Drzewa owocowe to rośliny, które w warunkach ogrodu czy sadu rosną zwykle do bardzo dużych rozmiarów. Wysokie na kilka metrów i rozłożyste, nie zmieszczą się w malutkim przydomowym ogrodzie. Co możesz zrobić, jeśli nie masz miejsca na kolejne drzewo lub nie dysponujesz ogrodem, a chcesz mieć owoce własnej uprawy? Zdecyduj się na hodowlę drzewek w doniczkach – wystarczy tylko wybrać odpowiednie odmiany.
Na czym polega uprawa drzew owocowych w donicach?
To bardzo proste – zamiast sadzić sadzonki drzew owocowych w gruncie, uprawiamy je w doniczkach. Wybieramy do tego celu tak zwane drzewka kolumnowe lub mini drzewka owocowe, których korzenie nie rozrastają się tak silnie jak “tradycyjnych” drzewek, a i korony wielkością przypominają raczej krzew niż drzewo.
Zalety uprawy doniczkowej
Drzewka owocowe uprawiane w doniczkach możemy umieścić w każdym miejscu – na tarasie, balkonie albo w altanie ogrodowej. Zmieszczą się dosłownie wszędzie. Kolejna sprawa to mobilność, która okazuje się szczególnie przydatna na początku i końcu zimy – młode drzewka owocowe powinny być chronione przed mrozami i wiosennymi przymrozkami. Rośliny uprawiane w donicach wystarczy tylko przenieść do garażu.
Mini drzewka owocowe w doniczkach dość wcześnie wchodzą w okres owocowania – zwykle już w drugim roku uprawy. Dzięki temu ogrodnik może liczyć na szybką dostępność smacznych i zdrowych owoców.
Poszczególne drzewka mogą stać dość blisko siebie. Przyjmuje się, że odległości ok. 80 cm są dla nich odpowiednie. Dzięki temu nawet na niewielkiej powierzchni możesz zmieścić wszystkie swoje ulubione gatunki drzewek.
Niskie drzewa owocowe mogą być przepiękną dekoracją ogrodu czy tarasu – obsypane kolorowym kwieciem i owocami znajdującymi się na wysokości wzroku cudownie się prezentują i dodają barw każdej przestrzeni.
Jakie drzewka owocowe nadają się do uprawy w donicach?
Drzewka owocowe, które możemy uprawiać w donicach, to:
1. Drzewka owocowe kolumnowe
Drzewka kolumnowe charakteryzują się wąsko rosnącą koroną (średnica około 80cm) – jest to ich cecha genetyczna, a nie sposób prowadzenia czy zastosowanej podkładki. Dlatego nawet po cięciu dalej zachowują kolumnowy pokrój. Wytwarzają same krótkopędy przy przewodniku lub krótkopędy i długopędy rosnące pionowo do góry. Mogą dorastać maksymalnie do 3-4m, ale spokojnie można korygować i utrzymywać je na wysokości 2-2,5m regularnym cięciem. W uprawie doniczkowej jest to o tyle łatwiejsze, ponieważ doniczkach skutecznie hamuje wzrost. Korzenie mając ograniczone miejsce do rozwoju powodują, że roślina daje mniejsze roczne przyrosty. Poniżej kolumnowe odmiany:
- czereśnie kolumnowe – występują w kilku odmianach – Queen Mary, Silva, Victoria i Helena,
- śliwy kolumnowe – godne polecenia odmiany śliwek to Imperial i Fruca,
- jabłonie kolumnowe – w doniczce świetnie będą się czuły odmiany Vesna, Red River, Waltz, Flamenco, Bolero, Arbat, jabłoń kolumnowa Polka czy Garden Fountain,
- grusze kolumnowe – odmiany gruszy polecane do uprawy w doniczce to min. Decora i Saphira,
- morele kolumnowe – Compacta, Klarina są jednymi z niewielu polecanych do donic,
- śliwomorela Miracose,
- brzoskwinia kolumnowa Aida,
- nektaryna kolumnowa Alice,
- wiśnia kolumnowa Jachim,
- czereśniowiśnia kolumnowa Caroline
2. Mini drzewka owocowe
Drzewka owocowe miniaturowe to drzewka dorastające do małych rozmiarów. W przeciwieństwie do drzewek kolumnowych wytwarzają normalną rozłożystą koronę ale są niskie. Jest to ich cecha genetyczna, mają małe odległości między pąkami co odpowiada za małe rozmiary. Mini drzewko dorasta do 1,5m (za wyjątkiem śliw i czereśni, które muszą być do tej wysokości korygowane cięciem) i świetnie nadaje się do uprawy w doniczkach. Poniżej odmiany mini drzewek:
- mini jabłonie – Corquella o żółtych owocach oraz Delegrina o czerwonych owocach,
- mini grusze – idealne do uprawy doniczkowej Sunrise i Garden Pearl,
- mini śliwy – Buhler, Robusto, Gold Dust i Mirabelka karłowa,
- mini wiśnie – Carmine Jevel lub Piemont,
- mini brzoskwinie – najczęściej wybierane odmiany Honey Gold o zielonych liściach i Honey Red o czerwonych, efektownych liściach,
- mini nektaryna Rubis,
- mini morela Aprigold,
- mini czereśnia Garden Bing.
Warto dodać przy okazji, że w donicach można uprawiać także krzewy owocowe – dobrze sprawdzają się na przykład borówka amerykańska, malina czy porzeczka.
Drzewka owocowe w doniczkach – na jakie plony możemy liczyć?
W porównaniu z “normalnej” wielkości drzewami rosnącymi w gruncie, drzewka owocowe w doniczkach nie owocują obficie. Ale i tak gra warta jest świeczki – z jednego drzewa możemy zebrać nawet do dziesięciu kilogramów owoców. Jabłka czy gruszki z jednego drzewka wystarczą więc na pokrycie bieżącego zapotrzebowania na owoce.
Sekrety uprawy w doniczkach
Drzewka owocowe w doniczkach, podobnie jak wszystkie inne gatunki drzew czy krzewów owocowych, mają określone wymagania co do stanowiska, rodzaju i jakości gleby czy pielęgnacji. Tylko właściwe zaspokojenie tych potrzeb może zapewnić ogrodnikowi zdrowie drzewka i jego obfite plonowanie.
Jak wybrać sadzonki i sadzić drzewka?
Drzewka owocowe w doniczkach wybierać należy bardzo starannie. Istotne jest przede wszystkim to, aby każde drzewko pochodziło od sprawdzonego, doświadczonego producenta – tylko wtedy możesz mieć pewność, że jest ono zdrowe i zadbane oraz że została Ci sprzedana interesująca Cię odmiana. Drzewka te charakteryzują się cechami genetycznymi więc należy uważać na znajomo brzmiące nazwy jak np. czereśnia kolumnowa Kordia, czy jabłoń kolumnowa papierówka. Takie kolumnowe odmiany nie istnieją, są to odmiany o “normalnym” wzroście nie nadające się do uprawy w doniczkach czy małych ogrodach. Dlatego ważne jest pozyskiwanie sadzonek z pewnego źródła.
Sadzenie rośliny jest bardzo proste – wystarczy wybrać donicę i wsypać do niej próchnicznej, żyznej gleby tak, aby pozostawić miejsce na bryłę korzeniową. Drzewko wyciągnąć z donicy, w której rosło dotychczas, delikatnie rozłożyć korzenie i umieścić roślinę w środku. Następnie uzupełnić ilość ziemi i lekko ją ugnieść dłońmi. Drzewka kolumnowe oraz mini drzewka sprzedawane w pojemnikach możemy z powodzeniem przesadzać do większych donic przez cały sezon – od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Te sprzedawane z gołym korzeniem sadzimy w doniczki jesienią lub wiosną gdy sadzonki są w stanie uśpienia.
Wybór donicy
Na początku drzewka owocowe sadzimy do takiej donicy, która powinna być na tyle duża, aby korzenie sadzonki swobodnie się mieściły (można korzenie przyciąć) i miały miejsce do wzrostu. Zbyt małe doniczki uniemożliwią optymalny rozwój drzewek i pobieranie przez nie odpowiednich ilości substancji odżywczych. Na początku może to być doniczka 5-7l. W miarę jak korzenie przerosną bryłę, przesadzamy drzewko do większego pojemnika. Przez kilka lat warto to robić raz w roku, a w późniejszym czasie raz na kilka lat.
Należy także pamiętać o wykonaniu odpowiedniego drenażu w donicach jeszcze przed sadzeniem roślin. Można więc albo nawiercić otwory w dnie donicy albo, jeśli nie ma takiej możliwości, wysypać pod ziemię warstwę keramzytu lub żwiru. Dzięki temu wilgotność gleby będzie dla roślin odpowiednia.
Drzewka owocowe w doniczkach – jak je pielęgnować?
Pielęgnacja roślin w doniczkach jest stosunkowo prosta. Rosną one bardzo powoli, a więc rzadko wymagają cięcia. Natomiast należy regularnie je podlewać (zwłaszcza w czasie upalnej pogody i gdy wejdą w okres owocowania) oraz nawozić. Ogrodnik może wykorzystać różnego rodzaju nawozy, przede wszystkim kompost i gotowe odżywki przeznaczone dla drzewek owocowych. Nawożenie roślin rozpoczynamy wiosną, a kończymy w lipcu.
Zabezpieczenie drzew na zimę
Drzewko w doniczce pozostawione same sobie może przemarznąć – jego korzenie chroni tylko cienka warstwa ziemi. Dlatego późną jesienią, gdy spodziewane są pierwsze mrozy, drzewko uprawiane w doniczce należy przenieść w nieco cieplejsze miejsce, na przykład do garażu czy piwnicy. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz zostawić je na balkonie lub w ogrodzie – w takim przypadku jednak musisz zabezpieczyć donice i znajdujące się w nich korzenie drzewek.
Do tego celu wykorzystać można różne materiały – świetnie sprawdzą się agrowłóknina, słoma lub juta. Jeśli nimi nie dysponujesz, użyj kilku kawałków styropianu – na jednym z nich postaw drzewko w doniczce aby odizolować je od zimnego podłoża. Pozostałymi kawałkami obłóż starannie donicę z każdej strony, a na koniec oklej taśmą. W ten sposób drzewko nie przemarznie, a wiosną można je będzie z powrotem przenieść na zewnątrz.
Więcej informacji w tym temacie znajduje się w artykule: Jak zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę?
Podsumowanie
Smaczne owoce własnej hodowli może mieć obecnie każdy. Wystarczy tylko kupić odpowiednią odmianę drzewka kolumnowego czy miniaturowego i uprawiać je w doniczce – to proste i przyjemne zajęcie oraz świetny sposób na stały dostęp do pysznych owoców.