Pędraki to larwy chrabąszcza majowego – latającego owada pojawiającego się w sezonie wiosennym. Bytują w ziemi, uszkadzając systemy korzeniowe roślin. Ich obecność zostaje zauważona dopiero wtedy, gdy drzewa, krzewy czy trawnik przestają rosnąć i zaczynają żółknąć. Pędraki sieją ogromne spustoszenie w ogrodzie. Jak skutecznie pozbyć się tych szkodników? Zachęcamy do przeczytania poradnika!
Pędraki w ogrodzie – skąd się biorą?
Pędraki to postać larwalna chrabąszcza majowego. Tego owada z pewnością kojarzy większość z nas. Swoje loty odbywa w ciepłe, wiosenne wieczory. Żeruje na drzewach liściastych. Chrabąszcze majowe składają jaja w ziemi. Z nich wylęgają się właśnie pędraki. Szkodniki żywią się tym, co w niej znajdują, a więc materią organiczną oraz częściami roślin. Z czasem atakują systemy korzeniowe sadzonek. Wówczas następuje stopniowe żółknięcie liści, a w końcu obumarcie rośliny.
Bytowaniu pędraków w ziemi sprzyjają czynniki, takie jak: optymalna ilość pożywienia, odpowiednia temperatura i wilgotność. Warto wiedzieć, że insekty żerują w glebie przez około cztery lata. Po upływie tego czasu przepoczwarzają się w dorosłe osobniki. Schronienie opuszczają już jako dorodny chrabąszcz.
Jak rozpoznać pędraki w ogrodzie?
W ogrodzie spotyka się wiele gatunków owadów – mniej lub bardziej szkodliwych. Z tego względu wielu początkujących ogrodników może mieć problem z rozpoznaniem pędraków. Chrabąszcz majowy – larwa ma lekko żółtawy odcień i brązową głowę. Osiąga długość od 3 do nawet 6 centymetrów. Jej tułów jest raczej gruby, zwija się w literę C. Pędraki mają bardzo dobrze rozwinięte, długie odnóża, a także silny aparat gębowy.
Należy mieć na uwadze, że pędraki to również larwy pożytecznych owadów, np. jelonka rogacza. Żywi się on głównie szczątkami organicznymi. Niekiedy może podgryzać korzenie roślin, jednak nie wyrządza im żadnych szkód. Larwy jelonka rogacza bytują w kompostach, drewnie oraz sianie. Podobnie niebezpieczne jak larwy chrabąszcza majowego są również larwy chrabąszcza kasztanowca oraz guniaka czerwczyka. Różnią się między innymi długością odnóży, jak również kształtem ciała.
Czego nie lubią pędraki?
Pędraki są prawdziwym utrapieniem działkowców. Te niewielkie szkodniki działają bardzo skutecznie i podstępnie. Objawy ich żerowania zauważamy z reguły zbyt późno, bo w momencie kiedy rośliny zaczynają już więdnąć i usychać. Warto wiedzieć, czego nie lubią pędraki, aby ograniczyć straty w uprawach i nie tylko.
Larwy chrabąszcza majowego nie przepadają za miętą. Intensywny zapach tej rośliny skutecznie odstrasza szkodniki glebowe, dzięki czemu nie podjadają one korzeni drzew i krzewów. Nieprzyjemny dla larw zapach z pewnością uniemożliwi samicom składanie jaj. Pędraki nie cierpią także cebuli i gorczycy. Szkodzi im też nawóz z gryki. Dzieje się tak dlatego, że zawiera on w składzie taniny, które są toksyczne dla pędraków.
Pędraki w trawniku – co robić?
Pędraki chrabąszcza majowego nie tylko atakują korzenie krzewów i drzew, ale również niszczą murawę. Jeśli zauważymy nieestetyczne żółte placki na trawniku to znak, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z larwami chrabąszcza majowego. Objawami, które wskazują na żerowanie pędraków w trawniku są również: luźna darń oraz brązowienie i zasychanie źdźbeł.
Zwalczanie pędraków na trawniku to nie lada wyzwanie. Podstawę stanowi oczywiście odpowiednia pielęgnacja darni. Zabieg aeracji i wertykulacji może w znacznym stopniu zapobiec rozwojowi pędraków na murawie. Co więcej, po każdym koszeniu trawnika należy dokładnie wygrabić skoszone źdźbła. Dzięki temu pędraki nie będą miały czym się żywić.
Jak zwalczyć pędraki w ogrodzie?
Ptactwo na pędraki
Zanim zdecydujemy się na zwalczanie pędraków preparatami chemicznymi, najpierw warto spróbować wytępić szkodniki domowymi sposobami. Larwy chrabąszcza majowego stanowią doskonałe pożywienie dla ptactwa hodowlanego. Kury czy indyki bez problemu poradzą sobie z wydobyciem larw na powierzchnię. Nie trzeba więc stosować specjalnych pułapek.
Warto nadmienić, iż wrogiem tych insektów jest także kret. Ssak ten żywi się pędrakami. Niemniej jednak zapraszając kreta do swojego ogrodu musimy liczyć się z tym, że może on rozkopywać glebę, tworząc kopce.
Pułapki na pędraki
Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na żarłoczne pędraki jest stworzenie pułapki. Należy wiedzieć, że pędraki nade wszystko uwielbiają sałatę. Aby zwabić insekty warto posadzić w ogródku to zielone warzywo. Kiedy liście sałaty zaczną więdnąć i żółknąć, to znak, że pędraki zaatakowały korzenie rośliny. W takiej sytuacji nie pozostało nic innego, jak wykopać sałatę z ziemi i wyłapać żerujące na niej larwy.
Pędraki lubią także podgryzać bulwy ziemniaków. Z tym warzywem możemy postąpić tak samo. Wyciągnięte na powierzchnię larwy bardzo szybko wysychają na słońcu. Mogą stać się również łatwym kąskiem dla drapieżników.
Gnojówka z wrotyczu
Gnojówka z wrotyczu to idealny środek przeciw szkodnikom glebowym, w tym również pędrakom. Zawiera ogromne ilości azotu i potasu, dzięki czemu stanowi naturalny nawóz. Jak zatem przygotować gnojówkę z wrotyczu? Liście rośliny należy pociąć, zalać 10 litrami wody i odstawić na około 3 tygodnie. Wraz z upływem czasu liście zaczną fermentować, a na powierzchni cieczy będzie tworzyć się piana. Każdego dnia należy pamiętać o mieszaniu roztworu. W momencie, gdy piana przestanie się pojawiać, to znak, że gnojówka jest gotowa do użycia.
Gnojówkę z wrotyczu wykorzystuje się do podlewania grządek, gdzie często bytują pędraki. Równie dobrze można ją stosować w formie oprysku na mszyce i mrówki. Gnojówką z wrotyczu warto podlewać rozkopaną ziemię.
Jabłoń Malinowa Oberlandzka (Malinówka) STARA ODMIANA
Przedsprzedaż. Wysyłka: Październik .
Jesienna Stara odmiana deserowa. Owoce bardzo smaczne o posmaku malin.2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.
Grusza Faworytka (KLAPSA)
Przedsprzedaż. Wysyłka: Październik .
Najcenniejsza deserowa odmiana letnia. Bestseller drzew owocowych.2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.
Śliwa Węgierka Zwykła
Przedsprzedaż. Wysyłka: Październik .
Doskonała odmiana przetwórcza. Idealna do ciast i powideł. Bardzo obficie plonuje.2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.
Jabłoń Oliwka Żółta (PAPIERÓWKA) STARA ODMIANA
Przedsprzedaż. Wysyłka: Październik .
Wczesna odmiana deserowa i przetwórcza. Bardzo odporna na mróz.2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.
Preparaty chemiczne
Jeśli domowe sposoby na pędraki nie przynoszą rezultatu, należy sięgnąć po preparaty chemiczne. W sprzedaży dostępnych jest wiele specyfików przeciwko larwom chrabąszcza majowego. Szczególnym zainteresowaniem ze strony działkowców cieszą się opryski na pędraki. Wysokiej jakości specyfiki nie tylko zapobiegają żerowaniu szkodników, ale również chronią rośliny przed wieloma groźnymi chorobami. Działanie oprysku jest wręcz natychmiastowe. Taki zabieg możemy wykonać bez problemu samodzielnie. Oczywiście podczas wykonywania oprysku należy zachować szczególną ostrożność.
Podsumowanie
Larwy chrabąszcza majowego to jedne z najbardziej powszechnych szkodników bytujących na polach i w ogrodach. Charakteryzują się żółtobrązowym ciałem, które zwija się w literę C. Mają kilka centymetrów długości i doskonale rozwinięty aparat gębowy. Pędraki żerują w glebie. Tam niszczą korzenie drzew, krzewów oraz wielu innych roślin. Zwalczanie insektów nie należy do prostych zadań, jednak w żadnym wypadku nie możemy się poddawać, ponieważ narażamy swój ogród na ogromne straty. Na posesji warto posadzić rośliny, które zniechęcą samice chrabąszcza majowego do składania jaj. Równie dobrze można zastosować pułapkę na pędraki. Gdy domowe sposoby nie przyniosą rezultatów, należy sięgnąć po preparaty chemiczne.