Odmiany

Choroby i szkodniki czarnej porzeczki

owoce czarnej porzeczki

Czarna porzeczka to jeden z najchętniej uprawianych krzewów w przydomowych ogrodach. Nic dziwnego – wydaje smaczne, a zarazem bardzo wartościowe owoce, które są bogatym źródłem witaminy C i E oraz witamin z grupy B. Ponadto obfituje w wapń, żelazo, potas i magnez. Choć roślina uchodzi za łatwą w uprawie, jest narażona na rozmaite choroby, jak również żerowanie szkodników. Jakie są więc najgroźniejsze szkodniki i choroby porzeczki czarnej? Odpowiadamy!

Najgroźniejsze choroby czarnej porzeczki

Mączniak agrestu

Amerykański mączniak agrestu to niebezpieczna choroba grzybowa. Poraża zarówno porzeczkę czarną, jak i czerwoną. Szczególnie podatna na tę chorobę jest porzeczka czerwona Rolan. Pierwsze objawy mączniaka możemy zauważyć wczesną wiosną. Wówczas na młodych liściach i pędach pojawia się charakterystyczny, biały nalot. Plamy cały czas przybywają, aż w końcu zaczynają szarzeć. Można zauważyć też czarne kropki – zarodniki grzyba.

Rewersja porzeczki czarnej

Rewersja porzeczki to jedna z najgroźniejszych chorób wirusowych dla porzeczki czarnej. Jej sprawcą jest wielkopąkowiec porzeczkowy – niebezpieczny szkodnik, który powoduje zniekształcenie pędów, kwiatostanów oraz owoców. Rośliny dotknięte rewersją nadają się do usunięcia. Aby uniknąć atawizmu należy wybierać sadzonki z certyfikowanych szkółek. Rozprzestrzenianiu się rewersji porzeczki czarnej sprzyja sucha i ciepła pogoda.

Antraknoza liści porzeczki

Antraknoza porzeczki to choroba wywołana przez groźne patogeny grzybowe. Zarodniki zimują w obumarłych liściach rośliny. Do zarażenia dochodzi wiosną. Wówczas możemy zauważyć charakterystyczne, brunatne plamy na liściach porzeczek. Początkowo są one widoczne jedynie w dolnej części. Z czasem zaczynają się rozprzestrzeniać. Zainfekowane liście więdną i opadają. Dosyć odporna na antraknozę jest porzeczka czerwona Jonkheer van Tets oraz porzeczka biała z Juterborg.

Porzeczka czerwona Rovada w doniczce

14,90 

Poprzednia najniższa cena: 14,90 .

Wysyłka: do 14 dni roboczych .

Późna odmiana o deserowych owocach zebranych w długie grona. Wysoce odporna. Roczny krzew owocowy w doniczce P9.

Porzeczka czerwona Rolan w doniczce

14,90 

Poprzednia najniższa cena: 14,90 .

Wysyłka: do 14 dni roboczych .

Plenna odmiana o owocach wysokiej jakości polecanych do bezpośredniej konsumpcji jak i na przetwory. Roczny krzew owocowy w doniczce P9.

Porzeczka czerwona Jonkheer van Tets w doniczce

14,90 

Poprzednia najniższa cena: 14,90 .

Wysyłka: do 14 dni roboczych .

Bardzo wczesna odmiana, o owocach bardzo dużych, ciemnoczerwonych, zebranych w długie grona. Roczny krzew owocowy w doniczce P9.

Porzeczka Biała z Juterbog w doniczce

14,90 

Poprzednia najniższa cena: 14,90 .

Wysyłka: do 14 dni roboczych .

Najpopularniejsza odmiana porzeczki białej dostępna na polskim rynku. Obficie owocuje i nie jest wymagająca. Roczny krzew owocowy w doniczce P9.

Porzeczka czarna krzaczasta

8,90 

Poprzednia najniższa cena: 8,90 .

Wysyłka: do 14 dni roboczych .

2 letni krzew owocowy o wysokości 40-60 cm. Sadzonka kopana z gruntu.

Porzeczka czerwona krzaczasta

8,90 

Poprzednia najniższa cena: 8,90 .

Wysyłka: do 14 dni roboczych .

2 letni krzew owocowy o wysokości 40-60 cm. Sadzonka kopana z gruntu.

Porzeczka czarna NA PNIU

18,90 

Poprzednia najniższa cena: 18,90 .

Wysyłka: do 14 dni roboczych .

1 roczny krzew owocowy wyprowadzony lub zaszczepiona na wysokości 80 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Porzeczka biała krzaczasta

8,90 

Poprzednia najniższa cena: 8,90 .

Wysyłka: do 14 dni roboczych .

2 letni krzew owocowy o wysokości 30-40 cm. Sadzonka kopana z gruntu.

Biała plamistość liści porzeczki

Plamistość liści poraża najczęściej porzeczkę czarną. Choroba ta powoduje pojawienie się drobnych plam na powierzchni liści. Z czasem zaczynają się coraz bardziej rozprzestrzeniać. W konsekwencji tego dochodzi do całkowitego wykruszenia zainfekowanego listowia. Rozwojowi choroby sprzyja dodatnia temperatura, duża ilość opadów oraz silny wiatr.

Szara pleśń

Szara pleśń jest niebezpieczną chorobą grzybową, która dotyka zarówno liście, pędy, kwiaty i owoce. Jak sama nazwa sugeruje, objawia się charakterystycznym, szarym nalotem. Liście porzeczek porażonych szarą pleśnią usychają i opadają, podobnie jak kwiaty. Z kolei owoce pękają i gniją. Wysoce odporna na szarą pleśń, jak również inne choroby jest porzeczka czarna Polares oraz Ben Connan.

czarna porzeczka

Rdza wejmutkowo porzeczkowa

Rdza wejmutkowo porzeczkowa to niebezpieczna choroba grzybowa. Do rozwoju potrzebuje dwóch gatunków żywicieli – sosny wejmutki oraz porzeczki https://drzewkaowocowe24.pl/kategoria-produktu/krzewy-owocowe/porzeczki/. Najpierw pojawia się na drzewie sosny, gdzie zimuje. U nasady igieł możemy zauważyć charakterystyczne przebarwienia, które wiosną zamieniają się w obrzęki. W kolejnych latach widoczne są pęcherzyki. Wędrują one na kolejnego żywiciela, a więc porzeczkę. Rdza wejmutkowo porzeczkowa żeruje głównie na liściach. Można zauważyć je na ich spodniej stronie. Występują w skupiskach i mają pomarańczową barwę. Z kolei na wierzchniej stronie liści zauważalne są liczne przebarwienia.

Niebezpieczne szkodniki porzeczek

Wielkopąkowiec porzeczkowy

Wielkopąkowiec porzeczkowy jest groźnym szkodnikiem atakującym porzeczkę czarną. Uszkadza pąki kwiatowe i liściowe. Części, na których żeruje są nabrzmiałe. Rzuca się to w oczy szczególnie wiosną, na chwilę przed rozpoczęciem wegetacji roślin. Obecność wielkopąkowca porzeczkowego prowadzi do obniżenia plonów oraz pogorszenia kondycji rośliny. Tak, jak zostało wspomniane wcześniej, szkodnik ten jest wektorem rewersji porzeczki czarnej. Bardzo dużą odpornością na choroby, w tym wielkopąkowca odznaczają się odmiany czarne, takie jak Ruben, Gofert oraz Tisel.

Porzeczka czarna Titania w doniczce

14,90 

Poprzednia najniższa cena: 14,90 .

Wysyłka: do 14 dni roboczych .

Mało wymagająca i zdrowa odmiana, z odpornymi na przymrozki wiosenne kwiatami. Szwedzka odmiana plonująca niezawodnie i corocznie. Roczny krzew owocowy w doniczce P9.

Porzeczka czarna Tisel w doniczce

14,90 

Poprzednia najniższa cena: 14,90 .

Wysyłka: do 14 dni roboczych .

Bardzo popularna odmiana, niezawodnie plenna z niedużymi wymaganiami glebowymi. Roczny krzew owocowy w doniczce P9.

Porzeczka czarna Gofert w doniczce

15,90 

Poprzednia najniższa cena: 15,90 .

Wysyłka: do 14 dni roboczych .

Nowa licencjonowana, wysoce odporna odmiana o słodkich owocach. Polecana do uprawy ekologicznej. Roczny krzew owocowy w doniczce P9.

Porzeczka czarna Ruben w doniczce

14,90 

Poprzednia najniższa cena: 14,90 .

Wysyłka: do 14 dni roboczych .

Bardzo plenna, odporna odmiana z owocami nie osypującymi się z krzewu. Polecana do sadów ekologicznych. Roczny krzew owocowy w doniczce P9.

Przędziorek chmielowiec

Przędziorek chmielowiec to kolejny groźny szkodnik porzeczki czarnej. Uszkadza liście, kwiaty oraz zawiązki owoców. Z czasem zaczynają one po prostu usychać i odpadać. Skutkuje to znaczącym pogorszeniem kondycji rośliny. Zaczyna ona słabiej rosnąć i mniej obficie plonować. Przędziorek chmielowiec daje się we znaki w okresie kwitnienia krzewu. Na spodniej stronie liści porzeczek możemy zauważyć drobne, żółte plamki, które z czasem brunatnieją. Niezwalczony w porę, może wyrządzić na plantacji poważne szkody.

Przeziernik porzeczkowiec

Przeziernik porzeczkowiec jest niebezpiecznym szkodnikiem, występującym na krzewach porzeczki czarnej, czerwonej, białej, a także na agreście. Motyle przeziernika żerują głównie na pędach, które z biegiem czasu ulegają osłabieniu – zasychają, kruszą się i opadają. Jego obecność prowadzi do drastycznego pogorszenia jakości plonów. Przeziernika porzeczkowca możemy zauważyć w ciepłe dni, podczas dokładnych oględzin krzewu. Najskuteczniejszym sposobem odławiania owadów jest zastosowanie pułapki feromonowej.

Pryszczarek porzeczkowiec

Pryszczarek porzeczkowiak to niewielka muchówka, która wyglądem przypomina komara. Mimo że jest niewielkich rozmiarów, potrafi wyrządzić olbrzymie szkody na plantacji krzewów owocowych. Zasiedla porzeczkę czarną, czerwoną i białą. Żeruje głównie na rozwijających się liściach, przez co nie mogą się one prawidłowo rozwijać. Często są zdeformowane i łatwo ulegają porwaniu. Pryszczarek porzeczkowiec niszczy też młode pędy, doprowadzając do ich usychania.

Mszyce

Mszyce są niewielkimi owadami, występującymi na porzeczkach czerwonych i czarnych. Najbardziej atrakcyjne dla nich są młode, soczyste pędy, jednak często żerują też na liściach, pąkach kwiatowych, a nawet w korzeniach. O obecności mszyc świadczy między innymi zdeformowane i odbarwione listowie. Rozwinięte pędy, na których znajdują się mszyce ulegają skarłowaceniu. Wszystko to powoduje znaczące pogorszenie kondycji rośliny. Z czasem dochodzi do całkowitego zahamowania jej wzrostu.

Gąsienice

Gąsienice to niebezpieczne szkodniki porzeczek. Żerują przede wszystkim na liściach rośliny, doprowadzając do ich zniszczenia. Niezwalczone na czas larwy mogą doszczętnie ogołocić pęd z listowia, w stosunkowo krótkim czasie. W takiej sytuacji nie ma co liczyć na zawiązywanie się na nich pąków kwiatowych. Ostatecznie zachodzi konieczność wycięcia i wykarczowania krzewu.

Podsumowanie

Czarna porzeczka to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych krzewów, uprawianych w przydomowych ogrodach. Porzeczkę sadzi się głównie ze względu na bardzo zdrowe owoce, które mają szerokie właściwości lecznicze. Niestety, roślinę często dotykają niebezpieczne choroby. Do najgroźniejszych należy m.in mączniak agrestu, opadzina liści porzeczek, rewersja i wiele innych. Niekorzystny wpływ na porzeczkę mają szkodniki – wielkopąkowiec, przędziorek, przeziernik, pryszczarek oraz gąsienice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *