Cytryniec chiński to roślina ozdobna z rodziny cytryńcowatych. Uprawiany jest jednak nie tylko dla celów dekoracyjnych, ale przede wszystkim z uwagi na właściwości lecznicze. To azjatyckie pnącze poprawia witalność, wzmacnia układ nerwowy, a także wspomaga samopoczucie. Działa skutecznie na choroby serca i układ krążenia. Jak wygląda uprawa cytryńca chińskiego? Na to pytanie odpowiemy w poniższym poradniku!
Czym jest cytryniec chiński?
Cytryniec chiński (Schisandra chinensis Sadova) to gatunek rośliny należący do rodziny cytryńcowatych. Naturalnie występuje w Południowo-Wschodniej Azji, Japonii, Korei, a także wschodniej Rosji. Obecnie jest uprawiany w również w Europie.
Cytryniec chiński Sadova No 1 posiada jaskrawoczerwone owoce, które wyglądem do złudzenia przypominają jagody. Zazwyczaj rosną w niewielkich kiściach o długości około 10 cm. Kwiaty cytryńca rozwijają się na przełomie maja/czerwca. Są drobne i białe. Roślina w okres owocowania wchodzi dopiero po 4-6 latach po posadzeniu.
Cytryniec chiński nazywany jest rośliną o pięciu smakach, ponieważ jego okrywa owocu słodka, miąższ kwaśny, nasiona gorzkie i cierpkie, a wyciągi z nasion nabierają słonego smaku. Należy wiedzieć, że każda z poszczególnych części rośliny posiada niesamowite właściwości zdrowotne. Nie bez powodu cytryniec od lat używany jest w tradycyjnej medycynie chińskiej.
Właściwości lecznicze cytryńca chińskiego
Cytryniec ceniony jest głównie ze względu na silne właściwości lecznicze. W medycynie naturalnej roślina ta wykorzystywana jest jako środek wspomagający regenerację wątroby. W składzie posiada lignany (jedne z najsilniejszych antyutleniaczy), które zapobiegają zmianom morfologicznym w tym narządzie, jak np. martwica lub nacieki zapalne.
Cytryniec Sadova No 1 ma również działanie uspokajające i wyciszające. Jest także skuteczny w walce z depresją, drażliwością oraz bezsennością. Warto również dodać, że cytryniec pomaga budować siłę u mężczyzn, a także zwiększa wydolność fizyczną, nie będąc jednocześnie środkiem dopingującym.
Cytryniec chiński szczególnie polecany jest osobom z chorym sercem. W Chinach stosuje się go m.in. do leczenia choroby niedokrwiennej serca. Składniki zawarte w tej roślinie regulują ciśnienie tętnicze, ograniczając przy tym ryzyko zawału. Warto nadmienić, że cytryniec ma również działanie przeciwkrwotoczne. Ponadto reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi. Sadova no 1 bywa też polecana dla astmatyków, ponieważ odznacza się wysoką skutecznością przy leczeniu schorzeń układu oddechowego.
Cytryniec chiński – uprawa i wymagania
Wybór stanowiska
Cytryniec chiński Sadova No 1 należy do roślin pnących. W związku z tym kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego stanowiska. Musimy mieć na uwadze to, że pnącze dorasta do 8, a nawet 10 metrów i owija się wokół wszystkiego, co tylko napotka na swojej drodze. Aby cytryniec rodził owoce, koniecznie musi rosnąć pionowo. W innym przypadku nie wyda plonów.
Cytryniec chiński wymaga gleb żyznych, piaszczysto-gliniastych, o odczynie pH lekko kwaśnym. Stanowisko powinno być zaciszne, osłonięte od wiatru. Najlepiej, gdy w miejscu nasadzenia będzie panował półcień, ponieważ ta roślina ozdobna nie lubi zbyt ostrego słońca.
Cytryniec chiński Sadova No.1
Oliwnik baldaszkowaty
Aronia czarnoowocowa szczepiona na pniu w doniczce
Podlewanie i nawożenie
Cytryniec Chiński Sadova No 1 najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych o umiarkowanej wilgotności. Musi więc być regularnie podlewany, zwłaszcza, jeśli znajduje się na słonecznym stanowisku. Należy jednak pamiętać, że roślina nie lubi zastojów wody, dlatego też podlewanie trzeba przeprowadzać bardzo ostrożnie. Można pokusić się o dodanie dodatkowej warstwy ściółki, która pomoże utrzymać wilgoć.
Tak, jak zostało wspomniane, cytryniec preferuje glebę żyzną, piaszczysto-gliniastą. Jeśli dysponujemy nieco gorszą ziemią, konieczne będzie jej nawożenie. W takim przypadku trzeba sięgnąć po odpowiedni preparat i postępować zgodnie ze wskazówkami producenta.
Zabiegi pielęgnacyjne
Choć cytryniec chiński rośnie w zaskakująco szybkim tempie, jego przycinanie nie jest obowiązkowe. Warto zrobić to wtedy, gdy pnącze dosłownie wchodzi nam na głowę. Pamiętajmy o tym, by cięcie przeprowadzić przed rozwojem liści i kwiatów – najlepiej wczesną wiosną bądź późną zimą. Nożyczki powinny być bardzo ostre, czyste i zdezynfekowane. Poza tym, cytryniec chiński nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Zabezpieczenie przed chorobami
Cytryniec chiński na ogół jest odporny na choroby i szkodniki. Najbardziej niebezpieczny dla rośliny jest przędziorek chmielowiec, dlatego należy na niego szczególnie uważać. Ponadto pnącza mogą być atakowane przez grzyby, które z kolei mogą doprowadzić do antraknozy. Aby pozbyć się tych problemów najlepiej sięgnąć po sprawdzone preparaty, jak np. Polysect czy Magus.
Podsumowanie
Cytryniec chiński jest najpopularniejszą rośliną leczniczą, stosowaną od tysiącleci w medycynie naturalnej Dalekiego Wschodu. Jego cechą charakterystyczną są czerwone owoce, które przypominają jagody. Oprócz licznych walorów zdrowotnych, cytryniec stanowi doskonałą ozdobę pergoli, altan oraz ogrodzeń. Choć naturalnie występuje w Chinach, Korei i Rosji, równie dobrze odnajduje się w naszym klimacie!