Pielęgnacja

Ogród Owocowy – Jak Zadbać o Niego w Grudniu?

zima w ogrodzie

Zima to czas spoczynku dla większości roślin w naszym ogrodzie. Nie traktujmy jednak tej pory roku jako okresu przerwy w pracach ogrodowych. Nasz ogród i sad wymaga troski przez cały rok. Zakres prac ogrodowych, jakie powinniśmy wykonać w grudniu, zależy m.in. od pogody oraz panujących za oknem temperatur.

Grudzień w ogrodzie: ochrona młodych krzewów i drzewek owocowych

Jeżeli za oknami spadają temperatury i pojawiają się pierwsze opady śniegu, warto zadbać przede wszystkim o młode drzewka owocowe, które zostały posadzone jesienią. Ich korzenie nie są jeszcze wystarczająco dobrze wykształcone. Należy więc zabezpieczyć podstawy pni oraz miejsca okulizacji. Jeżeli na naszej działce rosną brzoskwinie, czereśnie czy morele trzeba zabezpieczyć nie tylko pień, ale również korony drzewek, ponieważ gatunki te są szczególnie wrażliwe na mróz.

Grudzień w ogrodzie: ochrona sadu przed dzikimi zwierzętami

W zimie dzikie zwierzęta są w stanie wyrządzić spore szkody. Na takie uszkodzenia najbardziej narażone są młode drzewka. Zwierzęta obgryzają cienką korę, którą łatwo oddzielić od reszty rośliny. Uszkodzone miejsca sprawiają, że roślina staje się znacznie bardziej podatna na przemarzanie i choroby.

Jednym ze skuteczniejszych sposobów ochrony sadu przed dziką zwierzyną w okresie zimowym jest ogrodzenie. Siatkę należy dodatkowo wkopać w ziemię. Niektórzy decydują się na założenie pastucha. Inną metodą zabezpieczenia sadu przed atakami dzikich zwierząt jest umieszczanie na drzewach specjalnych siatek, które chronią rośliny i uniemożliwiają żerowanie na gałązkach czy pniach. Do metod ochrony sadu przed dzikimi zwierzętami zalicza się także tworzenie poletek zgryzowych.

Grudzień w ogrodzie: bielenie drzew owocowych w zimie

Po połowie lub pod koniec grudnia można zabrać się na bielenie pni drzewek owocowych. Pamiętajmy, aby nie bielić najmłodszych roślin. Bielenie pozwoli zapobiec pękaniu kory i wnikaniu patogenów. Tego rodzaju zmiany wywoływane są przez różnicę temperatur w ciągu dnia i w nocy. Bieląc drzewa, zapobiegamy nagrzewaniu się rośliny.

Drzewa bieli się mlekiem wapiennym, które można kupić w sklepach ogrodniczych lub wykonać samodzielnie. Bielenie należy powtórzyć w lutym.

ochrona roślin przed mrozem

Grudzień w ogrodzie: podlewanie roślin zimozielonych

W zimie należy podlewać rośliny zimozielone zarówno te rosnące w donicach, jak i w zimowym ogrodzie. Pamiętajmy, aby nie podlewać roślin w mroźne dni, ponieważ możemy doprowadzić do niebezpiecznych zamrożeń. Na podlewanie zdecydujmy się wyłącznie podczas dłuższych odwilży, aby uniknąć suszy fizjologicznej.

Nie powinniśmy zapominać również o podlewaniu tych roślin, które schowaliśmy przed mrozem w pomieszczeniach. Na bieżąco też kontrolujmy i przeglądajmy rośliny i kwiaty doniczkowe, sprawdzając, czy nie ma na nich szkodników.

 

Grudzień w ogrodzie: jak podejść do odśnieżania ogrodu w zimie?

W zimie otrzepujmy nadmiar śniegu z gałązek iglaków. Ciężki śnieg może przyczynić się do zniekształcenia korony, a nawet uszkodzeń mechanicznych, w tym złamań gałązek. Rośliny o kolumnowym pokroju można dodatkowo zabezpieczyć, przewiązując sznurkiem lub stosując elastyczną siatką.

Systematycznie sprawdzajmy, w jakim stanie są okrycia roślin w ogrodzie owocowym i uzupełniajmy uszkodzenia. Jeżeli istnieje niebezpieczeństwo dużych mrozów, zabezpieczmy dodatkowo wrażliwe rośliny warstwą słomy lub agrowłókniną. Stan drzew należy kontrolować całą zimę, a w przypadku uszkodzeń, podatne miejsca warto smarować maścią ogrodniczą.

Odśnieżając ogród, wykorzystujmy mechaniczne sposoby odśnieżania, w tym łopaty czy odśnieżarki. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że sól wnika do gleby wraz z topniejącym śniegiem i przyczynia się do zaburzeń bioróżnorodności. W zasolonym podłożu drzewka i krzewy będą rosnąć słabiej i staną się znacznie bardziej podatne na działanie szkodników i występowanie chorób. Jeżeli jednak zdecydujemy się na niemechaniczne sposoby odśnieżania ogrodu, zamiast zwykłej soli lepiej wybrać chlorek magnezu, który rozpuszcza śnieg, zapobiega zamarzaniu wody i jest bezpieczniejszy dla roślin.

Grudzień w ogrodzie: dokarmianie ptaków w przydomowych sadach

W śnieżną zimę możemy wystawić w sadzie karmniki dla ptaków. Ptaki są naszym sprzymierzeńcem w walce ze szkodnikami. Karmniki uzupełniajmy na bieżąco i czyśćmy je z resztek oraz ptasich odchodów. Karmniki najlepiej zamontować w miejscach bezpiecznych dla ptaków, gdzie dostęp drapieżników będzie mocno utrudniony.

Karmiąc ptaki, możemy zdecydować się na gotowe mieszanki lub podawać naturalne, nieprzyprawione ziarna takie jak proso, pszenica, owies, orzechy, kukurydza czy słonecznik. Nie zapominajmy o powieszeniu surowej, nieprzyprawionej słoniny.

odsnieżanie ogroduSprawdzanie stanu przechowywanych owoców

Gdy nasz ogród zapada w zimowy sen, warto na bieżąco kontrolować stan przechowywanych owoców, które zostały zebrane jesienią. Najdojrzalsze owoce spożywamy w pierwszej kolejności, a te gnijące oddzielmy od reszty i wyrzućmy. Wnętrze, w którym przechowujemy zbiory, musi być systematycznie wietrzone. Temperatura w takim miejscu powinna wynosić nieco powyżej 0 stopni Celsjusza, a wilgotność sięgać nawet 90 procent.

Zestaw 3 sadzonek Brzoskwiń – najlepsze odmiany

57,30 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

3 drzewka najpopularniejszych odmian Brzoskwiń. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Brzoskwinia czerwonomiąższowa

20,90 

Poprzednia najniższa cena: 20,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Brzoskwinia o charakterystycznym i nietypowym czerwonym miąższu. Deserowa i na przetwory. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości 100 - 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Brzoskwinia Inka

18,10 

Poprzednia najniższa cena: 18,10 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Polska odmiana o bardzo dużych owocach. Jedna z odporniejszych odmian brzoskwiń.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Brzoskwinia Harnaś

18,10 

Poprzednia najniższa cena: 18,10 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Jedna z najcenniejszych odmian deserowych. Wczesna i plenna.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Inne prace ogrodowe, które należy wykonać w zimie

Rozmnażanie roślin – na początku grudnia należy ściąć zrazy do zimowego szczepienia gatunków wrażliwych na mróz (czereśnie, morele, grusze). Wówczas pozyskać można także sadzonki zdrewniałe z jednorocznych pędów porzeczek, winorośli czy krzewów zimozielonych. W drugiej połowie grudnia można ścinać zrazy do zimowego szczepienia jabłoni, śliw i wiśni, które są bardziej odporne na mróz.

Ochrona trawnika po opadach śniegu – jeżeli na trawniku pojawi się już śnieg, unikajmy chodzenia po nim. Pod zmrożonym śniegiem mogą powstawać wówczas brunatne plamy. Jeśli na powierzchni trawnika wytworzy się skorupa śniegowo-lodowa, która sprzyja rozwojowi pleśni, należy ją delikatnie usunąć.

Konserwacja narzędzi – na początku zimy warto poświęcić czas na ostatnie prace porządkowe oraz wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze, przygotowując je do następnego sezonu. To bardzo ważne w kontekście ich żywotności. Poprzez zniszczony i zaniedbany sprzęt można też przenieść patogeny na rośliny, dlatego dokładnie oczyśćmy powierzchnie sekatorów, nożyc, motyk, łopat czy grabi. Po ostatnim koszeniu zadbajmy o wyczyszczenie kosiarek i przeprowadzenie prac serwisowych.

Prace w ogrodzie warzywnym i kwiatowym – w ogrodzie warzywnym w grudniu pozostają już tylko prace porządkowe i przygotowanie gruntu do kolejnego sezonu. Możemy też osłonić przed mrozem grzędy, gdzie rosną warzywa ozime wysiane jesienią na wczesny zbiór. Warzywa odporne na niską temperaturę zbierajmy regularnie, pamiętając, aby wykopać je przed zamarznięciem gleby. Zimą można także wykonać nawożenie cienką warstwą obornika, jeżeli nie zrobiliśmy tego późną jesienią. Warto również wyściółkować słomą lub gałązkami iglaków rabaty, na których posadziliśmy rośliny cebulowe. Systematycznie kontrolujmy przechowywane cebule, kłącza i bulwy, które nie zimują w gruncie i sprawdzajmy ich zdrowotność. Trawy ozdobne zabezpieczmy, usypując kopczyki z kory sosnowej lub torfu ogrodniczego.

Podsumowanie

Ogród owocowy wymaga szczególnej uwagi również zimą, gdy spadnie śnieg. Pamiętajmy, aby chronić drzewa i krzewy przed dziką zwierzyną, kontrolować na bieżąco okrywy roślin wrażliwych na mróz i pozbywać się nadmiaru śniegu z gałązek. Nie zapomnijmy o podlewaniu roślin zimozielonych i bieleniu drzew. W grudniu możemy wystawić karmnik dla ptaków, aby pomóc im przetrwać ten trudny czas. Ziarna bogate w tłuszcze i substancje odżywcze z pewnością wspomogą zwierzęta, które odwdzięczą się wiosną, zjadając niektóre szkodniki bytujące w ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *