Pielęgnacja

Jak Chronić Drzewka Podczas Koszenia Trawy?

Jak chronić drzewka podczas koszenia trawy

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, wykonywanych w każdym ogrodzie jest koszenie trawy. Dzięki niemu murawa staje się gęściejsza i bardziej zadbana. Prace na terenach zielonych należy jednak wykonywać ze szczególną ostrożnością, tak – by nie uszkodzić pni drzew zdobiących przydomową przestrzeń. W sprzedaży dostępnych jest wiele produktów, z których można wykonać solidne zabezpieczenia roślin. Jak chronić drzewka ogrodowe podczas koszenia trawy? Odpowiadamy!

Osłonki do młodych drzew

Przydomowa przestrzeń powinna być nie tylko optymalnie zaprojektowana, ale przede wszystkim zadbana. Najważniejszym elementem ogrodu jest niewątpliwie trawnik. Idealnie równa, gęsta i intensywnie zielona murawa stanowi wizytówkę każdej posesji. Prace pielęgnacyjne na terenach zielonych umożliwia kosiarka spalinowa bądź elektryczna, natomiast nie jest ona w stanie dotrzeć do każdego zakamarka w naszym ogrodzie. W związku z tym często konieczne jest wykorzystanie podkaszarki. Trzeba jednak bardzo uważać, szczególnie jeśli kosimy wokół pni. Wyjątkowo narażone na uszkodzenia są młode drzewka. Nieumyślne skaleczenie rośliny może skutkować nawet jej uschnięciem. Bez cienia wątpliwości warto zainwestować w specjalne osłonki na pnie, które chronią sadzonki nie tylko w czasie koszenia, ale również przed głodnymi, dzikimi zwierzętami.

Bez względu na to, czy wybraliśmy do ogrodu okazałe drzewa owocowe, kolumnowe, czy może mini drzewka owocowe, należy zadbać o ich odpowiednią ochronę. Do zabezpieczenia młodych sadzonek najlepiej wykorzystać niewielkie siatki sadownicze. Cechuje je wytrzymałość, trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Nawet nadmierna ekspozycja na słońce nie jest szkodliwa dla siatek ochronnych. Owijając drzewa pamiętajmy, by nie robić tego zbyt ciasno, ponieważ rośliny powinny mieć swobodny dostęp do powietrza. Stosując taki zabieg możemy być pewni, że drzewa szybko się przyjmą i będą prawidłowo rozwijać.

Zabezpieczenie drzew starszych – siatki

W każdym przydomowym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce dla roślin owocowych. Jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie czy czereśnie rodzą pyszne i zdrowe owoce, których na próżno szukać w supermarketach. Starsze drzewa również wymagają odpowiedniego zabezpieczenia na czas koszenia trawy. W przeciwnym razie narażamy je na poważne uszkodzenia mogące skutkować osłabieniem, chorobami, a nawet obumarciem rośliny. Jako osłonka na pnie starszych drzew równie dobrze sprawdzi się plastikowa siatka. Jest ona niesamowicie wytrzymała, trwała i może być używana w każdych warunkach pogodowych. Warto nadmienić, że taka siatka jest bardzo łatwa do zainstalowania, dzięki czemu poradzi sobie z nią każdy, nawet niedoświadczony ogrodnik.

Zabezpieczenie drzew przy użyciu siatki ogrodowej niesie za sobą szereg korzyści. Oprócz tego, że osłania ona pień, to jeszcze chroni przed intruzami w postaci zająców i innych gryzoni. Sprawdzą się również do zabezpieczenia rabaty ogrodowej przed kosiarką. Siatki z łatwością można rozciągnąć na koronach drzew przed rozpoczęciem prac budowlanych. Po zakończeniu budowy będziemy cieszyć się zarówno nowym budynkiem, jak i piękną roślinnością. W sprzedaży dostępne są siatki w rolkach, o różnej wysokości i w różnych kolorach, co umożliwia dobór produktu na miarę swoich potrzeb.

koszenie trawnika

Tuby jako osłonka na drzewa

Drzewa owocowe wiosną stanowią doskonałą ozdobę przydomowej przestrzeni, zaś latem rodzą smaczne i co najważniejsze – zdrowe owoce. Ogrodnicy często sadzą w swoich ogrodach drzewa liściaste, ponieważ dają cień w upalne dni, a przy tym osłaniają posesję od zanieczyszczeń i kurzu z ulicy. Do najpopularniejszych odmian należą klon, brzoza, buk, jawor, jesion oraz jarząb. Podobnie jak drzewa owocowe, tak i liściaste, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia podczas koszenia trawy. W przypadku roślin liściastych najlepszym rozwiązaniem będą osłonki w formie tub. Plastikowe tuby doskonale chronią pień przed urazami mechanicznymi, które mogłyby powstać w wyniku koszenia i podkaszania. Drzewa rosną wyjątkowo szybko i bezpiecznie.

Plastikowe zabezpieczenia osłaniają korę drzew przed obgryzaniem i osmykiwaniem przez dzikie zwierzęta. Nie do końca jednak chronią przed atakami gryzoni. Tuby są bardzo stabilne, a przy tym odporne na uszkodzenia mechaniczne. Od góry posiadają wycięcia, dzięki czemu nie stanowią zagrożenia dla ptaków. Gwarantuje to również odpowiednią cyrkulację powietrza, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko pęknięć kory i gnicia pnia.

Zestaw 5 sadzonek Czereśni – najlepsze odmiany

73,00 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

5 drzewek najpopularniejszych odmian Czereśni. 5 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 3 sadzonek Wiśni

41,70 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

3 drzewek najpopularniejszych odmian Wiśni. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości około 150 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 3 sadzonek Śliw – długi zbiór

48,97 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

3 drzewka Śliw o różnych porach dojrzewania owoców. 3 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Zestaw 5 sadzonek Śliwek – najlepsze odmiany

75,50 

Wysyłka: do 5 dni roboczych

5 drzewek najpopularniejszych odmian Śliw. 5 x

2 letnie drzewko owocowe o wysokości 150 - 180 cm. Sadzonka z gołym korzeniem zabezpieczona w zbiorczym balocie.

Maty ochronne a zabezpieczenie pni drzew

Niezależnie od gatunku drzewa, jako osłonkę na pień można wykorzystać maty ochronne. Wykonane są z wysokiej jakości, naturalnych materiałów, takich jak wiklina czy słoma żytnia, które posiadają znakomite parametry techniczne. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych, chronią przed wiatrem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Warto pozostawić maty ochronne w obrębie bryły korzeniowej na czas zimowy, gdyż stanowią one skuteczne zabezpieczenie przed mrozem. Dodatkowo trzeba je obsypać warstwą kompostu.

Maty ochronne wiklinowe lub słomiane wiązane są mocnym drutem, który gwarantuje stabilność całego zabezpieczenia. Takie osłonki mają jeszcze jedno zastosowanie. Można je wykorzystać jako naturalne ogrodzenie. Są bardzo tanie i pięknie wyglądają. Idealnie wpisują się w rustykalne i nowoczesne aranżacje.

Osłonki na drzewa wykonywane ręcznie

O tym, jak ważna jest ochrona drzew podczas koszenia nie trzeba długo przekonywać. Osłonki na pnie sadzonek można kupić w sklepie lub wykonać samodzielnie. Do tego celu najlepiej nadaje się stara kostka brukowa. Elementy można ułożyć wokół pnia na wzór okręgu bądź kwadratu. Zadbajmy o to, by szczeliny pomiędzy kostką były jak najmniejsze, ponieważ wtedy trawa i chwasty nie będą wyrastać.

koszenie w ogrodzieDlaczego warto zabezpieczyć drzewka podczas koszenia trawy?

Nie ulega wątpliwości, że sercem każdego ogrodu są piękne, zdrowe i zadbane drzewa. Należy zwrócić na nie szczególną uwagę podczas koszenia murawy, gdyż pnie drzew są niezwykle narażone na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne. Warto pomyśleć o zabezpieczeniu drzew przede wszystkim po to, by zachować je w dobrej kondycji. Dzięki temu będą szybko rosnąć i rodzić obfite plony. Kosząc trawę wokół pnie drzew zyskamy pewność, że w ich strefie korzeniowej znajduje się optymalna ilość wody, co również gwarantuje szybki wzrost.

Podsumowanie

Koszenie trawy to bez wątpienia jedna z najważniejszych prac w każdym ogrodzie. Trzeba jednak uważać na drzewa w nim rosnące, ponieważ są one niezwykle podatne na uszkodzenie. Młode sadzonki najlepiej zabezpieczyć plastikowymi siatkami. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku nieco starszych sadzonek. Pnie roślin równie dobrze można zabezpieczyć tubami, matami słomianymi lub wiklinowymi. W sprzedaży dostępnych jest wiele produktów umożliwiających solidne zabezpieczenie drzew nie tylko przed kosiarką, ale również leśną zwierzyną czy na placu budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *