Uprawa

Węglan potasu jako środek naturalnej ochrony sadów

owoce wiśni wiszące na drzewie

Węglan potasu, czyli sól potasowa kwasu węglowego, to nieorganiczny związek chemiczny, który z powodzeniem i bezpiecznie stosować można w uprawach sadowniczych. Ma wiele zalet, dzięki którym sadownicy często i chętnie z niego korzystają. Czym jest węglan potasu, jak go stosować i w jakich przypadkach?

Czym jest węglan potasu?

Węglan potasu to nieorganiczny związek chemiczny – sól potasowa kwasu węglowego. Ma silnie zasadowy odczyn wynoszący 11,5 – 12,5. To białe ciało krystaliczne, bezzapachowe i dobrze rozpuszczające się w wodzie o temperaturze pokojowej. Ludzkości znany jest już od czasów antycznych, kiedy to zaczęto pozyskiwać go z popiołu drzewnego. Używany jest w przemyśle szklarskim, ceramicznym, do produkcji środków piorących i produkcji szkła optycznego. Poza tym jednak okazuje się niezwykle przydatny w uprawie drzew owocowych.

Właściwości węglanu potasu

W uprawie roślin sadowniczych węglan potasu stosowany jest do niszczenia parcha jabłoni, mączniaka prawdziwego oraz szarej pleśni. Można stosować go zarówno prewencyjnie, jak i w celu powstrzymania ich rozwoju. Miejscowo wysuszają, niszcząc zainfekowaną tkankę. Dzięki temu wysuszone zostają także zarodniki grzybów chorobotwórczych, równocześnie nie dopuszczając do wytworzenia ich form przetrwalnikowych. Rzeczywiście, działanie tego środka jest bardzo silne, ale przez to również efektywne.

Praktyczne zastosowanie węglanu potasu

Węglan potasu stosować można w sezonie wielokrotnie, bez ograniczeń ilościowych, pamiętając jednak, aby nie wykonywać zabiegów w czasie kwitnienia drzew. Szczególnie wskazane jest wykonanie oprysku po opadach deszczu, kiedy liście są bardzo narażone na ataki drobnoustrojów chorobotwórczych. Węglan potasu przez dłuższy czas utrzymuje na nich silnie zasadowe pH, które zapobiegają infekcji.

Zalecana jednorazowa dawka węglanu potasu wynosi od 6 do 10 kg na 1000 litrów wody. Taka ilość powinna wystarczyć na wykonanie oprysku na powierzchni 1 ha, przy standardowo obsadzonym sadzie. Ze względu na silnie agresywne działanie środka należy unikać stosowania go w większych stężeniach, które mogłyby poparzyć liście drzew.

Środki ostrożności

Wśród sadowników czasem jeszcze pokutuje przekonanie, że węglan potasu może doprowadzić do uszkodzenia liści drzew owocowych. Jeśli nie zastosujemy konkretnych środków ostrożności, rzeczywiście może się tak stać. Oto zasady, których przestrzeganie pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych strat.

Zabieg z węglanem potasu należy wykonywać wieczorem, gdy słońce już zajdzie, co pozwala zminimalizować ryzyko poparzenia owoców. Pora oprysku nie powinna być jednak zbyt późna – węglan potasu musi wyschnąć przez noc na liściach. Jeśli rano wciąż będą one wilgotne, a dzień będzie bardzo ciepły, mogą zostać uszkodzone przez promienie słoneczne. Nie zaleca się również stosowania w tym samym czasie innych związków potasu.

Korzyści płynące ze stosowania węglanu potasu

Węglan potasu skutecznie zapobiega i usuwa objawy parcha jabłoni, mączniaka prawdziwego i szarej pleśni. Zaletą stosowania węglanu potasu w uprawie przydomowej jest jego relatywnie niewielki koszt – pół kilograma można kupić za kilkanaście złotych. Węglan potasu może być stosowany w uprawach ekologicznych, przez Agencję Żywności i Leków FDA został uznany jako bezpieczny.

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia bezpieczeństwa dla środowiska – zwłaszcza w przypadku upraw przydomowych i ekologicznych posiadacze drzewek owocowych zwracają na to uwagę, chcąc cieszyć się zdrowymi i bezpiecznymi owocami oraz ich przetworami. Węglan potasu nie stanowi żadnego zagrożenia dla środowiska naturalnego oraz bytujących w nim zwierząt, także tych domowych.

Węglan potasu jest bezpieczny także dla konsumentów owoców i nie podlega obowiązkowi zachowania okresu karencji, nie pozostawia bowiem na owocach śladu.

Jednak największą z zalet węglanu potasu jest jego wysoka skuteczność w walce z szarą pleśnią, mączniakiem prawdziwym i parchem jabłoni. Ta prosta substancja chemiczna działa naprawdę szybko i agresywnie.

Zestaw 5 sadzonek Czereśni – najlepsze odmiany

73,00 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

5 drzewek najpopularniejszych odmian Czereśni. 5 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 3 sadzonek Wiśni

41,70 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

3 drzewek najpopularniejszych odmian Wiśni. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 3 sadzonek Śliw – długi zbiór

48,97 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

3 drzewka Śliw o różnych porach dojrzewania owoców. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 5 sadzonek Śliwek – najlepsze odmiany

75,50 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

5 drzewek najpopularniejszych odmian Śliw. 5 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Podsumowanie

Węglan potasu polecić można każdemu, kto zajmuje się uprawą drzew owocowych, który boryka się z problemem nawracających chorób grzybowych – zarówno posiadaczowi wielkich sadów, jak i użytkownikowi indywidualnemu oraz gospodarstwom ekologicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *