Pielęgnacja

Nawożenie drzewek owocowych

Nawożenie roślin

Zakładając sad czy to mały czy większy musimy liczyć się z tym, że aby drzewka prawidłowo rosły i dawały zadowalający plon wysokiej jakości oraz ładnie wybarwione owoce, musimy dostarczyć im odpowiednich składników odżywczych. W celu racjonalnego nawożenia drzewek owocowych należałoby przeprowadzić analizę gleby. Dzięki temu można sprawdzić jakich mikro bądź makroelementów brakuje i wtedy można stosować odpowiednio zbilansowane nawożenie docelowe, a nie na tak zwane „oko”. Na drzewa i krzewy owocowe bowiem źle wpływa zarówno niedobór jak i nadmiar pierwiastków.

Nawożenie przed założeniem sadu

Najodpowiedniejszym momentem na wszelkie wzbogacanie i użyźnianie gleby jest czas na kilka miesięcy przed posadzeniem pierwszego drzewka. Jest to w zasadzie ostatni moment, aby móc przeorać nawóz(szczególnie fosforowy, który słabo przechodzi w dolne partie) i próchnicę w głębsze warstwy gleby, tam gdzie będą zalegały główne masy korzeniowe młodych drzew. Później po posadzeniu drzewek jest to już w zasadzie niemożliwe z uwagi na ryzyko uszkodzenia korzeni. Do najważniejszych składników pokarmowych drzewa zaliczamy pierwiastki takie jak fosfor, magnez, azot, wapń ale również cynk, bor, żelazo, mangan. Poszczególne gatunki drzew owocowych mają różne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, które ponadto zmienia się w trakcie całego sezonu wegetacyjnego roślin. Drzewa pestkowe mają zdecydowanie większe wymagania pokarmowe niż gatunki ziarnkowe.Nawożenie wiosenne w sadzie

Odpowiednio przygotowane stanowisko pod rośliny zawczasu może zwolnić z obowiązku nawożenia przez pierwsze dwa lata po posadzeniu takimi pierwiastkami jak fosfor czy potas. Dostarczyć należy wtedy jedynie azotu w postaci np. saletry amonowej lub mocznika oraz siarczanu magnezu. Jeśli jednak nie było takiej możliwości to najlepiej na wiosnę zasilić drzewka wieloskładnikowym nawozem, który rozsypujemy zawsze koliście w promieniu zasięgu gałęzi. Jest to również obszar gdzie znajdują się końcówki korzeni i miejsce najefektywniejszego pobierania minerałów. Średnica pierścienia powinna wynosić 1,5 średnicy korony.

Rys. Prawidłowe nawożenie drzew owocowych w sadzie.

Nawożenie organiczne

Dla osób, które chcą prowadzić uprawę ekologiczną dobrym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów organicznych na bazie kompostu lub obornika, który występuje obecnie w gotowej i wygodnej granulowanej bądź suszonej formie. Obornik taki zawiera podstawowe składniki jak azot potas, fosfor ale również wiele innych jak magnez, wapń, żelazo czy bor oraz dużą ilość biomasy, która bardzo korzystnie wpływa na mikroflorę w ziemi.

Nawożenie dolistne w porze kwitnienia

Czasem zdarza się, że podstawowe nawożenie drzewek owocowych w okresie wiosennym jest mało skuteczne z wielorakich przyczyn, związanych najczęściej ze złą aurą, zarówno wiosną jak i zimą. Co za tym idzie ograniczonymi możliwościami pobrania przez korzenie składników pokarmowych i dalszy ich transport do zawiązków, pąków i kwiatów. Wówczas należy zastosować preparaty pozakorzeniowe, a więc dolistne (opryskiwanie drzew). Dolistne nawozy stosujemy przed kwitnieniem lub jakiś czas po nim (najczęściej kilka tyg. po opadnięciu płatków kwiatowych). Czynnikami, które mogą wymusić dodatkowe nawożenie w okresie okołokwitnienia są np

  • mrozowe lub mechaniczne (przez gryzonie) uszkodzenia korzeni. Działamy wtedy mocznikiem oraz nawozami wieloskładnikowymi z mikroelementami.
  • częstsza zresztą w naszym klimacie sucha wiosna wraz z bezśnieżną zimą, wtedy również dochodzi do niedożywienia zarówno azotem jak i fosforem oraz potasem
  • lokalne podtopienia terenu też mogą powodować u roślin stres tlenowy oraz ubytki pierwiastków takich jak żelazo, mangan, azot, magnez i potas. Opryskujemy wtedy drzewka nawozem mocznikowym oraz wieloskładnikowym z zawartością również mikroelementów. Ma to jednak tylko wówczas sens, gdy korzenie były zalane przez krótki okres czasu.

Dolistny oprysk kwiatów

Wpływ nawożenia na jakość owoców

Wiosenne dokarmianie dolistne związkami azotu, boru i fosforu przed kwitnieniem w fazie białego/różowego pąka lub po zakończonym kwitnieniu powoduje lepsze zawiązywanie owoców oraz poprawia ich jakość – są po prostu większe i jędrniejsze. Najczęściej zabiegi te stosuje się u drzew ziarnkowych, ponieważ w ich przypadku liście pojawiają się pierwsze, jeszcze przed kwitnieniem.

Nawożenie a pH gleby

U pestkowych wiosną najpierw rozwijają się pąki kwiatowe, a liście w czasie kwitnienia lub po nim, natomiast u ziarnkowych przed rozwinięciem się pąków są już liście Ważnym czynnikiem powiązanym z nawożeniem jest odczyn gleby pH (czyli obecność oraz aktywność jonów wodorowych H+ ). W środowisku zbyt kwaśnym rośliny nie mogą prawidłowo pobierać substancji pokarmowych z gleby i mimo, że nawóz został dostarczony to jest on niewykorzystany tak jak powinien. Pamiętać należy, że różne gatunki drzew i krzewów owocowych preferują nieco inne wartości pH. Dla jabłoni, grusz, porzeczek, leszczyn optymalne pH to 6,2-7,5. Dla pestkowych tj. czereśni, wiśni, śliw, brzoskwiń, moreli oraz orzechów włoskich i winorośli pH między 6,7-7,1. Truskawki, agrest, jeżyna, malina, aronia pH w zakresie 5,5-6,5. Dla żurawiny ph 5,5, a dla borówki wysokiej i brusznicy typowo kwaśne w zakresie pH 3,5-4,5. Wszystkie podane wartości mogą nieznacznie odbiegać od normy, co nie wpływa niekorzystnie na dobrostan roślin, ponieważ są one dość tolerancyjne, niemniej jednak warto by rosły w najlepszych dla siebie warunkach. Jeśli okazuje się, że pH jest zbyt kwaśne to należy wtedy zastosować wapnowanie. Służą do tego nawozy zawierające wapń. Jeśli w glebie brakuje dodatkowo magnezu to można zastosować od razu wapno magnezowe. Na wybór odpowiedniego rodzaju nawozu wapniowego wpływ ma rodzaj ziemi. Na glebach lekkich stosować należy formy węglanowe, gdyż są one bezpieczniejsze z uwagi na dłuższy czas działania, natomiast formy tlenkowe, które działają zdecydowanie szybciej przeznaczone są na ziemie cięższe. Niektórzy jednak w ogóle odradzają stosowania form tlenkowych. Najlepszym czasem na wapnowanie jest jesień. Zabieg ten najczęściej wykonuje się co 3-4 lata.

Nawożenie sadu jesienią

Jesień to również czas, gdy już po zbiorach warto przygotować drzewa do spoczynku zimowego oraz pąki kwiatowe na nowy sezon, tak aby z początkiem wiosny rośliny miały dobry start w momencie kiedy korzenie nie są jeszcze gotowe do efektywnego pobierania składników z ziemi.

W okresie wiosennym do momentu kwitnienia, nawet do 70% potrzebnego drzewkom azotu pochodzi z zapasów jesiennych zgromadzonych w częściach stałych roślin!

Istnieją jednak przeciwwskazania do jesiennego nawożenia w momencie gdy mamy słabą piaszczystą ziemię lub strome stanowisko i jest duże prawdopodobieństwo wymycia dostarczonych składników pokarmowych, szczególnie w momencie wiosennych roztopów.

Nawożenie dolistne po zbiorach wapń-cynk-bor

Nawożenie dolistne, które jest bardzo efektywne przez wysoki procent przyswajalności przez zielone jeszcze liście wykonuje się zazwyczaj już po zbiorach, ale nie tylko. Ma to na celu dostarczenie drzewom dodatkowych porcji substancji zapasowych, które pobrane przez liście zostaną zmagazynowane na zimę w częściach stałych tj. pędach i pąkach. W celu prawidłowego nawożenia drzew owocowych należy zwrócić uwagę na kilka pierwiastków. Przy nawożeniu dolistnym, łatwo dostarczysz roślinie boru i cynku, które wpływają na ilość i jakość pąków oraz zwiększają tolerancję drzew na niskie temperatury. Ponadto bor wpływa korzystnie na rozwój systemu korzeniowego. Istotny jest również magnez- na którego duże zapotrzebowanie mają czereśnie w szczególności jeśli w trakcie sezonu wyszły jego niedobory. Również wapń ma ogromne znaczenie dla samych owoców ich wielkości oraz trwałości przechowalniczej.

Przed zimą konieczny jest zabieg mocznikiem

Jesienią dobrze jest wykonać również oprysk w dawce 5 % mocznikiem. Aby ją uzyskać rozpuszczamy 0,5 kg mocznika w 10l wody i za pomocą opryskiwacz , pryskamy możliwie dokładnie wszystkie części rośliny oraz leżące pod drzewem liście. Ma to na celu przyspieszenie rozkładu liści oraz ograniczenie rozwoju grzyba odpowiedzialnego za rozwój parcha jabłoni i gruszy.

Czy nawożenie dolistne jest konieczne?

W uprawie amatorskiej dbamy przede wszystkim o podstawowe nawożenie doglebowe czy to mineralne czy organiczne w postaci obornika lub kompostu. Zasilanie dolistne praktycznie przez cały okres wegetacji jest obecnie standardem w sadach towarowych z uwagi na chęć osiągnięcia przez sadowników wysokich plonów o równie wysokiej jakości oraz trwałości przechowalniczej. W przydomowej uprawie nie musi to być normą, aczkolwiek jeśli w trakcie sezonu wegetacyjnego zaobserwujemy na liściach niedobory, chcemy poprawić zawiązywanie owoców lub wystąpiły wyżej wymienione czynniki uniemożliwiające pobranie składników z gleby to wtedy należy zastosować szybko działające preparaty dolistne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *