Odmiany, Uprawa

Najłatwiejsze w uprawie krzewy owocowe

Mała dziewczynka zbierająca owoce

Drzewa i krzewy ozdobne, byliny, trawy i kwiaty – zachwycają swoim pięknym wyglądem. Ogródek może być dla nas jednak nie tylko źródłem doznań estetycznych, ale także krynicą zdrowia i wspaniałego smaku. Wystarczy tylko posadzić w nim różne gatunki krzewów owocowych. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre z nich są bardzo wymagające – aby owocować potrzebują bardzo dobrej jakości gleb i licznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Dla początkujących ogrodników i takich, którzy nie mają możliwości poświęcić krzewom dużej ilości czasu, idealnym rozwiązaniem będzie zakup sadzonek gatunków łatwych w uprawie. Przy minimalnym wysiłku możemy się wówczas spodziewać zadowalającej ilości smacznych owoców. Jakie krzewy owocowe łatwe w uprawie są godne polecenia?

Jagoda kamczacka

Łatwa w uprawie jagoda kamczacka daje nam każdego roku smaczne, ciemnogranatowe owoce, idealne do spożycia prosto z krzaczka lub do wyrobu domowych win, soków, nalewek, wypieku ciast i przygotowania deserów. W zależności od odmiany owoce dojrzewają pod koniec maja lub na początku czerwca.

Krzew o rozłożystym pokroju dorasta nawet do 1,8 metra wysokości. Jest mrozoodporny i świetnie radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych. Wiosną należy przyciąć pędy i rozłożyć pod krzewem ściółkę – na przykład korę drzewną. Taki zabieg pozwala ograniczyć parowanie wody. Krzaczki jagody poradzą sobie w mało zasobnej glebie, ale należy posadzić je w miejscu słonecznym lub lekko tylko zacienionym. Pamiętajmy, że posadzenie krzewów dwóch odmian zwiększy plon owoców do nawet 5 kg w sezonie.

Czarny bez

Czarny bez jest kolejnym krzewem, który polecić można każdej osobie dysponującej odrobiną miejsca w ogrodzie. Poza przycięciem owocujących pędów po zbiorach nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Lubi glebę żyzną i zawsze lekko wilgotną – w czasie letnich suszy warto go więc podlewać. Trzeba jednak wiedzieć, że da sobie radę również w nieco słabszych glebach. Jest odporny na mróz i nie wymaga okrywania na zimę.

Cennym surowcem zielarskim są w jego przypadku zarówno zbierane we wrześniu owoce, jak i kwiaty. Z owoców można przygotować nalewki i soki i korzystać z nich zimą dla podniesienia odporności – są bogate w witaminę C. Z kwiatów natomiast powstanie napar (należy je wysuszyć – w takiej formie można przechowywać je przez wiele miesięcy) o działaniu napotnym, moczopędnym i wzmacniającym ściany naczyń krwionośnych – szczególnie godny polecenia osobom zmagającym się z żylakami i “pajączkami”.

Agrest

Krzew agrestu także jest łatwy w uprawie, o czym świadczyć może popularność, jaką wciąż cieszy się wśród ogrodników i działkowców. Roślina rośnie szybko, bywa bardzo rozłożysta. Do małego ogrodu polecane są krzewy agrestu na pniu. Od czerwca do sierpnia rodzi okrągłe owoce o barwie białej lub czerwonej, słodkie i smaczne. Można wykorzystać je do wyrobu domowych kisieli i dżemów, soków lub deserów.

Rośliny są wrażliwe na silne nasłonecznienie, warto więc wybierać dla nich stanowiska lekko zacienione. Trzeba również pamiętać, że wiosną należy przerzedzić wytworzone zawiązki owoców – pozostałe będą wówczas większe i słodsze.

Warto zwrócić uwagę również na mieszańce międzygatunkowe agrestu i porzeczki – tak zwany porzeczkoagrest. To silnie rosnący krzew pozbawiony kolców na pędach. Ma niewielkie wymagania i wydaje owoce około trzykrotnie większe niż porzeczka, o delikatnie korzennym aromacie, lekko kwaskowate i soczyste. Warto mieć go w swoim ogrodzie, jego owoce są bowiem świetnym surowcem do produkcji win, soków i konfitur.

Świdośliwa

W przydomowych ogrodach warto sadzić krzewy świdośliwy. Rośliny wymagają stanowisk półcienistych lub nasłonecznionych. Nie mają dużych wymagań glebowych – rosną na każdym podłożu. Ze względu na ich niemałe rozmiary oraz zdolność do tworzenia licznych odrostów korzeniowych, należy sadzić je co 1 – 1,5 metra w rzędzie. Wspaniale sprawuje się jako roślina na żywopłoty.

Owoce dojrzewają w lipcu. Mają kolor czarno – fioletowy, owalny kształt i średnicę do 1,5 cm. Świetnie nadają się do mrożenia i suszenia. Można z nich przygotować soki owocowe, nalewki, dżemy, konfitury i galaretki. Są nie tylko pyszne, ale też bardzo zdrowe dzięki zawartości witamin i antyoksydantów. Roślina ta powinna znajdować się w każdym ogrodzie.

borówka amerykańska

Dereń jadalny

Wyjątkowo niskie wymagania ma dereń jadalny. Z tego względu łatwo jest uprawiać go na glebach mało zasobnych. Jedynym, co może mu zaszkodzić, jest nadmiernie mokra gleba. Jest natomiast odporny na suszę i może zajmować stanowiska półcieniste oraz słoneczne.

Owoce derenia mają kształt owalny i kolor czerwony do ciemnoczerwonego, nadają się na przetwory i nalewki. Dojrzewają, w zależności od odmiany, od połowy sierpnia nawet do końca września. Rośliny silnie się zagęszczają, a więc mogą pełnić dodatkową funkcję żywopłotu.

dereń jadalny

Porzeczka

Krzewy owocowe łatwe w uprawie to także porzeczki – czarne, czerwone, różowe i białe. Nie są wymagające – mogą rosnąć na prawie każdej glebie. Trzeba pamiętać natomiast, że porzeczka czarna jest najbardziej odporna na susze – czerwona i biała znoszą je nieco gorzej i w tych okresach należy je podlewać.

porzeczka

Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się właściwie do przycinania starych i słabo owocujących pędów oraz nawożenia rośliny – najlepiej raz na 3 – 4 lata zastosować nawóz organiczny.

Owoce porzeczki nadają się do jedzenia na surowo oraz na przetwory. Pamiętajmy jednak, że tylko czarne odmiany mają właściwości lecznicze. Białe, różowe i czerwone są za to nieco słodsze. Zbiór od końca czerwca do końca sierpnia – zależnie od odmiany.

Krzewy owocowe to nie tylko ozdoba każdego ogrodu, ale również źródło pysznych, zdrowych owoców. Warto jednak wybierać krzewy, które nie są bardzo wymagające – takie jak te, które omówiliśmy. Dzięki temu każdy, nawet początkujący i zapracowany, ogrodnik będzie się mógł cieszyć obfitymi zbiorami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *