Odmiany, Uprawa

Co można sadzić pod drzewami owocowymi?

kobieta zbierająca owoce we własnym ogrodzie

W ogrodach z drzewami owocowymi często pozostaje pod nimi niewykorzystana przestrzeń. Jednak odpowiednio zaplanowane sadzenia pod drzewami mogą nie tylko ozdobić ogród, ale także przyczynić się do zwiększenia różnorodności ekosystemu oraz poprawy zdrowia gleby. W tym artykule omówimy, jakie rośliny można sadzić pod drzewami owocowymi, aby maksymalnie wykorzystać tę przestrzeń! Sprawdź!

Zdrowy wzrost drzew owocowych a inne rośliny w sadzie

Kiedy sadzić drzewa owocowe? Dla większości odmian najdogodniejszym terminem będzie jesień. Zanim przystąpimy do sadzenia drzew owocowych, musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby. Pamiętajmy też, aby w pobliżu drzew umieścić inne rośliny sadownicze, które przyczynią się do zdrowego wzrostu drzew owocowych oraz takie, które wydzielają aromatyczne zapachy, przyciągające pożyteczne owady i odstraszające szkodniki. Gatunki i odmiany roślin rosnące obok siebie muszą mieć na siebie dobroczynny wpływ.

W przydomowym sadzie pod drzewami owocowymi możemy posadzić wiele różnych roślin. Musimy jednak pamiętać, że sadząc rośliny pod drzewami, nie sadzimy ich w miejscach nasłonecznionych. Z tego względu musimy dobrać odpowiednie gatunki i odmiany, które będą dobrze czuły się na zacienionych stanowiskach.

Idealną propozycją do sadzenia pod drzewka owocowe może być chrzan pospolity. Korzenie chrzanu mogą zapobiegać brunatnej zgniliźnie. Chrzan nie wymaga okrywania przed mrozem i szybko się rozrasta. Powinien mieć on jednak stale wilgotne podłoże.

Co jeszcze można sadzić? Drzewka owocowe dobrze czują się również w towarzystwie:

  • nasturcji – to rośliny mające intensywny zapach, który odstrasza bawełnicę korówkę, czyli mszycę atakującą jabłonie,
  • aksamitki rozpierzchłej – charakterystyczny zapach aksamitki odstrasza szkodliwe dla roślin nicienie i hamuje ataki szkodników oraz pozytywnie wpływa na plonowanie drzew owocowych.

Do przydomowego sadu świetnie sprawdzi się również wrotycz pospolity, czosnek pospolity, czosnek ozdobny, a także mięta pieprzowa, która nie tylko jest łatwa w uprawie, ale i wydziela związki lotne, odstraszające szkodniki drzew owocowych.

Rośliny cieniolubne obok drzew owocowych

Jak już wiemy, drzewa owocowe tworzą naturalny cień, dlatego miejsce pod nimi idealnie nadaje się do uprawy roślin dobrze radzących sobie w warunkach ograniczonego dostępu do światła słonecznego. Pod koronami drzew owocowych możemy posadzić więc też np. paprotkę. Paprotka to roślina, która nie tylko dobrze znosi cień, ale także doda uroku naszemu ogrodowi swoimi delikatnymi liśćmi. W mocnym półcieniu, jaki dają drzewa owocowe, poradzą sobie też m.in. rośliny słynące z ozdobnych liści, w tym konwalie, kokoryczki, parzydło leśne, tawułki Arendsa, bodziszki, zawilce japońskie i wiele innych.

W pobliżu drzew i krzewów owocowych można także posadzić rośliny, które będą stanowić swego rodzaju okrywę i mogą z powodzeniem zastąpić trawnik. Wśród niektórych roślin tego typu wyróżnić można barwinek pospolity, kopytnik pospolity, a także pnącza takie jak bluszcz pospolity, hortensja pnąca czy przywarka japońska.

Drzewa owocowe sadzimy też często w towarzystwie krzewów liściastych. Na jakie gatunki warto postawić? Świetnie sprawdzą się różaneczniki i azalie, bukszpan wieczniezielony czy irgi.

różne gatunki roślin rosnące obok siebie i mające na siebie pozytywny wpływ

Rośliny kwitnące a drzewa i krzewy owocowe

Kwiaty to nie tylko ozdoba ogrodu, ale także ważny element ekosystemu, przyciągający zapylające owady. Dodają one koloru i życia naszemu ogrodowi, tworząc piękny kontrast z zielenią liści drzew owocowych.

Jakie rośliny kwitnące będą odpowiednie do sadzenia pod drzewa owocowe? W pobliżu drzew owocowych warto posadzić fiołki czy chaber bławatek. Fiołki to rośliny o delikatnych kwiatach, które dodają koloru i uroku naszemu ogrodowi. Chaber bławatek to z kolei roślina, która nie tylko pięknie kwitnie, ale także przyciąga pszczoły i motyle, wspierając proces zapylania.

Krzewy owocujące a drzewa owocowe

Odpowiednio dobrana roślinność w pobliżu drzew owocowych może również dostarczyć dodatkowych plonów. Warto rozważyć więc posadzenie malin, porzeczek czy też borówek. Maliny to rośliny łatwe w uprawie, które mogą dostarczyć nam soczystych owoców przez całe lato. Porzeczki natomiast, to krzewy odporniejsze na cień, które obfitują w soczyste owoce pełne witamin.

Zestaw 6 borówek – długi zbiór

59,40 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Zestaw zawiera 6 odmian o różnej porze dojrzewania owoców. 6 sadzonek Borówki amerykańskiej w doniczkach p9 (0,5 l)

Malina Delniwa w doniczce

16,90 

Poprzednia najniższa cena: 16,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

NOWOŚĆ! Nowa Polska odmiana powtarzająca! Z bardzo atrakcyjnymi owocami oraz wykazująca wysoką odporność na choroby.

Krzew owocowy o wysokości 20-40cm. Sadzonka w doniczce 0,5-1l.

Borówka amerykańska wysoka Bluecrop

10,90 

Poprzednia najniższa cena: 10,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Odmiana wczesna. Najpopularniejsza odmiana borówki amerykańskiej.

2 letni krzew owocowy o wysokości 15-40cm. Sadzonka w doniczce 0,5-1l.

Malina Polana w doniczce

14,90 

Poprzednia najniższa cena: 14,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Druga co do najpopularniejszych odmian powtarzających owocowanie. Odporniejsza niż odmiana Polka.

Krzew owocowy o wysokości 20-40cm. Sadzonka w doniczce 0,5-1l.

Rośliny przyciągające owady zapylające a drzewa owocowe

Sadzenie różnorodnych roślin pod drzewami owocowymi nie tylko urozmaica nasz ogród, ale także wspiera różnorodność biologiczną, przyciągając owady zapylające i inne korzystne dla ogrodu organizmy. Dlatego warto posadzić pod koronami drzew takie rośliny jak lawendę czy nagietki. Lawenda pięknie pachnie i przyciąga pszczoły oraz motyle, wspierając proces zapylania. Ponadto lawenda wąskolistna i jej zapach odstrasza mrówki i mszyce. Roślina ta jest świetną dekoracją w polskich ogrodach i nadaje im nieco charakteru.

Nagietki to również rośliny o intensywnym kolorze i aromatycznym zapachu, które przyciągają owady zapylające, a także odstraszają szkodniki.

jabłonie rosnące na słonecznym stanowisku

Ogród owocowy – jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie?

W bezpośrednim sąsiedztwie warto posadzić drzewa, które nie będą konkurowały o składniki odżywcze pobierane z gleby. Pamiętaj, że obok siebie nie mogą rosnąć takie drzewa jak grusza i jarzębina czy jabłoń i wiśnia oraz jabłoń i orzech włoski. Obok drzew owocowych nie sadź też iglaków. Mają one zbyt rozbudowany system korzeniowy i będą konkurować z drzewkami owocowymi o wodę i składniki odżywcze. Warto więc je posadzić w odpowiedniej odległości.

Obok siebie mogą natomiast rosnąć drzewa tego samego gatunku, ale nie tylko. Czereśnia może rosnąć obok morwy, a jabłoń obok śliwy. W towarzystwie drzewek owocowych dobrze sprawdzą się też krzewy owocowe, w tym czarny bez czy winorośl.

Co posadzić w sąsiedztwie jabłoni i gruszy?

Sadzenie innych drzew oraz roślin obok jabłoni i gruszy to nie lada wyzwanie. Dobrymi sąsiadami dla jabłoni i gruszy inne odmiany kompatybilne pod względem wymagań klimatycznych i glebowych. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie sadzonki owocowe w ogrodzie będą potrzebowały zapylaczy do prawidłowego rozwoju.

Możemy rozważyć posadzenie takich drzew jak śliwa czy czereśnia. Śliwa to drzewo owocowe, które doskonale współgra z jabłoniami i gruszami, tworząc harmonijny krajobraz w naszym ogrodzie. Czereśnia natomiast to drzewo o smacznych owocach, które równie dobrze rośnie w pobliżu jabłoni, jak i gruszy.

Dobrym sąsiadem jabłoni i gruszy będą również warzywa cebulowe czy zioła. Można także posadzić sporo różnych krzewów owocowych, w tym np. porzeczki.

Co posadzić w sąsiedztwie wiśni i czereśni?

A jakie rośliny mogą być sadzone obok czereśni i wiśni? Najbezpieczniejszym wyborem jest posadzenie różnych sadzonek czereśni i wiśni. W ich sąsiedztwie dobrze rośnie też śliwa domowa, ponieważ rośliny te nie zabierają sobie nawzajem składników odżywczych z gleby.

W towarzystwie wiśni i czereśni warto posadzić też inne rośliny takie jak tulipany, narcyzy lub żonkile. Sprawdzi się też konwalia majowa, nagietek, a także nasturcja, a nawet szpinak i sałata.

Morele i brzoskwinie – niekorzystne sąsiedztwo!

Natomiast jeżeli w swoim sadzie chcesz mieć morele i brzoskwinie, pamiętaj, że nie należy ich sadzić w bliskim sąsiedztwie. Sadzenie ich zbyt blisko siebie, będzie skutkowało walką o zasoby i składniki odżywcze. Warto więc znaleźć nieco oddalone miejsca w ogrodzie.

Podsumowanie

Sadzenie roślin pod drzewami owocowymi to nie tylko sposób na wykorzystanie niewykorzystanej przestrzeni w ogrodzie owocowym, ale także okazja do stworzenia pięknego, zróżnicowanego ekosystemu. Wybierając odpowiednie gatunki roślin, możemy nie tylko ozdobić ogród, ale także poprawić jego zdrowie i plony. Dlatego warto zasadzić dodatkowe rośliny pod drzewami owocowymi. Dzięki temu możemy cieszyć się pięknym i funkcjonalnym ogrodem przez cały sezon!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *