Uprawa

Sadzenie drzew owocowych krok po kroku.

Sadzenie drzew owocowych krok po kroku.

„Jak sadzić czereśnie?”, „Jak sadzić jabłonie?”, „Jak Sadzić drzewka owocowe?” – jest to najczęściej pojawiające się pytanie wśród nowych sadowników, ogrodników. Sprawa nie jest tak trudna do wykonania, nawet dla osób które nigdy nie miały okazji samodzielnie zakupić i posadzić drzewko owocowe. Wystarczy zapoznać się z poniższym poradnikiem i sadzenie drzew owocowych stanie się banalnie proste.

Wybór stanowiska dla drzew owocowych

Najdogodniejszym stanowiskiem do sadzenia drzew i krzewów owocowych są miejsca słoneczne, które bardzo korzystnie będą wpływać na wybarwianie się owoców. Unikamy miejsc w zagłębieniach terenu, gdzie mogą występować zastoiska mrozowe. Zastoiska mrozowe są to miejsca w niżej położonych terenach, gdzie osiada masa zimnego powietrza, która powoduje przemarzanie drzew owocowych zimą oraz przemarzanie ich kwiatów wiosną. Ma to szczególne znaczenie w przypadku roślin ciepłolubnych takich jak: brzoskwinie, morele, czereśnie czy nektaryny. Stanowisko dla drzew owocowych będzie idealne jeśli – od strony, z której najczęściej wieje wiatr – będzie osłona w postaci wysokiego żywopłotu lub drzew iglastych. U nas w Polsce dominują wiatry zachodnie, dlatego osłona zachodnia będzie najlepsza. Są jednak tereny z dominującym wiatrem wschodnim i północno wschodnim – jak np. podgórze i tam szukamy miejsc w miarę możliwości z osłoniętą stroną wschodnią lub północno wschodnią. Przed sadzeniem drzew owocowych warto najpierw odpowiednio wcześniej przygotować glebę pod sad.

Kiedy sadzić drzewka owocowe

Innymi prawami rządzi się sadzenie drzew owocowych w doniczkach, a innymi sadzenie drzew owocowych z gołym korzeniem – czyli odkrytym systemem korzeniowym. Jak zatem sadzić drzewka owocowe? Drzewa owocowe w doniczkach można sadzić cały sezon od wiosny do jesieni. Nie mamy w tym względzie ograniczeń z wyjątkiem czasu, w którym ziemia jest zmarznięta i zwyczajnie blokadą jest niemożliwość wbicia szpadla w ziemię. Natomiast sadzenie drzew owocowych z gołym korzeniem można przeprowadzić jesienią lub wiosną.

Sadzenie drzew owocowych krok po kroku

Za chwilę dowiesz się jak sadzić czereśnie, jak sadzić jabłonie czy inne drzewa owocowe, tak by uniknąć podstawowych błędów z tym związanych. Przeprowadzimy Cię przez proces sadzenia drzew owocowych w 6 podstawowych krokach.

Jabłoń Malinowa Oberlandzka (Malinówka) STARA ODMIANA

20,90 

Poprzednia najniższa cena: 20,90 .

Wysyłka: do 14 dni roboczych .

Jesienna Stara odmiana deserowa. Owoce bardzo smaczne o posmaku malin.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Grusza Faworytka (KLAPSA)

21,90 

Poprzednia najniższa cena: 21,90 .

Wysyłka: do 14 dni roboczych .

Najcenniejsza deserowa odmiana letnia. Bestseller drzew owocowych.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Śliwa Węgierka Zwykła

22,90 

Poprzednia najniższa cena: 22,90 .

Wysyłka: do 14 dni roboczych .

Doskonała odmiana przetwórcza. Idealna do ciast i powideł. Bardzo obficie plonuje.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Jabłoń Oliwka Żółta (PAPIERÓWKA) STARA ODMIANA

20,90 

Poprzednia najniższa cena: 20,90 .

Wysyłka: do 14 dni roboczych .

Wczesna odmiana deserowa i przetwórcza. Bardzo odporna na mróz.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Krok 1 – przygotowanie gleby, wykopujemy dołek

sadzenie drzew owocowych - wykopanie dołka
Przed sadzeniem lub godzinę wcześniej umieszczamy nasze drzewka owocowe w wiadrze z wodą. Na czas przygotowania dołka korzenie namiękną w wodzie. Wykopujemy dołek mniej więcej o średnicy 60 cm i głębokości 50 cm. Tak by korzeń drzewka owocowego swobodnie mieścił się w dołku. Podczas kopania oddzielamy warstwy ziemi. Oddzielnie odkładamy ziemię żyzną, a oddzielnie ziemię z dalszych warstw. Glebę żyzną sypiemy na dno dołka, natomiast pozostałą, mniej urodzajną wykorzystamy w dalszej części. Jeśli posiadamy glebę zbyt ciężką lub zbyt piaszczystą – możemy wykopać większy dół i poprawić strukturę ziemi. Do gleby piaszczystej dodajemy próchnicę w postaci kompostu lub żyzną ziemię ogrodniczą i mieszamy z naszą glebą docelową. Jeśli mamy ziemię zbyt ciężką, gliniastą należy ją rozluźnić, mieszając z piaskiem lub torfem.

Krok 2 – spulchniamy dno dołka

sadzenie drzew owocowych - spulchnianie dołka
Sadzenie drzewek owocowych
w kolejnym etapie wygląda następująco. Po wykopaniu, spulchniamy dno dołka i usypujemy kopczyk z ziemi urodzajnej. Jest to pierwsza warstwa, z której nasze drzewko owocowe będzie czerpało składniki pokarmowe. Warto by w tym miejscu sadzonka miała odpowiednie warunki – zwiększamy w ten sposób prawdopodobieństwo przyjęcia się rośliny. Nie możemy jednak przesadzić z dbałością. W tym momencie zostaje popełniony częsty błąd. Stosowanie świeżego, a nawet przegniłego obornika jest stanowczo niewskazane ponieważ może uszkodzić korzenie drzewa. Nie zaleca się w ogóle stosowania nawozów, w tym także mineralnych – ponieważ złe dawkowanie bądź niedokładne wymieszanie z glebą powoduje poparzenie korzeni!

WAŻNE !
Stosowanie świeżego, a nawet przegniłego obornika jest stanowczo niewskazane ponieważ może uszkodzić korzenie drzewa. Nie zaleca się w ogóle stosowania nawozów, w tym także mineralnych – ponieważ złe dawkowanie bądź niedokładne wymieszanie z glebą powoduje poparzenie korzeni!

Krok 3 – przegląd systemu korzeniowego

sadzenie drzew owocowych - przegląd systemu korzeniowego
Krok 3 sadzenia drzew owocowych rozpoczynamy od przeglądu systemu korzeniowego. Oglądamy część podziemną drzewka owocowego, wycinamy połamane i uszkodzone korzenie. Jeżeli widzimy, że korzenie są splątane lub po włożeniu do dołka zawijają się do góry, to w takim wypadku rozplątujemy i skracamy zbyt długie korzenie. Gęstość systemu korzeniowego jest bardzo zróżnicowana w zależności od gatunku. Jabłonie, czereśnie na podkładce Colt czy brzoskwinie mają zazwyczaj gęste korzenie. Natomiast wiśnie na podkładce antypka, śliwy na ałyczy czy grusze na gruszy kaukaskiej mają korzenie rzadkie, raczej grube z małą ilością korzonków włosowatych. Nie należy zrażać się tym, że korzeń wydaje się mały (ważne jest regularne podlewanie) – w takiej sytuacji korzenie uszkodzone, złamane skracamy tylko do miejsca złamania, a pozostałe zostawiamy.

Krok 4 – umieszczenie drzewka owocowego w dołku

sadzenie drzew owocowych - umieszczenie drzewka w dołku
Na kopczyku ustawiamy korzenie rośliny, w miarę równomiernie tak by się nie splatały. Drzewka owocowe sadzimy na głębokości o kilka cm niższej niż rosły w szkółce. Bardzo ważną rzeczą jest, by miejsce szczepienia znajdowało się nad powierzchnią gleby. W przeciwnym razie część szlachetna zacznie się ukorzeniać i wyprze podkładkę, a w konsekwencji utracimy wszystkie zalety jakie dawała nam podkładka, czyli niższy wzrost, odporność na mróz i choroby, szybsze wejście w okres owocowania. Do wyznaczenia poziomu zagłębienia sadzonki drzewka owocowego warto użyć kija, bambusa czy choćby szpadla.

Krok 5 – potrząsamy drzewkiem owocowym

sadzenie drzew owocowych - potrząsanie drzewkiem
W miarę zasypywania dołka najpierw ziemią urodzajną, a następnie glebą z dalszych warstw – delikatnie potrząsamy drzewkiem owocowym w osi pionowej oraz stopniowo udeptujemy. Dzięki tej czynności ziemia trafi do najmniejszych zakamarków, szczeliny powietrzne zostaną zasypane. Korzeń w pełni zostanie obłożony ziemią i będzie miał idealne warunki do przyjęcia się na nowe stanowisko.

Krok 6 – tworzymy misę wokół drzewka owocowego i obficie podlewamy

sadzenie drzew owocowych - tworzenie misy
Po dokładnym udeptaniu tworzymy misę wokół drzewka owocowego, by woda podczas podlewania nie rozpływała się na boki. Posadzoną roślinę musimy porządnie podlać. Nie będzie przesadą jeśli do tego celu zużyjemy 10l wody. Ważne jest także, by przez jakiś czas od posadzenia raz w tygodniu porządnie podlać sadzonki drzew owocowych. Jest to ważne zwłaszcza wiosną gdy jest sucho. Wilgotność w pierwszych tygodniach po posadzeniu jest bardzo istotna w przyjęciu się rośliny. Lepiej jest podlewać rzadziej, a obficiej niż częściej i powierzchownie. Chyba że stosujemy linie kroplujące, które stale utrzymują wilgotność ziemi.

Nawożenie drzew owocowych po posadzeniu.

Drzewka owocowe sadzone jesienią nawozimy dopiero wiosną po zauważeniu pierwszych oznak wzrostu. Drzewka owocowe sadzone wiosną powinny otrzymać niewielką ilość nawozu dopiero po 2 miesiącach od posadzenia. W pierwszym roku stosujemy połowę zalecanej dawki nawozu. W kolejnych latach aplikujemy pełną dawkę podaną przez producent maksymalnie 2 razy od maja do lipca. Najlepiej używać nawozów wieloskładnikowych. Innym rozwiązaniem jest stosowanie nawozu o przedłużonym działaniu, są to nawozy obecnie bardziej popularne i cenione ze względu na to, że nie ryzykujemy przenawożeniem. Nawóz długo rozkładający się w otoczce stosujemy raz w roku wiosną.

Są to uogólnione zasady nawożenia. Kontrolowane nawożenie powinno być poprzedzone badaniem gleby i takie też nawożenie zalecamy.

10 komentarzy w “Sadzenie drzew owocowych krok po kroku.

  1. Marta pisze:

    kiedy wiosną bo to bardzo szerokie pojęcie

    1. DrzewkaOwocowe24.pl pisze:

      Dzień dobry,
      W pewnym sensie to im wcześniej tym lepiej. Póki jeszcze jest w miarę chłodno i wilgotno – wtedy nie trzeba tak podlewać. Choć z drugiej strony lepiej było by uniknąć większych mrozów, więc za wcześnie też nie będzie dobrze. Drzewka z gołym korzeniem powinno się sadzić w stanie bezlistnym, to jest kolejne ograniczenie. Choć w tym przypadku szkółki już sobie radzą (w tym nasza również), trzymając drzewka w chłodni gdzie panuje odpowiednia wilgotność i temperatura – w takich warunkach drzewka można nabywać i sadzić praktycznie do czerwca, ponieważ są utrzymywane w ciągłym “uśpieniu”. Czekanie do końca maja będzie powodowało to, że szkółki nie będą miały pełnego wyboru w asortymencie i może być tak, że nie będą dostępne pożądane odmiany i trzeba będzie kupić to co jest. Podsumowując, z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej jest złożyć zamówienie np w lutym gdzie jest pełny asortyment z umówieniem się na wysyłkę w marcu. Połowa-koniec marca jest takim optymalnym terminem, wypośrodkowanym (choć można sadzić do końca maja jak już wcześniej wspominałem). W naszym sklepie internetowym podczas składania zamówienia należy wpisać w polu “uwagi do zamówienia” preferowany termin odbioru i my się do tego terminu dostosowujemy. Dodatkowo załączamy ulotkę z początkowym poradnikiem jak sadzić drzewka owocowe oraz jak ewentualnie przechować drzewka do momentu sadzenia, a także inne porady. Mam nadzieję, że udało mi się rozjaśnić to zagadnienie 🙂
      Pozdrawiamy,
      Zespół DrzewkaOwocowe24.pl

  2. Wiesław pisze:

    Czy dawać przy sadzeniu paliki stabilizujące sadzonkę i w jakiej odległości?
    Drugie pytanie to czy przy drzewkach kolumnowych konieczne są paliki nie tylko zaraz po posadzeniu i jakiej , najlepiej grubości i wysokości. Ważne, by wizualnie nie dominowały nad drzewkiem. Wieslaw

  3. Paweł pisze:

    Zasadziłem drzewko w dołku i nie zrobiłem kopczyka tylko zasypiałem ziemią i resztę zrobiłem tak jak trzeba czyli potrzasnalem drzewkiem itd. czy tak można ?? W sensie czy można zasadzić bez robienia kopczyka w dołku ??

    1. DrzewkaOwocowe24.pl pisze:

      Można posadzić bez kopczyka. Trzeba tylko pamiętać o tym, że wiosną nie będzie miała jak woda się zatrzymać przy drzewku. Istnieje ryzyko wyschnięcia.

      1. Paweł pisze:

        Liście puszczają wiosną jakoś w kwietniu,maju.

  4. Danuta Michalska pisze:

    Kiedy po posadzeniu drzewka owocowego pojawiają się pierwsze listki .Drzewko zakupione z chłodni szkółkarskiej .

  5. Krzysztof Wojciechowski pisze:

    W tym roku wiosna kupiłem 2-drzewaka owocowe wiśnia . Posadziłem i zrobiłem tak państwo zalecacie na waszej stronie co zrobić przy sadzeniu i po zasadzeniu drzewka owocowego . Po zasadzeniu urosły liście tak szybko opadły . Chce w tym roku przesadzić . Jak opadły liście czy można już przesadzić. Czy poczekać jeszcze. Czy drzewka nadają się do przesadzenia czy są już do wyrzucenia.

    1. DrzewkaOwocowe24.pl pisze:

      Dzień dobry,
      Drzewka im później Pan przesadzi tym lepiej. Może być nawet w listopadzie. Chodzi o to, żeby drzewko weszło w stan uśpienia i na dworze było chłodno i wilgotno. Jeśli zrobi Pan to teraz to drzewko tego nie przeżyje.
      To czy drzewko uschło czy żyje, a jedynie liście spadły (prawdopodobnie z powodu choroby “opadzina liści drzew pestkowych”) możne Pan sprawdzić zdrapując korę. Jeśli w środku miazga jest zielona -drzewko żyje, jeśli brązowa lub czarna – drzewko wyschło.
      Pozdrawiamy

  6. Krzysztof Wojciechowski pisze:

    Drzewka owocowe te kupiłem u państwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *