Leszczyna pospolita jest nie tylko atrakcyjną, świetnie prezentującą się w ogrodzie rośliną, ale także bogatym źródłem witaminy E, zwanej także „witaminą młodości”. Co ciekawe, owoce leszczyny, ze względu na swoje wartości odżywcze, są popularnym składnikiem sałatek i innych potraw. Skąd pochodzi leszczyna, jak orzechy laskowe wpływają na organizm i jak uprawiać drzewo we własnym ogrodzie?
Owoce leszczyny – kilka słów o orzechach laskowych
Orzech laskowy jest rośliną, która istnieje na Ziemi już od kilkudziesięciu tysięcy lat. Poza Europą, leszczynę najczęściej spotkamy w Ameryce Północnej i Azji. Kiedyś owoce drzewa były jednym z głównych pożywień ludności żyjącej w okresie zbieracko-łowieckim, a więc od początku istnienia ludzkości.
Sprawdź dostępne odmiany orzechów laskowych w naszym sklepie: https://drzewkaowocowe24.pl/kategoria-produktu/drzewa-owocowe/orzech-laskowy-leszczyna/
Właściwości i wartości odżywcze orzechów laskowych
Leszczyna rozpoczyna kwitnienie już w lutym, a owocowanie trwa od września do połowy października. Drzewo wypuszcza przepyszne, słodkawe orzechy laskowe, które cechuje szerokie zastosowanie i właściwości lecznicze. Między innymi leszczyna jest prawdziwą skarbnicą potasu, który reguluje ciśnienie krwi i jest odpowiedzialny za prawidłową pracę mózgu i zdrowy układ nerwowy.
Co więcej, orzechy laskowe są bogate w witaminy z grupy B (kwas foliowy), a także w witaminy E, C i A. Owoce wspomagają wydzielanie hormonów płciowych, a regularne sięganie po orzechy w umiarkowanych ilościach przyczynia się do zapobiegania sklejania się płytek krwi (zakrzepów) oraz ograniczenia zmęczenia psychicznego. Dodatkowo orzechy laskowe, tak jak inne orzechy, są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu można stosować owoce w diecie odchudzającej.
Spożywanie owoców leszczyny często polecane jest osobom wyczerpanym nerwowo, zmagającym się z problemami w płodności, czy chorującym na anemię. W sklepach można znaleźć produkty powstałe z orzechów laskowych, np. mąki stosowane do wypieku ciast w przemyśle cukierniczym. Ze względu na właściwości owoców często stosuje się je także w przemyśle farmaceutycznym.
Pamiętaj, aby zebrane orzechy trzymać w ciemnym i chłodnym miejscu, gdyż pod wpływem ciepła mogą stać się miękkie i cienkie.
Uprawa leszczyny w ogrodzie
Drzewka leszczyny najlepiej czują się w słonecznych miejscach, gdyż w cieniu mogą gorzej owocować. Choć roślina może wyrosnąć nawet z zakopanego w ziemi orzecha, warto zdecydować się na sadzonki, które po ukorzenieniu powinny szybko piąć się w górę. Warto zapewnić sadzonce ochronę przed mocnym wiatrem, aby ten nie uszkodził młodych gałązek.
Sadzenie leszczyny
Do prawidłowego wzrostu leszczyna potrzebuje żyznej gleby. Aby taką uzyskać, warto przed posadzeniem domieszać do ziemi nieco piasku. Samo sadzenie wykonuje się tak, jak w przypadku większości roślin – wystarczy wykopać dół o takiej wielkości, aby całe korzenie sadzonki równomiernie się rozłożyły, a następnie zasypać go. Najlepiej posadzić rośliny wczesną jesienią, gdyż te dość dobrze znoszą niskie temperatury i powinny bez problemu rozwinąć system korzeniowy.
Pielęgnacja orzechów laskowych
Orzechy laskowe z pewnością odwdzięczą się, jeśli raz w roku otrzymają porządną dawkę kompostu. Młode sadzonki należy regularnie podlewać, szczególnie podczas upalnych dni. Dorosłe drzewo nie wymaga dodatkowego nawadniania.
Większość odmian leszczyny osiąga wysokość około 5 metrów lub więcej, dlatego warto podcinać roślinę dla wygodnego zbioru owoców. Ponadto podcinanie ograniczy nadmierne rozgałęzianie się drzewa, zachowując jego walory estetyczne. Co więcej, regularne przycięcie gałęzi pozwoli im wypuścić nowe pędy. Pamiętaj, aby podcinać leszczynę dopiero po zbiorach, aby nie zakłócać procesu kwitnienia i owocowania.
Choroby i szkodniki leszczyny
Szczęśliwie orzechy laskowe nie są podatne na choroby lub żerowanie szkodników. Czasem jednak leszczyna może stać się doskonałym pożywieniem dla słonika orzechowca – chrząszcza o długim ryjku. Aby zapobiec żerowaniu, warto pielić wierzchnią warstwę gleby wokół leszczyny i wykonywać zabiegi ochrony w okresie żerowania chrząszcza – od marca do czerwca.
Orzech laskowy – Kataloński
Orzech laskowy – Cosford
Orzech laskowy – Olbrzymi z Halle
Orzech laskowy – Kataloński w doniczce
Orzechy laskowe – najpopularniejsze odmiany
Orzech laskowy kataloński
Jedna z najczęściej uprawianych w Polsce odmian leszczyny. Tworzy rozłożystą koronę oraz wypuszcza duże, smaczne owoce, które samodzielnie opadają w drugiej połowie września. Do owocowania wymaga w pobliżu zapylacza – innej odmiany orzecha, która kwitnie w odpowiednim terminie. Drzewo dorasta do 6 metrów wysokości.
Leszczyna Cosford
Odmiana podobna do orzecha katalońskiego, jednak wypuszcza bardziej podłużne owoce. Co ciekawe, orzech cosfordski może wypuścić owoce już w pierwszym roku po posadzeniu. Ta odmiana uznawana jest za samopylną.
Orzech laskowy Webba Cenny
Ta odmiana leszczyny tworzy stożkową i zwartą koronę i owocuje dużymi, lekko spłaszczonymi orzechami. Niestety gorzej niż poprzednicy tuż po posadzeniu znosi mróz, dlatego dobra osłona sadzonki przed zimnem to podstawa. Weba Cenny warto posadzić blisko innych odmian leszczyny dla lepszego owocowania.
Leszczyna Contorta
To ozdobna odmiana orzecha. Dorasta do 4 metrów wysokości i eksponuje ciekawie poskręcane liście. Doskonale prezentuje się także po zrzuceniu liści ze względu na spiralnie powykręcane pędy.
Leszczyna Aurea
Kolejna ozdobna odmiana, która cechuje się żółtymi liśćmi i osiąga wysokość 3 metrów. W cieniu jednak liście nie wybarwiają się i pozostają zielone. Aurea rośnie bardzo wolno, dzięki czemu jest łatwym w uprawie elementem dekoracyjnym ogrodu.
Uprawa orzecha laskowego – podsumowanie
Orzechy laskowe doskonale sprawdzają się w połączeniu z potrawami słodkimi lub jako dodatek do makaronów i deserów. Niejednokrotnie jednak można spotkać się z opinią, że owoce są najsmaczniejsze w wersji solo. Warto zdecydować się na uprawę własnego drzewka w ogrodzie, aby co roku cieszyć się zdrową, chrupiącą przekąską.
Czy zapylony kwiat żeński leszczyny to oznacza, że w tym właśnie miejscu wyrośnie owoc czyli orzech?
Dokładnie tak Panie Grzegorzu 🙂
Czy można z owocu rozsadzić orzecha laskowego? Kiedy najlepiej to zrobić?
Na 100% mozna, u mnie w Anglii sasiad ma przy plocie 2 tuje, a za nimi uroslo cos sporego (myslalem ze to jakis wielki chwast) ale w tym roku obrodzilo orzeszkami i co ciekawe zaczely sie tu krecic wiewiorki. Co jeszcze ciekawsze, wiosna ogarniajac chwasty wyciagnalem male sadzonki leszczyny w roznych miejscach w ogrodzie, nawet w donicach, takze wyglada na to, ze wiewiory je pozakopywaly??? W kazdym badz razie, z tych opadlych orzechow, ktore w jakis magiczny sposob znalazly sie w miejscach gdzie ich sie w ogole nie spodziewalem, wyrosly male sadzonki leszczyny.