Uprawa

Drzewka owocowe niskopienne na podkładce karłowej – wady i zalety.

Jabłoń Jonaprince w sadzie

Na naszym rodzimym rynku coraz popularniejsze stają się karłowe drzewka owocowe niskopienne. Przyczyną tego faktu jest bez wątpienia ich coraz większa dostępność. Takie małe drzewka pozwalają na kosztowanie własnych owoców bez konieczności posiadania dużej przestrzeni w ogrodzie. Karłowate drzewka posiadają zarówno zalety jak i liczne wady, a poniżej postaramy się je wymienić, aby pomóc Ci w podjęciu decyzji o wybraniu właściwej sadzonki do ogrodu.

Drzewka owocowe niskopienne czy karłowe?

W potocznym obiegu panuje mylne znaczenie stwierdzenia – drzewa owocowe niskopienne. Często wydaje się, że mowa jest o drzewkach karłowych. Tymczasem może być tak, że drzewko niskopienne urośnie na 5-7m wysokości. Dzieje się tak ponieważ siła wzrostu zależy owszem od wysokości szczepienia, ale w większym stopniu od zastosowanej podkładki.  Podkładka ma największy wpływ na wysokość drzewka. Drzewka owocowe karłowate to takie, które są zaszczepione na podkładkach karłowych lub półkarłowych.

Drzewka owocowe niskopienne to są takie drzewka, które zostały zaokulizowane na wysokości około 10-20cm nad ziemią (nie musi to być podkładka karłowa, może być silnie rosnąca). Natomiast drzewka owocowe wysokopienne szczepi się na wysokości 100-120 cm lub nawet wyżej. Przyjmuje się, że korona drzewek niskopiennych powinna się zaczynać od wysokości 50cm nad ziemią.

Nic nie stoi na przeszkodzie by z drzewka niskopiennego uformować drzewko wysokopienne. Jedynie co musimy zrobić to usunąć wszystkie pędy boczne znajdujące się do wysokości 100-120cm. Ważne jest by drzewko było zaszczepione na podkładce silnie rosnącej. Uzyskamy wtedy oczekiwany efekt np. drzewka w formie parasola, osłaniającego nasze letnie miejsce odpoczynku przed promieniami słonecznymi.

Karłowe drzewka owocowe niskopienne

drzewka owocowe niskopienne

Drzewka owocowe karłowe – zalety.

Karłowate drzewka owocowe to ogromna oszczędność miejsca. Dodatkowo zbiory owoców są uproszczone, ponieważ drzewka te nie przekraczają 3 m w przypadku drzew na podkładkach karłowych oraz 4 m na podkładkach pół karłowych. Niewielki rozmiar także wpływa pozytywnie na pielęgnację, zbiór oraz cięcie drzewa. W tym wypadku czynności te są znacznie ułatwione. Kolejną zaletą jest wcześniejsze wejście drzewa w okres owocowania. Drzewka zaszczepione na podkładkach karłowych mogą zaowocować niekiedy nawet w pierwszym roku po posadzeniu. Decydując się na karłowate drzewka owocowe możemy także liczyć na lepsze jakościowo zbiory – te rośliny wykorzystują światło słoneczne efektywniej, ponieważ dociera ono praktycznie w każde miejsce korony. Owoce lepiej doświetlone mają rozleglejszy rumieniec i są smaczniejsze. Drzewka owocowe hodowane na skarlających podkładkach najczęściej są stosowane obecnie w sadach towarowych, gdzie przy bardzo gęstym nasadzeniu drzew (czasami nawet w rozstawie co 90cm), uzyskuje się większy plon z ha, w dodatku lepszy jakościowo niż na podkładkach silnie rosnących.

Drzewka owocowe karłowe – wady.

Były zalety, a teraz pora na wady. Mały rozmiar idzie w parze z krótszą żywotnością, takie drzewka zazwyczaj dożywają maksymalnie 15 lat. Nie ma tu mowy o długowieczności jak to jest w przypadku drzew na podkładkach silnie rosnących. Jest to spowodowane słabszym systemem korzeniowym. Właśnie słabszy system korzeniowy jest głównym powodem wszystkich wad związanych z drzewkami karłowymi. Rośliny te trzeba systematycznie nawozić i wymagają wyższej jakości gleby, niż tradycyjne drzewa. Korzeń nie jest w stanie sięgnąć głębiej po wartościowe składniki pokarmowe. Gleba musi być żyzna, a w czasie suchego lata – podlewana. Karłowe drzewka owocowe trzeba dodatkowo chronić przed mrozem oraz mocować do podpór. W czasie obfitego owocowania, drzewa bez podpór, pod ciężarem owoców wyginają się, przewracają lub łamią.

Drzewka owocowe na podkładkach karłowych czy silniejszych?

Karłowe drzewka owocowe to sporo wygody, wymagają jednak lepszych warunków glebowych i dodatkowej ochrony przed mrozem zimą. Niezbędne jest także przywiązanie drzewka do podpory w postaci palika, słupka czy bambusa. Nadrabiają natomiast łatwością pielęgnacji, łatwiejszym procesem cięcia drzewa oraz szybszym wejściem w okres owocowania.

Drzewka na podkładkach silnie rosnących nie mają tak wysokich wymagań glebowych, nie trzeba ich podpierać, a owocami będziemy się cieszyli przez długie lata. Poprzez regularne cięcie możemy utrzymać drzewko na wysokości do 3m. Tak więc nie jest powiedziane, że drzewa te będą duże. Wszystko zależy od naszej pielęgnacji i zaangażowania. Jedyną wadą, której nie da się ominąć jest to, że drzewka owocowe uszlachetnione na silnych podkładkach zaowocują dopiero po kilku latach.

Jakie więc drzewka wybrać?

Podsumowując, tylko od nas zależy, jaki rodzaj drzewka wybierzemy. Jeśli mamy naprawdę mały ogród, bardzo żyzną glebę i stanowisko słoneczne, osłonięte – wybierzmy drzewka owocowe niskopienne szczepione na podkładkach karłowych. Jeśli jednak gleba nie jest tak żyzna, często występują silne mrozy i nie chcemy by drzewko rosło przy podporze lecz swobodnie – wybierzmy drzewka na podkładkach silniejszych.

Rodzaje podkładek dla poszczególnych gatunków drzew owocowych

GatunekPodkładka silnapodkładka półkarłowapodkładka karłowa
JabłońAntonówka, A2, MM106M7, M26, P14M9, P60
GruszeGrusza Kaukaska Klony Pigwy
ŚliwyAłyczaWęgierka Wangenheima 
Wiśnie i CzereśnieColt, Cz. Ptasia,AntypkaKlony Giseli i PHL
Brzoskwinie i NektarynyBrz. RakoniewickaBrz. MandżurskaSiberian C, Pumiselect

Mini drzewka owocowe

Przy okazji drzew karłowych warto wspomnieć o innej grupie roślin karłowych do ogrodu ale także do domu – Mini drzewka owocowe, jest to grupa roślin z charakterystyczną cechą. Karłowatość mini drzewek owocowych jest cechą genetyczną konkretnej odmiany niezależnie od tego na jakiej podkładce została zaszczepiona, choć w pewnym stopniu także podkładka ma wpływ na wysokość rośliny. Drzewka te dorastają do około 1,5 m wysokości, nie wymagają przycinania (choć mogą być cięte) i mogą rosnąć w doniczkach w domu, na tarasie czy balkonie. Trzymając mini drzewka owocowe w domu warto na zimę przenieść je do zimnego pomieszczenia by na ten czas pozostały w spoczynku.

Podobne posty

2 thoughts on “Drzewka owocowe niskopienne na podkładce karłowej – wady i zalety.

  1. Tadeusz Rzeszutek pisze:

    Jestem początkującym działkowcem. materiały interesujące i przystępnie podane

  2. Tadeusz Rzeszutek pisze:

    Jestem początkującym działkowcem. Materiały tu zamieszczone są interesujące i przystępnie podane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *