Pielęgnacja

Kiedy przycinać drzewka owocowe?

przycinanie drzewa sekatorem

Drzewka owocowe, by mogły prawidłowo rosnąć oraz dawać obfite plony, wymagają różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z ważniejszych jest przycinanie. Czynność ta ma niezwykle korzystny wpływ na kondycję roślin. Regularne cięcie przyczynia się do zwiększenia ich zdrowotności oraz jakości i obfitości plonów. Należy wiedzieć, że drzew owocowych nie można przycinać w dowolny sposób. Ponadto ogromne znaczenie ma wybór pory roku. Przeczytaj poradnik i dowiedz się, jak prawidłowo przycinać drzewa owocowe oraz jaki czas jest do tego najlepszy!

Co daje przycinanie drzewek owocowych?

Przycinanie drzew owocowych to ważny zabieg pielęgnacyjny mający wpływ na kondycję oraz wygląd roślin. Warto wykonywać go regularnie, by zapewnić drzewkom optymalne warunki do rozwoju. Przycinając pędy możemy nieco przerzedzić koronę starych drzew owocowych. Usuwając stare i chore gałęzie z pewnością poprawimy kondycję zdrowotną rośliny. Dodatkowo w ten sposób doświetlimy, nasłonecznimy i przewietrzymy górną część drzewa.

Warto zdecydować się na takie działanie również w przypadku, gdy do czynienia mamy z rozłożystą, gęstą koroną, w której utrzymuje się wysoki poziom wilgoci. Wówczas drzewa będą mniej narażone na atak szkodników, czy rozwój niebezpiecznych chorób. Cięcie drzew owocowych ułatwia plonom dostęp do słońca. W konsekwencji dojrzewają one szybciej, są lepiej wybarwione i pysznie smakują. Obcinanie pędów ułatwia także stosowanie oprysków – środki mogą dotrzeć w każdy zakamarek korony.

Cięcie drzew owocowych warto wykonywać także ze względów estetycznych. Dzięki takiemu działaniu możliwe jest utrzymanie jednakowego wzrostu roślin. Nie tylko umożliwia to łatwy zbiór plonów, ale również sprawia, że sad pięknie się prezentuje. Pamiętajmy, by zawsze wybierać najwyższej jakości drzewka owocowe https://drzewkaowocowe24.pl/kategoria-produktu/drzewa-owocowe/, gdyż jest to gwarancją nie tylko pysznego smaku, ale i zadowolenia!

Kiedy przycina się drzewka owocowe?

Drzewa i krzewy owocowe nie mogą być przycinane w dowolnym momencie. Istnieją dwa terminy, w których możemy to zrobić. Pierwsze cięcie najlepiej przeprowadzić zimą/ przedwiośniem, czyli na przełomie lutego/marca, ponieważ wtedy drzewa nie wykazują żadnych funkcji życiowych – są w stanie spoczynku. Zabieg przycinania nie wywoła więc niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu danej rośliny. Wraz z nadejściem wiosny drzewa będą starały się odbudować straty. Zaczną nie tylko intensywniej rosnąć, ale i wypuszczać nowe liście i pędy. W pierwszej kolejności przycina się jabłonie, grusze i śliwy, a nieco później brzoskwinie i nektaryny (te gatunki są mniej odporne na przymrozki).

Kolejne cięcie drzew i krzewów owocowych powinno odbyć się latem (najlepiej na przełomie lipca/sierpnia). Cięcie letnie ma na celu usuwanie nadmiernej ilości gałęzi, które zacieniają koronę drzewa. Nieprzycięcie pędów może skutkować tym, że wydawane przez to drzewo owoce będą niewielkie, słabo wybarwione oraz pozbawione smaku. Może to również skutkować wytworzeniem mniejszej ilości pąków w następnym sezonie. Jeśli chodzi o jabłonie to przycinanie powinno odbyć się na około 4 tygodnie przed zbiorami. Inne gatunki drzew owocowych, tj. wiśnie, czereśnie, śliwy należy przyciąć po zbiorach.

Cięcie gałęzi latem jest bardzo bezpieczne dla roślin, ponieważ na ogół panuje wysoka temperatura, co zapobiega rozwojowi szkodliwych wirusów oraz grzybów. Na przycinanie powinniśmy wybrać ciepły i suchy dzień. Należy pamiętać, że taki zabieg należy wykonywać regularnie – najlepiej każdego roku.

przycinanie drzewa owocowego

Jak przyciąć drzewka owocowe?

Wiemy już, w jakim terminie należy przycinać drzewa owocowe. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak to zrobić, aby nasze rośliny w żadnym stopniu nie ucierpiały. Wyróżniamy kilka rodzajów cięć. Pierwszym z nich jest cięcie formujące. Wykonuje się je u młodych drzewek owocowych (nie starszych niż 4 lata). Przycinanie formujące obejmuje wycięcie połamanych i suchych konarów oraz tych zwróconych do środka korony. Dzięki niemu możemy nadać drzewom pożądany kształt.

Kolejnym rodzajem jest cięcie odmładzające. Tego typu zabieg wykonuje się u starych drzew owocowych. Nie da się ukryć, że jest on bardzo czasochłonny i wymaga sporych nakładów pracy. W celu prześwietlenia korony najpierw należy pozbyć się najgrubszych i najstarszych konarów. Warto również przyciąć silnie rozgałęzione pędy. Jeżeli drzewo jest zbyt wysokie trzeba ściąć też jego wierzchołek. Pamiętajmy jednak, by robić to ze szczególną ostrożnością. Gdy tę najcięższą pracę mamy już za sobą, trzeba zabrać się za mniejsze gałązki. Obcinamy pędy rosnące do wnętrza korony, stykające się ze sobą i krzyżujące się. Silne cięcie może sprawiać wrażenie, że drzewo zostało “ogołocone”. Nie mamy się jednak czym martwić, ponieważ w sezonie intensywnego wzrostu wypuści młode pędy.

Wyróżniamy również cięcie sanitarne. Wykonuje się je, kiedy drzewo lub krzewy owocowe cierpią na chorobę pędów. Warto je również przeprowadzić w momencie, gdy pędy zostały zniszczone w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych. W takim wypadku usuwamy gałęzie słabe, połamane oraz chore. Innym rodzajem przycinania jest cięcie korygujące. Stosuje się je na drzewach, które dotychczas były źle obcinane.

Czym zabezpieczyć rany drzew owocowych po cięciu?

Nawet po niewielkim przycinaniu drzew owocowych na gałęziach pozostają rany. Nie należy pozostawiać drzew w takim stanie, ponieważ może to skutkować ich uszkodzeniem. Czym zatem zabezpieczyć mniejsze lub większe ranki? Najlepiej sięgnąć po sprawdzoną maść ogrodniczą, która chroni ranę nie tylko przed wirusami i bakteriami, ale również wilgocią i mrozem. Cięcia można zabezpieczyć mieszanką białej farby emulsyjnej z preparatem grzybobójczym, pełniącą funkcję sztucznej kory.

Warto pamiętać, że przycinanie drzew owocowych zawsze powinno odbywać się w suchy, słoneczny dzień. Wykonywanie tego zabiegu podczas deszczu, czy mrozu to bardzo kiepski pomysł.

przycinanie gałęzi

Przycinanie drzew owocowych – jakie narzędzia ogrodnicze będą potrzebne?

Do przycinania drzew owocowych potrzebne będą wysokiej jakości narzędzia ogrodnicze. Należy wybrać takie produkty, które w trakcie przeprowadzania zabiegu nie uszkodzą rośliny. W przypadku cienkich gałązek wystarczający będzie sekator ręczny. Natomiast jeśli do czynienia mamy z grubszymi konarami przyda nam się piła ogrodnicza – mechaniczna bądź ręczna. Przy czym ta pierwsza znacznie usprawni prace w sadzie.

Korzystając z narzędzi ogrodniczych trzeba pamiętać o ich dezynfekcji (najprościej jest użyć do tego celu np denaturat), szczególnie jeśli mamy do czynienia z roślinami chorymi. W takim przypadku unikniemy przenoszenia patogenów, które mogłyby zaszkodzić zdrowej roślinie.

Na co uważać podczas przycinania drzewek owocowych?

Najczęstsze błędy przy przycinaniu drzew owocowych to:

  • Nieodpowiedni termin.
  • Całkowity brak cięcia u nowo posadzonych drzew.
  • Przycinanie drzew owocowych byle jak i pod niewłaściwym kątem.
  • Pozostawianie zbyt dużej ilości pędów na wierzchołku drzewa.
  • Pozostawianie długich gałęzi na najniższym piętrze korony.
  • Nie przeprowadzenie cięcia letniego.

prace w ogrodziePodsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że drzewka owocowe wymagają systematycznej opieki. Regularne przycinanie pobudza roślinę do wzrostu oraz wydawania obfitszych plonów. Drzewa owocowe przycina się wczesną wiosną, kiedy korzenie znajdują się w stanie spoczynku oraz latem, kiedy rośliny są w fazie wegetacji. Cięcie może być formujące, odmładzające, sanitarne lub korygujące. To pierwsze wykonuje się u młodych drzewek, zaś drugie u starszych. Po obcięciu gałęzi koniecznie trzeba zadbać o zabezpieczenie ran.

Jeden komentarz w “Kiedy przycinać drzewka owocowe?

  1. drzdwka kolumnowe pisze:

    a mnie chodzlo o drzewka kolumnowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *