Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

Wybierz ilość produktów na stronie 20 28 36
zakres cenowy

  Dereń jadalny Jolico w doniczce

  11,90 
  WYSYŁKA - PAŹDZIERNIK .   To austriacka wielkoowocowa odmiana. Bardzo szybko rozpoczynająca owocowanie.  Polecana szczególnie na przetwory. Krzew owocowy o wysokości 15-40cm. Sadzonka w doniczce P9.

  Dereń jadalny szczepiony Dublany

  49,00 
  WYSYŁKA - PAŹDZIERNIK .   Wczesna odmiana o smacznych i równomiernie dojrzewających owocach. Mało wymagająca i tolerancyjna. DUŻA SADZONKA 100-150cm! Dereń jadalny szczepiony. Sadzonka w doniczce.

  Dereń jadalny szczepiony Podolski

  49,00 
  WYSYŁKA - PAŹDZIERNIK .   Najpóźniejsza, bardzo plenna polska odmiana o dużych owocach. Polecana szczególnie na przetwory. DUŻA SADZONKA 100-150cm! Dereń jadalny szczepiony. Sadzonka w doniczce.

  Dereń Jadalny - sadzonki ze szkółki drzew

  jagody dereniaDereń jadalny Cornus mas to gatunek bardzo stary, znany już w starożytności. W Polsce również popularny swego czasu, sadzony najczęściej przy klasztorach i dworach, zapomniany po II wojnie światowej. Obecnie wraca do łask w dobie zdrowej i ekologicznej żywności, zresztą jak wiele innych gatunków. Poszukiwacze zdrowych i bogatych w składniki mineralne surowców, odnajdą wśród wielu odmian dereni jadalnych coś dla siebie. Dereń jadalny jest rośliną długowieczną, może liczyć po 100, 200, a nawet więcej lat i co ciekawe wciąż obficie owocować. Dereń rośnie jako duży krzew (3-5m) lub małe drzewko o kulisto-rozłożystej koronie. Ta niezwykle mało wymagająca roślina jest jedną z pierwszych kwitnących roślin w środowisku. Już nawet w lutym pojawiają się żółte kwiaty, które są pierwszym pokarmem dla pszczół. Szczyt kwitnienia przypada na marzec, w niektórych rejonach przeciąga się do kwietnia (w zależności od pogody). Wszystkie odmiany derenia jadalnego również te z siewu mimo różnej pory dojrzewania owoców, kwitną w tym samym czasie, co oznacza, że wszystkie mogą być dla siebie nawzajem zapylaczem. Owoce derenia to pestkowce, które mogą być małe lub wielkoowocowe o barwie od żółtej przez różne odcienie czerwieni po czarne, są one niezwykle cenne pod względem składu. Są soczyste, a smak ich jest kwaskowo-słodki z nutą cierpkości w zależności od proporcji kwasów do cukrów. Owoce derenia jadalnego można przerabiać na wiele sposobów m.in. dżemy, marmolady, galaretki, kiszonki, soki lub dodawać do zakwaszania innych przetworów. Ponadto można wytwarzać z nich wina lub bardzo znaną i popularną wśród nalewek - dereniówkę.

  Dereń jadalny – uprawa, stanowisko

  W związku z szerokim zakresem tolerancji derenia jadalnego (cornus mas) na warunki klimatyczno-glebowe, mógłby rosnąć w zasadzie wszędzie. Nie mniej jednak, aby owoce zdążyły dojrzeć i nie przemarzły warto odmianę derenia jadalnego dostosować pod kątem okresu dojrzewania do rejonu, w którym ma być sadzona. Te odmiany, które dojrzewają późno np. Florianka i Podolski należy sadzić poza terenami północno-wschodnimi oraz górami. Na tych terenach lepiej sprawdzą się odmiany wcześniej dojrzewające. Dereń jadalny dobrze radzi sobie na słabszych, uboższych ziemiach, znosi suszę i zanieczyszczenia powietrza. Zdecydowanie preferuje gleby wapienne (pH 7-7,5), choć i na kwaśniejszych będzie rósł. Jeśli jednak plonowanie ma być atrakcyjne to na pewno cornus mas „doceni” świetne warunki w formie żyznej i próchnicznej ziemi o umiarkowanej wilgotności. Nie wskazane są natomiast zastoiska mrozowe oraz podmokłe i zacienione miejsca, gdzie dereń jako światłolubna roślina nie będzie odpowiednio dorastał i owocował. Warto zastanowić się dobrze przed posadzeniem derenia nad docelowym  miejscem, ponieważ nie lubi on przesadzania. W związku z płytko zagłębiającym się systemem korzeniowym po posadzeniu należy regularnie podlewać młode drzewko. Jest to w zasadzie jedyna wymagana przez niego forma pielęgnacji, ponieważ nie ma potrzeby opryskiwania, przycinania czy specjalnego nawożenia tego gatunku. Zamiast nawozów sztucznych (których dereń nie lubi) dobrze sprawdzi się ściółka z obornika, która jest źródłem cennej próchnicy i składników pokarmowych.  Ponadto stanowi barierę przed nadmiernym odparowywaniem wody z gleby oraz ogranicza rozwój chwastów. Rozstawa dla derenia wynosi 2,5-3 m w rzędzie oraz 4 m między rzędami. Na plantacjach dla maszyn należy zwiększyć rozstaw między rzędami do 5m.

  Dereń jadalny - odmiany i właściwości

  Odmiany derenia jadalnego różnią się między sobą kolorem owoców, porą dojrzewania i smakiem. Niektóre są odmianami uniwersalnymi inne nadają się tylko na przetwory. Słodycz smaku nie zależy od intensywności koloru skórki, a od stosunku ekstraktu do kwasowości. Im jest on wyższy tym owoce lepiej smakują w formie deserowej. Bez względu na to jak smakują, nieocenione są ich właściwości zdrowotne. Zawierają w swoim składzie wiele substancji między innymi witaminę C, kwasy organiczne, pektyny, związki przeciwutleniające - polifenolowe (antocyjany) oraz rzadko spotykane związki irydoidowe- kwas loganowy o działaniu przeciwzapalnym. Dzięki swoim właściwościom ściągającym i przeciwzapalnym dereń stosowany jest w chorobach przewodu pokarmowego.

  ODMIANA CZAS ZBIORÓW OWOCE ZAWARTOŚĆ OWOCÓW PRZEZNACZENIE
  DUBLANY II poł sierpnia
  ●dojrzewa
  jednocześnie
  śr. masa 3,3 g
  gruszkowe, ciemnoczerwone
  14% cukrów
  2,4% kwasów
  34 mg wit. C
  76 mg flawonoidów
  220 mg irydoidów
  Do spożywania w stanie świeżym, na nalewki i przetwory
  JULIUSZ koniec sierpnia
  ●dojrzewa jednocześnie
  śr. masa 2,7 g
  kuliste, czerwono-różowe
  11% cukrów
  3% kwasów
  45 mg wit. C
  50 mg flawonoidów
  146 mg irydoidów
  Smaczne w stanie świeżym, doskonałe do kiszenia i na soki. Na kompoty, do zakwaszania przetworów
  SZAFER koniec sierpnia
  ●dojrzewa
  jednocześnie
  śr. masa 3 g
  gruszkowe,
  ciemnowiśniowe
  16%cukrów
  2,4%kwasów
  58 mg wit C
  160 mg flawonoidów
  195 mg irydoidów
  Do spożywania w stanie świeżym, nalewki, soki, przetwory
  FLORIANKA I poł września
  ●dojrzewa
  nierównomiernie
  śr. masa 3,4 g
  owalne,
  od jasno po ciemnoczerwone
  10% cukrów
  2,8% kwasów
  31 mg wit. C
  64 mg flawonoidów
  120 mg irydoidów
  Do kiszenia, na nalewki, do zakwaszania
  przetworów owocowych
  PACZOSKI
   
  pocz. września
  ●dojrzewa
  nierównomiernie
  śr. masa 3 g
  wydłużone, butelkowe
  czerwone
  13%cukrów
  2,7%kwasów
  42 mg wit. C
  82 mg flawonoidów
  230 mg irydoidów
  Do bezpośredniego spożycia oraz na nalewki, przetwory
  PODOLSKI połowa września
  ●dojrzewa
  nierównomiernie
  śr. masa 3,1 g
  owalne, czerwono-wiśniowe
  10%cukrów
  2,8%kwasów
  38 mg wit. C
  84 mg flawonoidów
  227 mg irydoidów
  Do zakwaszania przetworów owocowych, na nalewki, soki, przetwory
  JOLICO wrzesień/październik
  ●dojrzewa
  nierównomiernie
  śr. masa 5 g
  owalne,
  od jasno po ciemnoczerwone
  b.d. Na przetwory m.in. dżemy, nalewki, wina
  KOSTIA wrzesień/październik masa 6-9 g
  ciemnoczerwone,
  butelkowe
  b.d. Na przetwory- kompoty, soki, nalewki, dżemy

  Dereń jadalny - rozmnażanie

  Rozmnażanie derenia jadalnego odbywa się na kilka sposobów. Głównie przez wysiew nasion, choć jest to metoda pracochłonna, która kończy się fiaskiem przy najmniejszym błędzie na kolejnym etapie. Najtrudniej jest przy tej metodzie przerwać spoczynek bezwzględny nasion i doprowadzić do ich kiełkowania, ponieważ nasiona derenia mają grubą łupinę nasienną. Kolejną metodą jest rozmnażanie przez sadzonki zdrewniałe lub zielne. Jednak najbardziej wydajną metodą jest szczepienie, które gwarantuje powtarzalność cech matecznych i szybkie wejście w okres owocowania (nawet 2 -3 rok po posadzeniu). W porównaniu do derenia jadalnego rozmnażanego ze szczepienia ten uzyskany z siewu zaczyna owocować dopiero w 6-8 roku. Ponadto szczepiony dereń w przeciwieństwie do dzikich siewek ma większe i smaczniejsze owoce, a krzew/drzewko osiąga mniejsze rozmiary do 3-3,5 m wysokości i 2-3 m szerokości.