Każdy ogrodnik wie, jak trudnym zadaniem jest pielęgnacja młodych drzewek owocowych, wie również, że znacznie trudniejsza może być pielęgnacja starych drzew, które lata młodości mają już za sobą. Stare gatunki i odmiany mają wiele zalet, smak ich owoców jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Prawdą jest również, że zaniedbane drzewa słabiej owocują i marnieją. Właśnie dlatego warto wiedzieć kiedy i w jaki sposób odmłodzić stare drzewa owocowe.
Przedstawiamy krotki przewodnik, który pokaże jak odmłodzić stare odmiany drzew owocowych, by nadal cieszyć się smakiem ich owoców.
Dlaczego warto odmładzać stare drzewa owocowe?
Wielu z nas ma w swoim sadzie lub przydomowym ogrodzie stare drzewa owocowe. Odmiany, które zostały posadzone jeszcze przez naszych przodków lub rosły tu, gdy kupiliśmy dom. Wiele osób zastanawia się, czy odnawianie starych drzew owocowych ma sens, zwłaszcza gdy są one zaniedbane, mają przegęszczoną koronę i dają niewiele owoców. Brak czasu lub sentyment do wspomnień z dzieciństwa często powstrzymuje nas przed ich usunięciem i zastąpieniem młodszymi drzewkami. Stare odmiany drzew owocowych są wyjątkowe, a ich owoce mają smak, który ciężko dziś znaleźć i odtworzyć, dlatego warto podjąć trud przywrócenia starym drzewom owocowym ich produktywności. Pielęgnacja i regularne przycinanie starych drzew i cięcie odmładzające pomagają w stymulowaniu wzrostu nowych pędów, co prowadzi do lepszego plonowania. Zabiegi te pomagają w utrzymaniu zdrowia drzewa i pozwalają przywrócić je do dobrej formy sprzed lat.
Czy można uratować każde stare drzewo owocowe?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niestety nie w każdym przypadku uratowanie drzewa będzie możliwe. Może się zdarzyć, że zły stan zdrowia drzewa nie daje większych szans na jego odratowanie. Najpoważniejszym problemem, z którym może nam się przyjść zmierzyć, jest opanowanie drzew przez szkodniki kory i drewna takie jak korniki, przeziernik jabłoniowiec, zwójka koróweczka. Szkodniki zamieszkują głęboko pod korą drzewa i niestety nie można ich zwalczyć dostępnymi obecnie środkami owadobójczymi. Silnie zaatakowane przez szkodniki drzewa trzeba usunąć. Jeśli jednak stan drzew nie jest bardzo zły, warto podjąć próbę ich ratowania.
Jedną z najlepszych metod, która pomaga odratować stare drzewa, jest tzw. przycinanie odmładzające.
Kiedy przycinać stare drzewa owocowe?
Aby uratować stare drzewo, trzeba regularnie wykonać cięcie odmładzające. Najlepszym czasem na przycinanie starych drzew owocowych jest wczesna wiosna, zanim drzewa zaczną aktywnie rosnąć. Wczesną wiosną drzewa są w stanie najlepiej zregenerować się po cięciu. Unikaj przycinania w czasie mrozów, ponieważ może to spowodować uszkodzenia drzew. Ważne jest również, aby nie przycinać drzew podczas kwitnienia, gdyż może to wpłynąć na ilość owoców. Wczesna wiosna to idealny moment na przeprowadzenie cięcia odmładzającego, które stymuluje wzrost nowych, zdrowych pędów i poprawia ogólną kondycję drzewa.
Jak przycinać stare drzewka owocowe?
Każdy sposób cięcia odmładza drzewa, gdyż w miejscu wyciętych gałęzi wyrastają zawsze młode pędy. Jednak w pewnych przypadkach specjalne cięcie odmładzające jest wskazane lub wręcz konieczne.
Przycinanie gałęzi i korony
Ratowanie starego drzewa owocowego warto zacząć obniżenia jego korony. Sadzone wiele lat wcześniej drzewa, często były szczepione na silnie rosnących podkładkach, przez co tworzyły duże, rozbudowane i wysokie korony. Rozbudowana korona, nie tylko utrudniała pielęgnację, ale również wpływała na pogorszenie jakości owoców.
W pierwszej kolejności usuń suche, chore i uszkodzone gałęzie. Następnie przejdź do przycinania gałęzi krzyżujących się i rosnących do środka korony. W ten sposób poprawisz cyrkulację powietrza i dostęp światła do wnętrza drzewa.
Formowanie młodych pędów
Zachęć drzewo do produkcji nowych młodych pędów, tnąc starsze gałęzie. Skróć główne konary o około jedną trzecią, co stymuluje wzrost nowych, zdrowych pędów.
Odmładzanie starych odmian drzew owocowych
Jeśli w Twoim ogrodzie rosną stare jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie lub czereśnie zwróć szczególną uwagę na ich odmładzanie. Stare odmiany często mają niewielkie wymagania glebowe i są mniej podatne na choroby, dlatego warto je pielęgnować.
Jak dbać o drzewa po przycinaniu?
Ochrona ran po cięciu
Po przycięciu zabezpiecz miejsca przycinki białą farbą emulsyjną lub specjalny preparat ochronny dostępny w sklepach ogrodniczych. Chroni to drzewo przed infekcjami i przyspiesza proces gojenia.
Nawożenie i nawadnianie
Po cięciu odmładzającym warto zapewnić drzewom odpowiednie nawożenie i regularne podlewanie. W ten sposób wspomożesz ich regenerację i stymulujesz wzrost zdrowych pędów.
Przykłady starych drzew owocowych
W polskich ogrodach często spotykane są stare jabłonie, grusze, śliwy i czereśnie. Stare odmiany tych drzew, takie jak Bergamotka Złocista czy Wiśnia Łutówka, są cenione za swoje smaczne owoce i aromatyczny miąższ.
Dlaczego warto dbać o stare odmiany drzew owocowych
Odmładzanie starych drzew owocowych to proces wymagający, ale niezwykle opłacalny. Dzięki regularnemu przycinaniu i odpowiedniej pielęgnacji drzewa będą zdrowsze i bardziej produktywne, a Ty będziesz cieszyć się obfitymi zbiorami owoców przez wiele lat.
Pamiętaj, że każde drzewo owocowe jest inne i wymaga indywidualnego podejścia. Dostosuj techniki odmładzania do konkretnego gatunku i odmiany, aby uzyskać najlepsze rezultaty.