Kulinaria

7 pomysłów na pyszne przetwory z żurawiny

miseczka z żurawiną

Żurawina jest krzewinką, należącą do roślin wrzosowatych. Może być niezwykle ciekawą ozdobą ogrodu, a jej owoce od dawna wykorzystywane są do wykonywania pysznych konfitur, soków czy nalewek oraz jako dodatek do wielu różnych dań. Żurawinę można również kupić w formie suplementu diety wspomagającego walkę z infekcjami dróg moczowych.

Co jeszcze wiemy o jej właściwościach? Jak zrobić pyszne przetwory z owoców żurawiny? Zobacz 7 sprawdzonych przepisów!

Kilka słów o żurawinie…

Żurawina wielkoowocowa pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie rośnie dziko na kwaśnych torfowiskach i bagnach. W Polsce w naturalnym stanie możemy napotkać żurawinę błotną oraz drobnoowocową. Znajdziemy je na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Pomorzu czy Mazurach. Obie można uprawiać też w przydomowych ogrodach. W smaku są jednak kwaśne, gorzkie, a czasem cierpkie, ale idealnie nadają się na przetwory.

Żurawina może osiągnąć wysokość od 15 do 30 cm. Pędy wegetatywne płożą się i osiągają nawet do 2 m. Liście natomiast są drobne i owalne. Latem przybierają ciemnozielony kolor, a jesienią czerwony. To roślina o dużej produktywności owoców. Żurawina dobrze czuje się w kwaśnych ziemiach, torfowych, z dużą dawką wilgoci. Ma płytkie korzenie, a w okresie suszy wymaga nawadniania najlepiej deszczówką. Jest gatunkiem światłolubnym, dlatego najbardziej sprzyjać będzie jej nasłonecznione stanowisko. Cięcie żurawiny ogranicza się do wycinania nadmiernie wyrośniętych pędów, które plączą się z sąsiednimi pędami. Zabieg ten najlepiej wykonać wczesną wiosną.

Zbiór żurawiny przypada – w zależności od odmiany – na sierpień, wrzesień lub październik.

W ofercie drzewkaowocowe24.pl znajdziemy wiele różnych odmian żurawiny, w tym:

 

Właściwości żurawiny – co warto wiedzieć?

Żurawina bogata jest w witaminę C, A, E i K. Zawiera również żelazo, wapń, magnez, witaminy z grupy B, cynk oraz kwas foliowy i wiele innych. Może działać moczopędnie i bywa stosowana przy zapaleniach pęcherza moczowego, a także w czasie leczenia infekcji górnych dróg oddechowych oraz przy przeziębieniu i grypie.

Pamiętajmy jednak, że jeśli borykamy się z różnymi problemami zdrowotnymi, przed zastosowaniem jakiegokolwiek leczenia, najpierw należy skonsultować się z lekarzem.

Żurawina – przetwory

Owoce żurawiny świetnie sprawdzą się jako dodatek do dań mięsnych oraz słodkich deserów. Konfiturą żurawinową często przyozdabiamy także sery. Świeżą żurawinę można suszyć, dzięki czemu będzie stanowiła ona pyszną przekąskę. Zarówno świeżą, jak i suszoną żurawinę wykorzystuje się też jako dodatek do jesiennych i zimowych herbat, owsianek, ciast i wielu innych dań.

Dzięki wspaniałemu smakowi przetworów z żurawiny i zawartych w niej składników odżywczych jest ona niezwykle ceniona w polskich domach.

herbata na zimę z żurawiną

Domowa konfitura z żurawiny z jabłkiem

Jak zrobić konfiturę z żurawiny i jabłka? Do przygotowania będziemy potrzebować:

  • Mrożoną żurawinę – 0,5 kg (proces mrożenia może zniwelować cierpki smak żurawiny),
  • jabłko obrane ze skórki – 1 sztuka,
  • cytryna – 1 sztuka,
  • cukier – 200 g,
  • woda – pół szklanki.

Żurawinę wsypujemy do garnka, dodajemy cukier, sok z cytryny i starte jabłko. Po dodaniu jabłka całość mieszamy, zalewamy wodą i gotujemy na średniej mocy palnika. Następnie zmniejszamy moc palnika na minimum i gotujemy jeszcze przez 15-20 minut aż do momentu, gdy jabłka zmiękną, a część wody odparuje. Pamiętajmy, aby od czasu do czasu przemieszać całość. Gorącą konfiturę przekładamy do wyparzonych, małych słoiczków i odwracamy do góry dnem. Pozostawiamy do wystygnięcia. Gotową konfiturę można też pasteryzować, gotując przez 20 minut w garnku wypełnionym wodą.

 

Żurawina wielkoowocowa Stevens

12,90 

Poprzednia najniższa cena: 12,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Odmiana obficie plonująca, o dużych owocach, odporna na mróz i choroby. Krzew owocowy o długości pędu 15-40cm. Sadzonka w doniczce P9.

Żurawina wielkoowocowa Pilgrim

12,90 

Poprzednia najniższa cena: 12,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Wieloletnia, zimozielona, płożąca roślina o bardzo zdrowych owocach. Krzew owocowy o długości pędu 15-40cm. Sadzonka w doniczce P9.

Żurawina wielkoowocowa Ben Lear

12,90 

Poprzednia najniższa cena: 12,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Płożąca, zimozielona krzewinka o bardzo dużych owocach, wysoce mrozoodporna. Krzew owocowy o długości pędu 15-40cm. Sadzonka w doniczce P9.

Żurawina wielkoowocowa Howes

12,90 

Poprzednia najniższa cena: 12,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Późno dojrzewająca odmiana, odporna na mróz i choroby. Krzew owocowy o długości pędu 15-40cm. Sadzonka w doniczce P9.

Wytrawna konfitura z żurawiny i cebuli

Wytrawna konfitura z żurawiny świetnie pasuje do serów oraz mięsa. Jest pyszna, delikatna i ma bardzo wyważony smak. Do przygotowania potrzebujemy:

  • 0,5 kg świeżej żurawiny,
  • 2 cebule (żółta i czerwona),
  • 2 jabłka,
  • 1 pomarańcza,
  • łyżeczka masła,
  • laska cynamonu,
  • kilka ziaren kardamonu,
  • 1 gwiazdka anyżu,
  • 200 g cukru,
  • 2 – 3 gałązki świeżego rozmarynu,
  • szczypta soli.

Żurawinę przemrażamy w zamrażalniku przez około dobę, aby pozbyć się gorzkiego smaku. Cebulę kroimy w drobną kostkę, podsmażamy na maśle, zasypujemy cukrem i dorzucamy drobno pokrojone jabłka. Dodajemy odrobinę wody, wrzucamy laskę cynamonu, rozmaryn, kardamon i anyż. Wszystko smażymy do momentu, aż jabłko zmięknie. Przemrożoną żurawinę dodajemy do jabłek, wlewamy sok wyciśnięty z pomarańczy i dodajemy szczyptę soli. Następnie wlewamy szklankę ciepłej wody, ustawiamy średnią moc palnika i dusimy do momentu, aż żurawina zacznie się rozpadać (możemy też delikatnie ją zgnieść, uważając jednak na to, by nas nie poparzyła, gdy zacznie pękać).

Warto pamiętać, że po ostudzeniu, konfitura z żurawiny zgęstnieje. Wytrawną konfiturę serwujemy z grillowanym oscypkiem, camembertem lub mięsem, np. z kaczki. Świetnie sprawdzi się również jako smaczny dodatek do deski serów.

konfitura z żurawiny, pieczywo i ser

Domowa konfitura z żurawiny z gruszką

Domowa konfitura z żurawiny i gruszki będzie idealna do owsianek, ciast, a nawet do świeżego pieczywa. Pokochają ją nie tylko dorośli, ale i dzieci. Jak zrobić konfiturę z żurawiny z gruszką? Do przygotowania potrzebne będą następujące składniki:

  • 0,5 kg żurawiny,
  • 2 duże, słodkie gruszki,
  • 180 g cukru,
  • woda – około 1/2 szklanki.

Do garnka wrzucamy przemrożoną żurawinę, zalewamy wodą i zasypujemy cukrem. Po zagotowaniu ugniatamy owoce i dodajemy pokrojoną w kostkę gruszkę. Konfiturę gotujemy przez kwadrans na średnim ogniu, do momentu, gdy wszystkie owoce zmiękną (co jakiś czas mieszając). Następnie zawartość garnka z konfiturą umieszczamy w uprzednio przygotowanych słoikach i pasteryzujemy przez 15 minut.

Nalewka z żurawiny

Do wykonania nalewki z żurawiny potrzebne będą takie składniki jak:

  • 1 kg żurawiny,
  • woda (około 1 litr),
  • 0,5 l spirytusu rektyfikowanego 95 %,
  • 0,5 kg cukru.

nalewka z żurawiny

Żurawinę myjemy i wkładamy do zamrażalnika na kilka godzin. Następnie zasypujemy cukrem oraz dodajemy przegotowaną i wystudzoną wodę. Całość mieszamy. Gotujemy do momentu, aż kryształowe drobinki się rozpuszczą. Następnie odkładamy do wystudzenia, dolewamy spirytus, mieszamy i szczelnie zamykamy w słoiku. Pozostawiamy w ciemnym miejscu na około 2 miesiące (co jakiś czas należy przemieszać nalewkę). Po dwóch miesiącach, gdy nalewka osiągnie już odpowiedni smak, cedzimy ją i przelewamy do butelek.

Sok z żurawiny

Do przygotowania soku potrzebujemy:

  • 1 kg żurawiny (najlepiej, aby była wcześniej przemrożona. Pamiętajmy też, aby ją dokładnie obejrzeć i wyrzucić zepsute owoce),
  • 0,5 kg cukru,
  • 700 ml wody.

Żurawinę umieszczamy w garnku i zasypujemy cukrem. Dolewamy wodę i gotujemy na małym ogniu przez około 1,5 godziny. Kolejnym krokiem jest przecedzenie soku i oddzielenie go od resztek owoców oraz ponowne zagotowanie. Wrzątek przelewamy do wyparzonych słoików i zakręcamy. Pokrywka powinna się zassać. Jeżeli do tego nie dojdzie, konfiturę należy poddać pasteryzacji.

Szybka konfitura z suszonej żurawiny

Konfitura z suszonej żurawiny jest bardzo szybka i prosta w wykonaniu. Co więcej, jest słodka i bardzo wyrazista. Będzie świetnym dodatkiem do pieczywa, serów czy mięs. Z podanego przepisu wyjdzie nam około 7 – 8 słoiczków. Do przygotowania konfitury potrzebujemy:

  • 700 g suszonej żurawiny,
  • pół szklanki cukru (można użyć tyle cukru, ile jest w przepisie lub dodać mniej, według uznania),
  • 2 łyżki soku z cytryny,
  • łyżeczka mąki ziemniaczanej rozpuszczona w wodzie.

Owoce żurawiny należy sparzyć wrzątkiem, odcedzić i przełożyć do miseczki. Następnie jeszcze raz całość zalewamy wrzątkiem (tak, aby przykryć żurawinę), dodajemy cytrynę i mieszamy. Pozostawiamy pod przykryciem na około 10 godzin. Po 10 godzinach owoce możemy zblendować blenderem. Następnie przekładamy je do garnka, dodajemy cukier i gotujemy około 20 minut. Dodajemy rozpuszczoną w wodzie mąkę i energicznie mieszamy, by nie powstały grudki. Doprowadzamy do zagotowania. Ściągamy z ognia i przekładamy masę do wyparzonych słoików. Zakręcamy i pasteryzujemy. Przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu.

Żurawina – jak ją suszyć?

Umytą żurawinę przemrażamy przez około 3 godziny. Następnie wysypujemy na blaszkę do pieczenia i suszymy w piekarniku w 40 – 50 stopniach Celsjusza przy uchylonych drzwiczkach. Żurawina jest gotowa w momencie, gdy nie ma już w niej wody, a nadal jest elastyczna.

Suszona żurawina świetnie nadaje się do herbaty, deserów, sałatek, owsianek, jaglanek, placuszków czy ciasteczek. Można ją spożywać także jako przekąskę.

suszona żurawina

Podsumowanie

Zarówno owoce świeżej żurawiny, jak i żurawina suszona posiada mnóstwo cennych witamin i minerałów. Bywa kwaśna i cierpka, dlatego też najlepiej sporządzać z niej konfitury lub soki i nalewki. Bardzo dobrze smakuje również w formie suszonej jako przekąska. Możemy ją dodawać np. do innych przetworów lub do herbaty. Co więcej, konfitura z żurawiny będzie idealnym dodatkiem do mięs, w tym kaczki, a także serów.

Krzewy żurawiny można uprawiać w przydomowych sadach i ogrodach. Warto pamiętać, że żurawina lubi kwaśną ziemię i nasłonecznione stanowiska. Jeżeli szukasz odpornych na choroby i najwyższej jakości sadzonek, sprawdź ofertę szkółki roślin owocowych drzewkaowocowe24.pl!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *