej wybieranych ze względu na wąski pokrój i możliwość prowadzenia na palikach zaliczamy m.in. porzeczkę, agrest, borówkę amerykańską oraz maliny.

Podsumowanie

Mały ogród w żadnym stopniu nie jest przeszkodą do posadzenia pięknych drzew i krzewów, które co roku będą owocować obfitymi plonami. Do najczęściej wybieranych zaliczamy m.in. drzewka DUO i drzewka kolumnowe, a także krzewy takie jak porzeczka czy malina. Warto pamiętać, że zawsze, gdy roślina osiągnie zbyt duży rozmiar, można korygować jej wygląd cięciem. Regularne przycinanie drzewek umożliwia utrzymywanie ich na wysokości nawet 2,5-3 metrów, dzięki czemu nie zajmują one tak wiele miejsca, jednocześnie co roku wypuszczając pyszne owoce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *