Choroby i szkodniki

Mrówki w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Jak Pozbyć Się Mrówek z Ogrodu

Mrówki to małe owady, które pojawiają się w ogrodach wraz z nadejściem wiosny. Wprawdzie nie stanowią żadnego zagrożenia dla człowieka, jednak bywają bardzo uciążliwe. Lubią tworzyć gniazda na rabacie bądź na trawniku, przesuszają ziemię drążąc w niej tunele, uszkadzają murawę oraz często obgryzają młode pędy roślin. Mrówki w ogrodzie nie są więc do końca pożyteczne. Jak zatem się ich pozbyć? Zachęcamy do przeczytania poradnika, w którym przedstawimy skuteczne sposoby na zwalczenie mrówek!

Mrówki w ogrodzie – skąd się biorą?

Mrówki potrafią wyrządzić wiele szkód w ogrodzie. Ich obecność może prowadzić do zniszczenia roślin, drzew, trawnika, a także drewnianych elementów budynku. Nadrzędnym zadaniem mrówek jest stworzenie olbrzymiej kolonii, obejmującej od kilkunastu do kilku milionów osobników. Założycielką kolonii jest zawsze samica-królowa (królowych może być nawet kilkadziesiąt). Zajmuje się ona tylko i wyłącznie składaniem jaj. Natomiast samice-robotnice zajmują się sprzątaniem gniazda, potomstwem, a także zbieraniem i dostarczaniem pożywienia. Mrówki robotnice chronią także gniazdo mrówek przed atakiem intruzów.

Kolonie mrówek odżywiają się głównie pokarmem bogatym w cukry i białka – najchętniej nektarem oraz spadzią. Niektóre osobniki są drapieżne – polują na inne owady. Ze względu na ich maleńki rozmiar, bez trudu przedostają się do każdego zakamarka. W polskich ogrodach występują trzy główne gatunki mrówek: murawka darniowiec (pod chodnikami), hurtnica pospolita (piaszczyste podłoża), wścieklica zwyczajna (pod korzeniami).

Czy mrówki w ogrodzie są niebezpieczne?

Mrówki na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo niepozornie. Potrafią jednak przysporzyć wielu problemów w ogrodzie. Owady wysuszają glebę, tworząc w niej długie tunele. Przy tym mogą uszkadzać korzenie roślin i tym samym zaburzać ich prawidłowy rozwój. Zdarza się również, że mrówki uszkadzają owoce. Jak się okazuje, doskonałym miejscem do żerowania insektów jest trawnik. Te małe stworzenia powodują nieestetyczne wyłysienia na murawie

Mrówki uszkadzają nie tylko rośliny i trawnik, ale również drzewa. Ślady ich działalności mogą być mniejsze lub większe, jednak w każdym przypadku zostają zauważone. Podobnie może dziać się z drewnianą architekturą ogrodową. Mrówki lubią robić gniazda w szczelinach altan, mebli ogrodowych oraz na ścianach budynków. Ciekawostką jest to, iż te mrówki opiekują się mszycami. Wszystko dlatego, że owady te żywią się wydzielaną przez nie słodką cieczą, czyli inaczej mówiąc spadzią.

mrówki w ogrodzie

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Rośliny odstraszające mrówki

Kolonie mrówek to prawdziwe utrapienie dla właścicieli ogrodów. Aby zapobiec wizytom niechcianych gości, warto posadzić na działce rośliny odstraszające mrówki. Jedną z najpopularniejszych jest rozmaryn. Krzew ten wydziela charakterystyczny, kamforowy zapach, który niewątpliwie budzi wstręt wśród mrówek. Natomiast dla człowieka bywa bardzo przyjemny. W roli odstraszacza świetnie sprawdzi się mięta pieprzowa. Roślina ta posiada w składzie mentol. Składnik ten działa odurzająco na mrówki i jednocześnie zapobiega ich inwazji.

W przydomowym ogrodzie warto również posadzić lawendę. Jej intensywny zapach skutecznie odstrasza mrówki, meszki, komary i kleszcze. Poza tym, lawenda w ogrodzie prezentuje się naprawdę pięknie. Można ją sadzić bezpośrednio na rabatach lub w donicach. Aby uchronić się przed inwazją mrówek, dobrze posiadać w ogrodzie majeranek. Te małe owady wręcz nienawidzą zapachu tej rośliny. To z pewnością powstrzyma je przed zakładaniem gniazd.

Sok z cytryny z wodą

Istnieje wiele domowych sposobów na to, by skutecznie zwalczyć mrówki w ogrodzie. Jednym z najpopularniejszych jest sok z cytryny. Jej kwaśny zapach i smak z dobrym rezultatem odstrasza owady. Warto przygotować miksturę w sprayu i spryskać ścieżkę, którą przemierza kolonia mrówek. Jak to zrobić? Należy wycisnąć sok z jednej cytryny i rozcieńczyć go z jedną szklanką wody. Podobne działanie wykazuje rozłożenie skórek z cytryny w miejscach, gdzie bytują insekty. Pamiętajmy jednak, że cytryna ma stosunkowo krótki czas działania, dlatego też taki zabieg należy wykonywać systematycznie. W przeciwnym razie może nie przynieść oczekiwanego rezultatu.

trasa mrówek

Sól na mrówki ogrodowe

Sól kuchenna to skuteczny sposób na mrówki w ogrodzie. Należy mieć na uwadze, że białe kryształki nie zabiją owadów, a jedynie je odstraszą. Solą warto posypać ścieżki, którymi przemieszczają się mrówki, a także ich gniazda i pozostawić na kilka dni. To zniechęci insekty do powrotu na miejsce bytowania. Trasę kolonii równie dobrze można posypać sodą oczyszczoną. Specyfik ten wykazuje działanie bardzo podobne do soli – sprawia, że mrówki przestają korzystać z dotychczasowych ścieżek. Co ciekawe, soda pomaga zwalczać szkodniki, tj. mszyce, przędziorki, mączliki i wiele innych.

Pułapka na mrówki

W przypadku, gdy mamy do czynienia z inwazją mrówek, warto pomyśleć o zastosowaniu specjalnych pułapek. Z powodzeniem możemy ją wykonać samodzielnie. Jak zdążyliśmy się dowiedzieć, mrówki najchętniej żywią się cukrem. Wystarczy więc nalać odrobinę miodu na mały talerzyk i poczekać, aż całe kolonie zaczną się schodzić. Zostaną one na dobre uwięzione w pułapce, z której bardzo ciężko jest się wydostać. Aby była ona jeszcze bardziej skuteczna, obok miodu można rozsypać proszek do pieczenia.

Pułapki na mrówki w ogrodzie są również dostępne w sklepach. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się żelowa przynęta. Mrówki zwabiane są do karmnika. Pobierają tam żel z substancją czynną, po czym zanoszą ją do gniazda. Powoduje on zniszczenie całej kolonii, wraz z królową. Podpowiadamy, że karmnik najlepiej umieścić w pobliżu szlaków owadów. Dzięki temu mrówki szybciej tam trafią.

Zestaw 5 sadzonek Czereśni – najlepsze odmiany

73,00 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

5 drzewek najpopularniejszych odmian Czereśni. 5 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 3 sadzonek Wiśni

41,70 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

3 drzewek najpopularniejszych odmian Wiśni. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 3 sadzonek Śliw – długi zbiór

48,97 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

3 drzewka Śliw o różnych porach dojrzewania owoców. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 5 sadzonek Śliwek – najlepsze odmiany

75,50 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

5 drzewek najpopularniejszych odmian Śliw. 5 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Preparaty chemiczne

Niekiedy inwazja mrówek jest tak olbrzymia, że koniecznością staje się zastosowanie preparatów chemicznych. W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju produkty do zwalczania owadów. Szczególne zainteresowanie wśród właścicieli ogrodów zdobywają proszki na mrówki, przeznaczone do rozcieńczania z wodą. Nic dziwnego – są wyjątkowo łatwe w użyciu oraz bardzo wydajne. Ponadto obszar spryskany środkiem zwykle nie wymaga wyłączenia z użytkowania, co niewątpliwie jest sporym plusem. Proszki działają błyskawicznie, likwidując olbrzymie skupiska mrówek.

Dużą popularnością cieszą się także preparaty do zwalczania mrówki w płynie. Zazwyczaj występują w formie aerozolu. Są bardzo szybkie i łatwe w stosowaniu. Sprayem możemy popsikać zarówno ścieżki mrówek, jak i całe ich gniazdo. Płynne środki chemiczne działają natychmiastowo. Efekt potrafi utrzymać się tygodniami. Klienci często wybierają środki owadobójcze w formie granulatu. Takie rozwiązanie również ma swoje zalety. Przede wszystkim jest bardzo silny. Należy więc stosować go bardzo ostrożnie. Granulat możemy stosować samodzielnie na trasy kolonii czy gniazda, bądź sporządzić specjalny roztwór.

inwazja mrówek

Podsumowanie

Mrówki w ogrodzie, choć wydają się być bardzo pożyteczne, mogą zwiastować wiele kłopotów. Gdy tylko je zauważymy powinniśmy niezwłocznie wdrożyć odpowiednie działania, zanim jeszcze stworzą na naszej posesji olbrzymią kolonię. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod na pozbycie się pasożytów. W pierwszej kolejności warto posadzić w ogrodzie rośliny, które odstraszają owady, a przy tym ozdobią przydomową przestrzeń. W tej roli rewelacyjnie sprawdzi się rozmaryn, mięta pieprzowa i majeranek. Na owady odstraszająco działa sok z cytryny i sól, a także żelowe pułapki i preparaty chemiczne. Dzięki nim zwalczanie mrówek przebiegnie sprawnie i szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *