Kulinaria

5 pomysłów na przetwory z porzeczki czerwonej i czarnej

owoce czerwonej porzeczki na gałązce

Czarne i czerwone porzeczki to wyjątkowo smaczne i zdrowe owoce, są bogatym źródłem witamin, makro- i mikroelementów oraz błonnika, zawierają natomiast niewiele kalorii. Jeśli więc masz nadmiar owoców porzeczki czerwonej lub czarnej, przygotuj z nich domowe przetwory.

Domowy dżem porzeczkowy

Pyszny domowy dżem porzeczkowy wykonasz zarówno z owoców czerwonej porzeczki, jak i z czarnej. Mają one, zwłaszcza czarne porzeczki, sporą ilość pektyn o właściwościach żelujących. Dżem porzeczkowy jest doskonałym źródłem błonnika i energii oraz oczywiście niezbędnych minerałów. Zawiera też witaminy, w tym witaminę C. Warto mieć go w spiżarni na wypadek nieżytu żołądka i jelit.

Oto przepis na dżem porzeczkowy:

  • 1 kg czarnych lub czerwonych porzeczek,
  • cukier – jego ilość zależy od rodzaju owoców, których chcesz użyć. Jeśli używasz czarnej porzeczki, wystarczy Ci 0,5 kg cukru, jeśli natomiast czerwonej – przygotuj 1 kg cukru. Możesz użyć też mieszanki czarnej i czerwonej porzeczki – dżem będzie miał wtedy bogatszy smak.

Kiście dokładnie umyj pod bieżącą wodą i osusz, a następnie oddziel od nich szypułki i umieść owoce w rondlu. Na dno naczynia nalej odrobinę wody, aby owoce nie przypaliły się i włącz ogień. Przykryj rondel pokrywką i poczekaj, aż owoce się zagotują i nieco zgęstnieją, a następnie zasyp je przygotowanym cukrem. Kiedy cukier rozpuści się, podgrzewaj dżem na małym ogniu często mieszając drewnianą łyżką, aż stanie się gęsty.

Jeszcze gorący dżem porzeczkowy nalewaj do czystych, wyparzonych słoików. Zakręć każdy z nich mocno, odstaw do góry dnem i poczekaj aż wystygną – wówczas możesz umieścić je w spiżarni. Tak przygotowany dżem ma słodko – kwaśny smak i jest idealnym dodatkiem do gorących tostów, naleśników, deserów i ciast. Dżemy możesz przechowywać przez całą zimę, o ile słoiki pozostaną szczelne.

dżem porzeczkowy w słoikachKonfitury – idealne do deserów i mięs

Równie proste jest przygotowanie konfitury z czarnej i czerwonej porzeczki. Konfitura jest jednak bardziej uniwersalna – o ile dżemu używamy na słodko, o tyle konfitura nadaje się doskonale również jako dodatek do mięs, pasztetów i wędlin stanowiąc wspaniały zamiennik konfitury z żurawiny.

Aby zrobić konfiturę potrzebujesz:

  • 1 kg porzeczek – czerwona porzeczka zwykle jest bardziej kwaśna od czarnej. Jeśli więc planujesz przygotować konfiturę do mięs, to warto użyć właśnie czerwonej porzeczki. Słodkich owoców czarnej porzeczki użyj, jeśli chcesz używać konfitury do wypieku bułeczek, ciast i deserów,
  • 1 kg cukru,
  • ok. 0,5 l wody.

Przygotuj duży, płaski rondel, wsyp do niego cukier i zalej przygotowaną wodą – podgrzewaj, aż cały cukier się rozpuści i powstanie gęsty syrop. Wrzuć do niego umyte owoce i zagotuj, a następnie wyłącz ogień i odłóż całość do następnego dnia. Wówczas zagotuj konfiturę jeszcze raz i wyłącz – i tak trzy razy. Czwartego dnia gotuj konfiturę przez kilka minut – im dłuższy będzie czas gotowania, tym gęstszą uzyskasz konsystencję. Gotową konfiturę przelej do słoików, a słoiki zakręć i postaw do góry nogami.

Syrop – do herbaty i nie tylko

Kolejnym pomysłem na wykorzystanie owoców porzeczki jest syrop – gęsty, słodki i aromatyczny. Wspaniały do herbaty, kolorowych drinków, owsianki, kaszy manny i lodów. I znów – jeśli chcesz, aby syrop był bardziej wytrawny – użyj owoców czerwonej porzeczki, będzie on natomiast słodszy, jeśli użyjesz czarnych porzeczek. Możesz też po prostu zmieszać obydwa rodzaje owoców w dowolnych proporcjach.

Oto przepis na syrop z porzeczki:

  • 1,5 kg porzeczek,
  • 750 g cukru,
  • 750 ml wody.

W garnku umieść umyte i oczyszczone owoce i zalej 0,5 litra wody. Zagotuj całość, a następnie gotuj na małym ogniu jeszcze przez ok. 10 minut, aby owoce puściły sok. Zawartość garnka przelej do drugiego przez bardzo gęste sito lub gazę. Skórki i pestki zalej pozostałą wodą (250 ml), wymieszaj i zagotuj, przecedź powstały sok do naczynia z sokiem z pierwszego gotowania.

Do garnka z sokiem wsyp cukier – zagotuj i mieszaj aż cukier się całkowicie rozpuści. Rozlej do słoików – pamiętaj, że syrop trzeba pasteryzować.

Zestaw 6 sadzonek Porzeczek – różnorodny

77,40 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Zestaw zawiera 6 odmiennych rodzajów porzeczek. Stwórz różnorodną kolekcję w swoim ogrodzie 6 sadzonek Porzeczek w doniczkach p9 (0,5 l)

Porzeczka czarna krzaczasta

8,90 

Poprzednia najniższa cena: 8,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

2 letni krzew owocowy o wysokości 40-60 cm. Sadzonka kopana z gruntu.

Porzeczka czerwona krzaczasta

8,90 

Poprzednia najniższa cena: 8,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

2 letni krzew owocowy o wysokości 40-60 cm. Sadzonka kopana z gruntu.

Porzeczka czarna NA PNIU

18,90 

Poprzednia najniższa cena: 18,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

1 roczny krzew owocowy wyprowadzony lub zaszczepiona na wysokości 80 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Domowy kompot na długie, zimowe wieczory

W długie, zimowe wieczory nie ma nic lepszego niż gorący kompot – przygotujesz go w zaledwie kilka chwil. Do słoików wrzuć owoce czarnej lub czerwonej porzeczki, dodaj do każdego z nich po jednej lub dwóch łyżkach cukru i zalej gorącą wodą. Słoiki zakręć i pasteryzuj przez ok. 15 – 20 minut. Kompot będzie pyszny i zdatny do picia przez całą zimę – można go przyprawić wanilią, imbirem lub cynamonem.

kompot z porzeczkiWódka porzeczkowa – pyszna i rozgrzewająca

W trakcie przygotowywania syropu zostały Ci skórki i pestki porzeczki – możesz je wykorzystać do zrobienia wódki porzeczkowej. Wystarczy, że zalejesz je wódką, zamieszasz i odstawisz na noc w ciemne miejsce. Po upływie ok. 24 godzin odcedź wódkę do butelki, a pulpę porzeczkową wyrzuć. Przepis jest prosty, a wykonanie błyskawiczne, poza tym nic się nie marnuje.

Z jakimi owocami warto łączyć porzeczki?

Przetwory z czerwonej porzeczki (dżem, konfitura, sok) mogą być dla niektórych z nas zbyt kwaśne. Ale przecież do ich przygotowania nie musisz używać jedynie porzeczek – możesz mieszać je z innymi owocami, na przykład z malinami, truskawkami czy agrestem. Staną się wówczas słodsze i bogatsze w smaku. Podobnie jest, jeśli chodzi o czarne porzeczki, choć te są zwykle słodsze.

Już wiesz, jak możesz wykorzystać w swojej kuchni czarne i czerwone porzeczki – jeśli więc masz ich nadmiar, koniecznie przygotuj z nich przetwory. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *