Bielenie pni drzew owocowych i krzewów

bielenie pni drzew owocowych i krzewów

Bielenie pni drzew owocowych i krzewów, to zabieg znany wszystkim i częsty widok – w sadach i ogrodach. Nie jest to kwestia estetyki, lecz konieczności, gdyż pobielenie pnia oraz nasady konarów drzewa trzeba wykonać raz do roku. Warto pilnować regularności bielenia pni drzew owocowych i nie przypominać sobie o nim co kilka lat, gdyż taka zwłoka może zaszkodzić roślinom. Nie jest to zabieg, który zabezpiecza drzewa i krzewy przed wszystkimi zewnętrznymi zagrożeniami, grzybami, pleśnią lub szkodnikami, jednak pomaga przetrwać zimę. Dodatkowo pobielanie drzewek owocowych i krzewów wapniem nadaje im bardzo estetycznego wyglądu.

Po co bielić drzewka?

Pobielone pnie drzew wyglądają bardzo ładnie, czysto, zwłaszcza jeśli jest ich wiele obok siebie. Jednak estetyka nie jest jedynym, co powoduje, że jest to konieczne. Drzewa, najczęściej owocowe, bieli się, aby ochronić je przed zimą oraz szkodliwymi skutkami promieniowania słonecznego. Wapno nie jest owadobójcze ani grzybobójcze, dlatego nie uniknie się dodatkowych zabiegów, poza bieleniem, dla zapewnienia drzewom dobrego zdrowia. Głównym powodem bielenia pni drzew owocowych i krzewów, jest zapewnienie im ochrony przed pojawieniem się tzw. ran zgorzelinowych. Powstają one podczas narażenia pni i gałęzi na mocne nasłonecznienie, jak również podczas zimowych mrozów. W przypadku nadmiernego narażenia na promienie słoneczne dochodzi do rozbudzenia tkanki, która znajduje się pod korą, co może prowadzić do pękania zewnętrznej ochrony drewna. Z kolei podczas zimnych dni i nocy może dojść do zamierania tkanki, pękania oraz odrywania się jej od pnia. Brak ochrony narażałby miękkie warstwy drzewa na niekorzystne czynniki zewnętrzne, zarówno szkodniki, jak i warunki pogodowe, doprowadzając nawet do gnicia i zbrunatnienia komórek. Do drzewek najbardziej narażonych na pojawienie się ran należą czereśnie, jabłonie oraz bardzo wrażliwe śliwy.

WAŻNE !
Bielenie pni drzew owocowych jest zabiegiem koniecznym podczas prac związanych z zabezpieczaniem drzew owocowych na zimę.

Kiedy bielić drzewa i krzewy owocowe?

Bielenie pni drzew owocowych i krzewów.
Bielenie pni drzew owocowych i krzewów.

Drzewka i krzewy owocowe należy bielić rozsądnie, czyli dbając o najlepszy termin do wykonania zabiegu. Wyeliminować należy wiosnę oraz lato, gdyż wtedy będzie już za późno. Coroczne bielenie pni powinno mieć miejsce przed nadejściem srogiej zimy, która mogłaby naruszyć strukturę kory oraz pnia.

Najlepszym momentem do bielenia jest przełom grudnia i stycznia. To właśnie zimowy czas najczęściej prowokuje do pojawienia się ran zgorzelinowych, gdyż za dnia pień nagrzewa się, natomiast nocą, pod wpływem ujemnej temperatury przymarza wraz ze znajdującymi się wewnątrz pnia tkankami. Jeżeli zima nie jest przesadnie zimna, wówczas wyjątkowo można bielić drzewa owocowe i krzewy w styczniu kończąc zabieg przed nadejściem lutego, kiedy robi się bardzo zimno, zwłaszcza nocami i nagły chłód oraz lód mogą doprowadzić do uszkodzeń pnia.

WAŻNE !
Jeżeli przez działanie warunków atmosferycznych wapno zostało zmyte, należy w lutym powtórzyć bielenie pni drzew owocowych i krzewów dla dalszej ochrony.

Jak bielić drzewa i krzewy?

Skoro już wiesz, jaki moment jest najlepszy na bielenie drzew i krzewów, powinieneś wiedzieć jak wykonać ten zabieg. Przede wszystkim należy przygotować zestaw do bielenia, czyli:

  • pędzel z miękkim włosiem, okrągły,
  • 2 kg wapna palonego,
  • 10 l wody,
  • wiadro do wymieszania.

Do wiadra, ewentualnie do dużej miski wlać wodę i wsypać wapno. Wymieszać oba składniki, aż do uzyskania białej „farby”. Dla poprawy efektu oraz lepszego utrzymywania się mieszanki na drzewach można dodać odrobinę krochmalu albo rozdrobnionej gliny (nie za wiele, żeby mikstura nie zmieniła zabarwienia). Taki dodatek sprawi, że wapienna farba nie spłynie podczas deszczu i śniegu. Kolejnym krokiem jest już samo malowanie kory na biało, co najlepiej robić w okularach ochronnych, drobinki mieszanki oraz drobinki kory mogą pryskać na boki i dostać się do oka. Prawdopodobnie jedna warstwa farby nie wystarczy, dlatego trzeba nałożyć ją kilka razy pamiętając, żeby szczególnie dobrze pokryć południową stronę pnia i konarów, gdyż tam słonce pada najdłużej i najmocniej.

Bielenie drzewek kolumnowych oraz mini, karłowych

Oprócz standardowych drzewek owocowych, warto również bielić drzewka kolumnowe oraz mini drzewka owocowe, o ile zostały posadzone do gruntu i są narażone na łaskę i nie łaskę warunków atmosferycznych. Robi się to dokładnie w ten sam sposób. Drzewka kolumnowe oraz mini podobnie mogą reagować na duże wahania temperatur czego konsekwencją może być pękająca kora.

Czy bielić drzewka owocowe i krzewy?

Drzewa i krzewy z pewnością należy bielić, gdyż brak tego środka pielęgnacyjnego może doprowadzić do nadwyrężenia ich zdrowia. Z uwagi na to, że bielenie dotyczy przede wszystkim drzew owocowych, jego brak może wpłynąć na jakość owoców albo ich całkowity brak. Dla bezpieczeństwa warto także pobielić krzewy owocowe. Czy to w formie krzaczastej czy w formie piennej.

Bielenie wymaga jedynie poświęcenia czasu, natomiast uzyskane dzięki niemu korzyści są zaskakująco dużo. Istotnie, nie ochronisz w ten sposób ogrodu i sadu przed szkodnikami oraz grzybami próbującymi zjadać pnie, jednak znacznie ograniczysz konieczność destrukcji pnia i wycinania zniszczonych drzew.

Przeczytaj także:

Zabezpieczanie drzew owocowych na zimę.

Jak zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę?

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, niekiedy decydującym o dalszym rozwoju i przetrwaniu naszych drzewek owocowych jest zabezpieczanie ich na zimę. Szczególną uwagę w tym względzie powinniśmy poświęcić nowo posadzonym drzewkom. Drzewka posadzone jesienią nie zdążyły jeszcze odpowiednio zakorzenić się w ziemi i ich prawdopodobieństwo przemarznięcia jest dużo większe. Przemarznąć mogą w tym czasie nawet gatunki stosunkowo […]

2 komentarze
Przycinanie drzew owocowych

Przycinanie drzew owocowych – jak i kiedy?

Cięcie i formowanie drzewek owocowych to podstawowy zabieg pielęgnacyjny – w sadzie czy ogrodzie – wpływający na wygląd, rozpiętość oraz plonowanie drzew. Poprzez przycinanie drzew owocowych regulowany jest wzrost, ponieważ po silnym cięciu zostaje zahamowany rozwój korzeni, a w konsekwencji pobieranie składników pokarmowych z ziemi przez sadzonki. Dodatkowo silne cięcie powoduje opóźnienie wejścia drzewka w […]

15 komentarzy

Przygotowanie gleby pod sad

Bardzo istotną czynnością poprzedzającą sadzenie drzew i krzewów owocowych jest przygotowanie gleby pod sad. Niezbędne czynności należy rozpocząć – w miarę możliwości – kilkanaście miesięcy przed sadzeniem. Gleba stanowi środowisko do rozwoju systemu korzeniowego i ważne jest by zapewnić mu jak najlepsze warunki, ponieważ przez system korzeniowy rośliny sadownicze pobierają niezbędne składniki pokarmowe i wodę. […]

0 komentarzy
Sadzenie drzew owocowych krok po kroku.

Sadzenie drzew owocowych krok po kroku.

„Jak sadzić czereśnie?”, „Jak sadzić jabłonie?”, „Jak Sadzić drzewka owocowe?” – jest to najczęściej pojawiające się pytanie wśród nowych sadowników, ogrodników. Sprawa nie jest tak trudna do wykonania, nawet dla osób które nigdy nie miały okazji samodzielnie zakupić i posadzić drzewko owocowe. Wystarczy zapoznać się z poniższym poradnikiem i sadzenie drzew owocowych stanie się banalnie […]

0 komentarzy

Dlaczego sprzedaż wysyłkowa drzewek i krzewów owocowych po 10 października?

Drzewka owocowe i krzewy rosnąc w szkółce kończą wegetację pod koniec września lub na początku października. Długość wegetacji zależy od temperatury, wilgotności i stosowanych nawozów. Im temperatura wyższa i pogoda bezdeszczowa tym szybciej wegetacja się kończy. Natomiast wydłużenie wchodzenia roślin w stan uśpienia może powodować nadmiar opadów, dość nisko utrzymująca się temperatura, a także późne […]

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *