Uprawa

Badania Gleby – Koszty i Zalety ich Przeprowadzenia

Pobieranie próbek ziemi do badania

Sadowniku badaj glebę!

Podstawowym kryterium na który powinniśmy zwrócić uwagę chcąc nawozić ziemię pod rośliny uprawne to analiza gleby. Jest to również opłacalne z przyczyn ekonomicznych, nawozy nie są tanie wobec czego po co je niepotrzebnie nadużywać, szczególnie w przypadku sadowników którzy prowadzą uprawy wielkoobszarowe. Ponadto już dawno stwierdzono, że zarówno nadmiar jak i niedobór pierwiastków źle wpływa na kondycję i owocowanie roślin. Nadmierna ilość nawozów źle wpływa również na strukturę gleby, jej parametry fizyczne oraz możliwość kumulowania wody. Kolejnym ważnym powodem, aby racjonalnie stosować nawozy jest ich oddziaływanie na środowisko oraz zdrowie ludzi i zwierząt.

Gdzie zbadać glebę i jaki jest koszt badania?

Analizą gleb zajmują się Okręgowe Stacje Rolniczo-Chemiczne znajdujące się w każdym województwie. Cennik próbek do badania jest jednakowy w każdej stacji , który regulowany jest przez rozporządzenie ministra.

Ceny najbardziej popularnych i podstawowych badań pod uprawy rolnicze i sadownicze:

  • Podstawowe badanie na zawartość potasu, magnezu i fosforu oraz określające wartość pH wynosi 13,12 zł brutto za próbkę.
  • Jeśli chcemy poszerzyć badanie o zawartość np. wapnia to koszt badania będzie wynosił 15,25 zł brutto za próbkę.
  • Badanie na zawartość mikroelementów miedzi, cynku, żelaza, manganu wynosi 34,99 zł brutto za próbkę.
  • Badanie na zawartość mikroelementów boru, miedzi, cynku, żelaza, manganu wynosi 52,48 zł brutto za próbkę.
  • Badanie na zawartość azotu mineralnego z dwóch poziomów profilów (0-60cm) wynosi 28,12 zł brutto za próbkę.

Lista badań laboratoryjnych jest długa. W razie jakichkolwiek pytań proponujemy bezpośrednio dzwonić do stacji. Wykaz stacji wraz z danymi kontaktowymi dostępny tu : www.schr.gov.pl

Jak często badać glebę?

Specjaliści zalecają, aby badać ziemię przynajmniej raz na 4 lata. Są jednak czynniki, które powodują że ta częstotliwość powinna wzrosnąć nawet co 2 lata lub rok. Szczególnie w takich przypadkach jak:

  • jeśli uprawa występuje na słabych, mniej urodzajnych, piaszczystych glebach,
  • jeśli stosowane są intensywne technologie produkcyjne,
  • jeśli stosujemy intensywne nawadnianie, fertygację lub kolejne sezony były bogate w opady i podejrzewamy ewentualne wymycie składników pokarmowych,
  • jeśli w poprzednich latach badania wykazywały niedostatki i trzeba było dokonywać poprawek w nawożeniu.

 

Kiedy pobrać próbki gleby do badania?

 

Literatura podaje, że odpowiednim terminem na pobranie próbek jest lato, a konkretnie czas od połowy lipca do września. W praktyce wygląda to jednak tak (szczególnie w dużych sadach) że pobranie prób następuje jesienią już po zbiorach. W tym okresie rolnicy i sadownicy mają trochę więcej czasu. Również popularnym terminem na badanie gleby jest wczesna wiosna. Jeśli jednak zależy nam na ewentualnym wysianiu jeszcze jesienią nawozów szczególnie wapniowych i potasowych to należałoby próbki pobrać przynajmniej przed zbiorami w lecie. Na wyniki analiz sadowniczych czeka się w zależności od „sprawności” stacji od 2-4 tygodni od złożenia ich do laboratorium.

Jak prawidłowo pobrać próby?

Aby wyniki analiz gleby były wiarygodne podstawą jest prawidłowe ich pobranie. Potrzebne do tego będą takie narzędzia jak : wiadro, laska Egnera lub w zastępstwie szpadel albo świder. A oto kilka ważnych kroków jak należy to zrobić:

❶Najlepiej zacząć od szkicu pola z zaznaczonym obszarem badanym, wraz z kwaterami innych upraw np. zbóż, rzepaku itp. jeśli takie istnieją. Można również użyć gotowej mapki geodezyjnej z numerem działek.

❷Ziemię do próby pobieramy na głębokości 0- 20 cm. Na jedną próbę ogólną zazwyczaj przypada pole o powierzchni 2-3 ha, przy czym musi to być powierzchnia jednolita glebowo oraz wyrównana pod względem ukształtowania. Na jedną próbę ogólną przypada zazwyczaj ok 15-20 próbek pojedynczych, które pobieramy z różnych miejsc. Najlepiej wyznaczyć sobie w tym celu schemat pola w kształcie litery np. W, S, X, który będzie pokrywał całe pole.

❸Próbki do badania gleby pobieramy z pola według wyznaczonych miejsc na schemacie za pomocą laski Egnera (którą można ewentualnie wypożyczyć z OSChR), szpadla, łopatki ogrodniczej lub świdra.

❹Ziemię z próbek mieszamy dokładnie w wiadrze. Jedna uogólniona próba powinna ważyć ok 0,5 kg. Po zmieszaniu ziemię przesypujemy do pudełka lub woreczka i oznaczamy jakimś numerem. Najlepiej tym samym, który nadawaliśmy na szkicu.

❺Pobrane próby należy jak najszybciej dostarczyć osobiście, pocztą lub za pośrednictwem pracownika terenowego do Stacji Chemiczno-Rolniczej, który również jeśli jest taka potrzeba może pobrać próby do analizy za nas oraz zawieźć je do laboratorium.

Pobieranie próbki gleby

WAŻNE!

Trzymajmy robione dokładne opisy wraz z oznaczeniem kwater, z których pobrane były analizy, aby po uzyskaniu wyników nie umknęło z głowy o którą powierzchnię pola chodzi. Tym bardziej po upływie czasu, gdy będziemy chcieli powtórzyć analizę będzie to bardzo przydatne. Gdy w następnych latach będą powtarzane próby glebowe najlepiej robić to w podobnym czasie i w podobny sposób, aby mieć jakiś rzetelny pogląd i wiarygodne wyniki.

 

Podsumowanie

Badanie gleby w sadach ma na celu opracowania właściwych nawozowych. Pobieranie próbek powinno odbywać się jesienią lub wczesną wiosną, przy odpowiednich odstępach czasu od ostatniego nawożenia mineralnego. Pamiętaj aby oznaczyć próbki przy pobieraniu, aby w każdej chwili wiedzieć z jakiej działki pochodzą. Cena badania jest stosunkowo niewysoka i zależna jest od pierwiastków i mikroelementów, których zawartość należy sprawdzić. Jeśli nie występują wskazania do częstszego badania, to wystarczy kiedy pobrane próbki gleby przebadane zostaną raz na 4 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *