Pielęgnacja

Cięcie gruszy. Kiedy i jak przycinać grusze.

Ciecie gruszy jak i kiedy przycinać grusze

Cięcie gruszy to jeden z najważniejszych zabiegów w uprawie tego gatunku. Prawidłowe wykonanie cięcia formującego drzewa owocowe gruszy oraz późniejsze systematyczne odmładzanie starych drzew gwarantuje wysoki plon gruszek o bardzo dobrej jakości. Poniżej przedstawiono podstawowe zasady przycinania grusz: cięcie drzew po posadzeniu, cięcie drzew owocujących oraz terminy w jakich należy ciąć grusze.

Przycinanie grusz wieloprzewodnikowych

Przycinanie grusz wieloprzewodnikowych

Cięcie grusz po posadzeniu

Typ korony jaki zamierzamy osiągnąć będzie warunkował sposób cięcia gruszy po posadzeniu. Najczęściej stosowaną jest korona wrzecionowa z jednym przewodnikiem, jednak coraz częściej spotkać można drzewa z większą ilością przewodników. To na ile przewodników się zdecydować powinno wynikać z zastosowanej podkładki na jakiej została zaszczepiona odmiana szlachetna. Większa liczba pędów przewodnich skutecznie ograniczy nadmierną siłę wzrostu podkładki. Najczęściej stosowaną obecnie podkładką jest Pigwa i nadaje się do formowania drzew jedno i wieloprzewodnikowych.

Jak przycinać grusze

Cięcie grusz po posadzeniu powinno być bardzo ograniczone. Należy usuwać najmniej gałęzi jak to tylko możliwe. Większa ilość pędów pozwoli wytworzyć więcej substancji odżywczych dla korzeni, dzięki czemu system korzeniowy zostanie mocno rozbudowany i zapewni dobry wzrost drzewa owocowego w przyszłych latach. Wyciąć należy jedynie gałęzie złamane oraz te rosnące pod zbyt ostrym kątem konkurujące z przewodnikiem. U podstawy drzewa należy pozostawić kilka silnych gałęzi, które w przyszłości utworzą tzw. stół pierwszego piętra. Pęd przewodni skracamy tak jak przedstawiają zdjęcia przycinania gruszy.

Przycinanie drzew owocowych

  • (5) drzewka jedno-pędowe (z samym przewodnikiem) skracamy na wysokości 70-90cm
  • (1) wycinamy pędy rosnące zbyt nisko, oraz tzw. "dziki" wyrastające z podkładki.
  • (1) wycinamy pędy znajdujące się poniżej 50cm od ziemi.
  • (5) dla wytworzenia korony skracamy przewodnik na wysokości 70-90cm
  • (4) wycinamy pędy rosnące pod ostrym kątem do przewodnika (pionowe)
  • (3) skracamy pędy boczne o 1/3 długości, (5)przewodnik natomiast 30-40cm nad ostatnim pędem.

Formowanie korony gruszy w kolejnych latach po posadzeniu.

ciecie-grusz-w-kolejnych-latach

Cięcie grusz w kolejnych latach po posadzeniu

Terminy cięcia gruszy

Najlepszym terminem cięcia gruszy jest okres od początku marca do początku maja. Wiosenne cięcie gruszy ma zdecydowanie najwięcej zalet. W marcu zazwyczaj mija zagrożenie wystąpienia wysokich mrozów (poniżej 20°C) i możliwość przemarznięcia drzew gruszy przez rany powstałe na skutek cięcia. Początek maja to zwyczajowy okres kwitnienia i w tym momencie grusze powinny być już przycięte. Cięcie gruszy w kwitnienie niesie ryzyko uszkodzenia części kwiatów oraz zaburza pracę owadów zapylających.

Cięcie gruszy latem

Niekiedy również wykonuje się cięcie gruszy latem. Zwykle odbywa się to w drugiej połowie sierpnia, przy ciepłej suchej pogodzie, aby uniknąć infekcji grzybowych i bakteryjnych. Wzrost drzew powinien być wtedy zakończony. Jest to odpowiedni moment na usunięcie silnych pionowych jednorocznych przyrostów (wilków). Należy je usuwać na gładko. „Wilki” konkurują o substancje odżywcze z rosnącymi owocami i mogą negatywnie wpływać na wielkość gruszek. Zacieniają również koronę drzewa co negatywnie wpływa na jakość pąków kwiatowych zakładanych przez drzewa na przyszły rok. Często również usuwanie „wilków” pomaga w walce z najgroźniejszym szkodnikiem gruszy, czyli miodówką gruszową. Usunięcie nadmiaru pędów ułatwi dotarcie cieczy roboczej do wnętrza korony i podniesie skuteczność chemicznej walki z miodówką. Zbyt wczesne wykonanie letniego cięcia gruszy (np. w lipcu) może doprowadzić to wtórnego wzrostu drzew i osłabienia ich mrozoodporności zimą.

Cięcie gruszy jesienią

Rzadko praktykowane jest wykonywanie cięcia gruszy jesienią. Można je wykonać bezpośrednio po zbiorze owoców, kiedy liście są jeszcze zielone i aktywne fotosyntetycznie. Należy się wtedy ograniczyć jedynie do przycinania końcówek pędów. Taki sposób cięcia gruszy polecany jest w przypadku, gdy mamy problem z nadmiernym wzrostem drzew, gdyż ograniczy ich wzrost na przyszły sezon, dzięki czemu drzewo założy więcej pąków kwiatowych. Po takim przycięciu drzew gruszy jesienią należy wiosną wykonać dodatkowe cięcie korekcyjne.

Zestaw 3 sadzonek Gruszy – najlepsze odmiany

56,70 

Wysyłka: do 10 dni roboczych

3 drzewka najpopularniejszych odmian Gruszek. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Grusza Faworytka (KLAPSA)

20,90 

Poprzednia najniższa cena: 20,90 .

Wysyłka: do 10 dni roboczych

Najcenniejsza deserowa odmiana letnia. Bestseller drzew owocowych.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Grusza Konferencja

20,90 

Poprzednia najniższa cena: 20,90 .

Wysyłka: do 10 dni roboczych

Odmiana deserowa, najpopularniejsza w Europie. Odporna na parcha.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Grusza Bonkreta Williamsa

20,90 

Poprzednia najniższa cena: 20,90 .

Wysyłka: do 10 dni roboczych

Cenna odmiana deserowa i przetwórcza. Niezawodnie plenna.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Ważne wskazówki dotyczące formowania grusz:

  • Cięcie zawsze wykonuje się w suche dni (niska wilgotność powietrza)
  • Należy używać zdezynfekowanych narzędzi do cięcia – np. każdorazowo maczając w denaturacie. Uchroni to przed roznoszeniem na narzędziach bakterii wywołującej zarazę ogniową lub inne choroby.
  • Rany powstałe po usunięciu grubych gałęzi należy zabezpieczyć przed wysychaniem i atakiem patogenów np. maścią Funaben, preparatem Topsin lub środkiem zawierającym miedź.
ciecie-starszych-drzew-gruszy

Cięcie starszych drzew gruszy

Cięcie starszych drzew gruszy

Prawidłowe cięcie gruszy ma zapewnić drzewu równowagę pomiędzy wzrostem a owocowaniem. Wzrost drzew powinien być umiarkowany a plonowanie corocznie wysokie. Grusza jako gatunek owocuje głównie na krótkopędach, dlatego należy zmusić drzewo do wytwarzania jak największej ilości krótkopędów. Idealnym sposobem jest przycinanie gruszy zgodnie z zasadami cięcia „na klik”.

Cięcie “na klik”

Kluczowe w tej metodzie jest „klikanie” na jednorocznym drewnie. Przycinamy starsze gałęzie grusz jedynie w ich tegorocznych przyrostach. Pozostawiamy jedynie 3-4 pąki z tegorocznego przyrostu. Zawsze na końcu takiego przyciętego przyrostu powinien znajdować się pąk liściowy a nie kwiatowy! Dzięki takiemu przycięciu gałęzi spowodujemy wytworzenie wielu krótkopędów w przyszłym sezonie, na których drzewo zawiąże wiele pąków kwiatowych.

Wycinanie grubych gałęzi oraz konkurujących z przewodnikiem

Zawsze należy pamiętać o usuwaniu pędów konkurujących z przewodnikiem. Usuwać należy również długopędy zakończone pąkiem liściowym, są one bezproduktywne. Grubsze gałęzie wycinamy na tzw. czop a nie na gładko. Pozostawiamy kilkucentymetrowy fragment usuniętego pędu, który chroni przewodnik przez przemarznięciem, patogenami oraz umożliwia wybicie nowych krótkopędów. Pędy, które pod ciężarem owoców przygięły się należy usuwać lub przyciąć w miejscu, gdzie pęd zacznie mieć pokrój poziomy. Na przewieszających się pędach w przyszłym sezonie będą gruszki niskiej jakości. Należy dążyć do zachowania poziomego pokroju pędów owoconośnych.

Najczęściej formowana jest korona wrzecionowa

Korona drzewa gruszy powinna przypominać wrzeciono, stożek. U podstawy należy zachować starsze gałęzie tzw. stół. Natomiast w wyższych partiach drzewa należy utrzymywać pędy dwu i trzyletnie, które ulegają cyklicznej wymianie, zapewniając coroczne wysokie plony.

Usuwamy odrosty korzeniowe z podkładki tzw. “dziki”

Z czasem mogą pojawić się odrosty korzeniowe. Są to fragmenty podkładki, które wyrosły na powierzchnię gleby. Trzeba je sukcesywnie usuwać lub zaniechać stosowania herbicydów, które mogą być przez nie pobrane i doprowadzić do zamierania drzew.

Grusza konferencja, klapsa i inne odmiany…

Powyższe zasady i porady znajdą zastosowanie dla każdej odmiany gruszy uprawianej w Polsce. Tak samo przycinać można Konferencję czy Klapsę. Prawidłowe cięcie gruszy nie jest zabiegiem trudnym, a na pewno pozytywnie wpłynie na wielkość i jakość osiąganych plonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *