Pielęgnacja

Domowe sposoby na mszyce

mszyce na liściach

Mszyca to bardzo uciążliwy szkodnik, który potrafi znienacka zaatakować zarówno nasz ogród jak i rośliny w domu, wyrządzając przy tym wiele szkód. Mszyce rozmnażają się bardzo szybko i żywią się sokiem roślin. Sprawdź kilka niezawodnych sposobów na naturalną walkę z tym owadem!

Czym są mszyce i dlaczego należy je usuwać?

Mszyca zalicza się do nadrodziny owadów z rzędu pluskwiaków. Do tej pory opisano około 5 tysięcy gatunków, a tylko w Polsce występuje niemal 700 różnych jej rodzajów. Mszyce są roślinożerne. Co więcej, wydzieliny mszyc są smakołykiem niektórych mrówek, a te w zamian zapewniają szkodnikom bezpieczeństwo przed atakiem innych drapieżników.

Objawy żerowania mszyc na liściach

Objawy żerowania mszyc na liściach

W naszym domowym ogródku mszyca wyrządza wiele szkód. Zaatakowane rośliny mają zniekształcone i osłabione tkanki. Pędy i liście zaczynają się skręcać oraz żółkną i marszczą się, a nowe szybko wysychają. Roślina, którą zaatakowała mszyca, jest doskonałym środowiskiem do rozwoju grzybów, a przenoszące się kolonie szkodnika powodują rozprzestrzenianie się wirusów.

W ogrodach szkodniki atakują wiosną oraz w lecie, natomiast w domu oraz przydomowych szklarniach możemy spotkać ją przez cały rok.

Ciekawostka

Co ciekawe, z uszkodzonych tkanek roślin wycieka sok, który w połączeniu z wydzielinami mszyc tworzy spadź, tę z kolei zbierają pszczoły. Miody wytworzone w taki sposób nazywają się miodami spadziowymi.

miód

Jak zapobiegać inwazji mszyc?

Aby zapobiegać inwazji, koniecznie dbajmy o kondycję naszych roślin (w tym drzewek owocowych). Należy plewić dokładnie uprawy oraz usuwać chwasty. Roślina, która zachowana jest w dobrej kondycji, będzie znacznie mniej poddana na inwazję szkodników.

Co więcej, nie sadźmy wielu takich samych roślin obok siebie, ponieważ tworzenie powierzchni monokultur sprzyja i ułatwia rozprzestrzenianie się mszycy. Lepiej więc zastosować sposób uprawy mieszany, który powoduje przyciąganie nieco innych owadów, zarówno tych pożytecznych jak i szkodliwych.

Dobrym więc pomysłem będzie sadzenie obok siebie roślin w takiej kombinacji jak np. róża i lawenda, oraz uprawa gatunków odstraszających.

Jak zwalczyć mszyce domowymi sposobami?

Zanim sięgniemy po chemiczne środki, warto przetestować domowe sposoby na mszyce. Zapobiegawczo także należy sadzić rośliny odstraszające mszyce w sąsiedztwie gatunków zagrożonych inwazją. Mszyca nie lubi towarzystwa wspomnianej lawendy, ale również mięty, szałwii, aksamitki, cebuli, ogórecznika lekarskiego, dzikiego bzu, piołunu, czosnku oraz tymianku.

Naturalnym wrogiem tego szkodnika jest również biedronka. Owadem tym żywią się zarówno larwy jak i dorosłe osobniki. Obok mszycy nie przelecą obojętnie także sikorki, strzyżyki, wróble, złotooki i bzygi – dlatego zadbajmy, aby ci naturalni wrogowie mszyc chcieli jak najczęściej zaglądać do naszego ogrodu.

mszyca

Kiedy zauważymy mszyce w początkowym stadium zasiedlenia, możemy zebrać je ręcznie lub usunąć razem z fragmentami roślin. Mocne liście można opłukać wodą. Oprócz tego nieoceniona jest pomoc wywarów roślinnych. Najczęściej świetnie sprawdzają się także domowe opryski.

Naturalne i domowe preparaty na mszyce

Domowe sposoby na mszyce to pierwsze, czego powinniśmy spróbować, kiedy zobaczymy jeszcze niewielką ilość osobników, które żerują na naszych roślinach (dlatego na bieżąco warto kontrolować ich stan). W takich sytuacjach sprawdzi się ocet na mszyce, możemy użyć płynu do mycia naczyń, w walce z mszycami sprawdzi się też szare mydło, a także naturalne wywary i wyciągi roślinne, w tym czosnek. Skuteczne okazują się być również domowe gnojówki z pokrzywy i inne ekologiczne, roślinne preparaty. Oto kilka przykładów ochrony roślin w sposób naturalny oraz kilka przykładów domowych specyfików pomocnych w walce z mszycami:

  • Domowy wywar z cebuli

Wywar z cebuli nie tylko ochroni rośliny, ale również zapobiega niektórym chorobom grzybiczym. Do przyrządzenia wywaru potrzebujemy ok. 70 g cebuli, którą trzeba zalać 10 litrami wody. Następnie gotujemy ok. 30 minut. Po ostudzeniu całość należy przelać do spryskiwacza i tak przygotowaną miksturą spryskiwać roślinę co ok. 3 dni.

  • Domowy wywar z czosnku

Czosnek działa odstraszająco. Mszyce nie lubią zapachu czosnku, dlatego warto spróbować zwalczać szkodnika za pomocą tego warzywa. Sposób przygotowania wywaru jest bardzo podobny. 20 g czosnku należy zalać 10 litrami wody (chłodnej). Całość odstawiamy na 24 godziny w ciepłe miejsce. Po tym czasie rozcieńcz płyn z wodą w stosunku 1:1. Resztę wywaru możemy przechowywać w lodówce przez miesiąc.

  • Opryskiwanie z użyciem octu

Ocet na mszyce to kolejne świetne, naturalne rozwiązanie na walkę ze szkodnikiem w ogrodzie. Preparat przygotujemy rozcieńczając ocet w proporcji 1:10 z wodą. Pamiętaj, aby zawsze wlewać ocet do wody nie odwrotnie. Na każdy litr octu potrzebne jest nam 10 l wody.

  • Domowy roztwór z szarego mydła

15 g- 20 g startego szarego mydła rozpuszczamy w 1 litrze ciepłej wody. Jeżeli chcemy, aby mieszanka wystarczyła na dużej, użyjmy ok. 150 g – 200 g mydła na każde 10 l wody. Wystudzony roztwór przeciw mszycom nie powinien mieć żadnych osadów. Pamiętaj także, że szare mydło źle działa na pszczoły, dlatego stosuj je tylko w przypadku dużej inwazji i w czasie, gdy zakończy się już oblot. Dobrze jest użyć również mydła ogrodniczego.

  • Domowy oprysk z płynu do naczyń

Równie dobrze w walce przeciw mszycom sprawdza się płyn do mycia naczyń. Każda łyżeczka płynu powinna być rozcieńczona w litrze wody. Preparat przelewamy i spryskujemy zainfekowane rośliny. Takie działanie również lepiej wykonać po oblocie zapylaczy.

  • Domowy oprysk z pokrzywy lub gnojówka

Zwalczać mszyce możemy również za pomocą świetnego, naturalnego oprysku z pokrzywy. Na 1 kg świeżo ściętych pokrzyw potrzebujemy 10 l wody (chłodnej). Całość pozostawiamy na 24 godziny, a po tym czasie możemy dokonać oprysku liści i innych elementów rośliny.

Innym, skutecznym sposobem, który również możemy wykonać w domu jest gnojówka z pokrzywy. W tym przypadku 1 kg pokrzyw zalewamy 10 l wody. Mieszamy codziennie przez ok. 2 tygodnie. Kiedy ustanie fermentacja, możemy przykryć naczynie. Pamiętajmy jednak, że gnojówka musi być rozcieńczona z wodą przynajmniej ok. 15-krotnie, aby nie uszkodzić rośliny oraz jej liści.

  • Soda oczyszczona na mszyce

Domowe sposoby walki z mszycami w ogrodzie obejmują także sodę oczyszczoną. To świetne rozwiązanie, do którego potrzebna jest tylko woda (1 litr) i 1/4 łyżeczki sody. Takie opryski wykonujemy również co 3 do 4 dni, możemy też ręcznie przetrzeć liście.

  • Mleko do zwalczania mszyc

Mleko z wodą rozcieńczamy w proporcji 1:1 i od razu możemy spryskać nim szkodniki w domu i w ogrodzie.

  • Wyciąg z aksamitki

Do pół kilograma suszu z aksamitek dodajemy wodę (5 litrów). Po odstaniu całości przez 48 godzin możemy spryskać mszyce.

  • Wyciąg z rumianku

Do 300 g suszonych kwiatów dodajemy wodę aż do przykrycia. Podgrzewamy, nie dopuszczając do zagotowania. Można dodać odrobinę mydła ogrodniczego. Gdy wyciąg wystygnie rozcieńczamy go w stosunku 1:10 i spryskujemy mszyce.

  • Mniszek lekarski

Zwalczanie mszyc może odbywać się także z użyciem mniszka lekarskiego. Jest on bezpieczny dla pszczół oraz innych zapylaczy. Dobrze jest stosować go na szkodniki w ogrodzie, szczególnie przed i po kwitnieniu. Do przygotowania wystarczy 400 g mniszka (bez kwiatów). Dolewamy do niego wodę ok. 10 l i po 3 godzinach można spryskać rośliny.

  • Tytoń na mszyce

Wywar sporządzamy z użyciem 100 g tytoniu, do którego dodajemy ciepłą wodę. Po dobie moczenia rozcieńczamy w stosunku 1:2. Zwalczanie mszyc przy pomocy tytoniu jest proste jednak toksyczne dla pszczół dlatego stosujmy je po oblocie.

  •  Wyciąg z łodyg i liści ziemniaków, wyciąg ze szczawiu oraz odwar z wrotyczu

Do wyciągu z łodyg ziemniaków potrzebne będą łodygi i liście łącznie ok. 1,2 kg oraz woda. Aby sporządzić preparat ze szczawiu, potrzebujemy ok. 300 g szczawiu oraz wodę (ok. 1 litra). Odwar z wrotyczu natomiast wykonamy używając 150 g świeżego wrotyczu oraz 5 litrów wrzątku. Po wystudzeniu możemy użyć w domu oraz ogrodzie.

Mechaniczne zwalczanie szkodników

Obok domowych sposobów na mszyce, godne uwagi są ekologiczne preparaty do mechanicznego zwalczania, które w naturalny sposób pomogą pozbyć się szkodnika. Przedstawione środki nie wymagają karencji, a należą do nich m.in.:

  • Afik – działa w sposób mechaniczny, unieruchamia szkodnika dzięki wytworzeniu błony okrywającej. Jest bardzo bezpieczny dla roślin i nie zaburza ich fizjologicznych procesów. Zawiera składniki naturalne i działa natychmiast.
  • AgriTrap – preparat powierzchniowy, bazuje na środkach naturalnych. Unieruchamia i zabija szkodnika.
  • Emulpar 940 EC – produkt sporządzony jest na bazie oleju, który unieruchamia szkodniki otaczając je lepkim śluzem i unieruchamiając, blokując ich funkcje życiowe.
  • Siltac EC – preparat tworzy na szkodniku strukturę w rodzaju pajęczej sieci. Natychmiast unieruchamia i w konsekwencji eliminuje mszyce.

Sposoby naturalnej i ekologicznej walki z mszycą, a preparaty chemiczne

Domowe sposoby na mszyce świetnie się sprawdzają na co dzień, kiedy szybko wykryjemy inwazję. Jeżeli jednak mszyca jest zbyt uparta i niewrażliwa na środki odstraszające, a kolonie są tak rozwinięte, iż żadne inne sposoby nie są w stanie sobie z nimi poradzić, wybierzmy się po specjalny preparat do sklepu. Pamiętajmy jednak, że najlepiej najpierw sięgnąć po ten naturalny i ekologiczny. Środki chemiczne stosujmy w ostateczności. Dbajmy o to, aby wybierać jak najmniej toksyczne i stosować je według instrukcji użycia.

Warto wiedzieć, że chemiczne opryski są śmiertelnym wrogiem pszczół – a kiedy zabraknie pszczół, człowiek nie będzie w stanie przeżyć na ziemi. Co więcej, ochrona zapylaczy w czasie stosowania środków chemicznych jest wymagana prawnie, dlatego preparaty te można stosować dopiero wieczorem, po oblocie pszczół. Należy dokładnie czytać sposób użycia, ponieważ niektórych nie stosuje się na roślinach pokrytych spadzią, w okresie kwitnienia czy w czasie, kiedy w niedalekiej odległości kwitną chwasty.

Pamiętaj również, że nawet niektóre naturalne opryski także mogą zagrażać nie tylko szkodliwym owadom, ale również stwarzać zagrożenie dla zapylaczy, dlatego domowych preparatów również należy używać z rozwagą i najbezpieczniej stosować je po oblocie pszczół.

Podsumowanie

Najlepszy wybór to domowe sposoby i ekologiczne środki na walkę z mszycą. Nieocenione jest także stosowanie naturalnej prewencji. Na rynku pojawia się coraz więcej bezpiecznych dla przyrody preparatów. Dodatkową ochroną są rośliny odstraszające i naturalne drapieżniki. Nadzorujemy również wzrost roślin w ogrodzie, aby nie przeoczyć momentu, w którym pojawią się owady.

Domowe sposoby na mszyce i naturalny oprysk to najtańsze i skuteczne rozwiązanie, które było stosowane jeszcze przez nasze babcie. Aby pozbyć się szkodnika, można również zakupić ekologiczne preparaty na mszyce, które są dostępne w sklepach. Takie rozwiązanie jest niezwykle skuteczne, przeważnie polega na unieruchomieniu mszycy, a w konsekwencji jej likwidacji. Środki typu Afik nie podlegają karencji i są bezpieczne dla środowiska.

14 komentarzy w “Domowe sposoby na mszyce

  1. Gosia pisze:

    Kiedy można stosować domowe zwalczacze mszyc, tzn. na przykład jak mam już owoce to czy domowe sposoby można stosować, czy w jakimś określonym czasie? Dopiero zaczynam przygodę z drzewkami owocowymi dlatego chciałabym wiedzieć.

    1. DrzewkaOwocowe24.pl pisze:

      Szanowna Pani Gosiu,
      Domowe preparaty można sporządzać i opryskiwać nimi rośliny w dowolnym momencie, nie są one w żaden sposób szkodliwe. Nie mają okresu karencji. Najlepiej działać gdy tylko zauważymy najmniejsze symptomy, lub zapobiegawczo sadząc odpowiednie rośliny w sąsiedztwie lub zawieszając żółte tasiemki, które przyciągają biedronki.
      Z pozdrowieniami,
      Zespół DrzewkaOwocowe24.pl

      1. Gosia pisze:

        Dziękuję za odpowiedź

  2. Agatha pisze:

    Zastosowałam sposób z octem na katalpie. Pilnowałam stężenia, ale i tak mam wrażenie jak bym “spaliła” liście… Co poszło nie tak?

    1. DrzewkaOwocowe24.pl pisze:

      Dzień dobry,
      Wygląda na to, że stężenie było dla tej rośliny za duże. Eksperymentując z innymi roślinami najlepiej było by zrobić w ten sposób, że spryskujemy jeden liść i patrzymy na rezultat. Jeśli wszystko jest w porządku to można wtedy opryskać całą roślinę, jeśli nie to zmniejszamy stężenie.
      Pozdrawiamy,
      Zespół DrzewkaOwocowe24.pl

      1. Ryszarda Iwanejko pisze:

        Na balkonie mam miętę kosmatą w donicy. Dziś po założeniu okularów zauważyłam że jest mnóstwo mszyc, całą roślina jest aż lepka . W drugiej donicy mam miętę pieprzową , też są mszyce ale mniej. To chyba nieprawda że mszyce nie lubią zapachu mięty. To chyba ich przysmak

        1. Anita pisze:

          Mnie mszyce obsiadły ogórecznika lekarskiego który podobno je odstrasza…

  3. Początkujący pisze:

    Sposób z octem mszyce ignorują i siedzą dalej. :/

  4. Bogna P. pisze:

    A czy można dla większej pewności działania połączyć kilka sposobów, np. mleko czosnek soda, albo inne kombinacje?

    1. DrzewkaOwocowe24.pl pisze:

      Oczywiście, są to naturalne składniki więc nie powinny zaszkodzić.
      Pozdrawiamy.

      1. Bogna P. pisze:

        Dziękuję za odpowiedź, spróbuję, bo czosnek zmniejszył ilość mszyc, ale teraz znowu wiśni spod mszyc prawie nie widać :((
        Pozdrawiam

  5. ogrodnik pisze:

    Oprysk z czosnku zupełnie nie pomógł. Mszyce dalej mają się dobrze. A mrówki jeszcze lepiej.

    1. DrzewkaOwocowe24.pl pisze:

      Proszę spróbować zwiększyć dawkę, ewentualnie można spróbować innych metod. Proszę również pamiętać o tym, że co chwilę pojawiają się kolejne inwazje mszyc. U nas w szkółce zwalczyliśmy już mszycę zieloną, za chwilę była czarna, a teraz fioletowa, a przecież ciągle je zwalczamy.
      Pozdrawiamy.

  6. Ulka pisze:

    Witam mam duże drzewo orzecha włoskiego niestety zaatakowała go mszyca w bardzo dużej ilości drzewo jest ogromne ma ponad 8 metrów wysokości co zrobić gałęzie na dole mogę spryskać ale co z górą ? Proszę poradzić jaki preparat ? Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *