Choroby i szkodniki

Skuteczne zwalczanie kretów w ogrodzie lub sadzie

kopce kreta w ogrodzie

Kret to niewielki ssak, który swoją obecność ukazuje od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jego przebywanie w ogrodzie lub sadzie może przysporzyć wiele problemów, począwszy od pogorszenia wyglądu trawnika, skończywszy na uszkadzaniu korzeni roślin, co prowadzi do obumierania sadzonek. Choć krety są pod częściową ochroną, istnieją sprawdzone sposoby na odstraszanie tychże ssaków. Jak więc skutecznie zwalczyć kreta i czy istnieją naturalne metody pozbywania się kretów z ogrodu lub sadu?

Krety i ich wpływ na ogród

Kret europejski osiąga do 20 centymetrów długości i 120 gram wagi. Choć jego rozmiary są niewielkie, a z wyglądu zwierzę przypomina urocze stworzenie, jego zdolności mogą być zaskakujące. Silne łapy ssaka umożliwiają mu przesuwanie grud ziemi o wadze równej nawet masie ciała. Co ciekawe, nocą kret jest w stanie wykopać kilkanaście metrów tunelu i uformować około 20 kopców, co zwykle stanowi przykrą niespodziankę dla właścicieli ogrodów i sadów.

Podstawowymi zmysłami kreta są węch i dotyk, a jego oczy o wielkości 1 milimetra mogą reagować na światło, informując ssaka o dotarciu ponad powierzchnię ziemi. Najczęściej wykopywane przez zwierzę tunele mieszczą się na głębokości około 20-50 centymetrów, przez co obecność ssaka ma ogromny wpływ na kondycję roślin. Kret uszkadza zarówno młode, jak i już dojrzałe korzenie drzew i krzewów, co często prowadzi do pogorszenia jakości zbiorów. Co więcej, zwierzę może niszczyć darń, a poprzez tworzenie kopców zmianie ulega także wygląd trawnika.

Po czym rozpoznać, że w ogrodzie pojawił się kret?

Pierwszym oczywistym objawem obecności kreta w ogrodzie lub sadzie są charakterystyczne kopce na powierzchni ziemi. Największą aktywność ssaka można zaobserwować rankiem, stąd też o tej porze powstaje najwięcej kretowisk. Innym przejawem grasowania ssaka jest obumieranie roślin i osłabnięcie plonów bez konkretnej przyczyny. Takie zjawisko może świadczyć o tym, że kret tworzy podziemne tunele, niszcząc przy tym systemy korzeniowe.

Zazwyczaj gniazdo kreta znajduje się pod ziemią w okolicy dużego drzewa(np. drzewa owocowego) lub kamieni. Dbając o swoją wygodę, ssak wypełnia kryjówkę mchem, liśćmi i źdźbłami trawy, stąd też przy odrobinie szczęścia można raz na jakiś czas zauważyć wynurzającego się spod ziemi kreta. Warto jednak podkreślić, że nawet jeśli zwierzę znajdzie się w zasięgu wzroku, to nie należy go łapać, a tym bardziej zabijać. Istnieje wiele sposobów, które nie wyrządzą krzywdy zwierzęciu, a mogą skutecznie je odstraszyć.

 

Zwalczanie kreta – jak skutecznie odstraszyć kreta?

Wiedząc, jak wygląda kret i jakie zjawiska zwiastują jego obecność w ogrodzie lub sadzie, można dość łatwo stwierdzić, czy zwierzę zamieszkało na terenie działki. Chcąc zwalczyć ssaka, można zastosować zarówno naturalne i domowe sposoby, jak i specjalne urządzenia i środki, które ułatwią odstraszenie zwierzęcia. Jak więc skutecznie pozbyć się kreta i zapobiec ponownemu pojawianiu się ssaka w ogrodzie lub sadzie?

Pozbywanie się kretów – naturalne i domowe sposoby

Jak wcześniej wspomniano, kret ma wyczulony zmysł węchu, stąd też łatwo jest go wypłoszyć nieprzyjemnymi dla zwierzęcia zapachami. Aby odstraszyć kreta, warto posadzić w ogrodzie rośliny takie jak czarny bez, aksamitka, bazylia czy wilczomlecz groszkowy. Co więcej, doskonałym odstraszaczem kreta jest mieszanka oleju rycynowego z rozgniecionym ząbkiem czosnku, którą należy umieścić w kilku miejscach pod ziemią.

Sposobem na naturalne wypłoszenie kreta jest także umieszczenie w ziemi psiej lub kociej sierści, lub odchodów pupila. Należy pamiętać, aby nie wykorzystywać do tego plastikowych, nieekologicznych torebek. Krety nie znoszą także zapachu ludzkich włosów, dlatego warto zebrać je ze szczotki i powkładać w kopce na głębokość około 30 centymetrów. W ziemi warto również umieścić resztki ryb – zapach psującej się ryby (szczególnie śledzia) powinien skutecznie odstraszyć szkodnika.

Innym domowym sposobem na kreta jest wbicie w ziemię patyków, na których umieszczone będą puste, plastikowe butelki lub aluminiowe puszki. Pod wpływem wiatru butelki wydają nieprzyjemny dla ssaków dźwięk, a patyki przenoszą pod ziemię wibracje, co powinno pomóc w pozbyciu się zwierzęcia. Do wypłoszenia kreta warto także wykorzystać spleśniałą skórkę cytryny, ocet, naftę lub olej napędowy, jednak warto pamiętać, że nieekologiczne substancje mogą wpłynąć także na kondycję roślin.

kret w ogrodziePułapki, bariery fizyczne i urządzenia odstraszające krety

W sklepach dostępnych jest wiele produktów do zwalczania kretów, takich jak pułapki (żywołapki) i bariery fizyczne. Ich zadaniem jest zablokowanie przejścia ssakowi, a w momencie gdy ten znajdzie się w określonym miejscu, specjalne zapadki mają uniemożliwić kretowi wydostanie się z pułapki. Warto podkreślić, że ten sposób wymaga kontrolowania miejsca zasadzki, gdyż zwierzę bez pożywienia nie przeżyje dłużej niż 10-12 godzin. Po złapaniu kreta należy wypuścić go w bezpiecznym miejscu z dala od ogrodu lub sadu.

Pomocnymi w zwalczaniu kretów mogą okazać się także odstraszacze elektryczne, emitujące dźwięki o zmiennych częstotliwościach. Co ważne, odstraszacze dźwiękowe nie wytwarzają słyszalnych dla człowieka dźwięków, dzięki czemu nie wpływają one na komfort podczas przebywania w ogrodzie lub sadzie. Wiele urządzeń posiada także funkcję emitowania do ziemi wibracji, co tylko zwiększa szansę na pozbycie się kreta z ogrodu.

 

Zestaw 5 sadzonek Czereśni – najlepsze odmiany

73,00 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

5 drzewek najpopularniejszych odmian Czereśni. 5 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 3 sadzonek Wiśni

41,70 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

3 drzewek najpopularniejszych odmian Wiśni. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 3 sadzonek Śliw – długi zbiór

48,97 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

3 drzewka Śliw o różnych porach dojrzewania owoców. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 5 sadzonek Śliwek – najlepsze odmiany

75,50 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

5 drzewek najpopularniejszych odmian Śliw. 5 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Środki przeciwko kretom

Tym, co odstrasza krety, są specjalne środki przygotowane na bazie naturalnych składników, takich jak czosnek, mięta pieprzowa, czy olejki eteryczne. Zwykle dostępne na rynku substancje uwalniają się pod wpływem wysokiego ciśnienia w formie gazu, co sprawia, że nieprzyjemne dla kreta zapachy osadzają się na ścianach wydrążonego przez niego tunelu. Gazowanie można zlecić także firmie wykonującej profesjonalne zwalczanie kretów.

Inną metodą zwalczającą krety jest umieszczenie w ziemi kulek na mole pokrytych naftaliną. Nieprzyjemny zapach substancji powinien odstraszyć zwierzę, jednak zabieg warto regularnie powtarzać. W celu odstraszenia ssaka można wykorzystać także specjalne świece, które po odpaleniu zagazowują tunele i wypłaszają zwierzę z ogrodu.

Niektórzy decydują się także na zastosowanie trutek lub karbidu, których celem jest dostarczenie zwierzęciu śmiertelnych dawek substancji. Warto jednak stosować jak najwięcej naturalnych i ekologicznych metod, które skutecznie odstraszają kreta, jednocześnie nie krzywdząc zwierzęcia.

Jak wykorzystać ziemię z kopców kreta?

Jeśli już w ogrodzie lub sadzie pojawił się kret, warto wykorzystać ziemię z uformowanych kopców do posadzenia nowych kwiatów i drzewek. Regularnie rozsypywane nawozy zwykle przenikają do głębszych warstw podłoża, dzięki czemu wyprowadzona przez kreta na powierzchnię ziemia jest bogata w cenne mikroelementy. Co więcej, taka ziemia pozbawiona jest zanieczyszczeń z powietrza. Podłoże można wykorzystać do sadzenia nowych roślin zarówno bezpośrednio w ziemi, jak i w doniczce.

Podsumowanie

Kret jest ssakiem, który zimą przebywa w swojej kryjówce, żywiąc się zdobytym przez pozostałe pory roku jedzeniem. Wiosną i jesienią można zauważyć wzmożoną aktywność zwierzęcia w celu uzupełnienia zapasów. Obecność kreta w ogrodzie lub sadzie może wiązać się z nieprzyjemnymi skutkami, dlatego warto odstraszać ssaka już po dostrzeżeniu pierwszych kopczyków. Niezależnie od stopnia inwazyjności zwierzęcia, należy pamiętać, że jest ono objęte częściową ochroną i warto wybierać naturalne i niekrzywdzące metody odstraszania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *