Pielęgnacja

Drzewka w doniczce – jak je przezimować?

Drzewka w doniczce - jak je przezimować

Uprawa drzew w donicach jest stosunkowo prosta i stanowi alternatywę dla tradycyjnej uprawy w gruncie, rozwiązując problem braku przestrzeni w ogrodzie lub braku ogródka w ogóle. Jeśli więc dysponujesz jedynie balkonem lub w Twoim ogródku nie ma już miejsca na kolejne drzewko, a koniecznie chcesz je mieć, to uprawa drzew w doniczkach jest idealnym rozwiązaniem tego dylematu.

Jedynym problemem w uprawie doniczkowej może być kwestia zimowania – bryłę korzeniową należy zabezpieczyć przed niskimi temperaturami. Co warto wiedzieć na temat drzew uprawianych w pojemnikach? I jak najlepiej je zabezpieczyć na zimę? Zachęcamy do lektury.

Jakie drzewka owocowe i ozdobne nadają się do uprawy w donicach?

Do uprawy doniczkowej nadają się zarówno drzewka owocowe, jak i ozdobne. Powinny być one jednak szczepione na podkładkach karłowych – te uprawiane na podkładkach silnie rosnących są zbyt duże i długowieczne, aby mogły całe swoje życie spędzić w donicy. Warto więc zadbać o prawidłowy dobór drzewek owocowych i ozdobnych przeznaczonych do uprawy na balkonie czy tarasie.

Drzewa owocowe

W uprawie doniczkowej sprawdzają się przede wszystkim drzewka kolumnowe. Spośród gatunków warto wymienić jabłoń (np. odmiany Garden Fountain, Waltz czy Red River), wiśnie (np. odmiana Joachim), śliwy (na przykład odm. Imperial czy Fruca), a także niektóre grusze i brzoskwinie. Pielęgnacja roślin, a więc i drzewek owocowych, uprawianych w donicach niewiele różni się od pielęgnacji okazów uprawianych w gruncie. Z tą różnicą, że częściej należy je podlewać.

Dość wcześnie drzewka w pojemnikach wchodzą natomiast w okres owocowania, zwykle już w drugim roku uprawy – jeśli więc nie masz ogrodu, ale kochasz owoce, to uprawiaj je w donicach, wystarczy kilka egzemplarzy, aby na bieżąco jeść pyszne jabłka, czereśnie, wiśnie i inne rodzaje owoców. Należy pamiętać jednak, że drzewka kolumnowe nigdy nie dają tak dużo owoców, jak odmiany duże uprawiane w glebie.

Drzewka ozdobne

W donicach uprawiać można oczywiście różne gatunki drzew i krzewów ozdobnych. Wybierać można z ogromnej wręcz oferty odmian – nie tylko karłowych. W donicach uprawiać można wierzby, brzozy, miniaturowe klony, robinię akacjową, a nawet drzewa iglaste – sosny, świerki czy tuje. Mogą mieć one pokrój kulisty, kolumnowy, płaczący i stożkowaty.

W uprawie w pojemnikach świetnie sprawdzają się również krzewy. Warto wybrać gatunki wieloletnie takie jak jałowiec, pęcherznica kalinolistna, berberys, róże, azalie, krzewuszki i wiele innych.

Zalety uprawy drzew w donicach

Drzewa owocowe i ozdobne uprawiane w donicach zajmują mało miejsca, dzięki czemu może pozwolić sobie na ich zakup każdy – wystarczy postawić drzewko w doniczce na tarasie lub balkonie. Jeśli jest taka potrzeba, na przykład, jeśli stoją zbyt blisko siebie, donice można z łatwością przesunąć – w przypadku drzew uprawianych w ziemi nie zawsze jest taka możliwość.

Jak zabezpieczyć drzewka na czas zimy?

Drzewka w doniczkach należy zabezpieczyć na zimę i mamy na to dwa sposoby – jednym z nich jest przeniesienie drzewek do gruntu, drugim natomiast okrycie donic.

Dlaczego drzewka uprawiane w donicach wymagają zabezpieczenia?

Zabezpieczenie bryły korzeniowej przed przemarznięciem jest przed nastaniem zimy i prawdziwych mrozów konieczne – jeśli korzenie przemarzną, drzewko już się wiosną nie zazieleni. Ziemia wprawdzie zapewnia dobrą ochronę przed przemarznięciem, ale w donicy jej warstwa nie wystarczy, aby korzenie drzewka zachować w dobrej kondycji.

Drzewka muszą być w dobrej kondycji

Chore lub słabe drzewo będzie miało problem z przezimowaniem. Powinno być więc nie tylko odpowiednio przycięte, ale też przede wszystkim dobrze nawodnione i odżywione, wolne od chorób. Przygotowanie do zimowania rozpoczynamy więc już wczesną jesienią, stosując nawozy jesienne, często podlewając drzewko i sprawdzając, czy nie jest osłabiane przez choroby lub pasożyty. Wrzesień i październik to czas, kiedy jeszcze możemy zareagować.

Przenieś rośliny uprawiane w donicach do gruntu

Jeśli masz duży ogród, możesz swoje drzewka owocowe i ozdobne uprawiane w doniczkach przenieść do gruntu. Wystarczy wykopać odpowiedniej wielkości dołki, wyjąć drzewka z donic i umieścić na nowych stanowiskach – pracuj sprawnie, drzewka z gołym korzeniem nie zniosą bowiem zbyt długiego narażenia na silny, wysuszający je wiatr. Po posadzeniu w ziemi, wokół pni drzewek i krzewów usyp kopczyki z ziemi lub liści. Możesz też obłożyć je warstwą słomy.

Obficie podlej każde przesadzone drzewo. Przesadzanie drzewa możesz wykonać, kiedy tylko zrzuci ono liście, najlepiej przed nadejściem pierwszych mrozów.

Okryj donice na zimę

Nie każdy ma jednak ogród – jeśli Twoje drzewka „mieszkają” w doniczkach na balkonie i nie masz jak przenieść ich do ziemi, wypróbuj inny sposób. Okryj donicę lub donice używając mat ze słomy, juty lub agrowłókniny. Doskonale sprawdzi się również okrycie ze styropianu lub nawet kilku warstw szarego, grubego papieru albo kartonu. Pamiętaj, że rośliny w donicach też należy podlać – ziemia w czasie mrozów zamarza, więc drzewka nie mają skąd pobierać wody. Należy również nasypać na wierzch ściółkę, na przykład korę – zapobiegnie zarówno przemarzaniu, jak i wyparowywaniu wody z donicy.

Warto schować na zimę drzewko do zimnego pomieszczenia – piwnicy, garażu lub postawić na nieogrzewanej klatce schodowej – tam powinno czekać na zakończenie mrozów do wczesnej wiosny. Jeśli donice muszą jednak pozostać na zimę na balkonie, koniecznie ustaw je na płytach styropianowych, aby korzenie nie przemarzły od dołu.

MINI Nektaryna Rubis

29,90 

Poprzednia najniższa cena: 29,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Karłowa odmiana bardzo plenna o soczystych i słodkich owocach. Samopylna z możliwością uprawy donicowej i gruntowej. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości pnia 40 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

MINI Brzoskwinia Honey Red w doniczce

29,90 

Poprzednia najniższa cena: 29,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Owocowo-ozdobna, karłowa odmiana brzoskwini o pięknych bordowych liściach. Owoce smaczne, średnie, żółto-czerwone o słodkim i soczystym miąższu. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości pnia 40-60 cm. Sadzonka w doniczce.

MINI Morela ApriGold

29,90 

Poprzednia najniższa cena: 29,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Samopylna odmiana deserowa i przerobowa. Karłowe drzewo wymagające jedynie delikatnego przycinania. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości pnia 40 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

MINI Brzoskwinia Honey Gold

29,90 

Poprzednia najniższa cena: 29,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Miniaturowe drzewo do donic lub gruntu. Smaczne i soczyste owoce idealne do spożycia na surowo. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości pnia 40 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Kiedy należy zabezpieczać drzewka?

Trudno precyzyjnie określić właściwy termin na zabezpieczenie roślin w donicach. Warto kierować się prognozami pogody – jeśli zapowiadane są temperatury około 0 stopni Celsjusza, można brać się do pracy.

Podsumowanie

Drzewa w doniczkach mogą czuć się bardzo dobrze, mocno rosnąć i owocować. Aby jednak tak się stało, konieczne jest zabezpieczenie drzewek na zimę – teraz już wiesz, jak to zrobić i jak przygotować swoje drzewka do zimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *