Bez kategorii, Ciekawostki, Odmiany

Nietypowe odmiany drzewek owocowych – przegląd

dzieci bawiące się w sadzie

Owoce są źródłem cennych składników odżywczych. Grusze, jabłonie czy śliwy to jedne z popularniejszych drzewek owocowych, które chętnie wybieramy do naszych przydomowych sadów. Warto jednak dodatkowo posadzić kilka odmian nietypowych i mniej popularnych, które z pewnością urozmaicą dietę domowników i będą piękną ozdobą naszego domu i sadu.

Jakie nietypowe odmiany drzew owocowych warto mieć w przydomowym ogrodzie? Podpowiadamy!

Drzewka owocowe kolumnowe

Drzewka kolumnowe charakteryzują się wąsko rosnącą koroną, której średnica waha się w granicach około 80 cm. Rosną one na wysokość około 2-3 m, czasami wyżej. Łatwo je uprawiać i pielęgnować. Odpowiednio zadbane będą dawały nam duże i smaczne owoce. Drzewka owocowe kolumnowe szybko wchodzą w okres owocowania.  Najczęściej dzieje się to po 2 latach od posadzenia. Sadzonka nie potrzebuje dużo miejsca, aby prawidłowo się rozwijać. Takie rozwiązanie jest świetne zarówno dla osób wprawionych, jak i dla początkujących ogrodników.

Drzewka kolumnowe można sadzić gęsto, wystarczy 1 m odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami. Takie rozwiązanie daje nam możliwość stworzenia niepowtarzalnych aranżacji w alejkach ogrodowych. Jeżeli nie mamy wystarczająco miejsca w ogrodzie, można je z powodzeniem uprawiać na balkonach i tarasach. Szczególnie pięknie prezentować będą się kolumnowe brzoskwinie, morele, wiśnie, czereśnie, śliwy i grusze.

Drzewka kolumnowe można kupić w sprawdzonej szkółce roślin owocowych na: https://drzewkaowocowe24.pl/kategoria-produktu/kolumnowe-drzewka-owocowe/.

 

Drzewka owocowe typu DUO

Drzewa owocowe typu DUO ze względu na specjalną metodę szczepienia, pozwalają nam uzyskać dwie odmiany lub nawet dwa gatunki owoców. Dzięki temu takie rośliny wydają owoce o różnej porze dojrzewania, różnym smaku i kolorze Warto je wybierać szczególnie wówczas, kiedy zależy nam na zróżnicowanych owocach i smakach, a mamy za mało miejsca w ogrodzie, aby sadzić więcej drzew. Uprawa wielu takich odmian pozwoli nam też stworzyć ciekawe przetwory, o oryginalnych smakach.

Drzewka typu DUO również mogą być uprawiane w donicach na balkonach i tarasach. Pamiętajmy jednak, że warunkiem uprawy doniczkowej jest karłowa podkładka i średnia siła wzrostu szczepionych odmian. Warto je prowadzić na podpórce lub dwóch/trzech palikach. Drzewka typu DUO dostępne są w szkółce roślin owocowych drzewkaowocowe24.pl na: https://drzewkaowocowe24.pl/kategoria-produktu/duo-drzewka-owocowe/ .

zbiór owocówNietypowe drzewka i krzewy owocowe, które warto mieć w swoim sadzie

  • Śliwomorela – to drzewa owocowe, które łączą smak śliwki i moreli. Są łatwiejsze w uprawie niż morela i bardziej odporne na choroby oraz mróz. Śliwomorela lubi stanowiska słoneczne. Najpopularniejszą odmianą jest Plumcot.
  • Cytryniec chiński – cytryniec chiński (Schisandra chinensis) wyglądem przypomina jagody, rośnie w niewielkich kiściach, a jego drobne, białe kwiaty rozwijają się na przełomie maja i czerwca. Okrywa owocu jest słodka, miąższ kwaśny, a nasiona gorzkie i cierpkie. Cytryniec chiński powinien być sadzony w półcieniu. Nie lubi też wiatru.
  • Pigwa -duże żółte owoce przypominające kształtem gruszki dojrzewają najczęściej początkiem października. Są bardzo aromatyczne, jednak twarde. Można z nich przygotowywać smaczne przetwory, nalewki czy konfitury.
  • Jarzębinogrusza -owoce dojrzewają we wrześniu, są słodkie i soczyste. Można z nich zrobić pyszne przetwory. Drzewka świetnie komponują się w ogrodach wraz z innymi nasadzeniami.
  • Rokitnik zwyczajny – gałązki rokitnika już w trzecim roku po posadzeniu są dosłownie oblepione pomarańczowymi owocami, z których można robić soki czy nalewki. Należy jednak uważać podczas zbiorów, ponieważ pędy są pokryte ostrymi cierniami.
  • Morwa -morwa biała kwitnie w maju i czerwcu. Owoc wyglądem przypomina jeżynę i dojrzewa na przełomie czerwca i lipca. Z suszonych liści morwy białej przygotowywane są herbatki. Jeżeli jednak hodujemy ją dla owoców, warto wybrać odmianę czarną lub czerwoną i pamiętać, że jest ona wrażliwa na niskie temperatury.
  • Żurawina – kwitnienie żurawiny przypada na czerwiec, a jesienią pojawiają się już pierwsze jagody. Wówczas dochodzi też do przebarwienia liści na bordowo-brunatny kolor. Żurawina nie zrzuca liści na zimę. Do jej uprawy potrzebna jest kwaśna i próchnicza gleba. Roślina nie lubi przesuszenia, dlatego dobrze jest ją ściółkować korą lub torfem. Jej owoce są bardzo zdrowe i uważa się, że mogą wspomóc układ moczowy.
  • Jagoda goji -krzew ten dorasta nawet do 2-3 m i wytwarza giętkie pędy pokryte cierniami. Liście rośliny są długie i lancetowate. Kwitnie na fioletowo, a podłużne czerwone jagody pojawiają się na przełomie września i października. W smaku nieco przypominają żurawinę, ale są bardziej cierpkie. Po zerwaniu owoce warto w miarę szybko poddać suszeniu. Jagoda goji to krzew, który preferuje stanowiska słoneczne i najlepiej rośnie w glebie o odczynie lekko kwaśnym.
  • Jeżyna biała -jest odporna i nadaje się również do uprawy w donicach. Ma biało-kremowe owoce, a jej uprawa nie jest trudna.
  • Czerwonomiąższowa jabłoń – z uwagi na niewielkie rozmiary nadaje się do sadzenia na małych działkach. Stanowi piękną ozdobę, szczególnie w porze kwitnienia. Jej owoce są średniej wielkości, mają czerwoną skórę i czerwony, soczysty miąższ. W smaku są słodko-kwaśne. Idealnie nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do sporządzania przetworów, nalewek czy cydru.
  • Czerwonomiąższowa grusza -grusza czerwonomiąższowa rośnie zdrowo i niestraszne jej zmienne warunki atmosferyczne. Jej owoce są małe lub średnie i mają chropowatą skórkę, a marmurkowo-czerwony miąższ ma wiele cennych dla zdrowia witamin, jest soczysty i bardzo smaczny. Grusza ta wcześnie wchodzi w okres owocowania. Po gruszy czerwonomiąższowej możemy spodziewać się obfitych plonów. Nadaje się zarówno do jedzenia na surowo, suszenia, jak i na przetwory.
  • Czerwonomiąższowa brzoskwinia -brzoskwinia czerwonomiąższowa często sadzona jest przy winnicach. Drzewko to ma wymagania zbliżone do winorośli. To odmiana deserowa, o niepowtarzalnym smaku, nieco cierpkim i kwaśniejszym od standardowych brzoskwiń. Ma bardzo aromatyczny zapach. Skórka w łatwy sposób oddziela się od miąższu. Owoc można spożywać na surowo lub sporządzić kompoty, musy czy dżemy o pięknym, czerwonym kolorze.

 

Pigwa wielkoowocowa gruszkowa

24,90 

Poprzednia najniższa cena: 24,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Owoce duże, słodkie, aromatyczne, kształtu gruszki. Obficie plonuje.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Rokitnik samopylny Friesdorfer Orange

14,90 

Poprzednia najniższa cena: 14,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Samopłodny, dekoracyjny, mało wymagający krzew, o bardzo bogatych w witaminy owocach! Krzew owocowy o wysokości 20-40cm. Sadzonka w doniczce P9.

Żurawina wielkoowocowa Stevens

12,90 

Poprzednia najniższa cena: 12,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Odmiana obficie plonująca, o dużych owocach, odporna na mróz i choroby. Krzew owocowy o długości pędu 15-40cm. Sadzonka w doniczce P9.

Pigwa wielkoowocowa jabłkowa

24,90 

Poprzednia najniższa cena: 24,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Owoce bardzo duże kształtu jabłka. Odmiana odporna i plenna.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Stare odmiany drzewek owocowych – dlaczego warto zdecydować się na ich uprawę?

Chociaż tradycyjne odmiany drzewek owocowych na jakiś czas zeszły na drugi plan, znów wracają do łask! Szerokie zastosowanie owoców, a także ich niepowtarzalny smak, kojarzony z dzieciństwem to niewątpliwie tylko niektóre zalety. Są one łatwe w uprawie, odporne na szkodniki i choroby, a ich owoce bywają nieco większe niż owoce niektórych drzew określanych jako nowe odmiany. Ponadto rosną silnie, są odporne na wiosenne przymrozki i dają aromatyczne, smaczne owoce, a do tego plonują obficie. Z pewnością nie jednemu z nas w pamięć zapadł smak antonówki czy szarej renety, którą uprawiali nasi rodzice lub dziadkowie.

Owoce starych odmian drzew można jeść zarówno na surowo, jak i wykorzystywać je do przetworów czy soków. Dlatego też nie rezygnujmy z nich i postawmy na różnorodność w naszym sadzie.

kobieta zbierające gruszkiPodsumowanie

Krzewy i drzewa owocowe sadzone są w sadach towarowych na terenie całego kraju. Warto posadzić je również na własnych działkach oraz w ogrodach. Sadzonki jabłoni, śliw czy gruszy to rośliny wybierane do uprawy w naszym kraju najczęściej. W swoich przydomowych sadach posadźmy też stare odmiany drzew owocowych oraz mniej popularne, ciekawe drzewa i krzewy takie jak śliwomorela, jarzębinogrusza, jagoda goji, jeżyna biała czy czerwonomiąższowe odmiany brzoskwini, gruszy i jabłoni.

Na uwagę zasługują również drzewka kolumnowe oraz drzewka owocowe typu DUO, które doskonale nadają się do uprawy w małych ogrodach, a nawet w donicach na balkonach i tarasach!

Taka różnorodność w naszych przydomowych sadach pozwoli nam pozyskać niezwykle smaczne, cenne w składniki odżywcze owoce, które mogą być świetnym urozmaiceniem diety wszystkich domowników. Nietypowe i mniej popularne drzewka owocowe są tak samo świetnym dodatkiem do deserów czy ciast. Można z nich przyrządzać też pyszne kompoty, nalewki, dżemy i wiele innych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *