Jeżyna bezkolcowa - sadzonki jeżyny, odmiany, uprawa, właściwości.
Jeżyna należy do tego samego rodzaju botanicznego co malina – Rubus sp. – a cechą odróżniającą jeżynę od maliny jest fakt, że w skład wielooowocu tej pierwszej wchodzi także dno kwiatowe (biały, kolczasty „stożek” wewnątrz „owocu”). Odmiany uprawne jeżyn dzielą się na wiotkopędowe, oraz o pędach sztywnych, częściowo wzniesionych. Wśród nich występują odmiany jeżyny bezkolcowe oraz kolczaste (bardziej odporne na mróz). Podobnie jak w przypadku maliny, jeżyna może owocować na pędach dwuletnich i tegorocznych.
Uprawa jeżyny
Jeżyny najlepiej rosną na żyznej, lekko kwaśnej glebie. Ze względu na możliwość uszkodzenia przez mróz, najlepiej sadzić je w miejscach osłoniętych od zimnych wiatrów. Pod te nasadzenia nie nadają się gleby suche, o niedostatecznej ilości opadów, ale także tereny zalewowe. Do uprawy wielu odmian jeżyn konieczne będzie rusztowanie, po którym będą wznosiły się długie pędy. Jeżyna owocuje na tegorocznych pędach, ale wyrastających z pędów zeszłorocznych.
Cięcie polega więc na usuwaniu nadmiaru pędów jednorocznych i pędów, które już owocowały – w obydwu przypadkach wykonuje się je po zbiorze owoców, tuż nad ziemią. Pędy dwuletnie i tak będą zamierać więc warto zadbać o dokładne ich usunięcie. Stare pędy w porównaniu z pędami jednorocznymi są bardzo grube i długie. Jeśli nie zostaną usunięte, młode, mniejsze pędy nie będą miały gdzie rosnąć.
Jeżyna bezkolcowa, kolczasta - rozmnażanie, sadzonki, odrosty korzeniowe
Sadzonki jeżyny są pozyskiwane w różny sposób, w zależności od posiadanej odmiany. Jeżyna kolczasta rozmnażana jest poprzez odrosty korzeniowe. Należy przy wybranym odroście korzeniowym nacinać szpadlem podłoże, tak by utworzyć okrąg o średnicy około 50 cm. Przy nacinaniu trzeba uważać, żeby nie uszkodzić pędu. Taką czynność wykonujemy kilka razy w ciągu sezonu. Nacięcia w ziemi powodują, że przyszła sadzonka wytworzy nowe, silne korzenie w wytworzonym obszarze i będzie mogła rosnąć samodzielnie. Sadzonki jeżyny bezkolcowe pozyskiwane są poprzez odkłady wierzchołkowe. Jest to najlepsza metoda do rozmnażania jeżyny, ponieważ jeżyna bezkolcowa nie tworzy odrostów korzeniowych. Pęd, który ma stać się późniejszą sadzonką, należy w okresie letnim zakopać na głębokość około 7-10 cm. Ważne, by zabezpieczyć miejsce styku pnącza z ziemią, by się nie przemieszczało. Tak przygotowana sadzonka w ciągu kilku tygodni wytwarza korzenie i nowy pęd. Na tym etapie roślinę można oddzielić od rośliny głównej i posadzić w docelowym miejscu.
Odmiany jeżyn
Odmiany jeżyn różnią się od siebie czasem dojrzewania owoców, ich wielkością, smakiem oraz skłonnością do opadania z krzewu. Poza wymienionymi cechami różnią się budową krzewu, obecnością lub brakiem kolców (odmiany bezkolcowe) oraz odpornością na uszkodzenia mrozowe.
Owoce jeżyny i ich właściwości
Owoce jeżyny zawierają duże ilości garbników i antocyjanów. Zbiór owoców jest wydłużony, gdyż owoce nie dojrzewają równomiernie. Zbiór może trwać nawet do 5 tygodni. Działają pozytywnie na uszczelnianie układu krwionośnego oraz wykazują działanie antynowotworowe, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Ich owoce nadają się do bezpośredniego spożycia jak i na przetwory. Jeżyna w większości odmian ma owoce duże lub o średniej wielkości, mocno błyszczące, Są smaczne, bardzo lubiane i chętnie goszczą w przydomowych ogrodach.
Pieczę nad naszymi sadzonkami w drzewkaowocowe24.pl sprawuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Jakość sadzonki to priorytetowa sprawa. Zachęcamy także do sprawdzenia pozostałych drzew i krzewów, a szczególnie do zapoznania się ze starymi odmianami, które cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem. Zapraszamy do kontaktu!