Choroby i szkodniki

Bawełnica korówka – rozpoznawanie, szkodliwość i sposoby zwalczania

dojrzałe jabłko wiszące na gałęzi

Wśród różnych szkodników atakujących drzewa owocowe znajduje się bawełnica korówka (Eriosoma lanigerum). Sprawdź czym dokładnie jest, jakie zagrożenie stanowi dla drzewa oraz jak ją zidentyfikować i skutecznie usunąć.

Czym jest bawełnica korówka?

Bawełnica korówka (Eriosoma lanigerum) jest owadem należącym do nadrodziny mszyc i rodziny bawełnicowatych. Owady dorosłe występują w dwóch formach – bezskrzydłej (ma wówczas kolor czerwony, wielkość 2 mm, a jej kolonia pokryta jest przypominającym watę, delikatnym nalotem woskowym) oraz jako formy uskrzydlone (osobniki te są większe, koloru czarnego).

Zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy, zimują w szyjce korzeniowej jabłoni, bez zabiegu zwalczającego na pewno więc uaktywnią się w następnym sezonie wegetacyjnym.

Jakie gatunki drzew atakuje bawełnica korówka?

Ofiarą bawełnicy korówki padają przede wszystkim jabłonie, ale czasem również grusze i pigwa. Największe szkody wyrządza w młodych sadach jabłoniowych i szkółkach. Bawełnicę korówkę dość łatwo jest zidentyfikować na podstawie wyglądu jej kolonii, której powierzchnię pokrywa woskowaty nalot, oraz na podstawie wyrządzanych przez nią szkód.

Szkody wywoływane przez bawełnicę

Kolonia bawełnicy korówki osiedla się w korze drzew, na odrostach korzeniowych, a niekiedy również na ogonkach liściowych. Mszyce te wysysają soki roślinne, powodują pęknięcia i uszkodzenia w korze drzew, narośla i deformacje. Drzewo staje się słabe, następuje zahamowanie jego wzrostu.

Uszkodzenia i pęknięcia kory drzew stanowią otwarte wrota dla chorób grzybowych, bakteryjnych i wirusowych, a choroby kory niosą ze sobą spadek plonu i ryzyko obumarcia drzewa.

Próg zagrożenia – czym jest i jak go określić w przypadku bawełnicy korówki?

Próg zagrożenia to ilość szkodników, przy której można zauważyć spadek jakości lub ilości plonu – przy bawełnicy wynosi on 2 z 50 przeglądanych drzew (4% drzew zostało zaatakowane). W rejonach uprawy jabłoni należy monitorować występowanie bawełnicy korówki przez cały sezon wegetacji (rozpoczynamy go już w okresie bezlistnym), a po przekroczeniu progu szkodliwości podjąć działania zaradcze.

zainfekowane drzewo

Sposoby zwalczania bawełnicy korówki

W zwalczaniu bawełnicy korówki mamy do dyspozycji środki ochrony roślin. Sprzymierzeńcem sadowników są w jej przypadku również mroźne zimy, owady te bowiem w temperaturze -7 stopni Celsjusza zamierają. To wprawdzie ogranicza populację bawełnicy korówki w kolejnym sezonie, ale bez oprysków nie pozbędziemy się szkodnika skutecznie.

Zwalczanie chemiczne – jakich preparatów należy użyć?

Do środków ochrony roślin, na które bawełnica korówka jest wrażliwa, są Siltac EC, Movento 100 SC, Actara 25 WG, Mospilan 20 SP, Sekil 20 SP, Teppeki 50 WG. Efektywność zabiegu zwalczającego szkodnika poprawia dodanie do cieczy użytkowej środka zwilżającego.

Terminy wykonania oprysków na bawełnicę drzewa

Bawełnicę korówkę zwalczamy od końca kwitnienia do początku opadania owoców. Zabieg należy powtórzyć po ok. 14 dniach. Jeśli nie ma możliwości wykonania zabiegu zwalczającego szkodnika, na przykład ze względu na zbiór owoców, to ostatni zabieg przeprowadzamy jesienią, już po zbiorze owoców.

Warto pamiętać, że bawełnica korówka bardzo chętnie rozmnaża się tuż przed zbiorem owoców, co nie daje możliwości zastosowania środków ochrony roślin. Dlatego tak ważne jest stałe monitorowanie ilości szkodników na drzewach – jeśli pierwszy oprysk wykonamy tuż po kwitnieniu jabłoni i powtórzymy go po 2 tygodniach, to jest spora szansa na uniknięcie strat.

Jak postępować z uszkodzoną korą drzew?

Nie wolno nam zapomnieć o prawidłowym postępowaniu z drzewami, które uszkodziła bawełnica korówka (Eriosoma lanigerum). Zaatakowane rośliny należy oczyścić – delikatnie wyciąć narośla na korze i obumarłą tkankę, a rany zasmarować maścią ogrodniczą. W ten sposób zapobiegamy wnikaniu patogenów chorobotwórczych do organizmu drzewa.

Zestaw 5 sadzonek Czereśni – najlepsze odmiany

73,00 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

5 drzewek najpopularniejszych odmian Czereśni. 5 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 3 sadzonek Wiśni

41,70 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

3 drzewek najpopularniejszych odmian Wiśni. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 3 sadzonek Śliw – długi zbiór

48,97 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

3 drzewka Śliw o różnych porach dojrzewania owoców. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 5 sadzonek Śliwek – najlepsze odmiany

75,50 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

5 drzewek najpopularniejszych odmian Śliw. 5 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Naturalni wrogowie bawełnicy korówki

Dobrą informacją jest również fakt, iż bawełnica ma wielu naturalnych wrogów – chętnie żerują na niej złotooki, biedronki, bzygowate, ośce korówkowe. Stanowią one skuteczną broń w walce z tym szkodnikiem, warto więc zachęcić je do odwiedzin w naszym sadzie lub ogrodzie.

Podsumowanie

Bawełnica korówka jest szkodnikiem, którego zwalczanie jest niezwykle trudne. Ochrona drzew opiera się więc raczej na zapobieganiu nadmiernemu rozrostowi populacji na plantacjach jabłoni, co może się udać wyłącznie przy zachowaniu stałej czujności i stosowaniu odpowiednich środków ochrony roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *