Choroby i szkodniki

Antraknoza borówki i inne powszechne choroby borówki amerykańskiej – jak im zapobiegać?

owocujący krzew borówki amerykańskiej

Krzewy borówki amerykańskiej są jednymi z najchętniej uprawianych w przydomowych ogródkach krzewów owocowych – odpowiednio pielęgnowane dają liczne, smaczne i zdrowe owoce. A jednak w uprawie borówki amerykańskiej, zwykle postrzeganej jako krzew odporny, zdarzają się choroby i szkodniki. Poznaj najczęściej występujące choroby borówki amerykańskiej, sprawdź jak je rozpoznawać i leczyć oraz jak im zapobiegać.

Najczęstsze choroby borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska zapadać może na choroby grzybowe, wirusowe oraz bakteryjne. Groźne są również szkodniki borówki, które mogą obniżyć plonowanie roślin, a nawet zamierania części lub całych krzewów. Oto więc najczęściej występujące choroby borówki amerykańskiej.

Antraknoza borówki

Antraknoza borówki amerykańskiej to choroba grzybowa wywołana przez grzyb Colletotrichum spp. Grzyb zimuje na obumarłych pędach i innych szczątkach roślin. Wczesną wiosną łatwo jest zauważyć jego pierwsze objawy – na liściach tworzą się brunatnoczerwone plamy, czasem zlewające się ze sobą. Porażone pędy borówki mogą zamierać, owoce natomiast wyglądają jak wysuszone, są pomarszczone i zapadnięte. Czasem wycieka z nich różowy płyn zawierający zarodniki grzyba. Na pędach pojawiają się plamy koloru purpurowego. Objawy choroby nasilają się w czasie ciepłej i wilgotnej pogody, szczególnie w trakcie kwitnienia i zawiązywania owoców.

Zapobieganie i leczenie

Antraknoza borówki amerykańskiej powinna być leczona po pojawieniu się pierwszych jej symptomów. Należy stosować środki ochrony roślin przeznaczone do zwalczania chorób grzybowych, na przykład Switch 62,5 WG lub Topsin M 500 SC. Opryski na antraknozę borówki można wykonywać od kwietnia do czerwca. Ważne jest również, aby regularnie usuwać i niszczyć uszkodzone liście i pędy oraz porażone owoce.

Zapobieganie chorobom grzybowym obejmuje także zabieg usuwania pędów nadmiernie zagęszczających krzewy, odchwaszczanie oraz umiejętne nawożenie (przenawożona roślina staje się bardziej podatna na ataki patogenów, zwłaszcza w przypadku nawozów azotowych). W czasie podlewania roślin należy też uważać, aby nie moczyć liści (dotyczy to także roślin ozdobnych).

Biała plamistość liści borówki

Do powszechnych chorób borówki amerykańskiej należy również biała plamistość liści – do objawów choroby należy pojawienie się na porażonych liściach drobnych, białych plam otoczonych czerwono – brunatną obwódką. Na powierzchni plam zauważyć można ciemne owocniki grzyba. Porażone liście obumierają. Znacznie rzadziej choroba atakuje pędy.

Zapobieganie i leczenie

Zwalczanie choroby, podobnie jak w przypadku antraknozy, polega na wykonaniu oprysków fungicydem oraz regularnym usuwaniu i niszczeniu porażonych liści i pędów.

Zgorzel pędów

Borówka amerykańska atakowana bywa również przez grzyba Godronia cassandrae, który wywołuje zgorzel pędów atakującą przede wszystkim roczne i dwuletnie pędy w ich dolnej części. Jest szczególnie groźna, bowiem silnie porażone pędy zamierają, co powoduje duże straty w plonach (i samych sadzonkach). Do pierwszych objawów choroby należy pojawienie się na pędach brązowych plam z czerwoną lub purpurową obwódką.

Zapobieganie i leczenie

Zgorzel pędów to choroba grzybowa, należy więc leczyć ją fungicydami, na przykład preparatem Switch 62,5 WG.

Szara pleśń

Szara pleśń to kolejna choroba grzybowa, wywoływana przez grzyba Botrytis cinerea, który atakuje pędy oraz kwiaty i owoce. Porażone kwiaty brązowieją i zamierają, podobnie jak zawiązki owoców. W bardziej zaawansowanych stadiach na dojrzewających owocach i pędach pojawia się szary nalot przypominający pleśń, w efekcie owoce gniją.

Borówka amerykańska wysoka Bluecrop

10,90 

Poprzednia najniższa cena: 10,90 .

Wysyłka: do 3 dni roboczych .

Odmiana wczesna. Najpopularniejsza odmiana borówki amerykańskiej.

2 letni krzew owocowy o wysokości 15-40cm. Sadzonka w doniczce 0,5-1l.

Borówka amerykańska wysoka Chandler

10,90 

Poprzednia najniższa cena: 10,90 .

Wysyłka: do 3 dni roboczych .

Odmiana późna. Długo owocuje i jest bardzo plenna.

2 letni krzew owocowy o wysokości 15-40cm. Sadzonka w doniczce 0,5-1l.

Borówka amerykańska wysoka Patriot

10,90 

Poprzednia najniższa cena: 10,90 .

Wysyłka: do 3 dni roboczych .

Odmiana wczesna. Jedna z cenniejszych wcześnie dojrzewających.

2 letni krzew owocowy o wysokości 15-40cm. Sadzonka w doniczce 0,5-1l.

Borówka amerykańska wysoka Bonus

10,90 

Poprzednia najniższa cena: 10,90 .

Wysyłka: do 3 dni roboczych .

Odmiana średnio-wczesna, o największych owocach.

2 letni krzew owocowy o wysokości 15-40cm. Sadzonka w doniczce 0,5-1l.

Zapobieganie i leczenie

Szarą pleśń zwalczamy preparatami przeznaczonymi do walki z chorobami grzybowymi (np. Switch 62,5 WG). Opryski wykonywać można od początku kwietnia, w zależności od potrzeby nawet co 5 do 7 dni.

Nitkowatość borówki

Nitkowatość borówki amerykańskiej to choroba wirusowa, a wywołujący ją wirus przenoszony jest na krzewy przez mszyce. Początkowo widoczna jest na liściach w postaci cienkich czerwonych nitek. Z czasem porażeniu ulegają także pędy, na których pojawiają się ciemne plamy. W skrajnych przypadkach choroba powoduje deformację liści prowadzącą do ich obumierania.

Zapobieganie i leczenie

Silnie uszkodzone liście należy usuwać i niszczyć. Najlepszym sposobem zapobiegania chorobie jest zwalczanie mszycy będącej wektorem wirusa nitkowatości.

borówki

 

Szkodniki borówki amerykańskiej

Wszystkie krzewy ozdobne i owocowe bywają atakowane przez szkodniki. Borówka amerykańska nie jest tu niestety żadnym wyjątkiem. Do najpowszechniejszych szkodników upraw borówki należą:

  • pryszczarek borówkowiec – powoduje zwijanie się, skręcenie i deformację liści, pędy wstrzymują swój wzrost, a ich wierzchołki zamierają;
  • misecznik śliwowy – samica i jej larwy żerują na liściach i pędach, wysysają soki z ich komórek. Skutkiem jest upośledzenie wzrostu pędów, pojawienie się przebarwień na liściach, a nawet nekrozy;
  • pędraki, opuchlaki i drutowce – to szkodniki glebowe, które mogą siać prawdziwe spustoszenie w uprawie borówki amerykańskiej, ale także w uprawach warzyw. Uszkadzają system korzeniowy roślin, które stają się osłabione, nie rosną i nie owocują, a w skrajnych przypadkach zamierają;
  • mszyce – najbardziej powszechne ze wszystkich szkodników borówki i innych roślin owocowych oraz ozdobnych. Borówkę amerykańską atakują całymi koloniami, żerując na wierzchołkach pędów i liściach wierzchołkowych, wysysając z nich soki i powodując ich deformacje, a w późniejszych stadiach – zamieranie.

Szkodniki borówki można i należy zwalczać – najlepiej w tym celu sprawdzają się opryski, choć niektórzy ogrodnicy z dobrym skutkiem stosują domowe sposoby.

Podsumowanie

Znasz już najczęściej występujące choroby i szkodniki borówki amerykańskiej oraz sposoby zapobiegania im i zwalczania. Zabiegi te wymagają nieco pracy, ale ich zaniechanie może znacznie obniżyć zebrany plon owoców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *