Ciekawostki, Odmiany

Jak założyć ogród na balkonie?

ogród na balkonie

Balkon to doskonałe miejsce na założenie ogrodu szczególnie dla osób, które nie posiadają własnej działki. Poza uprawą roślin balkonowych w bloku można także hodować własne owoce, zioła i warzywa, co jest świetnym rozwiązaniem dla miłośników świeżych, własnych zbiorów. O czym jednak należy pamiętać podczas urządzania balkonu, jakie drzewka można hodować na balkonie i jak w kilku krokach stworzyć balkonowy ogród? Podpowiadamy!

Co należy wziąć uwagę przed założeniem ogrodu balkonowego?

Balkonowy sad cieszy nie tylko własnymi i ekologicznymi zbiorami, ale także może być doskonałym dopełnieniem letnich dni na zewnątrz. Na rynku znaleźć można mnóstwo gatunków drzew owocowych, które mogą być uprawiane w donicach i świetnie wkomponują się nawet w małe przestrzenie. Balkon to także doskonałe miejsce do uprawy warzyw i ziół. O czym należy pamiętać, przymierzając się do założenia własnego ogrodu na balkonie?

Nasłonecznienie balkonu

Dobór roślin wymaga określenia, w jakim kierunku usytuowany jest balkon. Ma to ogromne znaczenie w kontekście ilości słońca w ciągu dnia. Jeśli Twój balkon skierowany jest ku północy lub południu – nie przejmuj się! Istnieje wiele gatunków drzewek, które dobrze poradzą sobie nawet w zacienionych miejscach.

Pamiętajmy jednak, że rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiednich warunków. Niestety ciężko będzie wyhodować zdrowe i ekologiczne owoce w otoczeniu ruchliwych ulic, pobliskich fabryk, czy innych generujących zanieczyszczenia miejsc.

Wymiary balkonu

Przed przystąpieniem do zakupu drzewek, zmierz dokładnie swój balkon i zaplanuj rozmieszczenie roślin. Koniecznie weź pod uwagę pozostawienie miejsca na przestrzeń do relaksu. Pamiętaj, że Twój balkon nie musi być ogromny i szeroki. W sklepie znajdziesz wiele gatunków drzewek i krzewów, które cechują się zwartym i smukłym kształtem, dzięki czemu będą dobrze się prezentować nawet na skromnym, małym balkonie.

Maksymalne obciążenie przestrzeni

Planując balkonowy ogród, koniecznie dowiedz się, jakie jest jego maksymalne dopuszczalne obciążenie. To niezwykle ważne, szczególnie w momencie sadzenia dużej ilości roślin. Takich informacji może udzielić administracja budynku.

Balkonowy ogródek w kilku krokach

Własny ogród na balkonie ma wiele zalet. Przede wszystkim to możliwość uprawy i zbioru ulubionych owoców, warzyw i ziół nawet w bloku. Ponadto drzewka i krzewy balkonowe to sposób na urządzenie wolnej przestrzeni i osłonięcie się od sąsiadów. Co więcej, taka uprawa wymaga zdecydowanie mniej pielęgnacji niż opieka nad sadem na działce, a mimo to wciąż można cieszyć się własnymi plonami. Jak więc założyć ogród na balkonie w 5 krokach?

#1 Rozpocznij od porządków

Pierwszym ważnym krokiem, który pomoże Ci zwizualizować swój balkonowy sad, jest uporządkowanie powierzchni. Wyrzuć stare, popękane donice, pozbądź się zwiędłych kwiatów i posprzątaj podłogę. Jeśli posiadasz balkonowe meble, to sprawdź ich stan i dokładnie je umyj. Przed przystąpieniem do planu przestrzeni, warto wnieść meble do domu i ponownie zaaranżować zupełnie pusty balkon, oczywiście z uwzględnieniem miejsca do wypoczynku.

#2 Wybierz ulubione owoce do uprawy i zapoznaj się z ich wymaganiami

Kolejnym krokiem jest sporządzenie listy roślin, które zawitają na Twoim balkonie. Weź kartkę i komputer, i znajdź gatunki, które spełnią Twoje oczekiwania i będą dobrze rosły w warunkach balkonowych.

Na balkon doskonałym rozwiązaniem są drzewka kolumnowe. Ich budowa jest zwarta, a owoce pojawiają się na całej długości pnia. Do najczęściej uprawianych drzewek należą jabłoń, grusza, wiśnia, śliwa, czereśnia, a nawet brzoskwinia. Polecane odmiany na balkon to m.in.:

  • Jabłoń Flamenco – Dorasta do 2-3 metrów wysokości, a słodkie owoce pojawiają się od września. Flamenco osiąga szerokość około 50 centymetrów i doskonale sprawdzi się na balkon wschodni.
  • Grusza Decora – Odmiana samopylna, owocująca w połowie października. W okresie kwitnienia zachwyca pięknymi pąkami.
  • Wiśnia Joachim – Niezwykle odporna na choroby odmiana, która wypuszcza smaczne wiśnie od lipca do sierpnia. W okresie kwitnienia zachwyca jasnoróżowymi kwiatami. Co ciekawe, z jednego drzewka można uzyskać nawet 6 kilogramów owoców.
  • Śliwa Fruca – Dorasta do wysokości 2-3 metrów. Dobrze znosi zimę w Polsce. Owocuje latem pysznymi, słodkimi i soczystymi śliwkami.
  • Czereśnia Queen Mary – To odporna na choroby odmiana, która kwitnie na przełomie kwietnia i maja oraz owocuje w połowie lipca. Jej owoce są duże, soczyste i słodkie.
  • Brzoskwinia Aida – W porze kwitnienia cieszy oko pięknymi różowymi kwiatami. Soczyste i aromatyczne brzoskwinie rodzi od lipca do września.

Doskonałym wyborem na balkon są także mini drzewka, które są dużo niższe, niż standardowe drzewa owocowe i zajmują o wiele mniej miejsca. Do najchętniej uprawianych gatunków należą wiśnia Piemont, śliwa Robusto, nektaryna Rubis oraz grusza Sunrise.

Co ciekawe, na balkonie można także hodować tradycyjne krzewy owocowe w donicach. Należy pamiętać, aby były to odmiany możliwie niskie lub karłowe w swoim gatunku. Do takich odmian zaliczamy m.in. malinę Sweet Sunshine, czy borówki średnie North Country.

drzewka kolumnowe i mini drzewka owocowe

#3 Pamiętaj o pielęgnacji

Aby Twój balkonowy sad rósł piękny i zdrowy, konieczne jest stosowanie się do zaleceń dla danego gatunku. Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji, przycinaniu i podlewaniu roślin. Konieczne będzie także zastosowanie odpowiednich doniczek, najlepiej z lekkiego tworzywa sztucznego lub z ceramiki. Nie zapomnij o drenażu, który umożliwi łatwe odprowadzanie wody.

Ponadto rośliny należy regularnie nawozić, gdyż uprawa w doniczkach przyspiesza wypłukiwanie składników odżywczych. Warto wybrać nawozy długorozkładające się, które stopniowo i równomiernie „dokarmiają” drzewka i krzewy.

Śliwa kolumnowa Imperial

34,90 

Poprzednia najniższa cena: 34,90 .

Wysyłka: do 10 dni roboczych

Owocująca regularnie kolumnowa odmiana śliwy o wysokiej odporności na mróz i choroby. Fioletowe owoce o żółtym miąższu idealne do jedzenia na surowo jak i na przetwory.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Czereśnia kolumnowa Queen Mary

39,90 

Poprzednia najniższa cena: 39,90 .

Wysyłka: do 10 dni roboczych

Samopylna odmiana o kolumnowym wzroście, dająca aromatyczne i smaczne owoce. Przeznaczona w cieplejsze rejony.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Grusza kolumnowa Saphira

34,90 

Poprzednia najniższa cena: 34,90 .

Wysyłka: do 10 dni roboczych

Kolumnowa odmiana gruszy o słodkich, zielono-żółtych owocach. Owoce nadające się do spożywania na surowo, przetwarzania oraz przechowywania. Możliwa uprawa donicowa oraz gruntowa.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Czereśnia kolumnowa Silva

39,90 

Poprzednia najniższa cena: 39,90 .

Wysyłka: do 10 dni roboczych

Wczesna odmiana kolumnowa o smacznych, czerwonych owocach. Możliwa uprawa gruntowa oraz donicowa.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

#4 Wybierz dodatki

Po ustawieniu drzewek i krzewów owocowych w wybranych miejscach możesz przystąpić do dekoracji przestrzeni. Wybierz pojemniki montowane na barierkach i posadź w nich begonie stale kwitnące lub inne ulubione kwiaty, które dopełnią przestrzeń balkonu. Możesz także zdecydować się na gatunki wieloletnie o ozdobnych liściach, które będą również tworzyć przyjemny dla oka ogród zimowy.

Co więcej, wybierz wygodne meble ogrodowe (jeśli takich nie posiadałeś) i stwórz przestrzeń do odpoczynku. Możesz udekorować ją dywanikami w stylu boho, świecami i lampionami. Aby dodać jeszcze więcej zieleni na balkon, możesz stworzyć tzw. wertykalny ogród, który nie zajmuje wiele miejsca, a świetnie eksponuje rośliny.

Na balkonie możesz także założyć ogród warzywny. Wówczas w donicach najczęściej hoduje się pomidory koktajlowe, paprykę lub cebulę. Częstym wyborem jest także fasola pnąca, która umożliwia stworzenie swego rodzaju osłony przed sąsiadami. Zakładając ogród ziołowy, warto wybrać majeranek, bazylię, cząber, czy koper. Do uprawy ziół doskonale sprawdza się wspomniany wcześniej ogród wertykalny.

#5 Ciesz się swoim balkonowym sadem!

Na koniec jeden z ważniejszych punktów: Wybierz ciekawą książkę, zaparz ulubioną kawę lub herbatę, usiądź na balkonie, i delektuj się swoją nową przestrzenią przy zapachach kwiatów i aromatycznych owoców!

O czym jeszcze warto pamiętać?

Aby balkonowy sad rósł zdrowo, nie zapomnij o kilku ważnych elementach. Do podlewania wybieraj przegotowaną lub odstaną wodę, a w razie potrzeby zaopatrz się w podpórki wzrostu, które wesprą rośliny. Co więcej, nie zapomnij o zapewnieniu opieki drzewkom i krzewom podczas wyjazdu na wakacje. Warto także dowiedzieć się szczegółów na temat zimowania konkretnych gatunków roślin, a także ich podatności na choroby i szkodniki.

Ogród na balkonie – podsumowanie

Niektórzy słusznie twierdzą, że balkon to dodatkowy, „odkryty” pokój w domu. Warto więc wykorzystać jego przestrzeń i stworzyć wyjątkowe miejsce zarówno do odpoczynku, jak i uprawy ulubionych owoców, warzyw i ziół. Pamiętaj, aby wybrać gatunki dostosowane do warunków panujących na Twoim balkonie oraz aby stosować odpowiednią pielęgnację roślin. Przy odrobinie pracy, latem i jesienią będziesz mógł cieszyć się pysznymi, własnymi i ekologicznymi zbiorami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *