Odmiany

Jagoda goji w Twoim ogrodzie – sprawdź, co musisz wiedzieć

Jagoda goji

Jagoda goji, inaczej kolcowój chiński, to krzew owocowy należący do rodziny psiankowatych. Wydaje drobne, czerwone owoce, które kryją w sobie mnóstwo dobroczynnych właściwości. To właśnie z tego względu roślina ta jest chętnie uprawiana w wielu krajach świata, w tym również w Polsce. Jak uprawiać kolcowój chiński? W jaki sposób spożywać owoce goji? Przeczytaj poradnik, a dowiesz się wielu cennych informacji!

Jagody goji – charakterystyka

Kolcowój chiński, znany wszystkim jako jagoda goji to wieloletnia roślina. Osiąga maksymalnie 3 metry wysokości. Naturalnie występuje na terenie Azji, Ameryki Środkowej i Północnej. Krzew jagody goji kwitnie od czerwca do września. Na pędach rozwijają się miododajne kwiaty o charakterystycznym, fioletowym kolorze. Owoce dojrzałość zbiorczą osiągają dopiero w październiku. Posiadają owalny kształt i pomarańczowo-czerwony kolor. W smaku przypominają żurawinę, jednak są zdecydowanie mniej słodkie. Z uwagi na cenne właściwości lecznicze, owoce jagody goji nazywane są czerwonymi diamentami.

Jagody goji są szczególnie popularne w medycynie chińskiej. Tam od wieku stosowano je w leczeniu wielu dolegliwości. Jeszcze do niedawna w naszym kraju kolcowój pospolity uprawiany był wyłącznie w celach ozdobnych. Nic dziwnego – prezentuje się wyjątkowo pięknie, nadając przydomowej przestrzeni niepowtarzalnego uroku. Obecnie coraz więcej osób przekonuje się o dobroczynnych właściwościach tego krzewu.

Właściwości jagody goji

Jagody goji uznawane są za najzdrowszy owoc świata. Nie ma się co dziwić, w końcu należą do grupy superfoods. Zawierają wiele wartościowych składników odżywczych. Obfitują w witaminę A, która ma kluczowe znaczenie dla procesów widzenia, witaminę C, która wzmacnia układ odpornościowy, witaminę E – będącą jednym z najsilniejszych antyoksydantów, a także witaminy B1, B2 i B6. Ponadto w jagodach goji znajdziemy ważne dla zdrowia minerały. Należą do nich przede wszystkim: wapń, fosfor, żelazo, miedź, cynk oraz selen. Warto nadmienić, iż jagody goji są dobrym źródłem karotenoidów oraz flawonoidów. Zawierają również błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, cyperon i bioaktywny kompleks polisacharydowy.

Jagody goji mają rewelacyjny wpływ na zdrowie. Wspierają prawidłowe funkcjonowanie serca, jednocześnie zmniejszając ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Ponadto związki zawarte w jagodach goji przyczyniają się do obniżenia poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Dodatkowo chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a co za tym idzie – spowalniają procesy starzenia skóry. Owoce goji wzmacniają stawy, chronią przed utratą wzroku, niwelują zmęczenie, poprawiają pamięć i koncentrację oraz wspomagają odchudzanie. Regularne spożywanie jagód goji ogranicza rozwój nowotworów.

owoce goji

Spożywanie jagód goji

Wiele osób zastanawia się, jak spożywać jagody goji? Jak się okazuje, te owoce można jeść na wiele sposobów. Pysznie smakują w wersji surowej. Stanowią świetny dodatek do musli, jogurtów, ciast, deserów, owsianek oraz różnego rodzaju sałatek. Warto nadmienić, że w takiej formie zawierają najwięcej wartościowych składników odżywczych. Z jagód goji równie dobrze można przygotować wyśmienitą herbatę, kompot, sok, nalewkę oraz wino, idealne na zimowe wieczory. Na bazie owoców goji warto również przygotować zdrowy koktajl.

Dużą popularnością cieszą się również suszone jagody goji. Doskonale komponują się z potrawami mięsnymi, ryżem oraz warzywami. Suszone owoce goji można też dodać do domowych zdrowych wypieków, np. batoników i ciasteczek mocy.

Jagoda Goji New Big

16,90 

Poprzednia najniższa cena: 16,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Mało wymagający krzew o niezwykle cennych owocach, jednych z najwartościowszych na świecie. Krzew owocowy o wysokości 15-40cm. Sadzonka w doniczce P9.

Jagoda Goji No.1

16,90 

Poprzednia najniższa cena: 16,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Mrozoodporny krzew kolcowy, którego owoce można jeść na surowo lub dodawać do potraw, napojów lub suszyć. Krzew owocowy o wysokości 15-40cm. Sadzonka w doniczce P9.

Jagoda Goji Korean Big

16,90 

Poprzednia najniższa cena: 16,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Wytrzymały i mało wymagający krzew, rodzący wczesną jesienią zdrowe owoce. Krzew owocowy o wysokości 15-40cm. Sadzonka w doniczce P9.

Jagoda Goji – kolcowój chiński

12,90 

Poprzednia najniższa cena: 12,90 .

Wysyłka: do 5 dni roboczych

Uważana za najwartościowszy owoc na świecie. Zapobiega skutkom starzenia. Krzew owocowy o wysokości 15-40cm. Sadzonka w doniczce P9.

Jagody goji – uprawa

Kolcowój chiński doskonale nadaje się do uprawy w przydomowym ogrodzie. Toleruje wszystkie rodzaje gleby, jednak najlepiej rośnie na podłożu żyznym i przepuszczalnym. Optymalnym terminem na sadzenie krzewu goji jest wiosna oraz jesień. Pamiętajmy, by przed przeniesieniem sadzonki do gruntu ziemię odpowiednio spulchnić i wyrównać. Można zrobić to za pomocą łopaty lub bardziej zaawansowanych urządzeń. Jagody goji warto sadzić w odległości przynajmniej 2 metrów. Warto zadbać o systematyczne nawożenie sadzonek, gdyż wtedy zyskamy pewność, że będą się one prawidłowo rozwijać. Trzeba też mieć na uwadze, że kolcowój pospolity potrzebuje kilku lat (od 4 do 5), by w pełni zaowocować.

Starsze jagody goji są wysoce odporne na mróz i choroby. Z kolei młode sadzonki wymagają okrycia przed jedną bądź dwie zimy. W tym celu należy usypuje się kopczyk o wielkości około 30 cm, który doskonale zabezpieczy korzenie przed działaniem ujemnej temperatury. Jagody goji, podobnie jak inne krzewy owocowe, wymagają systematycznego cięcia. Pierwsze przycinanie przeprowadza się wczesną wiosną, gdyż sprzyja to lepszemu krzewieniu rośliny. Natomiast następne wykonuje się po zakończeniu zbiorów. Dzięki temu kolcowój ma szansę lepiej i obficiej owocować. Jagoda goji rośnie podobnie jak róża pnąca. Z tego względu bardzo często wymaga zastosowania podpór w formie słupów czy drabin.

krzew goji

Gdzie kupić jagody goji?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, gdzie kupić jagody goji? W obecnych czasach znajdziemy je niemal w każdym supermarkecie. Pamiętajmy jednak o czytaniu składów, ponieważ bardzo często pozostawiają one wiele do życzenia. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości jagodach goji warto zapoznać się z ofertą sklepów internetowych ze zdrową żywnością. Wówczas zyskamy pewność, że dany produkt jest rzeczywiście wartościowy.

Z kolei sadzonki jagód goji dostaniemy w każdej renomowanej szkółce. Roślinę możemy hodować zarówno w gruncie, jak i w donicy na tarasie czy balkonie. Nie dość, że w owocach goji znajdziemy mnóstwo cennych składników odżywczych, to jeszcze roślina ta pięknie się prezentuje, zdobiąc przydomową przestrzeń. Bez cienia wątpliwości warto wybrać ten krzew do swojego ogrodu!

Podsumowanie

Jagody goji od wielu lat zdobywają ogromną popularność na całym świecie. Nic dziwnego – słyną z licznych właściwości leczniczych. Owoce kolcowoju są zasobne w witaminę A, C, E, witaminy z grupy B, a także szereg niezbędnych dla zdrowia minerałów. Można je spożywać w wersji surowej, jak i suszonej. Stanowią doskonały dodatek do wielu potraw i deserów. Uprawa jagody goji nie jest wcale trudna. Roślina świetnie odnajduje się na nowych stanowiskach. Najbardziej lubi gleby przepuszczalne i żyzne, ale poradzi sobie tak naprawdę na każdym podłożu. Aby mogła obficie owocować wymaga regularnego nawożenia.

3 komentarze w “Jagoda goji w Twoim ogrodzie – sprawdź, co musisz wiedzieć

  1. Mieczysław Klimowicz pisze:

    Witam. Posadziłem dwie dość duże sadzonki kolcowoju i w drugim roku zebrałem dość dużą ilość owoców. Po trzech latach nie wiem co się dzieje, kwiatów jest mnóstwo, pszczółki mają co zapylać, pojawiają się zawiązki owoców po czym zaczynają obsychać ogonki owocu by po kilku dniach wyschnąć i opaść. Na liściach nie widać śladów chorób grzybowych. Jesienią wszystkie krzewy opryskałem Miedzianem 50. Nie wiem gdzie popełniam błąd w uprawie.

    1. DrzewkaOwocowe24.pl pisze:

      Panie Mieczysławie,
      Może pomoc znajdzie Pan w tym artykule
      https://drzewkaowocowe24.pl/jak-zwiekszyc-owocowanie-w-twoim-sadzie/
      Pozdrawiamy.

      1. Mieczysław Klimowicz pisze:

        Przeczytałem. Wygląda na to, że większość, znaczących porad zastosowałem. Dziś sprawdzałem co dzieje się z owocami Goji, obserwuję kilka zawiązków owoców. Niestety, po osiągnięciu mniej więcej połowy wielkości dojrzałego owocu, ogonek zaczyna brązowieć i jak podejrzewam wkrótce obeschnie o odpadnie. Obok Goji rosną maliny, trzy gatunki, na wszystkich liściach, po spodniej stronie pojawiły się ciemno żółte plamki ok. 1 mm. średnicy i liście zaczęły się zwijać a niektóre, te bardziej zainfekowane zaczęły całe usychać. Na liściach nie zauważyłem żadnych owadów, myślałem, że może będą mszyce a objaw to choroba wirusowa przenoszona przez mszyce ale mszyc nie było. Zastanawiam się czy choroba malin nie ma wpływu na krzew Goji, albo odwrotnie, tyle, że na liściach Goji nie ma plam. Plamy to też nie jaja owadów te zapewne dały by się rozetrzeć. Muszę wziąć mikroskop i sprawdzić co to jest, możne uda mi się zrobić zdjęcie z mikroskopu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *