Wyświetlanie wszystkich wyników: 14

Wybierz ilość produktów na stronie 20 28 36
Podkładka
  • Grusza Kaukaska
  • Pigwa S1
  Mrozoodporność
   • Niska
   • Średnia
   • Wysoka
   Wielkość owoców
    • Duża
    • Średnia
    Zapylanie
     • Obcopylna
     Dojrzałość zbiorcza
      • Lipiec
      • Październik
      • Sierpień
      • Wrzesień
      zakres cenowy

       Grusza Faworytka (KLAPSA)

       18,90 
       PRZEDSPRZEDAŻ. WYSYŁKA W MARCU . Najcenniejsza deserowa odmiana letnia. Bestseller drzew owocowych. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości ok 150 cm. Sadzonki zabezpieczone zbiorczym balotem.

       Grusza Konferencja

       18,90 
       PRZEDSPRZEDAŻ. WYSYŁKA W MARCU . Odmiana deserowa, najpopularniejsza w Europie. Odporna na parcha. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości ok 150 cm. Sadzonki zabezpieczone zbiorczym balotem.

       Grusza Bonkreta Williamsa

       18,90 
       PRZEDSPRZEDAŻ. WYSYŁKA W MARCU . Cenna odmiana deserowa i przetwórcza. Niezawodnie plenna. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości ok 150 cm. Sadzonki zabezpieczone zbiorczym balotem.

       Grusza Konferencja KARŁOWA

       18,90 
       PRZEDSPRZEDAŻ. WYSYŁKA W MARCU . Odmiana deserowa, najpopularniejsza w Europie. Odporna na parcha. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości ok 150 cm. Sadzonki zabezpieczone zbiorczym balotem.

       Grusza Lipcówka kolorowa

       18,90 
       PRZEDSPRZEDAŻ. WYSYŁKA W MARCU . Najwcześniejsza odmiana gruszy. Odporna na choroby. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości ok 150 cm. Sadzonki zabezpieczone zbiorczym balotem.

       Grusza Lukasówka

       18,90 
       PRZEDSPRZEDAŻ. WYSYŁKA W MARCU . Odmiana deserowa o bardzo dużych owocach. Cenna odmiana towarowa. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości ok 150 cm. Sadzonki zabezpieczone zbiorczym balotem.

       Grusza Red Faworytka (Czerwona Klapsa, Starkrimson)

       18,90 
       PRZEDSPRZEDAŻ. WYSYŁKA W MARCU . Letnia gruszka bardzo smaczna. Klapsa o bardziej wybarwionym rumieńcu. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości ok 150 cm. Sadzonki zabezpieczone zbiorczym balotem.

       Grusza Generał Leclerc

       18,90 
       PRZEDSPRZEDAŻ. WYSYŁKA W MARCU . Odmiana wybitnie deserowa o bardzo dużych owocach. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości ok 150 cm. Sadzonki zabezpieczone zbiorczym balotem.

       Grusza Margarita (Marguerite Marillat)

       18,90 
       PRZEDSPRZEDAŻ. WYSYŁKA W MARCU . Odmiana gruszy o bardzo dużych owocach dochodzących do 900 g! 2 letnie drzewko owocowe o wysokości ok 150 cm. Sadzonki zabezpieczone zbiorczym balotem.

       Grusza Komisówka

       18,90 
       PRZEDSPRZEDAŻ. WYSYŁKA W MARCU . Stara odmiana uważana za jedną z najsmaczniejszych odmian grusz. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości ok 150 cm. Sadzonki zabezpieczone zbiorczym balotem.

       Grusza Red Bonkreta Williamsa (Czerwona)

       18,90 
       PRZEDSPRZEDAŻ. WYSYŁKA W MARCU . Czerwone duże, bardzo smaczne owoce. Odmiana niezawodna w plonowaniu. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości ok 150 cm. Sadzonki zabezpieczone zbiorczym balotem.

       Grusza Patten

       18,90 
       PRZEDSPRZEDAŻ. WYSYŁKA W MARCU . Odmiana o bardzo dużych, smacznych owocach. Drzewo odporne na mróz i parcha, obficie plonuje. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości ok 150 cm. Sadzonki zabezpieczone zbiorczym balotem.

       Grusza Bera Hardy

       18,90 
       PRZEDSPRZEDAŻ. WYSYŁKA W MARCU . Dobry zapylacz dla innych odmian Grusz. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości ok 150 cm. Sadzonki zabezpieczone zbiorczym balotem.

       Grusza Carola

       18,90 
       PRZEDSPRZEDAŻ. WYSYŁKA W MARCU . Najodporniejsza na mróz grusza, o bardzo dużych, soczystych i aromatycznych owocach. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości ok 150 cm. Sadzonki zabezpieczone zbiorczym balotem.

       Grusze sadzonki, stare i nowe odmiany. Wymagania, właściwości.

       odmiany gruszek

       Ostatnie lata pokazują, że jako konsumenci coraz częściej sięgamy po gruszki. Dzięki coraz większej ilości odmian gruszy dostępnych w sklepach wzrasta zainteresowanie tym owocem. Choć zewnętrznie podobne do jabłek, cechują się odmiennymi walorami smakowymi oraz biologią i zasadami uprawy. Mimo to, jest to gatunek, który warto posadzić na swojej działce. Pamiętajmy również aby sadzonki grusz nabywać u sprawdzonych sprzedawców.

       Pochodzenie odmian grusz uprawnych

       Zasadniczo odmiany grusz możemy podzielić na dwie grupy.

       1. Dobrze nam znane grusze zachodnie, typowego, „gruszkowatego” kształtu.
       2. grusze azjatyckie – kształtem przypominające raczej jabłka.

       Systematyka grusz jest bardzo skomplikowana, jednak jako prekursora dzisiaj dostępnych odmian typu zachodniego wymienia się gruszę pospolitą – Pyrus communis L. Gatunek ten towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. W Polsce znany jest od okresu Piastów, lub jeszcze wcześniej.

       Zapylacze grusz, kwitnienie

       Zapylacze grusz - kwitnienieGrusze należą do tej samej rodziny i podrodziny co jabłka (rodzina różowate i podrodzina jabłkowe). Kwitnienie grusz zaczyna się zasadniczo ok. tydzień wcześniej niż u jabłoni, i trwa krócej. Owoce zawiązują się najczęściej na krótkopędach, czasami także na wierzchołkach długopędów. Odmiany grusz są zazwyczaj obcopylne, więc do dobrego plonowania najlepiej posadzić w sadzie co najmniej dwie odmiany, które będą się nawzajem zapylały (zapylenie krzyżowe). Należy wspomnieć, że niektóre odmiany grusz są złymi zapylaczami, m. in. odmiana ‘Lukasówka’, która jako triploid (potrójna ilość chromosomów) nie nadaje się do zapylania większości odmian gruszek. Do najlepszych zapylaczy grusz należą; ‘Bonkreta Williamsa’, ‘Komisówka’ czy ‘Konferencja’. Istnieją także odmiany gruszek częściowo samopylne ( grusze azjatyckie) i – co jest charakterystyczne dla tego gatunku – odmiany partenokarpiczne, które potrafią zawiązywać owoce bez zapłodnienia. Wystarcza im wówczas samo zapylenie, nawet własnym pyłkiem, lub potraktowanie hormonami roślinnymi. Jest to tyle ciekawe, że taka odmiana gruszy potrafi wydać owoce nawet z przemarzniętych kwiatów. Owoce są wówczas charakterystycznie wydłużone, mogą być także zdeformowane. Takimi odmianami są ‘Konferencja’ czy ‘Trewinka’.

       Zapylacze grusz Wg. D. Kruczyńskiej, „Grusze”, 2007
       Odmiana Pora kwtnienia Zapylacze
       Alfa śr. późna Faworytka
       Amfora śr. późna Faworytka
       Bonkreta Wiliamsa śr. późna Bera Hardy, Faworytka, General Leclerc, Komisówka, Konferencja, Triumf Packhama
       Bera Hardy śr. wczesna Bonkreta Wiliamsa, Faworytka, Komisówka, Konferencja, Trewinka
       Carola śr. wczesna Faworytka, Komisówka, Konferencja, Triumf Packhama
       Concorde śr. późna Bonkreta Wiliamsa, Komisówka, Konferencja
       David średnia Bonkreta Wiliamsa, Concorde, Konferencja
       Dicolor średnia Bera Hardy, Erica, Konferencja
       Erica średnia Bera Hardy, Dicolor, Konferencja
       Faworytka i mutanty śr. późna Bera Hardy, Bonkreta Wiliamsa, Faworytka, Komisówka, Konferencja, Trewinka
       General Leclerc śr. późna Bonkreta Wiliamsa, Komisówka, Konferencja
       Hortensia śr. późna Bonkreta Wiliamsa, Faworytka, Konferencja
       Isolda śr. późna Bonkreta Wiliamsa, Faworytka, Konferencja
       Komisówka śr. późna Bonkreta Wiliamsa, Concorde, Faworytka, Konferencja
       Konferencja śr. wczesna Bera Hardy, Bonkreta Wiliamsa, Concorde, Faworytka, General Leclerc, Komisówka
       Lipcówka Kolorowa śr. późna Faworytka, Konferencja, Bonkreta Wiliamsa
       Lukasówka śr. wczesna Bonkreta Wiliamsa, Faworytka, Komisówka, Trewinka
       Nojabrskaja (Xenia) śr. wczesna Konferencja
       Trewinka śr. późna Bera Hardy

       Niezgodność z Bonkreta Wiliamsa

       Triumf Packhama śr. wczesna Bera Hardy, Bonkreta Wiliamsa, Konferencja
       Uta średnia Bonkreta Wiliamsa, Concorde, Faworytka, Konferencja
       Żyfardka śr. wczesna Bonkreta Wiliamsa, Faworytka, Konferencja

       Wymagania klimatyczno – glebowe

       Grusza należy do gatunków wymagających, szczególnie ważne są czynniki klimatyczne – gatunek ten ma wysokie zapotrzebowanie na wodę oraz wymaga ciepłego okresu wegetacji. Preferuje gleby gliniaste, głębokie i żyzne. Na takich glebach sadzonki grusz rosną najlepiej, choć radzą sobie na prawie wszystkich typach gleb. Na glebach lekkich drzewa te żyją krócej, zaś na ciężkich, zlewnych – będą bardziej podatne na choroby i uszkodzenia mrozowe. Przy dobrej agrotechnice oraz po słonecznym sezonie wegetacyjnym i suchej jesieni najbardziej odporne odmiany grusz wytrzymują spadki temperatur do - 31℃. Jednak w praktyce nieczęsto zdarzają się jednoczesna kompilacja wszystkich optymalnych warunków klimatycznych i agrotechnicznych, dlatego często jesteśmy zmuszeni do wycinania wiosną przemarzniętych pędów w koronie. Szczególnie wrażliwe na mróz są pąki kwiatowe, krótkopędy oraz przyrosty jednoroczne. Na szczęście grusza jest gatunkiem o dobrych właściwościach regeneracyjnych.

       Nasadzenia grusz, poziom wód gruntowych

       Jeżeli zdecydowaliśmy się na posadzenie grusz w naszym ogrodzie, konieczne będzie wcześniejsze przygotowanie gleby, ale także dobór odpowiedniej odmiany gruszy do naszego sadu. Decydującymi czynnikami w doborze odmiany jest klimat, rodzaj gleby oraz przeznaczenie owocu. Przed posadzeniem należy również zastanowić się nad przeznaczeniem plonu, a co za tym idzie, także nad typem korony drzewa, co pozwoli na zakup drzew szczepionych na odpowiedniej podkładce. Grusze typu zachodniego szczepimy najczęściej na gruszy kaukaskiej lub na pigwie. Drzewa szczepione na gruszy kaukaskiej są bardziej odporne na warunki glebowe, głębiej się korzenią, przez co nie wymagają podpór. Poziom wody glebowej przy nasadzeniach na tej silnie rosnącej podkładce musi wynosić nie mniej niż 1,8 – 2 m licząc od powierzchni gruntu. Drzewa na podkładkach karłowych, czyli szczepionych na pigwie, znoszą zaleganie wód gruntowych na poziomie 1, 5 m i są mniej odporne na mróz oraz inne stresory związane z klimatem i glebą.

       Termin sadzenia gruszy

       Sadzenie gruszy możemy wykonać w dwóch terminach – jesiennym i wiosennym. Dotyczy to szczególnie drzew z odsłoniętym korzeniem. Kupując drzewka w pojemnikach lub balotowane, możemy sadzić grusze przez cały okres wegetacji. Jesienny termin jest o tyle korzystniejszy, że drzewo rozpoczyna korzenienie się jeszcze jesienią, dzięki czemu wiosną szybciej rozpoczyna wegetację, lepiej wykorzystuje wodę zgromadzoną przez zimę, co znacząco stymuluje szybszy wzrost i rozwój drzew. Wadą jest możliwość przemarznięcia drzew lub uszkodzenia przez dzikie zwierzęta, czemu zapobiec można odpowiednio przez zabezpieczanie na zimę stosując kopczykowanie drzew i okręcanie pni grubym papierem lub włókniną oraz stosowanie siatek zapobiegających przed obgryzaniem drzewek owocowych przez zające czy sarny. Dobrze sporządzony kopczyk powinien osłaniać drzewko na taką wysokość, aby zakryć miejsce szczepienia lub okulizacji i powinien być koniecznie odgarnięty wiosną. Wiosenne sadzenie grusz pozwala uniknąć zwiększonego nakładu pracy i kosztów związanych z zabezpieczaniem drzewa na zimę, sadzenie gruszy wykonujemy gdy tylko warunki w ogrodzie na to pozwolą. Niestety, drzewa z sadzenia wiosennego nieco później rozpoczynają wegetację.

       Rozstaw sadzenia gruszy

       Odległość, w jakiej rozmieszczamy sadzonki grusz jest w dużym stopniu uzależniona od siły wzrostu drzewa (wypadkowa siły wzrostu odmiany i podkładki) oraz formy korony, w jakiej planujemy prowadzić nasze drzewa. Przy planowaniu korony wrzecionowej, odpowiednia odległość drzew to 1,5-3,0 m między drzewami oraz, jeśli drzew jest więcej i sadzimy je w rzędach – 3,5-4 m między rzędami. Chcąc prowadzić grusze w formie prawie naturalnej, odległości należy zwiększyć, nawet do 4 m między drzewami oraz 5 m między rzędami drzew. W przypadku drzew szczepionych na pigwie, odległości są mniejsze, 1, 2 – 2 m między drzewami oraz ok 3,5 m między rzędami. Niestety, drzewa te wymagają do prawidłowego wzrostu oraz w czasie plonowania podpór lub rusztowań, np. w postaci drewnianych kołków lub słupów wraz z poprowadzonymi na nich drutami.

       Rozstawa drzew w zależności od siły wzrostu odmiany szlachetnej oraz zastosowanej podkładki (odległość między rzędami x odległość w rzędach)
       Siła wzrostu odmiany Podkładka wegetatywna – pigwa Podkładka generatywna – grusza kaukaska
       Słabo rosnące 3,5 x 1,0-1,2 3,5 x 1,5-2,0
       Umiarkowanie rosnące 3,5 x 1,2-1,5 3,5-4,0 x 2,0-2,5
       Silnie rosnące 3,5 x 1,5-2,0 4,0 x 2,5-3,0

       Jak przycinać grusze

       ciecie-gruszy-jak-i-kiedy-przycinac-grusze

       Cięcie gruszy. Kiedy i jak przycinać grusze.

       Cięcie gruszy to jeden z najważniejszych zabiegów w uprawie tego gatunku. Prawidłowe wykonanie cięcia formującego drzewa owocowe gruszy oraz późniejsze systematyczne odmładzanie starych drzew gwarantuje wysoki plon gruszek o bardzo dobrej jakości. Poniżej przedstawiono podstawowe zasady przycinania grusz: cięcie drzew po posadzeniu, cięcie drzew owocujących oraz terminy w jakich należy ciąć grusze.

       Czytaj dalej

       Zbiór i wykorzystanie owoców

       Odmiany grusz, podobnie jak odmiany jabłoni, dzielimy na 3 grupy ze względu na czas zbioru: grusze letnie, jesienne i zimowe.

       odmiany gruszy letnich

       Odmiany letnie gruszy nie nadają się do przechowywania. Zbieramy je w lipcu i sierpniu. Do grupy wczesnych odmian grusz należy ‘Faworytka’ czyli tzw. Klapsa, ‘ Red Faworytka’ (syn. Starkrimson), ‘Lipcówka Kolorowa’ oraz ‘Trewinka’.

       Odmiany gruszek jesiennych

       Wśród odmian jesiennych gruszek znajdują się: ‘Margarita‘, ‘Bonkreta Wiliamsa’, ‘Red Bonkreta Williamsa‘, ‘Carola’, ‘Bera Hardy‘, ‘Patten‘ oraz najpowszechniejsza odmiana – ‘Konferencja’. Zbiór tych odmian grusz przypada na drugą połowę września oraz początek października.

       Odmiany gruszek zimowych

       Późna odmiana gruszy to między innymi ‘Lukasówka’, ‘Generał Leclerc’, ‘Komisówka‘, ‘Uta’ czy ‘Amfora’. Zbiór przypada na koniec września i październik. Odmiany gruszy zimowe oraz jesienne stanowią bazę przechowalniczą tego owocu.

       Stare odmiany gruszy

       Wśród starych odmian grusz należy wymienić: 'Ananasówka Francuska', 'Wiliams', 'Maria Ludwika', 'Bera Szara', 'Bera Hardego', 'Flamandka', 'Bara Diela', 'Komisówka', 'Napoleońska', 'Żyfardka', 'Faworytka', 'Bergamotka Czerwona Jesienna', 'Dobra Ludwika', 'Lukasówka', 'Kongresówka'.

       Rodzaje gruszek dostępne w sprzedaży wysyłkowej

       Sadzonki grusz w różnych odmianach dostępne w naszej szkółce drzew i krzewów owocowych

       Odmiana Pora dojrzałości zbiorczej Odporność na mróz Zastosowanie owoców Wielkość i kształt owoców Odporność na parcha Miąższ

       Letnie odmiany grusz

       Lipcówka kolorowa połowa lipca niska Owoc deserowy Średnie; jajowate, wydłużone wysoka zielonkawo- kremowy, mało soczysty, mało słodki
       Faworytka Koniec sierpnia średnia Owoc deserowy i do przetwórswa Duże; kulisto-stożkowe niska Biały, soczysty
       aromatyczny
       winno-słodki
       Red Faworytka Koniec sierpnia średnia Owoc deserowy Duże; kulisto-stożkowe niska Biały, soczysty
       aromatyczny
       winno-słodki

       Jesienne odmiany grusz

       Margarita Początek września średnia Owoc deserowy i do przetwórstwa duże lub bardzo duże; asymetryczne, stożkowate wysoka żółtobiały, aromatyczny, soczysty, winno-słodki
       Bonkreta Williamsa i Red Bonkreta Williamsa Początek września średnia Owoc deserowy i do przetwórstwa Średnie lub duże, o raczej nieregularnej powierzchni średnia Kremowobiały, soczysty, bez komórek kamiennych
       Bera Hardy Początek września niska Owoc deserowy Średnie lub duże; stożkowato- wydłużony, ordzawione średnia Kremowo- biały, soczysty, masłowy, winno- słodki
       Patten Połowa września wysoka Owoc deserowy i do przetwórstwa bardzo duże; jajowato- owalne wysoka zielonkawo- biały, grubo ziarnisty, delikatny, soczysty
       Carola Połowa września wysoka Owoc deserowy duże lub b. duże; wydłużone, szeroko - pękate, ordzawione średnia żółto-biały, bardzo aromatyczny, słodki, soczysty, bogaty bukiet smakowy
       Konferencja Koniec września średnia Owoc deserowy i do przetwórstwa Średnie lub duże' wydłużony, naturalnie ordzawione wysoka Kremowy, słodki, soczysty

       Zimowe odmiany grusz

       Generał Leclerc Początek października średnia Owoc deserowy Duże i bardzo duże; zmienny, zazwyczaj wydłużony średnia Kremowobiały, aromatyczny, soczysty
       Lukasówka Początek października niska Owoc deserowy Duże i bardzo duże; jajowato-owalne średnia Biały, soczysty, słodko-winny
       Komisówka Połowa października średnia Owoc deserowy i do przetwórstwa Średnie lub duże; jajowato-szerokie o pofałdowanej powierzchni wysoka biało- kremowy, bardzo soczysty, masłowy, winno-słodki

       Kiedy grusze są gotowe do zbioru?

       Określenie czasu zbioru owoców gruszy nie jest łatwe i wymaga doświadczenia. Sadownicy w sadach towarowych wykorzystują takie wskaźniki, jak stopień produkcji etylenu oraz tzw. indeks skrobiowy. W ogrodach przydomowych warto obserwować zmianę koloru skórki oraz stopień skorkowacenia przetchlinek.

       Przechowywanie gruszek

       Owoc nadający się do dłuższego przechowywania powinien znajdować się w fazie dojrzałości zbiorczej, co oznacza że jest w pełni wyrośnięty oraz zdolny do dojrzewania po zerwaniu z drzewa. Sygnałem takiego stanu jest zmiana barwy skórki z ciemnozielonej na jasnozieloną oraz przebarwienie przetchlinek z koloru jasnego na brązowy (następuje ich skorkowacenie; przetchlinki to znajdujące się na powierzchni owocu, małe, często rozmieszczone punkciki wielkości główki od szpilki). Jeśli nie dysponujemy odpowiedniej klasy przechowalniami, gdzie możemy wpływać na temperaturę i wilgotność powietrza, musimy liczyć się ze stratami podczas przechowywania owoców oraz krótszym okresem ich przechowywania. Do tego celu nadają się pomieszczenia chłodne, o dużej wilgotności, a jednocześnie czyste i pozbawione obcych zapachów. Nie powinno się przechowywać razem owoców i warzyw, a szczególnie owoców i ziemniaków. Naczynia, w których przechowuje się owoce, powinny być czyste, pozbawione fragmentów zeszłorocznych owoców, a szczególnie owoców zapleśniałych czy zgniłych.

       Zastosowanie gruszek

       Dzięki możliwością przechowywania możemy cieszyć się tymi owocami poza ich sezonem zbiorczym. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie gruszek do produkcji dżemów, kompotów, marmolad, suszu czy gruszek marynowanych. Tak przygotowane specjały pozwolą nam cieszyć się smakiem grusz przez cały rok.