Uprawa

Kiedy podlewać drzewka owocowe?

podlewanie drzewka

Pielęgnacja drzewek i krzewów owocowych powinna obejmować systematyczne cięcie, nawożenie, ochronę przed chorobami i szkodnikami oraz nawadnianie. Niedobór wody ogranicza fotosyntezę, a to z kolei przyczynia się do spowolnienia wzrostu drzewek i zmniejszenia ich plonowania.

Kiedy należy podlewać drzewka owocowe? Jak to prawidłowo zrobić? Sprawdź!

Ile wody potrzebuje drzewo

Prawidłowe podlewanie roślin ogrodowych bywa sporym wyzwaniem. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy ziemia wokół naszego drzewka jest wystarczająco wilgotna, warto użyć miernika wilgoci lub wykopać wokół bryły korzeniowej wąski rów i sprawdzić wilgotność organoleptycznie.

Potrzebna roślinom ilość wody zależy od wielu czynników, w tym od:

  • gatunku drzewa,
  • warunków pogodowych,
  • stopnia rozwoju systemu korzeniowego,
  • rozmiaru drzewa,
  • rodzaju gleby i warunków glebowych,
  • lokalnych warunków hydrologicznych,
  • i wielu innych.

 

Podlewanie drzew – jak to robić?

Jak podlewać rośliny w ogrodzie? Drzewka należy podlewać rzadko, ale z użyciem dużej ilości wody. Nie wolno dopuszczać do zalegania wody w podłożu, ponieważ może to skutkować gniciem korzeni i zamieraniem roślin ogrodowych. Woda powinna penetrować całą bryłę korzeniową, a nie tylko warstwę wierzchnią. Starajmy się też nie zraszać liści. Na mokrych liściach mogą rozwijać się choroby grzybowe.

Optymalne podlewanie powinno odbywać się raz w tygodniu, z uwzględnieniem warunków pogodowych takich jak obfite opady deszczu. Przed kolejnym podlewaniem warstwa ziemi musi przeschnąć. Będzie to stymulowało korzenie do poszukiwania wody i rozrostu. Nie można jednak dopuścić do całkowitego wyschnięcia bryły korzeniowej.

Wodę należy doprowadzać bezpośrednio do gleby. Podlewanie roślin powinno odbywać się w sposób delikatny, silny strumień wody nie jest wskazany. Do polewania roślin może nam posłużyć zarówno wąż ogrodowy, jak i konewka z wodą. Przy większej ilości drzewek w sadzie, warto pomyśleć o zamontowaniu systemu automatycznego nawadniania, który umożliwi dostarczenie roślinom optymalnej dawki wody, o określonych godzinach i pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.

Ponadto określmy także rodzaj i strukturę gleby, w jakiej rosną drzewka. Rośliny żyjące w glebach lekkich i suchych potrzebują większej ilości wody, natomiast ziemia gliniasta dobrze magazynuje wilgoć i nie potrzebuje częstego nawadniania.

konewka z wodą i sadzonką w tle

Podlewanie krzewów i drzewek owocowych

Od momentu, gdy drzewa zaczynają rozwijać pędy i liście (czyli późną wiosną i latem), będą potrzebowały więcej wilgoci. W pielęgnacji roślin owocowych najważniejsza jest systematyczność oraz dostosowanie dawek wody do indywidualnych wymagań danego drzewka czy krzewu.

Konieczne jest regularne podlewanie drzewek i krzewów owocowych w pierwszym roku po ich posadzeniu, szczególnie w okresie maja i czerwca, kiedy odbywa się intensywne parowanie wody z młodych pędów, a system korzeniowy nie jest jeszcze odpowiednio rozbudowany. Woda będzie dobrze wnikać, gdy wokół sadzonki uformujemy misę z ziemi. Aby ograniczyć parowanie wody z gleby, warto też stosować ściółkowanie.

W drugim roku po zasadzeniu drzew i krzewów ich zapotrzebowanie na wodę może wzrosnąć. Częstotliwość podlewania będzie zależna od rodzaju drzewka, pogody, temperatury czy systemu korzeniowego i gleby, w jakiej rośnie nasza roślina.

Na przesuszenie najbardziej narażone są drzewka szczepione na karłowych podkładkach oraz owocowe krzewy i gatunki o płytkim systemie korzeniowym. Niebezpieczeństwo przesuszenia wzrasta szczególnie wówczas, gdy drzewka te zasadzone są w lekkiej glebie. Natomiast drzewka owocowe szczepione na silnych podkładkach wytwarzają korzenie sięgające głębokich warstw ziemi, co zwiększa ich odporność na przesuszenie bryły.

 

Brzoskwinia czerwonomiąższowa

29,90 

Poprzednia najniższa cena: 20,90 .

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

Brzoskwinia o charakterystycznym i nietypowym czerwonym miąższu. Deserowa i na przetwory. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości 100 - 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Orzech włoski szczepiony – Mars w doniczce

69,90 

Poprzednia najniższa cena: 69,90 .

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

Samopylna, plenna i mrozoodporna odmiana. Duże owoce nadające się do zjadania na surowo oraz przetwarzania. 2 letnie drzewko orzecha włoskiego o wysokości 30-70 cm części nadziemnej. Sadzonka w doniczce.

4x jabłonie 3 letnie MIX odmian

Original price was: 139,60 zł.Current price is: 119,60 zł.

Poprzednia najniższa cena: 119,60 .

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

4 sadzonki jabłoni 3 letnich w doniczkach.

Zestaw 3 sadzonek Jabłoni – stare odmiany

Original price was: 62,70 zł.Current price is: 56,40 zł.

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

3 drzewka starych najlepszych odmian Jabłoni. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Podlewanie roślin w ogrodzie podczas upałów – jakich błędów unikać?

Błędy podczas pielęgnacji roślin mogą przydarzać się zarówno doświadczonym, jak i niedoświadczonym ogrodnikom, dlatego warto poznać podstawowe zasady obowiązujące przy podlewaniu roślin.

Przelanie systemów korzeniowych stanowi zagrożenie przez cały okres wegetacji i może spowodować gnicie korzeni. Nie warto drzewek owocowych sadzić na terenach podmokłych. Susza z kolei to szczególnie niebezpieczny czas dla młodych sadzonek, w pierwszym roku po ich posadzeniu. W okresach suszy rośliny rosną słabo i wydają mniej owoców. Dlatego musimy zadbać w tym czasie o to, aby gleba była dostatecznie wilgotna.

Szczególną uwagę należy zwrócić na porę, w której podlewamy drzewka. W czasie upałów drzewka i krzewy – tak samo, jak inne rośliny ogrodowe – można podlewać tylko w określonym czasie w ciągu dnia. Pielęgnację należy rozpocząć wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Dzięki temu unikniemy poparzenia rośliny przez słońce. Krople wody pozostawione na liściach roślin działają jak małe soczewki, które skupiają promienie słoneczne, co negatywnie oddziałuje na roślinę. Wysoka temperatura i duża wilgotność to też doskonałe warunki do rozwoju grzybów i pleśni.

Jeżeli w ogrodzie znajdują się rośliny w donicach, w czasie upałów przenieśmy je w bardziej zacienione miejsce, o niższej temperaturze (jeśli mamy taką możliwość). Drzewka w donicach mają ograniczoną zdolność do pobierania wody, dlatego częściej musimy je w nią zaopatrywać.

podlewanie drzewka owocowego w donicy

Drzewka owocowe – czy wymagają podlewanie jesienią?

Drzewa, które przed zimą nie zgromadziły wystarczającej ilości wody, mogą zasychać pod wpływem niskich temperatur. Dobrze nawilżona ziemia będzie lepiej utrzymywała ciepło i ochroni korzenie przed przemarzaniem.

Jak podlewać drzewa owocowe jesienią?

Dojrzałe drzewka należy podlewać tak, aby woda przenikała do gruntu na około 0,5-1 m. Ilość wody będzie zależała od poziomu nawodnienia gleby i panującej pogody. Jesienią drzewka podlewamy wówczas, gdy zaczynają przechodzić w stan spoczynku, większość liści opadnie, a korzenie przestają pochłaniać wilgoć w dużych ilościach.

Wcześniejsze podlewanie może wiązać się z ryzykiem wzrostu młodych pędów, co skutkuje słabym zimowaniem i większą podatnością drzewa na mrozy. Jesienne podlewanie najlepiej przeprowadzać od października do listopada, kiedy temperatury są niskie, ale nadal dodanie.

Podlewanie drzewek owocowych to nie wszystko!

Woda to jednak nie wszystko. Aby krzewy i drzewka owocowe obficie plonowały, należy je regularnie nawozić. Dostarczenie im składników mineralnych pobudzi je do wzrostu i zapewni im zdrowie.

Niezwykle ważne jest zasilanie drzewek po posadzeniu. W połowie maja młode sadzonki nawozimy z użyciem nawozów mineralnych wieloskładnikowych i po czterech tygodniach powtarzamy zabieg. Dzięki temu możemy uzyskać mocne przyrosty, które pozwolą prawidłowo wykształcić koronę rośliny. Wiosenne zasilanie należy przeprowadzać przez kolejne lata, aż do momentu uformowania korony. Wtedy nawożenie azotem redukujemy do minimum. To sprawi, że rośliny będą wolniej rosły i pojawią się zawiązki pąków kwiatowych.

Pamiętajmy, że prawidłowa pielęgnacja krzewów i drzewek owocowych zapewni im zdrowy wzrost, a my będziemy mogli delektować się pysznymi owocami! Jeżeli szukasz sprawdzonych sadzonek, wolnych od chorób, warto pozyskiwać je ze sprawdzonych źródeł, takich jak szkółki roślin owocowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *