Odmiany

Brzoskwinia w przydomowym ogrodzie – od czego zacząć? Jaką odmianę wybrać?

Brzoskwinie na drzewie w ogrodzie

Wiele osób, posiadających własny kawałek ziemi, decyduje się na założenie przydomowego ogrodu. Jego kluczowymi elementami są nie tylko rośliny ozdobne, ale i drzewka owocowe. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się brzoskwinia. Nie ma się co dziwić – rodzi wyjątkowo smaczne owoce, bogate w wiele wartościowych składników odżywczych. Drzewo brzoskwiniowe zachwyca pięknym wyglądem, które zamienia przydomową przestrzeń w magiczne miejsce. Jakie są najpopularniejsze odmiany brzoskwiń? Którą warto posadzić w przydomowym ogrodzie? Od czego zacząć uprawę drzewka brzoskwiniowego? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!

Odmiany brzoskwini

Najpopularniejsza odmiana brzoskwini

Najpopularniejszą odmianą brzoskwini, uprawianą w całej Europie oraz Stanach Zjednoczonych jest niewątpliwie Redhaven. Stanowi ona aż 70% wszystkich upraw. Brzoskwinia Redhaven charakteryzuje się kulistą, silnie zagęszczoną koroną. W okresie kwitnienia rodzi małe, różowe kwiaty, które stanowią niepowtarzalną ozdobę przydomowego ogrodu. Już w drugim roku po posadzeniu drzewko zaczyna owocować. Owoce pochodzące z tej odmiany są raczej duże, o regularnym, kulistym kształcie. W brzoskwiniach znajduje się mięsisty miąższ o przepysznym smaku. Z powodzeniem można je spożywać na surowo lub wykorzystać do rozmaitych przetworów czy deserów. Brzoskwinia Redhaven pod warunkiem, że będzie należycie pielęgnowana, jest w stanie wydać nawet do 115 kg owoców rocznie.

Brzoskwinie odporne na niskie temperatury

Biorąc pod uwagę pogodę, jaka panuje w naszym kraju, wielu ogrodników decyduje się na zasadzenie odmiany wysoce odpornej na mrozy. Taką odmianą jest brzoskwinia Harnaś. Odmiana ta wyróżnia się silnie zagęszczoną koroną oraz dzwonkowatymi kwiatami. Drzewo rodzi owoce średniej wielkości, o kulistym kształcie. Pokrywa je delikatny meszek. Miąższ również jest żółty, a w smaku słodkawo-kwaskowaty. Tak, jak zostało wspomniane, ten typ brzoskwini jest niezwykle odporny na mróz. Najlepiej rośnie na podłożu lekko kwaśnym – glebie piaszczystej, próchnicznej lub glinianej.

Brzoskwinie o płaskich i dużych owocach

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się brzoskwinie o płaskich owocach. Wyróżnia je nie tylko nietypowy kształt, ale również pyszny smak. Do odmian płaskoowocowych należą Saturn oraz Ufo. Rośliny bardzo szybko owocują, bo już w 2 roku po posadzeniu. Rodzą średniej wielkości brzoskwinie, o średnicy 6-8 cm. Zarówno odmiana Saturn, jak i Ufo posiada soczysty miąższ o kremowobiałym zabarwieniu. Charakteryzuje się on smacznym, słodkim smakiem. Pestka jest stosunkowo mała i spłaszczona.

Jeśli interesują nas brzoskwinie o dużych owocach warto zainteresować się odmianą Inka. Jak możemy się domyślić, drzewko to rodzi dużych rozmiarów owoce (od 90-160 g, ale mogą być też większe). Pestka również jest duża. Warto wiedzieć, że produkuje się z niej olejki do masażu. Miąższ dobrze odchodzi od pestki. Jest słodki i aromatyczny. Brzoskwinia Inka nadaje się do spożywania na surowo. Można z niej przygotować również kompoty, dżemy i inne przetwory.

Inne odmiany brzoskwiń

W sprzedaży dostępna jest również brzoskwinia Iskra. Podobnie jak odmiana Harnaś, tak i Iskra wyróżnia się dużą odpornością na mróz. Oprócz tego to drzewo owocowe niezwykle szybko rośnie. Brzoskwinia Iskra rodzi owoce średniej wielkości o kształcie kulisto-wydłużonym. Miąższ bardzo łatwo odchodzi od skórki. Ma nietypowy, słodkawo-kwaśny smak.

Brzoskwinia czerwonomiąższowa

29,90 

Poprzednia najniższa cena: 20,90 .

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

Brzoskwinia o charakterystycznym i nietypowym czerwonym miąższu. Deserowa i na przetwory. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości 100 - 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 3 sadzonek Brzoskwiń – najlepsze odmiany

Original price was: 77,70 zł.Current price is: 71,70 zł.

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

3 drzewka najpopularniejszych odmian Brzoskwiń. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Brzoskwinia Rakoniewicka

25,90 

Poprzednia najniższa cena: 25,90 .

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

Bardzo odporna, późna brzoskwinia z przeznaczeniem deserowym i przerobowym.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Brzoskwinia Iskra

25,90 

Poprzednia najniższa cena: 18,10 .

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

Polska odmiana z dużą wytrzymałością na mróz. Smaczna, nadająca się do uprawy amatorskiej.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Od czego zacząć uprawę brzoskwiń w przydomowym ogrodzie?

Wybór odpowiedniego stanowiska

Uprawę brzoskwiń w przydomowym ogrodzie należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego stanowiska pod nasadzenia. Aby drzewko owocowe obficie plonowało warto zapewnić mu sprzyjające warunki do wzrostu.

Miejsce, w którym posadzimy brzoskwinię powinno być zaciszne, osłonięte od wiatrów, a jednocześnie dobrze nasłonecznione. Rodzaj gleby zależy od wybranej odmiany. Większość drzew brzoskwiniowych lubi podłoże o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH. Nie warto sadzić brzoskwini w ziemi ciężkiej i podmokłej, ponieważ nie będzie się ona dobrze rozwijać.

Brzoskwinie najlepiej udają się sadzone w miejscach wysoko położonych. Odradza się umieszczania sadzonek w dolinach, gdzie powstają tzw. “zastoiska mrozowe”. W naszym kraju drzewo brzoskwiniowe warto sadzić od strony południowej, przy ścianie domu bądź altany.

drzewo brzoskwiniowe

Pielęgnacja i cięcie brzoskwini

Brzoskwinia zwyczajna to drzewo owocowe, które wymaga regularnej pielęgnacji. W pierwszym roku należy szczególnie zadbać o regularne podlewanie rośliny. Trzeba jednak uważać, by nie dopuścić do zastojów wody. Dwuletnie sadzonki od czasu do czasu można zasilać nawozami organicznymi, mineralnymi bądź kompostem. Dzięki temu będą bardzo dobrze rosły i owocowały.

W pierwszym roku po posadzeniu brzoskwinię należy dość radykalnie przyciąć. Drzewa owocowe nie powinny być wyższe niż 90-100 cm. W kolejnych latach również trzeba zadbać o systematyczne cięcie pędów, nawet w sezonie wegetacyjnym. Ma to na celu odmłodzenie drzewka oraz uformowanie jego korony (powinniśmy jej nadać formę stożka).

Ochrona przed chorobami

Brzoskwinia, jak każde inne drzewo owocowe jest narażone na choroby. Powinniśmy więc dołożyć wszelkich starań, by uchronić nasze rośliny przed zniszczeniem. Najgroźniejszą chorobą jest kędzierzawość liści brzoskwini, która nieleczona może prowadzić nawet do zamarcia drzewa. Kolejną niebezpieczną chorobą jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Najpierw dotyka ona pąki kwiatowe, a następnie gałęzie oraz liście. W tym przypadku również sprawcą jest grzyb. W celu wyeliminowania takich chorób należy sięgnąć po preparat grzybobójczy, jak np. Miedzian 50.

Choroby brzoskwiń o ile zostaną w porę zauważone, nie spowodują poważnych szkód w uprawie. Warto zachować ostrożność, szczególnie w okresie deszczowym, ponieważ takie warunki atmosferyczne sprzyjają rozwojowi niepożądanych grzybów. Warto zdecydować się na profilaktyczne opryskanie wszystkich drzew owocowych.

Kiedy sadzić brzoskwinię?

Drzewo brzoskwiniowe najlepiej sadzić późną wiosną, kiedy minie niebezpieczeństwo mrozów. W szczególności młode sadzonki są dość wrażliwe na ujemne temperatury. Niektóre z odmian można sadzić również jesienią. Nie należy jednak robić tego zbyt późno, ponieważ roślina potrzebuje czasu na ukorzenienie się. Optymalny termin to połowa października.

Przed sadzeniem brzoskwiń trzeba zadbać o podłoże. W pierwszej kolejności należy usunąć z ziemi chwasty oraz inne zanieczyszczenia. Na ok. 3 miesiące przed posadzeniem drzewek warto przekopać glebę z nawozem, ponieważ dzięki temu wzbogacimy ją o składniki odżywcze, gwarantujące udany wzrost brzoskwiń.

kwiat brzoskwini

Przycinanie brzoskwini – o czym należy pamiętać?

Przycinanie brzoskwini to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Pierwsze cięcie pędów powinno się wykonywać wczesną wiosną. Usuwamy wszystkie pędy, na których nie zawiązał się pąk kwiatowy. Cięcie brzoskwini dobrze jest przeprowadzić także latem – najlepiej w lipcu. Dzięki przerzedzeniu korony ułatwimy dotarcie promieni słonecznych do jej wnętrza, co niewątpliwie przyspieszy zbiór plonów.

Należy pamiętać, że młode drzewko brzoskwini powinno składać się z 4-5 pędów bocznych oraz przewodnika. Najniższe pędy boczne powinny znajdować się ok. 50 cm nad ziemią. Z kolei przewodnik powinien osiągać wysokość 80-100 cm nad gruntem. W kolejnych latach można dołożyć dwa lub trzy dodatkowe pędy (nad tymi zeszłorocznymi). Gdy drzewko zacznie już na dobre owocować, na gałązce pozostawiamy po jednym, najsilniejszym pędzie. Na starszych brzoskwiniach wykonujemy tzw. cięcie odmładzające, mające na celu m.in zagęszczenie korony.

Kiedy kwitnie brzoskwinia?

Czas kwitnienia brzoskwini przypada na przełom marca/kwietnia i może trwać nawet do maja. Roślina rodzi niewielkie, bladoróżowe kwiaty o dzwonkowatym kształcie. Pojawiają się one przed rozwojem liści. Z kolei liście są błyszczące, lancetowate, osadzone na krótkich ogonkach. Owoce dojrzewają od lipca do października – w zależności od wybranej odmiany. Różnią się także wielkością oraz barwą.

owoc brzoskwini

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że brzoskwinie są jednymi z najchętniej uprawianych drzew owocowych w naszym kraju. Uprawa takiej rośliny nie jest trudna. Wystarczy odrobina pracy, by móc cieszyć się pysznymi owocami z przydomowego ogrodu. W sprzedaży dostępnych jest kilka odmian brzoskwini. Do najpopularniejszych należą: Redhaven, Harnaś, Saturn, Ufo, Inka oraz Iskra. Każda z nich różni się wielkością owoców, smakiem oraz okresem dojrzewania. Sadzenie brzoskwiń należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego stanowiska. Należy też odpowiednio pielęgnować roślinę, by w przyszłości mogła obficie plonować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *