Stare odmiany grusz przewyższają walorami smakowymi owoców nie jedną nowoczesną odmianę. Młode drzewka wciąż dobrze się sprzedają. Są odporne, proste w uprawie i przede wszystkim sprawdzone, bo uprawiane już od wieków. Jakie stare odmiany gruszy możemy wyróżnić i w jaki sposób je uprawiać? Sprawdź koniecznie!
Rodzaje i uprawa starych odmian grusz
Grusza to drzewko owocowe należące do rodziny różowatych. Rośliny te łatwo się krzyżują i tworzą różnego rodzaju podgatunki oraz przejściowe formy. Wyodrębnić możemy odmiany zachodnie oraz azjatyckie.
Warto wiedzieć, że sposób uprawy grusz może się różnić w zależności od rodzaju drzewa. Ponadto, niektóre z nich osiągają dojrzałość zbiorczą później, inne wcześniej. Na szczególną uwagę zasługują m.in. stare odmiany grusz, które są proste w uprawie, sprawdzone i dobrze znane ogrodnikom.
Bonkreta Williamsa
To letnia odmiana pochodząca z Anglii. Grusza ta rośnie średnio silnie, ale jest dość odporna na choroby grzybowe (jednak podatna na zarazę ogniową i zamieranie). Każdego roku obficie plonuje, a w okres owocowania wchodzi wcześnie. Zapylaczem kwiatów są m.in. Komisówka, Konferencja, Faworytka i Bera Hardy. Co więcej, odmiana ta również jest dobrym zapylaczem dla innych grusz.
Owoce nadają się do spożycia już początkiem września, są jajowate, lekko wydłużone i mają pofałdowaną powierzchnię. Charakteryzują się średnim rozmiarem, biało-kremowym miąższem i delikatnym, słodkim smakiem. Są dobre zarówno na przetwory, jak i do bezpośredniego spożycia.
Grusza ta potrzebuje miejsca osłoniętego od mocnego wiatru i dobrze nasłonecznionego. Najlepiej czuje się w podłożu przepuszczalnym, o kwaśnym pH i niskim poziomie wód gruntowych. Z powodzeniem można posadzić ją w przydomowym ogrodzie lub na działce.
Bergamotka Złocista
Znana już w XVIII wieku i niestety, bardzo trudno dostępna jednak niezwykle pożądana, ze względu na smak i powrót do starych tradycji.
Drzewa rosną duże, są odporne na mróz oraz parcha. Plonują obficie, jednak nieregularnie. Bergamotka to odmiana o małych (kulistych lub spłaszczonych), jednak bardzo smacznych owocach o korzennym posmaku. Jej skórka jest zielonożółta, niemal cała pokryta ordzawieniem.
Dobrze czuje się zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Ma średnie zapotrzebowanie na wodę, a dobrym zapylaczem Bergamotki jest Konferencja.
Zbiór Bergamotki przypada na koniec sierpnia i początek września. Owoce najlepiej spożyć bezpośrednio po zbiorach lub wykorzystać do kompotów, suszu i marynat octowych.
Lukasówka
Francuska odmiana deserowa. Owocuje obficie, co roku. Owoce duże, o nieregularnym kształcie. Miąższ delikatny i słodkawo-winny, skórka zielonkawożółta ze słabym, karminowym rumieńcem. Nadaje się na przetwory, w tym także na susz. Odmiana ta nie jest odporna na parcha, dlatego warto stosować dodatkową ochronę. Kwiaty są natomiast dosyć wytrzymałe na wiosenne przymrozki.
Zapylaczem Lukasówki są m.in. Konferencja, Bonkreta Williamsa i Komisówka. Same również są dobrymi zapylaczami. Owoce osiągają dojrzałość we wrześniu, a początkiem października będą już gotowe do zbioru.
Przed posadzeniem warto użyźnić glebę. Lukasówka najlepiej czuję się w umiarkowanie wilgotnej ziemi. Podobnie jak inne grusze, wymaga regularnego przycinania.
Komisówka
Odmiana zimowa, francuska. Drzewo rośnie średnio silnie i cechuje się wytrzymałością na mróz. Daje też średnio obfite plony, a jej okres owocowania przypada dosyć późno. Dojrzałość zbiorczą osiąga w połowie października. Owoce Komisówki są duże, soczyste, delikatne i winno-słodkie, miąższ kremowobiały, a skórka cechuje się delikatnym pomarańczowym rumieńcem. Zbiory przypadają na połowę października.
Uprawa tej odmiany gruszy udaje się najlepiej wówczas, gdy roślina ma zapewnione zaciszne stanowisko. Gleba przygotowana pod sadzonki musi być ciepła i zasobna w składniki odżywcze. Niezwykle istotne jest regularne przycinanie, a jego brak bardzo osłabia plonowanie.
Dobrym zapylaczem Komisówki jest Faworytka, Bonkreta Williamsa i Konferencja.
Red Faworytka
Inaczej Czerwona Klapsa. Odmiana letnia, owocująca obficie, corocznie. Owoce o mocno wybarwionej, lekko błyszczącej i grubej skórce z czerwonawym rumieńcem i fioletowym nalotem. Smakiem przypomina klasyczną Faworytkę.
Miąższ jest soczysty, aromatyczny, masłowy i bardzo smaczny. Owoce nadają się zarówno do spożycia na surowo, jak i do kompotów, dżemów czy suszu. Sadzonki Red Faworytki popularne są wśród działkowiczów i chętnie uprawiane w przydomowych ogródkach. Okres dojrzałości zbiorczej przypada na drugą połowę sierpnia.
Red faworytka dobrze czuje się w żyznych, lekko kwaśnych glebach. Uwielbia słoneczne i zaciszne stanowiska, ale jest dosyć wrażliwa na parcha. Zazwyczaj jednak niestraszny jej mróz. Dobrym zapylaczem jest m.in. Bera Hardy i Bonkreta Williamsa.
Grusza Faworytka (KLAPSA)
Wysyłka: do 3 dni roboczych .
Najcenniejsza deserowa odmiana letnia. Bestseller drzew owocowych.2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.
Grusza Konferencja
Wysyłka: do 3 dni roboczych .
Odmiana deserowa, najpopularniejsza w Europie. Odporna na parcha.2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.
Grusza Bonkreta Williamsa
Wysyłka: do 3 dni roboczych .
Cenna odmiana deserowa i przetwórcza. Niezawodnie plenna.2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.
Grusza Lipcówka kolorowa
Wysyłka: do 3 dni roboczych .
Najwcześniejsza odmiana gruszy. Odporna na choroby.2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.
Winiówka Francuska
Bardzo stara odmiana, o małych stożkowatych owocach i jasnozielonej skórce. Miąższ smaczny, drobnoziarnisty i soczysty. Owoce dojrzewają bardzo wcześnie, bo już w lipcu, ale należy je skonsumować bezpośrednio po zbiorach lub wykorzystać do kompotów.
Roślina jest bardzo odporna na parcha, ale średnio wrażliwa na mróz. Winiówka Francuska rośnie dość silna i tworzy słabo zagęszczone, kuliste korony. Owocuje obficie, zazwyczaj co drugi rok.
Bera Hardy
Drzewo rośnie silnie i twory piramidalną, wzniesiona koronę. Owocuje dosyć późno, a dojrzałość zbiorcza przypada na koniec września. Grusza ta jest średnio wrażliwa na parcha. Plonuje umiarkowanie, co drugi rok. Owoce Bera Hardy są zielonożółte, w jajowatym kształcie i z czerwonym rumieńcem. Mają drobnoziarnisty, winno-słodki, mało soczysty, ale smaczny miąższ.
Ze względu na dosyć niską wrażliwość na mróz, grusza ta najlepiej będzie się czuła w ciepłych rejonach kraju, na stanowisku słonecznym i bezwietrznym. Preferuje ciepłą, wilgotną i żyzną glebę. Dobrym zapylaczem jest dla niej m.in. Konferencja i Komisówka.
Dobra Ludwika
Pochodzi z Francji, jej dojrzewanie przypada na październik. Owoce mogą być zbierane na bieżąco przez cztery tygodnie. Nie jest wymagająca, dlatego może być sadzona również w górach. Pomimo że preferuje żyzną glebę, dobrze radzi sobie również w słabszej ziemi. Najlepiej czuje się w słonecznym stanowisku, jest całkiem odporna na choroby, ale wymaga zabezpieczenia na zimę.
Drzewo rodzi owoce średniej wielkości, ich skórka jest cienka, zielonożółta, a miąższ słodki i miękki. Nadaje się zarówno do suszenia, jak i spożywania na surowo.
Konferencja
Grusza konferencja to bardzo popularna odmiana, która chętnie sadzona jest w przydomowych ogródkach i sadach. Drzewa rosną średnio silnie i tworzą stożkową koronę. Odmiana ta owocowanie zaczyna już w trzecim roku po posadzeniu. Plonuje corocznie oraz obficie. Do dobrego owocowania potrzebuje jednak dostatecznie wilgotnych gleb. Oprócz tego nie ma dużych wymagań. Będzie rosła na terenach górskich, a nawet w mało zacisznych miejscach.
Owoce Konferencji są średniej wielkości, zwężone w górnej części, a miąższ soczysty, lekko aromatyczny, masłowy i żółto-biały. Zbiór owoców przypada na koniec września. Do prawidłowego owocowania niezwykle ważne jest regularne przycinanie. Dobrymi zapylaczami są Bonkreta Williamsa oraz Komisówka.
Podsumowanie
Grusze potrzebują dużo wody oraz ciepłego okresu wegetacji. Najlepiej czują się w żyznej glebie. Pomimo że wiele odmian jest odpornych na wysokie spadki temperatur, zdarza się, że niektóre pędy w koronie ulegają przemarznięciu.
Pamiętajmy również, że kupując drzewka, powinniśmy korzystać z usług tylko sprawdzonych dostawców, którzy zagwarantują nam, że sadzonki są wolne od wirusów i różnego rodzaju chorób. Więcej o gruszach, w tym o starych odmianach grusz znajdziesz na: https://drzewkaowocowe24.pl/kategoria-produktu/drzewa-owocowe/grusze/.