Pielęgnacja

Kwiecień w ogrodzie – jakie prace czekają sadowników?

wykonywanie prac ogrodniczych, przycinanie róży w ogrodzie

Wraz z nadejściem kwietnia przyroda budzi się do życia, a ogrody rozwijają się w pełnym blasku. Dla sadowników to czas intensywnych prac, które kształtują nie tylko estetykę ogrodu, ale także jego zdrowie i zapewniają obfitość plonów. W tym artykule omówimy kluczowe zadania, które czekają sadowników w kwietniu! Sprawdź!

Prace w ogrodzie w kwietniu – porządki po zimie i kalendarz prac ogrodowych

Na wiosnę należy usunąć zimowe osłony z bylin. To nie tylko pozwoli roślinom swobodnie oddychać, ale także pobudzi je do wzrostu i kwitnienia. Nie można zapomnieć o nawożeniu podłoża, które po zimie często nie jest wystarczająco obfite w składniki odżywcze. Kwietniowy czas to też doskonała okazja, aby posadzić rośliny cebulowe, które zaczną kiełkować i rozwijać się wraz z nadejściem cieplejszych dni. Inne ważne prace ogrodnicze wykonywane wczesną wiosną, to m.in. cięcie róż, które pozwoli im na zdrowy i obfity rozwój. Dodatkowo należy pamiętać o przycinaniu drzew i krzewów owocowych.

W kwietniu hartujemy rośliny doniczkowe, które na lato wyniesiemy np. na balkon czy umieścimy na słonecznym parapecie. To również najlepszy czas na to, aby postawić domki dla owadów pożytecznych. Jeżeli posiadamy oczko wodne, to w momencie, gdy temperatura wody osiągnie więcej niż 10 stopni Celsjusza, możemy przenieść do stawu rośliny wodne.

Przygotowanie gleby do nowego sezonu… czyli kwiecień w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika niewątpliwie powinien obejmować takie prace jak przygotowanie gleby do nowego sezonu. Kwiecień to dobry czas na założenie nowego trawnika. Wiosną usuwamy chwasty, pozbywamy się zaschniętych liści i wzbogacamy glebę niezbędnymi składnikami odżywczymi.

Ważnym zadaniem jest spulchnianie gleby, które zapewni korzeniom roślin odpowiednią przestrzeń do wzrostu oraz ułatwi przenikanie wody i składników odżywczych. Można zastosować nawożenie organiczne lub mineralne, dostosowane do konkretnych potrzeb roślin, co zapewni im odpowiednie odżywienie i wsparcie w procesie wzrostu. Niezwykle istotne jest także przeprowadzenie testu pH gleby. Takie działanie pozwoli dostosować warunki do wymagań roślin.

prace w ogrodzie wiosną, koniec kwietnia

Prace ogrodowe – pielęgnacja drzew i krzewów

Drzewa owocowe czy krzewy ozdobne wymagają szczególnej uwagi. Poprzez odpowiednią pielęgnację można zapewnić im zdrowy wzrost i obfite kwitnienie. Bardzo ważna jest nie tylko ochrona przed szkodnikami czy nawożenie roślin zgodnie z ich potrzebami, ale również przycinanie zbędnych gałęzi. Cięcie drzew i krzewów owocowych można rozpocząć już w lutym, jednak najczęściej zabieg ten wykonywany jest od połowy marca. Kwiecień to często ostateczny, końcowy termin, ponieważ drzewa budzą się już z zimowego spoczynku.

Niemniej jeżeli zbyt wcześnie przytniemy rośliny, ich rany nie zdążą się zabliźnić, co może spowodować uszkodzenia mrozowe. Pamiętajmy, aby po przycięciu gałęzi, posmarować miejsca te specjalną maścią ogrodniczą, którą kupimy np. w centrach ogrodniczych. Najbezpieczniej więc poczekać z przycinaniem gałęzi do czasu, gdy pogoda się ustabilizuje, a temperatura powietrza wyrówna. Jeżeli jednak na gałęziach pojawią się liście lub rośliny kwitną, nie powinniśmy już wykonywać zabiegu przycinania gałęzi.

Wiosną przycinamy jabłonie, grusze, a nieco później śliwy, morele i nektaryny. Wiśnie i czereśnie najlepiej przyciąć dopiero latem, po zbiorze.

Nie zapominajmy o regularnym podcinaniu młodych drzew owocowych. Przez pierwsze trzy lata młode drzewa i krzewy owocowe powinny być poddawane specjalnym cięciom tzw. formującym. Należy wówczas wyciąć wszystkie chore i suche gałązki oraz odpowiednio ukształtować koronę. U starszych drzew wykonujemy cięcia prześwietlające oraz usuwamy tzw. wilki. Starszym drzewkom można regulować rozmiary poprzez cięcie odnawiające.

Jeśli chodzi o krzewy, to przycinamy tylko te, które kwitną latem, czyli od drugiej połowy czerwca (powojniki, róża, tawuła japońska czy hortensja krzewiasta). Lilaki i krzewuszki nie wymagają cięcia corocznego. Wiosną nie powinniśmy natomiast przycinać tych roślin, których kwitnienie przypada na okres wiosenny, czyli np. migdałki czy forsycje.

Zestaw 3 sadzonek Śliw – długi zbiór

48,97 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

3 drzewka Śliw o różnych porach dojrzewania owoców. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 5 sadzonek Śliwek – najlepsze odmiany

75,50 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

5 drzewek najpopularniejszych odmian Śliw. 5 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 3 sadzonek Gruszy – najlepsze odmiany

39,63 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

3 drzewka najpopularniejszych odmian Gruszek. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 5 sadzonek Jabłoni – najlepsze odmiany

67,94 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

5 drzewek najpopularniejszych odmian Jabłoni. 5 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Sadzenie drzew i krzewów – kalendarz ogrodnika

Kwiecień w kalendarzu ogrodnika to doskonała okazja do wprowadzenia nowych odmian do ogrodu lub powiększenia istniejących nasadzeń. Na początku kwietnia, nadal możemy sadzić drzewa i krzewy, szczególnie te owocowe, z tzw. gołym korzeniem, ale zaleca się zakończenie tego procesu do połowy miesiąca, aby rośliny lepiej się przyjęły.

W pierwszej połowie kwietnia możemy również sadzić popularne krzewy żywopłotowe lub iglaki w balocie. W tym okresie można posadzić też rośliny ozdobne. W połowie kwietnia możemy przystąpić do sadzenia krzewów magnolii, które zazwyczaj są już ukorzenione i sprzedawane w doniczkach.

Prace w ogrodzie warzywnym – siew warzyw, kwiatów i ziół

W kwietniu wprost do gruntu wysiewamy kwiaty jednoroczne: chabry, mak polny, kosmosy, nasturcje, nagietki, groszek pachnący, a także ozdobne słoneczniki. Od drugiej połowy kwietnia sadzimy rośliny cebulowe i bulwiaste, które nie zimują w gruncie. W drugiej połowie miesiąca możemy posadzić również gatunki roślin kwitnące latem i jesienią, np. mieczyki, dalie, lilie, frezje ogrodowe, galtonie czy tygrysówki.

W ciągu całego kwietnia warto siać nasiona rezedy, smagliczki czy szarłatu a pod koniec miesiąca, gdy będzie nieco cieplej, możemy siać nachyłek, złocień, aksamitkę, godecję i powój.

Przed przystąpieniem do siewu warto sprawdzić terminy wschodów poszczególnych gatunków roślin. Informacje te zazwyczaj znajdują się na opakowaniu. Choć siew jest tradycyjnie kojarzony z kwietniem, jego optymalny termin zależy od wielu czynników, w tym od pogody, terminu kwitnienia i odporności siewek na niskie temperatury.

W kwietniu, poza bezpośrednim wysiewem nasion w gruncie, warto również rozpocząć przygotowania rozsad warzyw, które są mniej odporne na przymrozki. Wśród nich znajdują się wczesne odmiany kalarepy, średnio późne i późne odmiany sałaty oraz brukiew. Pierwsza połowa kwietnia to ostateczny moment na wysiew nasion pomidorów. Jeśli ten termin zostanie przegapiony, a nasiona zostaną wysiane zbyt późno, istnieje ryzyko, że choć sadzonki wykiełkują i zakwitną po przesadzeniu, plon będzie znacznie niższy.

Kwiecień to idealny czas na wysiew ziół, które później będą przydatne w kuchni. W tym miesiącu możemy siać do gruntu zioła takie jak mięta, cząber, kminek, lubczyk, rumianek, majeranek czy szałwia. Trzeba pamiętać, że niektóre z tych roślin są wieloletnie, co oznacza, że warto rozważyć ich wysiew, ponieważ będą one dostarczać plonów przez wiele kolejnych lat. Zioła można siać zarówno na osobnej grządce, jak i w sąsiedztwie warzyw, co może korzystnie wpłynąć na ich wzrost. Na przykład, szałwia dobrze rośnie obok marchwi, mięta może być sąsiadką warzyw strączkowych, a cząber dobrze się czuje w pobliżu cebuli i czosnku.

prace w kwietniu, kwiecień w ogrodzie

Jakie prace ogrodowe warto jeszcze wykonać w kwietniu?

Jakie prace w ogrodzie warto jeszcze wykonać w kwietniu? Wiosna bardzo ważna jest m.in. regularna kontrola roślin pod kątem szkodników i chorób, a w razie potrzeby stosowanie naturalnych lub chemicznych środków ochrony roślin.

Wraz ze wzrostem temperatury i długości dnia, rośliny potrzebują odpowiedniej ilości wody, aby mogły zachować zdrowie i prawidłowo rosły. W kwietniu warto więc sprawdzić i zakonserwować system nawadniania w ogrodzie ozdobnym oraz zadbać o regularne podlewanie roślin, szczególnie tych, które są w intensywnej fazie rozwoju. Pamiętaj też, aby na bieżąco monitorować wilgotność gleby i dostosowywać ilość wody do potrzeb roślin.

Podsumowanie

Kwiecień w ogrodzie to czas intensywnych prac, które mają kluczowe znaczenie dla sukcesu w uprawie. Prawidłowe przygotowanie gleby, pielęgnacja roślin, kontrola szkodników i chorób oraz odpowiednie nawadnianie są kluczowe dla utrzymania zdrowego i pięknego ogrodu. Warto więc poświęcić czas i wysiłek na te działania, aby cieszyć się obfitością plonów i pięknem kwitnących roślin!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *