Choroby i szkodniki

Choroby i szkodniki śliwy – jak je rozpoznać i jak sobie z nimi poradzić?

owoce śliwy wiszące na gałęzi

Śliwy dość dobrze czują się w naszych warunkach klimatycznych i glebowych, ich uprawa nie jest szczególnie skomplikowana, a zdrowe i zadbane drzewka odwdzięczają się mnóstwem pysznych i wartościowych owoców. A jednak mogą je atakować choroby i szkodniki, które nie tylko obniżają ilość i jakość plonu, ale również mogą zaszkodzić samemu drzewu. Jakie choroby i szkodniki śliw występują najczęściej, jak je rozpoznać i leczyć?

Najczęściej występujące szkodniki śliwy – ich rozpoznanie i zwalczanie

Do najpospolitszych chorób występujących w uprawie śliwy należą mszyce, przędziorki i owocówka śliwkóweczka. Nie prowadzą wprawdzie do zamierania samego drzewka, ale konsekwencją ich inwazji z pewnością będzie obniżony plon lub jego całkowity brak – dlatego też należy prowadzić obserwację i w razie pojawienia się szkodników, zastosować środki zaradcze.

Mszyce

Śliwa jest dla mszycy żywicielem pierwotnym – to na niej zimują jaja mszyc, z których wiosną wylęgają się larwy przekształcające się w dorosłe osobniki. Początkiem lipca przelatują one na drugiego żywiciela, by we wrześniu wrócić znowu do śliwy i złożyć jaja. Mszyce odżywiają się sokami pobieranymi z liści i młodych pędów. Skutkiem jest żółknięcie i zwijanie się liści oraz zahamowanie wzrostu lub nawet obumieranie pędów śliwy.

Zarówno przed kwitnieniem śliw, jak i po nim, do zwalczania mszyc stosować można Mospilan 20 SP, Calypso 480 SC, Decis Mega 50 EW i inne. Na przełomie lutego i marca warto wykonać zapobiegawcze opryski śliwy które pomagają uniknąć wystąpienia szkodników.

Ciekawostka!

W zwalczaniu szkodników śliw można wykorzystać nicienie i pożyteczne owady – min. błonkówki, roztocza, chrząszcze i pluskwiaki. Pozwalają one kontrolować populacje takich szkodników jak przędziorki, mszyce, wełnowce, opuchlaki, pędraki i wiele innych. Wykazują one bardzo dużą skuteczność w zwalczaniu szkodników, same nie stanowią natomiast żadnego zagrożenia dla śliw i innych roślin.

Pordzewiacz śliwowy

Największy szkodnik w uprawie śliw – maleńki owad, którego samice zimują ukryte w korze drzewka. Od kwietnia żerują, a ich ofiarą padają młode pędy i liście, które tracą kolor, a następnie przybierają barwę rdzawą. Szkodnik osłabia wzrost i powoduje zamieranie pędów. W ciągu jednego tylko sezonu może się pojawić aż 5 ich pokoleń.

Do oprysku śliwy stosuje się Envidor 240 SC. Można też zastosować naturalne metody zwalczania, czyli sprowadzić naturalnego wroga np roztocze o nazwie “Dobroczynek”.

Przędziorek owocowiec

Jednym z powszechnych szkodników atakujących nie tylko jabłonie, ale też inne drzewa owocowe, w tym śliwę, jest przędziorek owocowiec. To maleńki pajęczak żerujący na młodych liściach – pojawiają się na nich małe jasnożółte plamy mogące zlewać się w większe. Porażone liście żółkną, obumierają i przedwcześnie opadają. Intensywnie czerwone jaja przędziorka zimują na śliwie w grupach.

W zwalczaniu przędziorka sprawdzają się gotowe preparaty oparte na oleju parafinowym, najlepszy dla drzew owocowych termin oprysku przypada na okres przed wylęgiem larw z jaj, w okresie nabrzmiewania pąków, czyli wczesną wiosną. Oprysk wykonany w sezonie wegetacyjnym może się okazać nieskuteczny.

Owocówka śliwkóweczka

Owocówka śliwkóweczka to niewielki motyl wyrządzający olbrzymie szkody w uprawie śliwy. U podstawy pnia, w szczelinach kory (najczęściej na starych drzewach) lub pod opadłymi liśćmi, zimują gąsienice, które przepoczwarzają się pod koniec kwietnia. W połowie maja wylatują jako motyle, by złożyć kolejne jaja, min. na zawiązkach owoców. Gąsienice tzw. drugiego pokolenia wgryzają się w owoc i wyjadają miąższ wokół pestki, znacząco obniżając plon.

Aby stwierdzić obecność szkodnika, warto rozwiesić pułapki feromonowe. Owocówkę należy zwalczać opryskami wykonanymi: w pierwszej połowie czerwca i po 10 dniach od zabiegu, a następnie na przełomie lipca i sierpnia. W walce z tymi szkodnikami stosuje się Mospilan 20 SP, Isager 25 WP lub Zolone 350 EC.

Choroby śliwy – zapobieganie, rozpoznawanie i zwalczanie

Choroby śliwy, podobnie jak szkodniki, obniżają plon i mogą doprowadzić do obumarcia drzewka. Warto umieć je rozpoznawać, aby móc dobrać odpowiedni preparat do oprysku śliwy. Oto najpowszechniej występujące choroby i sposoby ich leczenia.

https://elements.envato.com/plum-blossom-tree-in-a-country-garden-near-a-count-NNQ22NZ

kwitnąca śliwa

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Brunatną zgniliznę drzew pestkowych łatwo jest rozpoznać. To choroba grzybowa objawiająca się pojawieniem się na dojrzewających owocach niewielkich, szarawych narośli. W efekcie owoce gniją i mumifikują, część z nich opada. Porażonych owoców nie wolno spożywać.

Wystąpieniu choroby sprzyjają ciepłe i deszczowe lata. Jeżeli choroba zaatakuje, warto sięgnąć po Miedzian 50 WP i wykonać oprysk śliwy. Ale najważniejsza jest profilaktyka – porażone owoce i pędy należy wybciąć i spalić, a drzewo regularnie przycinać. Warto kupować sadzonki odmian o dobrej odporności, np. Stanley.

Dziurkowatość liści drzew pestkowych

To powszechna choroba grzybowa pestkowych drzew owocowych – występuje nie tylko na śliwach, ale też morelach, brzoskwiniach czy czereśniach. Najpierw na liściach zaobserwować można małe brunatne plamki z czerwoną obwódką, które następnie wysychają i kruszą się – w liściach powstają dziurki. Drzewo traci liście.

Opryski zapobiegawcze zwykle są skuteczne, a w zapobieganiu dziurkowatości sprawdzają się preparaty na bazie miedzi (działa ona również na torbiel śliw), z których należy wykonać oprysk na początku sezonu wegetacyjnego. Chore drzewa trzeba pryskać po opadnięciu liści, późną jesienią. Mało wrażliwa na choroby jest odmiana Opal.

Zestaw 3 sadzonek Śliw – długi zbiór

59,70 

Przedsprzedaż. Wysyłka w marcu

3 drzewka Śliw o różnych porach dojrzewania owoców. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 5 sadzonek Śliwek – najlepsze odmiany

99,50 

Przedsprzedaż. Wysyłka w marcu

5 drzewek najpopularniejszych odmian Śliw. 5 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Śliwa Węgierka Zwykła

21,90 

Poprzednia najniższa cena: 21,90 .

Przedsprzedaż. Wysyłka w marcu

Doskonała odmiana przetwórcza. Idealna do ciast i powideł. Bardzo obficie plonuje.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Śliwa Renkloda Ulena

21,90 

Poprzednia najniższa cena: 21,90 .

Przedsprzedaż. Wysyłka w marcu

Drzewo bardzo plenne, owoce duże - doskonałe do bezpośredniego spożycia i na kompoty.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Srebrzystość liści

To kolejna choroba grzybowa. Jej objawem jest przebarwianie się liści na srebrny kolor oraz brunatnienie, deformacje i obumieranie kory. Zarodniki grzyba wnikają do kory uszkodzonej i nie zabezpieczonej po cięciu lub silnych mrozach. Choroba jest nieuleczalna i szybko przenosi się na inne drzewa. Chore egzemplarze należy usunąć i spalić.

Ospowatość śliw

Ospowatość to choroba wirusowa, a jej objawy zauważyć można na liściach i owocach. Charakterystyczne jest, że owoce pokrywają mokre plamy i wgłębienia. Na liściach natomiast pojawiają się nieregularne, żółte przebarwienia. Porażone owoce są niesmaczne i nie nadają się do jedzenia, zdrowe można spożywać. Ospowatości nie da się wyleczyć, drzewko należy usunąć i spalić. Dość odporna jest na nią węgierka wczesna.

Teraz już wiesz jakie choroby i szkodniki mogą zaszkodzić Twoim śliwom, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *