Choroby i szkodniki

Najczęstsze choroby brzoskwini – przyczyny i zapobieganie

owoce brzoskwini wiszące na gałęzi drzewa

Brzoskwinia nie należy do drzew najprostszych w uprawie – ma dość wysokie wymagania glebowe i stanowiskowe i narażona jest na szereg groźnych chorób. Konieczne są więc liczne zabiegi pielęgnacyjne. Mimo to z powodzeniem uprawiana jest w naszych sadach i ogrodach. Jakie choroby zagrażają uprawie brzoskwini, jak je rozpoznać i jak zapobiegać ich rozwojowi?

Choroby brzoskwini

Brzoskwinie, podobnie do innych drzew owocowych, zapadać może zarówno na choroby grzybowe, wirusowe, jak i bakteryjne. Ze względu na obniżenie plonu, nieprzydatność owoców pochodzących od chorych drzew i ryzyko zamarcia drzewa, chorobom należy zapobiegać, a jeśli już się pojawią – natychmiast wykonać odpowiednie zabiegi.

 

Kędzierzawość liści brzoskwini

Kędzierzawość liści brzoskwini jest chorobą grzybową wywoływaną przez grzyb Taphrina deformans. Zarodniki grzyba zimują w miejscach spękania kory i pod łuskami pąków. Objawy kędzierzawości liści brzoskwini zaczynają pojawiać się na początku wiosny – zwykle porażone zostają liście, rzadziej kwiaty i owoce.

Porażone liście stają się silnie zdeformowane – skręcone, pomarszczone, czasem pokrywają się bąblami. Przybierają początkowo żółte, później karminowe, a wreszcie brunatne zabarwienie, czasem pojawia się na nich białawy nalot. Drzewko chorujące na kędzierzawość liści brzoskwini zrzuca liście już w czerwcu.

liście brzoskwini z kędzierzawością wywołaną grzybami

Zapobieganie i zwalczanie kędzierzawości liści brzoskwini

Grzyby zwalcza się zanim pojawią się objawy kędzierzawości liści brzoskwini, to jest zimą lub wczesną wiosną, stosując dwukrotny (jesienią i wczesną wiosną) oprysk środkami przeznaczonymi do zwalczania chorób grzybowych, np. środkiem Miedzian 50 WP. Opryskać należy całe drzewo, a opadłe, porażone liście usunąć i zniszczyć.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Równie groźna jak kędzierzawość liści brzoskwini, jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych wywoływana przez grzyby Monilinia laxa i M. fructigena. Choroba powoduje zgorzel kwiatów i gnicie owoców jeszcze na drzewie. Do objawów choroby zaliczamy brunatne plamy gnilne i obecność szarych brodawek na owocach, które w efekcie ulegają deformacji i mumifikacji – często nie opadają, pozostając na drzewie aż do kolejnej wiosny.

Zapobieganie i zwalczanie

Jeśli choroba wystąpiła na Twoim drzewie, musisz usunąć i zniszczyć wszystkie zmumifikowane owoce. W fazie białego pąka i następnie w pełni kwitnienia zastosuj środki ochrony roślin przeznaczone do zwalczania chorób grzybowych na drzewach i krzewach owocowych. Drzewa trzeba też regularnie przeglądać i na bieżąco usuwać wszystkie porażone chorobą organy.

 

Brzoskwinia czerwonomiąższowa

29,90 

Poprzednia najniższa cena: 20,90 .

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

Brzoskwinia o charakterystycznym i nietypowym czerwonym miąższu. Deserowa i na przetwory. 2 letnie drzewko owocowe o wysokości 100 - 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 3 sadzonek Brzoskwiń – najlepsze odmiany

Original price was: 77,70 zł.Current price is: 71,70 zł.

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

3 drzewka najpopularniejszych odmian Brzoskwiń. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Brzoskwinia Rakoniewicka

25,90 

Poprzednia najniższa cena: 25,90 .

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

Bardzo odporna, późna brzoskwinia z przeznaczeniem deserowym i przerobowym.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Brzoskwinia Iskra

25,90 

Poprzednia najniższa cena: 18,10 .

Przedsprzedaż. Wysyłka: od 10 października .

Polska odmiana z dużą wytrzymałością na mróz. Smaczna, nadająca się do uprawy amatorskiej.

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Parch brzoskwini

To kolejna z chorób grzybowych. Zakażenie parchem brzoskwini objawia się najczęściej na owocach, ale także na liściach i niezdrewniałych pędach. Na owocach objawia się obecnością maleńkich zielonkawych plamek, które następnie brunatnieją. Przy silnym porażeniu owoce pękają i gniją – nie wolno ich spożywać w żadnej formie. Na młodych pędach z kolei obserwuje się początkowo jasnobrunatne, później ciemniejące, plamy. Kora drzewa pęka i tworzą się na niej strupy.

Zapobieganie i zwalczanie

Porażone pędy i owoce należy usuwać i palić, a drzewko opryskać preparatami o działaniu grzybobójczym. Profilaktyka parcha wymaga odpowiedniej pielęgnacji drzew owocowych – ważnym zabiegiem jest, podobnie jak w przypadku profilaktyki innych chorób grzybowych, cięcie prześwietlające.

Szara pleśń

Podobnie jak parch brzoskwini i kędzierzawość liści brzoskwini, szara pleśń jest chorobą grzybową. Powoduje gnicie owoców na drzewie i obniżenie plonów, dodatkowo bardzo łatwo się rozprzestrzenia na inne drzewa – nie tylko inne brzoskwinie, ale też pozostałe gatunki drzew owocowych. Brunatne plamy na łodygach oraz szary, pylisty nalot – to jej charakterystyczne objawy.

Należy działać bardzo szybko i już przy pierwszych objawach choroby wykonać opryski preparatami grzybobójczymi.

oprysk drzew owocowych

Inne choroby brzoskwini

Innymi chorobami brzoskwini są między innymi:

  • mączniak prawdziwy – choroba grzybowa porażająca pędy, kwiaty, zawiązki owoców i same owoce. Objawia się obecnością małych, żółtych plam na wierzchniej stronie liści oraz na pędach i owocach. Porażone pędy i inne części rośliny należy usunąć;
  • rak bakteryjny brzoskwini – choroba bakteryjna, która poraża wszystkie organy drzewa z wyjątkiem korzeni. Do zakażenia tkanek dochodzi w wyniku nieprawidłowego cięcia gałęzi;
  • guzowatość korzeni – powszechna w uprawie drzew, w tym drzew pestkowych, choroba bakteryjna. Powoduje przerost tkanki korzeni i tworzenie się na niej charakterystycznych guzów. Podstawą profilaktyki jest utrzymanie lekko kwaśnego odczynu gleby i wybór sadzonek o zdrowych korzeniach.

Podsumowanie

Brzoskwinia ma specyficzne wymagania, a jej uprawa nie należy do najłatwiejszych. Warto jednak podjąć trud i starannie dbać o sad, bowiem źródłem obfitych plonów i najsmaczniejszych owoców są zdrowe drzewa.

3 komentarze w “Najczęstsze choroby brzoskwini – przyczyny i zapobieganie

  1. CZESŁAW STRĘGIEL pisze:

    Bardzo dobry ,wyczerpujący artykuł. Brak w nim środków do zwalczania poszczególnych chorób.

  2. Weronika pisze:

    Na początku kwietnia kupiliśmy brzoskwinia saturn, nie puściła pakow do tej pory i nie widać żeby coś się zapowiadało na rozkwit. Czy jest sen na kupienie oprysku czy już po drzewku?

  3. TYM pisze:

    Artykuł ciekawy ale za mało zdjęć np. chorych owoców. Sam opis nie zawsze wystarczy do rozpoznania choroby.
    NIe podano konkretnych preparatów czym zwalczać te choroby, określenie “preparat grzybobójczy ” jest bardzo ogólnym stwierdzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *