Jedną z najchętniej uprawianych przez hobbystów grupą roślin są drzewa owocowe. Podobnie jak w przypadku krzewów owocowych, cieszą się sympatią ogrodników nie tylko ze względu na swoje walory użytkowe, ale także urodę – wiosną obsypują się pięknymi drobnymi kwiatami, które z biegiem czasu zmieniają się w zdrowe i smaczne owoce.
Jakie drzewa owocowe do ogrodu warto wybrać? Które gatunki cieszą się szczególną popularnością? Jak je wybrać i pielęgnować aby rosły zdrowe i plonowały obficie? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.
Dlaczego warto mieć własne drzewka owocowe?
Powodów, dla których warto sadzić drzewa owocowe w ogrodzie, jest mnóstwo. Jednym z nich jest fakt, iż drzewa rosną silnie, dość szybko więc dają nam w ogrodzie upragniony latem cień. Jeśli jednak dysponujesz niewielkim ogródkiem – nic straconego – możesz zdecydować się na jedną z odmian drzew kolumnowych lub szczepionych na pniu. Osiągają one niewielkie rozmiary, ale, podobnie jak ich “zwykli” kuzyni, rodzą smaczne, soczyste owoce.
Każde drzewo rosnące i owocujące w przydomowym ogrodzie to przebogate źródło witamin, związków mineralnych, błonnika pokarmowego i innych cennych substancji odżywczych. Ty i Twoja rodzina możecie korzystać z nich nie tylko w porze zbiorów owoców, ale także poza sezonem – robiąc z owoców przetwory.
Owoce z własnych drzew owocowych są nie tylko pyszne, ale także zdrowe i bezpieczne – jeśli tylko nie będziesz używał gotowych środków ochrony roślin. Wbrew powszechnym opiniom – do uprawy amatorskiej wystarczą środki ekologiczne, wykonane własnoręcznie. Warto też pamiętać, że owoce uprawiane we własnym ogrodzie pozwolą Ci prawie całkowicie zrezygnować z zakupu owoców i przetworów, a więc zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Najchętniej uprawiane drzewa owocowe
Do najchętniej kupowanych gatunków drzew owocowych należą jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie, śliwy i brzoskwinie. Każdy z tych gatunków dostępny jest w szerokiej gamie odmian o różnorodnych wymaganiach glebowych i klimatycznych, różnym smaku i przydatności owoców. Dzięki temu z łatwością dopasujesz odmianę do swoich możliwości i oczekiwań.
Warto też zwrócić uwagę na tak zwane stare odmiany drzew owocowych – te, które spora część z nas pamięta z ogródków swoich babć i dziadków. Są one mało lub średnio wrażliwe na wiele niesprzyjających czynników – wiosenne przymrozki, jakość gleby oraz choroby i szkodniki. Ich owoce są niezwykle smaczne i idealne do bezpośredniej konsumpcji oraz do przetwórstwa, a plony są obfite.
Jabłoń
Najczęściej spotykane w polskich ogrodach drzewo owocowe. Owoce dojrzewają od końca lipca aż do połowy października. Nadają się do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory. Mają soczysty miąższ i różne walory smakowe – niektóre odmiany dają jabłka o słodkim smaku, inne są bardziej kwaśne, jedne twarde i chrupiące, inne miękkie.
W polskich warunkach klimatycznych jabłoń radzi sobie świetnie i, odpowiednio pielęgnowana, rodzi obfite plony. Jest odporna na niskie temperatury. Najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, wymaga słonecznego stanowiska. Jabłoń to drzewo średniej wielkości, ale do mniejszego ogrodu można wybrać odmiany na podkładkach karłowych. Kwiaty są zwykle samopylne, ale sadzenie obok siebie dwóch egzemplarzy sprzyja lepszemu plonowaniu.
Jeśli chcesz cieszyć się smakiem owoców, który znasz z dzieciństwa – godna polecenia jest odmiana Oliwka Żółta, którą znamy pod nazwą Papierówka. Jej owoce szybko dojrzewają – na przełomie lipca i sierpnia. Są średniej wielkości, żółtawe. Mają słodki miąższ i można je jeść prosto z drzewa lub przeznaczyć na przetwory.
Zestaw 5 sadzonek Jabłoni – najlepsze odmiany
Zestaw 3 sadzonek Jabłoni – stare odmiany
Jabłoń Malinowa Oberlandzka (Malinówka) STARA ODMIANA
Grusza
Grusze to również bardzo popularne drzewa owocowe. Ma jednak zupełnie inne wymagania niż jabłoń. Większość jej odmian źle znosi mroźne, długie zimy, najlepiej udaje się więc w cieplejszych rejonach kraju. Młode drzewa należy chronić od wiosennych przymrozków. Najlepiej rośnie na glebie żyznej i umiarkowanie wilgotnej. Lubi miejsca zaciszne, osłonięte od wiatrów. Wymaga zapylaczy innych odmian, tylko wtedy plonuje obficie.
Polecane odmiany gruszy to na przykład Lukasówka i Lipcówka kolorowa, przy czym Lukasówka wydaje się być łatwiejsza w uprawie. To stara odmiana pochodząca z Francji. Pąki kwiatowe pojawiają się w kwietniu, a owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w październiku. Są bardzo duże, o owalnym kształcie i kolorze żółtym lub zielonkawym. Typowo deserowe owoce mają aromatyczny, słodko – winny miąższ.
Zestaw 3 sadzonek Gruszy – najlepsze odmiany
Grusza Faworytka (KLAPSA)
Grusza Konferencja
Grusza Bonkreta Williamsa
Wiśnia
To wspaniałe drzewko owocowe rośnie silnie i owocuje obficie, dając w ogrodzie przyjemny cień i moc smacznych owoców idealnych do spożycia bezpośredniego lub na przetwory – kompoty, dżemy, galaretki i soki. Większość wiśni jest dostatecznie wytrzymała, aby poradzić sobie na większości gleb, ale należy wybrać dla niej stanowisko słoneczne. Jeśli w naszym ogrodzie mamy gleby ciężkie, warto kupić drzewka szczepione na czereśni ptasiej, na glebach lekkich natomiast najlepiej czują się odmiany szczepione na wiśni wonnej.
Odmiany polecane w uprawie przydomowej to na przykład Szklanka Polska. Odmiana ta jest odporna na niskie temperatury, można ją uprawiać nawet na terenach podgórskich. Rośnie średnio silnie i jest średnio wrażliwa na choroby. Jej owoce nadają się do bezpośredniego spożycia i do przetwórstwa – są słodkie, duże i ciemnoczerwone.
Zestaw 3 sadzonek Wiśni – najlepsze odmiany
Wiśnia Łutówka
Wiśnia Sabina
Wiśnia Pandy 103
Czereśnia
Jeśli planujesz uprawiać w swoim ogrodzie drzewa owocowe, to nie może zabraknąć wśród nich czereśni. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona wrażliwa na niskie temperatury, nie wszędzie więc będzie się czuła dobrze i dobrze owocowała. Jej owoce pojawiają się zwykle już w czerwcu, są smaczne i soczyste. Idealne do przetworów, którym nadają lekko kwaskowaty posmak, równoważąc ich słodycz.
Zestaw 5 sadzonek Czereśni – najlepsze odmiany
Czereśnia Kordia
Czereśnia Burlat
Czereśnia Vega
Śliwa
Liczne odmiany śliwy i łatwość jej uprawy sprawiają, że to drzewko owocowe należy do jednych z najbardziej pożądanych drzew w przydomowych ogrodach. Nie ma szczególnie wygórowanych wymagań glebowych i cieplnych – pod warunkiem starannej pielęgnacji uda się na każdego rodzaju glebach i stanowiskach. Trzeba jednak pamiętać, że jest średnio odporna na choroby takie jak ospowatość śliw czy brunatna zgnilizna drzew pestkowych – należy pilnie obserwować ją i interweniować w razie pojawienia się niepokojących objawów chorobowych.
Zestaw 3 sadzonek Śliw – długi zbiór
Zestaw 5 sadzonek Śliwek – najlepsze odmiany
Śliwa Węgierka Zwykła
Śliwa Renkloda Ulena
Brzoskwinie
Brzoskwinie to popularne, choć dość wymagające drzewa owocowe. Udają się tylko w cieplejszych regionach kraju i są wrażliwe na kędzierzawość liści, w ich przypadku stosowanie oprysków może więc być uciążliwą koniecznością. Nie lubią stanowisk wietrznych ani ciężkich, zimnych gleb. Rodzą lekko omszone, soczyste i słodkie owoce – idealne do różnych zastosowań, w tym do przetworów. Jeśli tylko jesteś w stanie zapewnić jej dobre warunki – koniecznie zdecyduj się na jej uprawę.
Zestaw 3 sadzonek Brzoskwiń – najlepsze odmiany
Brzoskwinia czerwonomiąższowa
Brzoskwinia Inka
Brzoskwinia Harnaś
Które drzewa owocowe do ogrodu warto kupić?
W ogródku warto mieć wszystkie te drzewa – każde z nich owocuje w nieco innym terminie, a więc pysznymi, zdrowymi owocami można się cieszyć od czerwca do października. W dodatku każdy gatunek i odmiana dają owoce o różnym smaku, aromacie i kolorze, zapewniając Tobie i Twoim bliskim różnorodność zmysłowych doznań.