Kulinaria

Właściwości zdrowotne i zastosowanie orzechów laskowych i włoskich w diecie

orzechy włoskie i laskowe

Orzechy laskowe i włoskie są źródłem cennych składników odżywczych, mających wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Z tego też względu wiele osób decyduje się na uprawę drzew orzechowych we własnym ogrodzie, co roku ciesząc się prozdrowotnymi darami natury. Jakie są wartości odżywcze i właściwości zdrowotne orzechów laskowych i włoskich? Jak wykorzystać orzechy w codziennej diecie? Jakie są wymagania drzew orzechowych i jak uprawiać orzechy w przydomowym ogrodzie? Czytaj dalej i dowiedz się więcej o właściwościach owoców leszczyny i orzecha włoskiego!

Czy warto spożywać orzechy?

Leszczyna pospolita dzięki niewielkim wymaganiom uprawowym rośnie na terenie całej Polski, wypuszczając słodkawe orzechy laskowe na przełomie września i października. Podobnie jest w przypadku orzecha włoskiego – opadłe, dojrzałe owoce zwykle zbiera się w szczycie jesiennego sezonu, a drzewo jest chętnie uprawiane we wszystkich regionach kraju. Co ciekawe, orzech włoski jest drzewem długowiecznym, mogącym owocować nawet przez 400 lat.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że orzechy powinny być nieodłącznym elementem codziennej diety. Lekarze podkreślają, że dorosły człowiek powinien zjadać co najmniej garść orzechów trzy razy w tygodniu. Przeprowadzone przez naukowców z Lancet Discovery Science badania wykazały, że spożywanie orzechów ma ogromny wpływ na rozwój mózgu i funkcji poznawczych, dlatego warto wprowadzać orzechy do diety już od najmłodszych lat.

Wartości odżywcze orzechów laskowych i włoskich

Zarówno orzechy laskowe, jak i orzechy włoskie zawierają mnóstwo cennych substancji odżywczych, wpływających na zdrowie i prawidłową pracę organizmu. Owoce leszczyny są doskonałym źródłem witamin E, K i C, a także witaminy A. Co więcej, w orzechach laskowych znajduje się mnóstwo białka, błonnika, nienasyconych kwasów tłuszczowych i wartościowych minerałów takich jak potas, fosfor, magnez, wapń, czy żelazo.

W orzechach włoskich także znajdują się wielonienasycone kwasy tłuszczowe takie jak kwas omega-6 oraz kwas omega-3, a także niezwykle cenny dla zdrowia kwas foliowy. Ponadto jadalne nasiona drzewa zawierają sporo białka oraz stanowią bogate źródło witamin A, C i K. Warto podkreślić, że w orzechach włoskich znajduje się także wiele składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, fosfor, żelazo i potas.

Orzechy laskowe – właściwości zdrowotne

Owoce leszczyny cenione są za zawartość mnóstwa cennych składników o dobroczynnym wpływie na zdrowie. Dzięki zawartości witamin z grupy B, orzechy laskowe wzmacniają układ nerwowy, jednocześnie poprawiając pamięć i sprawność myślenia. Co więcej, zawarty w owocach magnez, poza pozytywnym wpływem na układ nerwowy, może wspomóc organizm w czasie stresujących sytuacji i okresów psychicznego zmęczenia.

Warto dodać, że obecność witaminy E sprawia, że orzechy laskowe wspomagają pracę narządów rozrodczych i mogą poprawiać płodność i potencję. Ponadto regularne spożywanie owoców leszczyny może regulować ciśnienie krwi, tym samym zapobiegając nadciśnieniu, czy wystąpieniu zakrzepów. Co więcej, dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych i dużej ilości błonnika orzechy laskowe mogą obniżać poziom złego cholesterolu, tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Warto dodać, że orzechy laskowe zalecane są w diecie kobiet będących w ciąży. Wszystko za sprawą dużej ilości witamin potrzebnych do prawidłowego rozwoju płodu, a także ze względu na obecność błonnika, wspomagającego organizm w czasie ciążowych zaparć. Należy podkreślić, że orzechy laskowe mogą być z powodzeniem stosowane w diecie osób chorujących na cukrzycę, gdyż indeks glikemiczny owoców leszczyny wynosi zaledwie 15.

Najlepsze sadzonki leszczyny do uprawy w ogrodzie znajdziesz tutaj: https://drzewkaowocowe24.pl/kategoria-produktu/drzewa-owocowe/orzech-laskowy-leszczyna/.

Orzechy włoskie – właściwości zdrowotne

Niewiele osób wie, że orzechy włoskie wpływają na pracę niemalże wszystkich narządów – od serca, przez mózg i jelita, po narządy ruchu. Znajdujące się w orzechach włoskich składniki odżywcze regulują ciśnienie krwi i zapobiegają powstawaniu zakrzepów, tym samym przyczyniając się do ochrony układu krążenia. Ponadto spożywanie orzechów włoskich może usprawniać procesy myślowe, przyczyniać się do rozwoju mózgu i pozytywnie wpływać na pamięć i koncentrację.

Warto dodać, że zawarty w orzechach włoskich magnez i kwas foliowy wspierają pracę układu nerwowego, pomagając w regulowaniu emocji, czy podczas problemów ze snem. Ponadto orzechy włoskie wykazują właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze, odtruwające i przeciwzapalne, dlatego owoce te zalecane są do spożywania podczas dolegliwości żołądkowych, a w szczególności przy biegunce.

Co ciekawe, spożywanie orzechów włoskich może mieć pozytywny wpływ na wygląd cery i włosów. Zawarte w owocach witaminy i minerały mogą odżywiać skórę twarzy, jednocześnie dbając o jej prawidłowy poziom nawilżenia. Włączenie do diety orzechów włoskich może także przyczynić się do zmniejszenia ilości wypadających włosów, a także do utrzymania ich zdrowego, pełnego blasku wyglądu.

Najlepsze sadzonki orzecha włoskiego do uprawy w ogrodzie znajdziesz tutaj: https://drzewkaowocowe24.pl/kategoria-produktu/drzewa-owocowe/orzech-wloski/.

ciasto czekoladowe z orzechami

Co można zrobić z orzechów laskowych?

Choć owoce leszczyny zwykle kojarzą się ze spożywaną solo przekąską, można je zastosować także na mnóstwo sposobów w kuchni. Z orzechami laskowymi można przygotować zarówno desery w formie ciast, tart, czy babeczek, jak i dania obiadowe, na przykład drób w panierce z orzechów. Ponadto owoce leszczyny można wykorzystać do sporządzenia rozmaitych kremów – domowej Nutelli, masła orzechowego, czy nadzienia do rogalików. Orzechy laskowe będą również doskonałym dodatkiem do sałatek, owsianki, farszu do pierogów lub krokietów, a nawet do zupy.

Zastosowanie orzechów włoskich w diecie

Orzechy włoskie są nieco mniej słodkie w smaku niż owoce leszczyny, jednak wciąż stanowią doskonałą przekąskę bez żadnych dodatków. Chcąc wykorzystać orzechy włoskie w kuchni, można zdecydować się na przygotowanie ciast z orzechową posypką lub wykonać pyszny krem, będący bazą do tortów, czy smarowidłem do kanapek. Podobnie jak orzechy laskowe, orzechy włoskie będą także świetnym dodatkiem do mięs i sałatek. Jeśli posiadasz większą ilość owoców, możesz zdecydować się na przerobienie ich na mąkę, mleko lub nalewkę.

Jak przechowywać orzechy włoskie?

Orzech włoski co roku wypuszcza mnóstwo owoców, a zjedzenie ich wszystkich często jest niemożliwe. Aby orzechy w łupinach były długo świeże, należy przechowywać je w suchym i chłodnym miejscu, gdzie zatrzymują świeżość do roku. Orzechy łuskane najlepiej powkładać do małych woreczków i umieścić w zamrażarce, gdzie zachowują świeżość nawet przez dwa lata.

Orzech włoski szczepiony – Mars w doniczce

69,90 

Poprzednia najniższa cena: 69,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Samopylna, plenna i mrozoodporna odmiana. Duże owoce nadające się do zjadania na surowo oraz przetwarzania. 2 letnie drzewko orzecha włoskiego o wysokości 30-70 cm części nadziemnej. Sadzonka w doniczce.

Orzech laskowy – Kataloński

13,20 

Poprzednia najniższa cena: 13,20 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Najpopularniejsza odmiana. Plenna o dużych owocach. Roczne drzewko leszczyny o wysokości 110-150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Orzech laskowy – Cosford

13,20 

Poprzednia najniższa cena: 13,20 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Odmiana samopylna, o dużych owocach. Dobry zapylacz do odmiany Kataloński. Roczne drzewko leszczyny o wysokości 110-150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Orzech laskowy – Olbrzymi z Halle

13,20 

Poprzednia najniższa cena: 13,20 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Odmiana o dużych owocach, corocznie obficie owocująca. Roczne drzewko leszczyny o wysokości 110-150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Uprawa orzechów w ogrodzie – jak sadzić i pielęgnować drzewa?

Ze względu na dużą zawartość składników odżywczych i witamin, wiele osób pragnie uprawiać orzechy w swoim ogrodzie. Warto więc wiedzieć, że uprawa drzew nie należy do skomplikowanych, a odrobina poświęconego czasu może co roku owocować obfitymi zbiorami. Jak więc uprawiać leszczynę i orzech włoski?

Uprawa leszczyny

Leszczyna rośnie najlepiej na żyznej glebie, dlatego w wybranym w ogrodzie miejscu, warto domieszać do ziemi nieco piasku. Sadzenie orzecha laskowego warto wykonać wczesną jesienią, aby sadzonka zdążyła się ukorzenić. Młodą leszczynę warto regularnie podlewać, szczególnie podczas upałów, zaś starsze drzewo nie wymaga dodatkowego nawadniania. Aby zapewnić sobie wygodę zbiorów i estetyczny pokrój drzewa, warto raz w roku (po okresie owocowania) wykonać cięcie leszczyny. Ponadto warto zadbać o coroczne nawożenie drzewa, co zapewni jego prawidłowy wzrost i dużą plenność.

Uprawa orzecha włoskiego

Sadzonki orzecha włoskiego najlepiej umieścić w żyznej, zasobnej w próchnicę i składniki pokarmowe glebie. Podłoże powinno mieć odczyn zasadowy lub obojętny. Doskonałym stanowiskiem dla orzecha jest miejsce słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów. Podobnie jak w przypadku leszczyny, orzech włoski wymaga dodatkowego podlewania jedynie w pierwszych latach wzrostu. Co roku należy wykonać cięcie formujące koronę drzewa, co zapewni jego estetyczny pokrój i wpłynie na prawidłowy wzrost. Ponadto każdego roku na wiosnę warto podsypać sadzonkę wieloskładnikowym nawozem mineralnym, co wesprze rozwój rośliny.

Właściwości orzechów – podsumowanie

Orzechy laskowe i włoskie zawierają w sobie mnóstwo cennych składników odżywczych, minerałów i witamin. Z tego też względu owoce te powinny stanowić nieodłączny element codziennej diety. Orzechy można zjadać solo lub wykorzystywać je do przygotowania ciast, obiadów lub przekąsek. Warto także zdecydować się na uprawę orzechów w przydomowym ogrodzie, aby co roku cieszyć się plonami i sporządzić własne zapasy owoców. Poszukując sadzonek leszczyny i orzecha włoskiego należy zdecydować się na sprawdzonego sprzedawcę, hodującego drzewka w dobrych, sprzyjających zdrowemu wzrostowi warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *